PDA

Επιστροφή στο Forum : kenwood th-f7 vs alinco dj-x11



dextergsxr
19-06-15, 18:26
καλησπέρα παιδιά ενδιαφέρομαι για την αγορα ενος καλου ασυρματου χειρος και μετα απο αρκετο ψαξιμο εχω καταληξει σε αυτους τους δυο τους οποίους εχω βρει σε παραπλήσια τιμη και θελω να ακουσω την γνωμη σας...επισης αν εχεται στο μυαλο σας καποιον αλλο ειμαι ανοικτος σε προτασεις ευχαριστώ εκ των προτερων

SV1GRN
19-06-15, 18:50
Καλησπέρα, το DJ-X11 είναι φορητός δέκτης ευρέως φάσματος - σκάνερ, γιατί χρήση το θες είσαι ραδιοερασιτέχνης;
http://www.alinco.com/Products/DJ-X11/

dextergsxr
19-06-15, 19:05
ναι είμαι ραδιοερασιτεχνης απλα μετα απο αναζητηση ενος φορητου που να υποστηρίζει ssb οι μονοι που βρηκα ηταν αυτοι αλλα δεν ειδα οτι το ALINCO αιναι μονο δεκτης οποτε ακυρο.... παρακαλω τους διαχειρηστες να σβήσουν το θεμα

john_b
19-06-15, 19:11
SSB μεν, αλλά με την σχετική εξωτερική κεραία, μην περιμένεις με το κεραιάκι του να κάνεις δουλειά.

dextergsxr
19-06-15, 20:18
SSB μεν, αλλά με την σχετική εξωτερική κεραία, μην περιμένεις με το κεραιάκι του να κάνεις δουλειά.φιλε μου επειδη εχω διαβασει το θεμα σου και ξερω οτι εισαι κατοχος του εν λογω ασυρματου θα ηθελα να μου πεις.... μετα την αλλαγη που εκενες εχεις κανενα παραπονο??? απο οτι εχω ψαξει εχει πολυ καλα χαρακτηρηστικα.....αυτο που δεν μου αρεσει οπως το βλεπω ειναι η ποιοτητα κατασκευης...ισχυει???

john_b
19-06-15, 20:51
Είναι στιβαρό εργαλείο. Εκεί που πονάει είναι σε αυτό το άθλιο λαστιχάκι που καλύπτει τα τζακ των βυσμάτων.
Επίσης τρώει την μπαταρία γρήγορα. Κατά τα άλλα είναι πολύ καλό.

SV1GRN
20-06-15, 00:32
Δεν έχω το F7 αλλά το έχω δει σε φίλους και ήταν καλής κατασκευής. Είναι πρακτικό να υπάρχει ένας απλός δέκτης βραχέων στο shack (πχ ελέγχεις την εκπομπή σου). Λέω απλός διότι δεν πρέπει από ένα φορητό να έχουμε περισσότερες απαιτήσεις, ως προς τη λήψη βραχέων.
Τα λαστιχάκια των βυσμάτων υποφέρουν και σε άλλες μάρκες.