PDA

Επιστροφή στο Forum : V/U ή CB για την φύση?



Tribal
04-08-15, 05:15
Αν και έχω ψάξει αρκετά στο διαδίκτυο για πληροφορίες,δεν μπορώ να κατασταλάξω στο τι είναι καλύτερα να πάρω για επικοινωνία στο βουνό και γενικά σε εκδρομές στη φύση,κυρίως σε περίπτωση ανάγκης! Οπότε πήρα την απόφαση να σας ζαλίσω λίγο με μερικές ερωτήσεις. :001_tongue:

Καταρχάς όσο αφορά τα VHF ενδιαφέρομαι για κάποιο μικρό και φορητό. Αυτό που έχω βάλει στο μάτι είναι το baofeng UV-5R. Για cb σκέφτομαι για το Midland Alan 42.

1)Για τα vhf ξέρω ότι χρειάζεται άδεια/πτυχίο. Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να το πάρει κάποιος άσχετος??
2)Ακόμα και με το πτυχίο,απ'ότι διαβάζω στο forum,υπάρχει και πάλι ο κίνδυνος να μπλέξεις με το νόμο. Ισχύει κάτι τέτοιο και αν ναι σε πιες περιπτώσεις και γιατί? Αν με σταματήσουν για έλεγχο και δείξω την άδεια,δεν είμαι οκ?
3)Πχ με ένα Vhf σαν το baofeng UV-5R,πόσο εμβέλεια μπορεί να έχω σένα βουνό ή σε μία απομακρυσμένη παραλία? Θα μπορέσω να επικοινωνήσω με κάποιον σε περίπτωση ανάγκης? Αντίστοιχα τι ισχύει με τα cb? Υπάρχουν άτομα που να τα χρησιμοποιούν πλέον? Σε περίπτωση ανάγκης θα βοηθήσει?
4)Σε κάποιο θέμα εδώ στο φόρουμ διάβασα,ότι στις συχνότητες που είναι ελεύθερες για τους ραδιοερασιτέχνες στα vhf,επιτρέπετε η συζήτηση μόνο για ραδιοερασιτεχνικά θέματα! Ισχύει κάτι τέτοιο? Δεν μπορώ να μιλάω πχ με έναν φίλο για άσχετο θέμα? Αν ανοίξω ένα vhf στην Αθήνα,να φανταστώ ότι θα γίνετε χαμός ή καμία σχέση?
5)Επειδή θα ήθελα να ασχολούμαι και σαν χόμπι στο ελεύθερο χρόνο μου,με το cb θα μπορώ να μιλήσω με κανέναν στην Αθήνα?

Αυτά νομίζω για τώρα,ελπίζω να μην σας κούρασα και ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τις όποιες απαντήσεις σας!!

Καλό καλοκαίρι σε όλους

Στάθης

SV1GRN
04-08-15, 12:41
Ο ραδιοερασιτεχνισμός είναι ένα ολοκληρωμένο τεχνικό χόμπι και δεν νομίζω να εξυπηρετεί να μπεις στην διαδικασία εξετάσεων, αδειών, μηχανημάτων, να τηρείς το σχετικό νόμο κλπ. απλά για να επικοινωνείς σε περίπτωση ανάγκης. Βασικές πληροφορίες υπάρχουν στη σελίδα του Υπουργείου:
http://www.yme.gr/?tid=263&aid=0
Η διαδικασία άδειας cb είναι πολύ απλή και στα cb υπάρχει κανάλι για έκτακτες ανάγκες, μπορείς να ρωτήσεις περισσότερα στον σύλλογο:
http://cb27gr.blogspot.gr/

esertas
29-04-16, 20:58
Επειδή ασχολούμαι με ορειβασία, διάφοροι πάνω στο βουνό έχουν πομποδέκτες. Κυρίως για περίπτωση ανάγκης και στο συντονισμό της ομάδας (αρχή - μέση - τέλος). Ιδίως σε μεγάλες σε κόσμο πορείες έχω τύχη και σε 100 άτομα με 2 πούλμαν. Όταν ρώτησα αν έχουν άδεια μια και είναι σε σύλλογο ορειβατικό, μου είπαν ότι έχουν πάρει μια γενική άδεια για τον σύλλογο.Δεν ξέρω αν είναι όπως στους ταξιτζήδες.
Σε μια περίπτωση που έχω τύχει στο Πίνοβο, εμείς είμαστε σχεδόν στην κορυφή του βουνού και οι άλλοι στην βάση στο χωριό Αετοχώρι και ο ένας από τους δύο είχε Baofeng 5 και ακούγονταν τέλεια.

nikosp
29-04-16, 23:46
Υπάρχει πάντως και η περίπτωση του δορυφορικού τηλεφώνου το οποίο για εμένα είναι πολύ καλύτερο από κάθε VHF/UHF CB διότι πιάνει πάντα και όταν χρειαστείς βοήθεια θα υπάρξει κάποιος να σου απαντήσει

matthew
30-04-16, 01:19
Υπάρχει πάντως και η περίπτωση του δορυφορικού τηλεφώνου το οποίο για εμένα είναι πολύ καλύτερο από κάθε VHF/UHF CB διότι πιάνει πάντα και όταν χρειαστείς βοήθεια θα υπάρξει κάποιος να σου απαντήσει
+ ότι βγαίνεις 5-9 σε όλο τον πλανήτη! :001_cool: Εκτός αν έχει βαριά κακοκαιρία (καταιγίδες, χιονοθύελλες). Έχω ακούσει ότι τότε έχουν προβληματική ως ανύπαρκτη επικοινωνία. Δεν ξέρω αν ισχύει! :001_unsure:

nikoslqc
30-04-16, 10:42
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΉ ΑΝΆΣΤΑΣΗ
είναι να μην σου τύχη και κάτσει η στραβή στην παρέα σου γιατί τότε άστα να πάνε. παντός ότι και να έχεις στο βουνό είναι βοήθεια από pmr μέχρι vhf. Αρκεί να το έχεις στα ζεστά να μην χάσει η μπαταριά σε περίπτωση θερμοκρασίας πολύ κάτω από το μηδέν. για το δορυφορικό δεν νομίζω να είναι η καλύτερη λύση για το Ελλάδα, δεν το έχω σίγουρο δεν ξέρω κιόλας αν είναι να σου φύγει ο δορυφόρος και πάει σε αλη γωνία τότε τι κάνεις?????

SV1GRN
30-04-16, 14:12
Καλή Ανάσταση σε όλους.
Η ομοσπονδία ορειβασίας χιονοδρομίας μπορεί μαζί με τα σωματεία της να νοικιάσει μια συχνότητα, δεν γνωρίζω αν το έχει κάνει ήδη. Φαντάζομαι το ίδιο έχουν κάνει και οι ομάδες διάσωσης.
Πχ:
http://www.hrt.org.gr/erevna-kai-texnologia.el.aspx