PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτυχίο ραδιοερασιτέχνη..και μετά τι;



andreasmon
08-06-15, 01:54
Καλησπέρα στην κοινότητα των ραδιοερασιτεχνών.Είναι το πρώτο μου θέμα-ερώτημα στην ενότητα των ραδιοερασιτεχνών.Είμαι ένας νέος και αρχάριος ραδιοερασιτέχνης και έχω πολλές απορίες με το χόμπι αυτό.

Την Παρασκευή 06-05-2015 έδωσα για εξετάσεις για πτυχίο ραδιοερασιτέχνη και πέρασα.Τώρα περιμένω να πάρω το διακριτικό μου--σε καμιά 15 μέρες μου είπανε--για να είμαι νόμιμος και να μπορώ να ασχοληθώ με λήψη και εκπομπή ραδιοκυμάτων.
Λόγω συμμετοχής μου σε μια εθελοντική ομάδα,αναγκάστηκα να αγοράσω ασύρματο vhf/uhf,τον οποίο τον έχω και κάθεται σπίτι.Τον ανοίγω που και που και επεξεργάζομαι τα μενού,τις λειτουργίες τις ρυθμίσεις.Ακόμα δεν έχω μιλήσει με άλλον μέσω ασυρμάτου.
Στην ομάδα που είμαι θα μας δώσουν κάποιο χαρτί(διακριτικό! δεν ξέρω),ακόμα περιμένω να το παραλάβω,για να χρησιμοποιούμε τον ασύρματο όταν τον χρειάζεται και επιχειρεί η ομάδα.Και αφού είδα ότι τώρα ήταν και οι εξετάσεις για πτυχίο,πήγα και έδωσα για να είμαι 2 φορές νόμιμος.
Τις τελευταίες μέρες, όταν έχω χρόνο κάθομαι και διαβάζω όλα τα θέματα της ενότητας του ραδιοερασιτέχνη για να μπώ στο ''πνεύμα''.

Παρόλο αυτά έχω κάποιες ερωτήσεις :
1) Βάση κανονισμού μπορώ να ακούω και να εκπέμπω ΜΟΝΟ στα 144Μhz - 146Mhz για τα VHF, και ΜΟΝΟ στις συχνότητες 430Mhz - 440Mhz για τα UHF.Σωστά; 'Ελα όμως που ο ασύρματος μου,αν και αγορασμένος καινούριος από ελληνικό κατάστημα είναι ξεκλείδωτος και ακούει από 134-175 Μhz περίπου στα VHF από 400-520 Mhz στα UHF.Πέρασα πρόγραμμα και τον ρύθμισα στις νόμιμες συχνότητες 144Μhz - 146Mhz /430Mhz - 440Mhz,αλλά ενώ με το πληκτρολόγιο δεν δέχεται συχνότητες εκτός ορίων,αν περάσω με το πλήκτρο-κουμπί δίπλα από κεραία,που αλλάζει το βήμα-step και το έχω ρυθμίσει στα 146Mhz,τότε αυξάνει την συχνότητα προς τα πάνω όσο είναι το βήμα,π.χ από 146,000 πάει 146,500,που είναι εκτός ορίων.Είναι φυσιολογικό αυτό;

2)Η ομάδα που ανήκω,αν θυμάμαι καλά κάνει χρήση και είναι και νόμιμη για να εκπέμπει σε μια συχνότητα εκτός νομίμων ορίων ραδιοερασιτέχνη.Αν θυμάμαι καλά είναι είτε 146,500 είτε 147,500 Mhz.Είναι νόμιμο αυτό;Aν ναι,εγώ πρέπει να γίνομαι παράνομος κάθε φορά που πρέπει να συμμετέχω-βοηθάω την ομάδα;Που είμαι λάθος;

και 3)Eδώ κολλάει το και μετά τι...... του τίτλου του θέματος;

Από το ερωτηματολόγιο των εξετάσεων έμαθα ότι μπορώ να κάνω εκπομπή και στις παρακάτω υποζώνες συχνότητων: 7,1-7,2Mhz, 14,25-14,35 Mhz, 21-21,45Mhz, 28-29,7Mhz.Τα γνωστά βραχέα.Ωραία,αν θέλω να ασχοληθώ με μια από αυτές τις υποζώνες π.χ την 7,1-7,2 Mhz,που θα βρώ εξοπλισμό;Πόσο κοστίζει το πιο φτηνό από άποψη ισχύος και να'ναι και καλή σχετικά ποιότητα!Αν δεν θέλω να μπλέξω με κατασκευή -εγκατάσταση κεραίας-μένω σε πολυκατοικία-υπάρχει έτοιμη λύση με κεραία έστω και μαστίγιο όπως των ασυρμάτων;Κόστος για όλα αυτά(κρίση βλέπετε);Μπορώ να κάνω εκπομπή και λήψη μέσω υπολογιστή ή μέσω κάποιου κυκλώματος-συσκευής που θα το συνδέσω με τον υπολογιστή.

Σε κανένα φόρουμ δεν βρήκα αναλυτικές πληροφορίες και λινκ,όπου να εξηγούν τι χρειάζεται ένας αρχάριος για να ξεκινήσει!! Εξοπλισμό αρχαρίου-βλέπε από άποψη απειρίας και κόστους--εύκολο στην εγκατάσταση λειτουργία,όχι προχωρημένες γνώσεις και χρήση ειδικών εργαλείων για ρύθμιση,να μπορεί να αναβαθμιστεί,όταν αρχίσω να μαθαίνω,να μην χρειάζεται να το πετάξω και να πάρω καινούριο.Αυτό ισχύει για όλες τις υποζώνες συχνοτήτων.Υπάρχουν κάπου αυτές οι πληροφορίες;Επίσης εξοπλισμός και κόστος για τον μέσο-έμπειρο χρήστη και πάει λέγοντας...

Αν βρώ δέκτη βραχέων που καλύπτει τις περισσότερες ''μπάντες'' και τις ραδιοερασιτεχνικές,τι διαμόρφωση πρέπει να έχει και γιατί;Ποιά είναι καλύτερη,έχει πιο πολλή ''κίνηση'';Εκτός από ΑΜ,FM,lw,mw να έχει υποχρεωτικά και τις τρεις διαμορφώσεις ssb,usb και lsb ή είναι καλύτερα να έχει μόνο 1 ή 2 από αυτές, από πλευράς ποιότητας;Πρέπει να έχει κάποια φίλτρα για ''αποθορυβοποίηση''€;Ti πρέπει να προσέξω από θέμα επιλεκτικότητας και ευαισθησίας;

Στο διαδίκτυο έψαξα και βρήκα δέκτες βραχέων από 150 khz εώς 34mhz έτοιμους από 250 ευρώ εώς..χιλιάρικα. Είναι πράγματι τόσο ακριβοί;Μήπως συμφέρει να κατασκευάσω,αν υπάρχει κάτι;

Επίσης βρήκα και κάποια κιτ στο ebay με 3 μπάντες π.χ 600khz -3.6Mhz,1.3-7.9Mhz και 6.1-30Mhz.http://www.ebay.co.uk/itm/251977458241 .Aξίζουν για αρχάριο;

Aυτό: http://www.aliexpress.com/item/100KHz-1-7GHz-full-band-software-radio-RTL-SDR-Receiver-Kit/32304976940.html που συνδέεται με υπολογιστή,κάνει δουλειά σε σχέση με το κόστος του,σε μένα τον αρχάριο;

Tέλος τι γίνεται με τα scanners,δέκτες ευρείας λήψης;Είναι νόμιμοι;Εννοώ κάποιους σαν κι αυτόν: http://www.dxsignal.gr/%CE%94%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%82-Scanners/%CE%94%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%95%CF%85%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%9B%CE%AE%CF%88%CE%B7%CF%82/300-UNIDEN-BEARCAT-UBC360CLT-SCANNER-W/-CLOCK-RADIO-300CH.html

και για να κλείσω το μακροσκελή θέμα,αν και ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά από το 1992,αν και ξέρω να φτιάχνω πλακέτες,να κολλάω,να επισκευάζω εώς έναν βαθμό,αν και πέρασα στις εξετάσεις για πτυχίο ραδιοερασιτέχνη(όπως είπε και κάποιος ''παλιός-έμπειρος'' ραδιοερασιτέχνης σε κάποιο θέμα αντίστοιχο του φόρουμ),μπορεί να περάσει και ένας ''παπαγάλος'' και είχε χίλιες φορές δίκιο,εγώ δεν παπαγάλισα,πολλά τα ήξερα από τα ηλεκτρονικά που ασχολούμαι,εκτός ίσως από κάποια qsl,qsv,cw,dx,de κ.τλ,παρόλα αυτά δεν γνωρίζω τίποτα από κατασκευή,συντήρηση,τροποποίηση και λειτουργία πομποδεκτών βραχέων-μερικά khz εώς 30 mhz κυρίως!!!Το ίδιο και από κατασκευή και εγκατάσταση κεραιών του είδους.
Εννοείται ότι ξέρω να βρω το μήκος λ και τα λ/2 και λ\4,αλλά από υλικά κατασκευής,σωλήνες,πλαστικά, καλώδια κ.τ.λ τίποτα.Παράγγειλα και υλικά για να φτιάξω ένα εικονικό φορτίο και ένα attenuator από 1 εώς 131 db.Aλλά εώς εκεί.ΑΛΛΑ έχω άδεια!! και πτυχίο!! για εγκατάσταση και λειτουργία ραδιοερασιτεχνικών πομποδεκτών!!!! ΕΔΩ κολλάει το μετά τι; του τίτλου.

Περιμένω τις απόψεις σας,την βοήθεια σας,να με διορθώσετε σε ότι έγραψα και είναι λάθος-δεν ισχύει.Ιδίως από παλιούς και έμπειρους.

Ευχαριστώ πολύ.

lepouras
08-06-15, 03:21
για το εθελοντικό κομμάτι που γνωρίζω θα σου πω ότι αν η ομάδα που είσαι είναι εγγεγραμμένη στην πολιτική προστασία τότε σύμφωνα με τον νόμο(συγκεκριμένα το εδάφιο κλπ θα στο βρουν τα παιδιά γιατί δεν το θυμάμαι) μπορείς να κάνεις χρήση σε άλλες συχνότητες στα πλαίσια των εκτάκτων αναγκών.
οι συχνότητες που εκπέμπουν οι εθελοντικές ομάδες σχεδόν όλες είναι παράνομες (πλην εξαιρέσεων) διότι δεν αδειοδοτούνται να έχουν κάποια συχνότητα(σε αυτό μπορεί να έχει αλλάξει τα τελευταία 2-3 χρόνια μιας και απέχω και δεν τα ξέρω) αλλά λειτουργούν με την ανοχή όλων των υπηρεσιών λόγο του έργου που παρέχουν. φυσικά θα πρέπει να έχεις και την δεύτερη ταυτότητα μαζί σου κάποιο αντίτυπο της νομοθεσίας και ο θεός μαζί σου αν πέσεις πουθενά που δεν καταλαβαίνουν. τα υπόλοιπα θα στα απαντήσουν τα παιδιά.

SV1GRN
08-06-15, 10:51
Έχεις πολλές ερωτήσεις και δικαιολογημένα. Δεν έχω πολύ χρόνο επειδή φεύγω, σε κάθε περίπτωση η ομάδα σας αν έχει νόμιμη άδεια για χρήση κάποιων συχνοτήτων θα σε ενημερώσει εκείνη για όλες τις λεπτομέρειες. Θα έλεγα να περάσεις από κάποιο σύλλογο υπάρχουν 3 στην Αθήνα για να σου λυθούν πολλές απορίες. Μην αγοράσεις ακόμη μηχάνημα πριν αποφασίσεις με τι και αν θα ασχοληθείς. Ερχόμενος σε επαφή με ρ/ε θα ακούσεις πολλές γνώμες και θα αποκτήσεις κάποια περαιτέρω γνώση και άποψη για τη συνέχεια.

Ακρίτας
08-06-15, 16:18
Καλησπέρα στην κοινότητα των ραδιοερασιτεχνών.Είναι το πρώτο μου θέμα-ερώτημα στην ενότητα των ραδιοερασιτεχνών.Είμαι ένας νέος και αρχάριος ραδιοερασιτέχνης και έχω πολλές απορίες με το χόμπι αυτό.


Ανδρέα, συγχαρητήρια και καλωσόρισες στον ραδιοερασιτεχνισμό.

Η πρώτη μου συμβουλή είναι να αποθηκεύσεις αυτή την ιστοσελίδα:

http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=769&id=&tid=777

και αρχικά να διαβάσεις καλά τον κανονισμό. Δεν χρειάζεται να βιάζεσαι, η νομοθεσία είναι κάπως περίπλοκη και διεσπαρμένη σε διάφορα νομοθετήματα. Επίσης θα σου πρότεινα να βρείς κάποιον πιο έμπειρο ραδιοερασιτέχνη που να είναι πρόθυμος να σε βοηθήσει στην αρχή σε ότι αφορά πομποδέκτες, κεραίες κλπ.

Μιά σύντομη αναφορά στις ερωτήσεις σου.

1. Ως ραδιοερασιτέχνης μπορείς νόμιμα να ακούς και συχνότητες εκτός των ραδιοερασιτεχνικών περιοχών με την επιφύλαξη της διασφάλισης του απορρήτου των επικοινωνιών. Αυτό σημαίνει μακρυά από συχνότητες υπηρεσιών και στην πράξη καλύτερα να μείνεις στα δικά μας.

2. Η ομάδα στην οποία ανήκεις για να χρησιμοποιεί νόμιμα τους ασυρμάτους θα πρέπει να έχει άδεια για ειδικό ραδιοδίκτυο. Ακόμα κι αν έχετε όλοι σας ραδιοερασιτεχνική άδεια, δεν επιτρέπεται να λειτουργείτε εκτός ραδιοερασιτεχνικών συχνοτήτων.

3. Σε ότι αφορά την λειτουργία στα βραχέα (HF) καλό θα είναι να κατεβάσεις από τον παρακάτων σύνδεσμο:

http://www.raag.org/homepage.asp?ITMID=2&LANG=GR

το HF band plan και την ραδιοερασιτεχνική δεοντολογία (τουλάχιστον). Περιέχουν απαραίτητες πληροφορίες. Ο βασικός τύπος διαμόρφωσης που χρησιμποιούμε στα βραχέα είναι το SSB που στους πομποδέκτες θα το δεις ως LSB και USB. Θα έλεγα να μη ξοδεύεσαι με αμφίβολης χρησιμότητας δέκτες σε κιτ κλπ. και να προμηθευτείς από την αρχή έναν οικονομικό πομποδέκτη της τάξης των 600Ε (οχι μεταχειρισμένο).

Μια καλή περιοχή για να ξεκινήσεις είναι τα 40 μέτρα (7,χχχ MHz). Το θέμα των κεραιών σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Μπορείς με αρκετό ψάξιμο και λίγη "δια ζώσης" βοήθεια να κατασκευάσεις μια κεραία κατάλληλη για τον χώρο που διαθέτεις. Στην αρχή πειραματίζεσαι ακούγοντας αποκλειστικά τα δρώμενα στην μπάντα και στη συνέχεια δοκιμάζεις και την εκπομπή ξεκινώντας πάντα με χαμηλή ισχύ.

leosedf
08-06-15, 17:25
146.500 δεν είναι ο ΕΟΔ? Νόμιμη συχνότητα του ΕΟΔ είναι.

lepouras
08-06-15, 17:57
146.500 δεν είναι ο ΕΟΔ? Νόμιμη συχνότητα του ΕΟΔ είναι.

αν είναι στην ΕΟΔ τότε μπορούν να των ενημερώσουν εύκολα μιας και έχει και ρ/ε οπότε μπορεί να τους ρωτήσει και σιγά σιγά να ασχοληθεί και να μάθει όσα θέλει. πάντως αν θέλει, ας μας πει και σε ποια ομάδα είναι.

sakishlek
08-06-15, 18:36
Μετά πας και πιάνεις δουλειά σε ψησταριά για να βγαίνει το μεροκάματο.Και το πτυχίο είναι ότι πρέπει για λαδόκολλα...Ελλάντα είναι εδώ.Με το συμπάθειο.

andreasmon
08-06-15, 19:28
Καλησπέρα.
Ευχαριστώ για την βοήθεια-απαντήσεις.Ναι στη Εόδ είμαι,ανέφερα ότι την συχνότητα την έχουν αγορασμένη και κατοχυρωμένη-έτσι μου είπανε (έχει και ραδιοερασιτέχνες),αλλά μου κάνει εντύπωση ότι είναι εκτός νόμιμης μπάντας!! Αν και έχω τελειώσει βασικό σχολείο εόδ,εδώ και 3 μήνες περίπου,λόγω υποχρεώσεων,δεν έχω καταφέρει να παραβρεθώ στην ομάδα,μια μέρα συνάντησης,για να μου λυθούν οι απορίες.Αλλά και πάλι η ομάδα είναι εθελοντική,η προσέλευση δεν είναι υποχρεωτική και μια φορά την εβδομάδα που σμίγουν για 2 ώρες,δεν νομίζω ότι προλαβαίνουν να ασχοληθούν με τον κάθε καινούριο μέλος με απορίες σε 1002 τομείς!!!Προς θεού,δεν λέω ότι δεν είναι συνεργάσιμοι και δεν βοηθούν,ίσα ίσα,αλλά μια φορά που τους πέτυχα,έτρεχαν και δεν έφταναν.. λόγου όγκου εργασίας και πίεσης χρόνου.

Από εκεί και πέρα τις ερωτήσεις-απορίες τις έκανα με αυτό τον σκοπό.Ο οποιοσδήποτε--με πρώτο πρώτο εμένα-- πάρει το πτυχίο ραδιοερασιτέχνη και θέλει να ασχοληθεί,να βρει αν υπάρχει ένας οδηγός-μπούσουλας-βοήθημα,ώστε να κατατοπιστεί για τα πρώτα δειλά του βήματα στο ραδιοερασιτεχνισμό από άποψη εξοπλισμού,''ιδανικής'' κεραίας και κόστους.Γι αυτό και οι απορίες μου.

Από θέματα που διάβασα στο φόρουμ είδα ότι πολλοί είχαν μπλεξίματα με τον νόμο και ας είχαν άδεια και ας μην άκουγαν απαγορευμένες συχνότητες!!Γι αυτό και η απορία μου με την συχνότητα της ομάδας!!!
Φίλε Ακρίτα κατέβασα αυτά που μου είπες,αλλά και την νομοθεσία,όπως και το βιβλίο του SV1PIZ ''Ραδιοερασιτεχνικά ανάλεκτα''και όταν βρω χρόνο θα ασχοληθώ μαζί τους.Ως προς το θέμα Ραδιοερασιτεχνική δεοντολογία με πρόλαβες!! θα ήταν η επόμενη ερώτηση μου.Δεν την έβαλα εχτές γιατί ήταν μεγάλο το θέμα και κουραστικό στην ανάγνωση.

Τέλος για τους δέκτες τύπου scanner δεν είδα κάποια απάντηση.Είναι νόμιμοι η κατοχή τους;Είδα ότι κάνουν λήψη σε πολλές μπάντες,όπως αυτός:http://www.dxsignal.gr/Δέκτες-Scanners/Δέκτες-Ευρείας-Λήψης/300-UNIDEN-BEARCAT-UBC360CLT-SCANNER-W/-CLOCK-RADIO-300CH.html

Σας ευχαριστώ και πάλι.

lepouras
08-06-15, 20:05
Ανδρέα. επειδή οι εθελοντικές ομάδες εμπεριέχουν και κόσμο που ΔΕΝ είναι ρ/ε λογικό είναι να μην είναι δυνατών να γίνετε εκπομπή μέσα στις ρ/ε μπάντες.
αυτό σημαίνει βέβαια ότι ναι μεν μπορούν να κάνουν χρήση του ασυρμάτου σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης στις συχνότητες της ΕΟΔ αλλά με μηχανήματα της ΕΟΔ που κανονικά τα παραλαμβάνουν κατά την διάρκεια του συμβάντος ή ασκήσεων και υποτίθεται ότι είναι καναλάτα μηχανήματα κλειδωμένα σε προκαθορισμένες συχνότητες.
σε όλες τις άλλες περιπτώσεις εάν συλληφθούν με φορητά που ΔΕΝ είναι έτσι (πόσο μάλλον σαν το δικό σου) μπορεί να μπλέξει εύκολα και το μόνο που θα τον σώσει είναι η ταυτότητα της ΕΟΔ και αν την γνωρίζει το όργανο ή ο εισαγγελέας που θα πάει(αυτό που είπα πριν για την ανοχή λόγο έργου).

από εκεί και πέρα υπάρχει η ανοχή και λόγο πολιτικής προστασίας. όταν το συμβάν που συμμετέχετε έχει να κάνει άμεσα με κάποια κρατική υπηρεσία(πχ πυροσβεστική) τότε οι επικεφαλείς μπορούν (και το κάνουν ) να βγουν στις συχνότητα του συντονιστικού και να ενημερώσουν για το συμβάν αναφέροντας φυσικά ποια ομάδα είναι που μιλά.
από εκεί και πέρα οι μεταξύ σας συνεννοήσεις ακόμα και αν είστε στο συμβάν γίνετε στα δικά σας κανάλια.αυτά σε ενδιαφέρουν προς στιγμή με βάση τα έξω από την μπάντα.θα στα πουν και στην ΕΟΔ σιγά σιγά.
τα εντός είναι μεγάλη συζήτηση και θα έχεις απορίες για αρκετά χρόνια ακόμα. οπότε υπομονή και με ηρεμία.:biggrin:

GeorgeVita
08-06-15, 21:09
... έδωσα για εξετάσεις για πτυχίο ραδιοερασιτέχνη και πέρασα.
Ανδρέα συγχαρητήρια, με το καλό και το πτυχίο "κατηγορίας 1"!

Θα πρότεινα αρχικά να μην μπερδέψεις τις δύο "υπηρεσίες" (ραδιοερασιτέχνη και ΕΟΔ) στους πομποδέκτες που θα χρησιμοποιείς.
Δηλαδή, ασχολήσου με τα ραδιοερασιτεχνικά ΜΟΝΟ εντός των ορισμένων συχνοτήτων ακόμη και για λήψη. Μετά, με την εμπειρία ακρόασης στα VHF/UHF θα μπεις στο νόημα και θα κάνεις τις πρώτες σου επικοινωνίες (simplex, όχι μέσω αναμεταδοτών). Σε λίγο καιρό θα μαθαίνεις εσύ τους επόμενους!

Tα υπόλοιπα όπως "scanner bearcat" άστα για όσους έχουν πτυχίο κατηγορίας "δημοσιογράφου"...
Νομίζω θα πεισθείς εύκολα αν παραθέσω το γράμμα του νόμου:

Η «κατηγορία εισαγωγικού επιπέδου» απευθύνεται σε ενδιαφερόμενους που επιθυμούν να ασχοληθούν εισαγωγικά με τον ραδιοερασιτεχνισμό ή/και την ακρόαση ραδιοσταθμών (SWL-Short wave listening) ... 18. Το ημερολόγιο του ραδιοερασιτεχνικού σταθμού τηρείται και για τις περιπτώσεις ραδιοακρόασης-SWL. Στις περιπτώσεις αυτές, ο ραδιοερασιτέχνης μπορεί επίσης να στέλνει και σχετική κάρτα επιβεβαίωσης λήψης (QSL).

Και πάλι, καλορίζικος!

andreasmon
08-06-15, 22:16
Φίλε GeorgeVita ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Μάλλον το καλύτερο είναι αυτό που είπες,οι ''συχνότητες'' της ομάδας,μόνο στην ομάδα και εγώ τον δικό μου πομποδέκτη,ρυθμισμένο στις συχνότητες του ραδιοερασιτέχνη και ασχολία μόνο με ''αυτές''.