PDA

Επιστροφή στο Forum : αγορα πεδιομετρου



george33
28-06-15, 11:08
Γεια σας ενδιαφερομαι για αγορα πεδιομετρου για εγκατασταση κυριος ote tv
http://www.skroutz.gr/s/4513838/Satlink-WS-6933.html?from=recommendation
αυτο πως σας φαινεται?
σε αυτα τα λεφτα θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο
ευχαριστω

xlife
28-06-15, 11:31
Σε αυτά τα λεφτά dvb-s2 δύσκολα θα βρεις κάτι άλλο. Το συγκεκριμένο δεν έχει spectrum analyzer αλλά νομίζω ότι θα χρειαζοσουνα 200-300 ευρώ για να υπάρχει. Αν δεν έχεις μεγάλη εμπειρία στις εγκαταστάσεις αυτό σου κάνει για αρχή. Αν είσαι επαγγελματίας αλλάζει το πράγμα.

george33
18-07-15, 21:34
θελω κατι να μπορω να συντονιζω δορυφορικα πιατα οταν μου το ζητανε πελατες,ενα πεδιομετρο να μπορει να κλειδωνει και ψηφιακες συχνοτητες οχι μονο αναλογικες.

xlife
18-07-15, 21:49
θελω κατι να μπορω να συντονιζω δορυφορικα πιατα οταν μου το ζητανε πελατες,ενα πεδιομετρο να μπορει να κλειδωνει και ψηφιακες συχνοτητες οχι μονο αναλογικες.


Δεν υπάρχουν αναλογικές.. απλά εσύ θές και dvb-s2 όχι μόνο dvb-s

και απ ότι βλέπω είναι dvb-s2.. τώρα ξαναλέω ότι είναι απλό για "γρήγορες" καταστάσεις... δε λέω και γω με ένα satlink τοποθέτησα κάπου στα 100 αλλα ας πούμε οτι είναι ερασιτεχνικό

george33
20-07-15, 21:00
Αυτά εχουν αποθηκευμενους τους δορυφόρους;
Γνωρίζεις;

xlife
20-07-15, 21:12
γενικά τα satlink έχουν τους περισσότερους δορυφόρους αλλά μπορούν να ενημερωθούν και μέσω usb. Εγώ χρησιμοποιούσα την μέθοδο της χειροκίνητης προσθήκης γιατί 5-6 δορυφόρους χρησιμοποιούσα (3.1-9-13-16-19.2) και πέρναγα τα tp μόνος μου ανα περιόδους. καλό είναι να ρωτήσεις τηλεφωνικά σε κάποιο κατάστημα αν αυτό έχει τους δορυφόρους και αν δέχεται tp γιατί αν δεν μπορεί να αποθηκεύσει tp τότε θα πηγαίνεις με τετράδιο στις εγκαταστάσεις