PDA

Επιστροφή στο Forum : σωστη επιλογη καλωδιου



SY1BMK
31-08-15, 13:34
Καλησπερα σε ολους τους φιλους!

ειμαι ενας νεος ραδιοερασιτεχνης και ακομη διαβαζω και ψαχνω αρκετα. Ηρθε η ωρα μου λοιπον να στησω και εγω την κεραια μου στη ταρατσα μου. Κατεληξα στην Diamond x-50 την οποια θα σηκωσω 4-5 μετρα σε εναν ιστο. Συμφωνα με τις μετρησεις μου θα χρειαστω 25 μετρα καλωδιο μεχρι να το φερω στο δωματιο μου. Γενικα εχω περιορισμενο μπατζετ, και παρολο που εχω ακουσει οτι πρεπει να παρεις ενα καλο καλωδιο γιατι θα ειναι μια επενδυση, προσπαθω να διαθεσω ενα σεβαστο για μενα ποσο.

εχω καταληξει σε 2 διαφορετικα καλωδια αλλα οποιες προτασεις ειναι αποδεκτες!

α) westflex 103 (2.5e/m =62.5) 1.1db loss στα 144 - 1,9db loss στα 432 http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?cPath=133_285&products_id=1404

β) Aircell-7 (2,4/m =60 ) 1.9db loss στα 144 - 3.4db loss στα 432 λινκ (http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?cPath=133_285&products_id=609) απλα λεει οτι ειναι αρκετα ευκαμπτο

γ) Ultraflex-7 (1,9/m = 47.5) 1.7db loss στα 144 - 3.0db loss στα 432 http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?cPath=133_285&products_id=1812


εχετε καποια αποψη?


να ενημερωσω οτι προσωρινα θα χρησιμοποιω 5-6 watt απο ενα φορητο που εχω, αλλα στο αμεσο μαλλον θα παρω φορητο, μεγαλυτερης ισχυς.

nikknikk4
31-08-15, 15:42
καλως ορισες
εαν δεν κανω λάθος αυτά ειναι τα χαρακτηριστικάτους
αυτο το Westflex 103 . 3.2 dB με € 2.50 τοσο φτηνο εχει τοσο μικρές απωλειες ???


στα 100 μέτρα

Westflex 103 100 MHz ................3.2 dB € 2.50 ?

AIRCELL 7 100 MHz ................6,28 dB € 2.40


Ultraflex-7 100 MHz ................5.8 dB € 1.90




βαζω αλλο ενα και το προτείνω

Aircom PLUS 100 MHz ................ 3,8 dB € 3.40


μην πάρεις δεύτερο φορητό
(αν παρεις το ποιο οικονομικο καλωδιο της λιστας εξοικονομεις καποια χρηματα + τα χρηματα ενος φτηνιαρικου φορητου αυτα ειναι περιπου 100 ευρω)
κρατησε τα χρηματα σου και παρε αργοτερα κατι τετοιο

icom 706mk2g
yaesu ft 857
yaesu ft 897

all band all mode υπαρχουν μεταχειρισμενα περίπου 400 -500€
να μπορεις να βγαινεις και στα HF

στο qrz βαλε και το qth locator ειναι χρησιμη πληροφορια

SY1BMK
31-08-15, 17:39
καλως ορισες
εαν δεν κανω λάθος αυτά ειναι τα χαρακτηριστικάτους
αυτο το Westflex 103 . 3.2 dB με € 2.50 τοσο φτηνο εχει τοσο μικρές απωλειες ???


στα 100 μέτρα

Westflex 103 100 MHz ................3.2 dB € 2.50 ?

AIRCELL 7 100 MHz ................6,28 dB € 2.40


Ultraflex-7 100 MHz ................5.8 dB € 1.90




βαζω αλλο ενα και το προτείνω

Aircom PLUS 100 MHz ................ 3,8 dB € 3.40


μην πάρεις δεύτερο φορητό
(αν παρεις το ποιο οικονομικο καλωδιο της λιστας εξοικονομεις καποια χρηματα + τα χρηματα ενος φτηνιαρικου φορητου αυτα ειναι περιπου 100 ευρω)
κρατησε τα χρηματα σου και παρε αργοτερα κατι τετοιο

icom 706mk2g
yaesu ft 857
yaesu ft 897

all band all mode υπαρχουν μεταχειρισμενα περίπου 400 -500€
να μπορεις να βγαινεις και στα HF

στο qrz βαλε και το qth locator ειναι χρησιμη πληροφορια

καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση.Τα χαρακτηριστικα τους ειναι αυτα που εχω βαλει στις συχνοτητες που θελω για τα 25 μετρα καλωδιου που χρειαζομαι. Οσο για το Westflex αν ειναι ευκαμπτο μου φαινεται καλη επιλογη. Λαθος μου, δεν εννοουσα φορητο, εννοουσα Mobile και συγκεκριμενα το yaesu ft 8900r . Αυτα τα δυο γιαεσου που λες ειναι μηχανηματαρες , αλλα που χρημα για τετοια μηχανηματα, και μεταχειρισμενα 400 δεν τα βρισκω δυστυχως.


Οσο για το qrz δεν με εχει βολεψει καθολου , ισως δεν του εδωσα το χρονο για να το μαθω, αλλα το logbook του ειναι τοσο παλουκι , που μου χαλασε ολη την υπολοιπη "διψα" για να το μαθω.

73

IC-756
31-08-15, 19:19
Καλώς ήρθες στο χόμπι, το westflex 103 βλέπω σε μαγαζί του χώρου νάναι 4,5 db στους 144 για 100μ. όχι 3.2, χρειάζεται να κυττάμε την πλησιέστερη συχνότητα σαυτήν που θα δουλέψουμε. Δεν χρειάζεσαι logbook σαν του qrz χρειάζεσαι ένα τουλάχιστον να τρέχει στο πισι σου. Μια επίσκεψη σε κάποιο σύλλογο τη χρωστάς στον εαυτό σου και θα σε βοηθήσει.

SY1BMK
31-08-15, 19:52
Καλώς ήρθες στο χόμπι, το westflex 103 βλέπω σε μαγαζί του χώρου νάναι 4,5 db στους 144 για 100μ. όχι 3.2, χρειάζεται να κυττάμε την πλησιέστερη συχνότητα σαυτήν που θα δουλέψουμε. Δεν χρειάζεσαι logbook σαν του qrz χρειάζεσαι ένα τουλάχιστον να τρέχει στο πισι σου. Μια επίσκεψη σε κάποιο σύλλογο τη χρωστάς στον εαυτό σου και θα σε βοηθήσει.

εχω παει στην ενωση(για μαθηματα) 2-3 φορες, αλλα ακομη δεν εχω γινει μελος, μαζευω τα οικονομικα μου ακομη.

Δεν ξερω γιατι μπερδευτηκατε με το τροπο που τα εγραψα, (αν αναφερεσαι σε εμενα )

αλλα το westflex εχει 4,5 db loss (ιδανικα ) στα 100 μετρα, (144 MHz ................4.5dB)

εγω χρειαζομαι 25 μετρα αρα 4,5/4 = 1,12


ευχαριστω για τη συμβουλη ! πρεπει να κατσω να μαθω και ενα προγραμμα, αν και το τετραδιακι με βολεψε :P

nikknikk4
31-08-15, 22:28
εχω παει στην ενωση(για μαθηματα) 2-3 φορες, αλλα ακομη δεν εχω γινει μελος, μαζευω τα οικονομικα μου ακομη.

Δεν ξερω γιατι μπερδευτηκατε με το τροπο που τα εγραψα, (αν αναφερεσαι σε εμενα )

αλλα το westflex εχει 4,5 db loss (ιδανικα ) στα 100 μετρα, (144 MHz ................4.5dB)

εγω χρειαζομαι 25 μετρα αρα 4,5/4 = 1,12


ευχαριστω για τη συμβουλη ! πρεπει να κατσω να μαθω και ενα προγραμμα, αν και το τετραδιακι με βολεψε :P

γιατι χρησιμοποιείς πλυθηντικό

εγω δεν μπερδεύτηκα, πιθανόν εσύ


και αφου το θελεις ετσι για 144 mhz ... αντι 100 mhz...ξαναδιάβασε προσεκτικά το post #2
και μετά τα παρακάτω για 144mhz



παμε παλι απο την αρχη
αυτο το Westflex 103 . 4.5 dB με € 2.50 τοσο φτηνο εχει τοσο μικρές απωλειες ???


στα 100 μέτρα

Westflex 103 144 MHz ................4.5 dB € 2.50 ???

AIRCELL 7 144 MHz ................... 7,6 dB € 2.40


Ultraflex-7 144 MHz ....................6.9 dB € 1.90



Aircom PLUS 144 MHz .. .............. 4,6 dB € 3.40


ECOFLEX 10 144 MHz.... . ............. 4,9 dB €3.30 .....πρόσθεσα και αυτό

IC-756
01-09-15, 00:39
Το είδα και εγώ σε μαγαζί που πουλάει ρ/ε μ'αυτή τη τιμή και εξασθένιση όπως την περιγράφει αλλά και εδώ:
http://www.whwestlake.co.uk/westlake-pdf/w103-data.pdf
τώρα ένα μεγάλο θέμα είναι η ποιοτική διαφορά από καλώδιο σε καλώδιο & από κατασκευαστή σε κατασκευαστή, που δεν μπορώ να γνωρίζω ποιος είναι ο κατασκευαστής του καλωδίου που πρωτο αναφέρθηκε από τον φίλο μας παραπάνω.
Γιώργο μη βασίζεσαι σε γραπτά τετράδια, προτείνω το ηλεκτρονικό με backup σε 2-3 διαφορετικά μέρη. Μελλοντικά θα σου χρειασθούν μάλλον ηλεκτρονικά αρχεία.

SY1BMK
01-09-15, 00:46
γιατι χρησιμοποιείς πλυθηντικό

εγω δεν μπερδεύτηκα, πιθανόν εσύ


και αφου το θελεις ετσι για 144 mhz ... αντι 100 mhz...ξαναδιάβασε προσεκτικά το post #2
και μετά τα παρακάτω για 144mhz



παμε παλι απο την αρχη
αυτο το Westflex 103 . 4.5 dB με € 2.50 τοσο φτηνο εχει τοσο μικρές απωλειες ???


στα 100 μέτρα

Westflex 103 144 MHz ................4.5 dB € 2.50 ???

AIRCELL 7 144 MHz ................... 7,6 dB € 2.40


Ultraflex-7 144 MHz ....................6.9 dB € 1.90



Aircom PLUS 144 MHz .. .............. 4,6 dB € 3.40


ECOFLEX 10 144 MHz.... . ............. 4,9 dB €3.30 .....πρόσθεσα και αυτό

καλησπερα και παλι, εσυ αναρωτηθηκες αν αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα τους και ξαναεβαλες και αλλες τιμες. Τελωςπαντων η ερωτηση μου εδω εγινε για να βρω το καλυτερο καλωδιο σε σχεση ποιοτητας/τιμης απο οσα σας εχω πει για τη περιπτωση μου. Το Εκοφλεξ 10 το κοιταξα γενικα αλλα υπερβαινει καμποσο το μπατζετ που ηθελα να διαθεσω. εχεις δοκιμασει καποιο απο αυτα?

nikknikk4
01-09-15, 02:21
καλησπερα και παλι, εσυ αναρωτηθηκες αν αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα τους και ξαναεβαλες και αλλες τιμες. Τελωςπαντων η ερωτηση μου εδω εγινε για να βρω το καλυτερο καλωδιο σε σχεση τιμη /κοστους απο οσα σας εχω πει για τη περιπτωση μου. Το Εκοφλεξ 10 το κοιταξα γενικα αλλα υπερβαινει καμποσο το μπατζετ που ηθελα να διαθεσω. εχεις δοκιμασει καποιο απο αυτα?

καλώς αγόρασε οτι θες 73 :byebye:

SY1BMK
01-09-15, 12:55
καλώς αγόρασε οτι θες 73 :byebye:

σε ευχαριστω για τη βοηθεια !

IC-756
01-09-15, 20:19
Ένας άλλος λόγος που επιλέγω καλώδιο είνα ιπρακτικός, να μπορώ να το χειριστώ καλά πχ εύκαμπτο, να μην είναι πολύ παχύ μέχρι aircell 7 (αν μου χάριζαν καλώδιο για γιγα πχ δεν ξέρω αν θα κατάφερνα να το κολλήσω)
Μαρέσει που διάλεξες χ-50 αντί χ-500 που κάνουν πολλοί βάση των db της

nikknikk4
02-09-15, 00:17
Ένας άλλος λόγος που επιλέγω καλώδιο είνα ιπρακτικός, να μπορώ να το χειριστώ καλά πχ εύκαμπτο, να μην είναι πολύ παχύ μέχρι aircell 7 (αν μου χάριζαν καλώδιο για γιγα πχ δεν ξέρω αν θα κατάφερνα να το κολλήσω)
Μαρέσει που διάλεξες χ-50 αντί χ-500 που κάνουν πολλοί βάση των db της


μάθε να κολλας κονέκτορες γιατι χάνεις δώρα.


diamond χ-500 ? δεν καταργήθηκε ? η λες για κατι αλλο ? τι απολαβή εχει ?

IC-756
02-09-15, 01:24
510 είναι το σωστό. Δώρα δεν υπάρχουν υπόθεση ήταν

SY1BMK
02-09-15, 01:35
ic-756 δεν την χρειαζομαι την 510 για αυτο δεν πηγα εκει, μια 50αρα μου ειναι αρκετη, Οσο για το καλωδιο ,ομολογω οτι το rg58 το "λατρευω" για το ποσο ευκαμπτο ειναι, αλλα πολυ θορυβωδες. για αυτο σιγουρα πριν παρω κατι θελω να συγκρινω και το ποσο ευκαμπτα ειναι.

αν και τωρα σκεφτομαι να το καθυστερησω λιγο παραπανω μεχρι να παρω ενα σωστο μηχανημα.



nikknikk4 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29296) δεν ειναι δυσκολο να καταλαβεις οτι ο αλλος μπερδευτηκε,και οτι εννοουσε 510, μην μας στηνεις στον τοιχο επειδη δεν κανουμε τυπογραφηκα, ηρεμησε , αγχωνεσαι τσαμπα


73

IC-756
02-09-15, 11:38
Βλέπω τα χαρακτηριστικά του RG8-X να είναι καλά χωρίς να είναι παχύτερο από το 58 παλιά που τοψαξα δεν το βρήκα εδώ. Σοφή απόφαση να περιμένεις σήμερα με την κατάσταση μας ότι αγοράσεις το παντρεύεσαι. Καλή λύση θα είναι ένα allmode μηχάνημα όπως τα ftX57 ή αντίστοιχα άλλων εταιριών
Δεν πειράζει που αγχώνεται το κουμαντάρουμε

SY1BMK
02-09-15, 12:35
Βλέπω τα χαρακτηριστικά του RG8-X να είναι καλά χωρίς να είναι παχύτερο από το 58 παλιά που τοψαξα δεν το βρήκα εδώ. Σοφή απόφαση να περιμένεις σήμερα με την κατάσταση μας ότι αγοράσεις το παντρεύεσαι. Καλή λύση θα είναι ένα allmode μηχάνημα όπως τα ftX57 ή αντίστοιχα άλλων εταιριών
Δεν πειράζει που αγχώνεται το κουμαντάρουμε




τελικα με βλεπω να πηγαινω (σιγα σιγα) προς το Yaesu FT-817ND. αλλα εχει πολλα το ατιμο, και μαζι με αυτο θελω και μια καλη γειωση στον ιστο, οποτε θα τραβηξει πολυ μαλλον...


το RG8-X σε ποιο μαγαζι το εχεις βρει? εχεις λινκ?

nikknikk4
02-09-15, 14:54
nikknikk4 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29296) δεν ειναι δυσκολο να καταλαβεις οτι ο αλλος μπερδευτηκε,και οτι εννοουσε 510, μην μας στηνεις στον τοιχο επειδη δεν κανουμε τυπογραφηκα, ηρεμησε , αγχωνεσαι τσαμπα


73

εσυ που ξερεις τι εννοουσε μυρισες τα νυχια σου ?
εγραψε χ-500 μπορει να ηθελε να γραψει χ-200 η χ-300


SY1BMK (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=70835)
δεν στηνεις κανεναν και σε κανενα τοιχο με το να ζητας διευκρινηση για κατι
ωστε να ξερουμε οτι μιλαμε για το ιδιο πραγμα και οχι για κατι διαφορετικο
ηρεμησε , αγχωνεσαι τσαμπα

nikknikk4
02-09-15, 15:14
IC-756
(http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=52383)αφου λες για την χ-510 κοιτα παρακατω τι παιζει με την απολαβη (πραγμα που καποιες φορες κακως μπαινει σαν πρωτο κριτηριο για να επιλεξουμε μια κεραια) μεγαλη απολαβη να εχει και ολα καλα

βαζω καποια site και την απολαβη που δινουν

http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?products_id=434

8.3dB

http://www.dxsignal.gr/%CE%9A%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%92%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%89%CF%82-Vhf/Uhf/Shf/%CE%9A%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%B5%CF%82-VHF/UHF/SHF/354-Diamond-Antenna-X-510N-VHF/UHF.html

8.3dB

http://www.wimo.com/omnidirectional-vhf-antennas-diamond_e.html

8.3 dBi

αυτα εχουν ξανασυζητηθει καπου εδω μεσα αλλα δεν μπορεσα να τα βρω

SY1BMK
02-09-15, 16:48
εσυ που ξερεις τι εννοουσε μυρισες τα νυχια σου ?
εγραψε χ-500 μπορει να ηθελε να γραψει χ-200 η χ-300


SY1BMK (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=70835)
δεν στηνεις κανεναν και σε κανενα τοιχο με το να ζητας διευκρινηση για κατι
ωστε να ξερουμε οτι μιλαμε για το ιδιο πραγμα και οχι για κατι διαφορετικο
ηρεμησε , αγχωνεσαι τσαμπα


Ναι βασικα το καταλαβα οτι θα εννοουσε τη 510, το θεμα ειναι οτι εσυ θα μπορουσες να μην εισαι τοσο αποτομος, κουβεντα κανουμε!

radiofonias
02-09-15, 21:56
Το westflex 103 είναι καλό καλώδιο αλλά πολύ δύσκαμπτο , το αγόρασα πριν 5 χρόνια μαζί με μια Diamond Χ-50, η κάθοδος ειναι 13 μέτρα συνολικά είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα με μόνη εξαίρεση οτι δεν λυγίζει και δεν πρέπει γιατί σπάει εύκολα.

SY1BMK
02-09-15, 23:18
Το westflex 103 είναι καλό καλώδιο αλλά πολύ δύσκαμπτο , το αγόρασα πριν 5 χρόνια μαζί με μια Diamond Χ-50, η κάθοδος ειναι 13 μέτρα συνολικά είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα με μόνη εξαίρεση οτι δεν λυγίζει και δεν πρέπει γιατί σπάει εύκολα.
επιτελους καποιος που το εχει :D

Γωνιες κανεις ευκολα?

radiofonias
02-09-15, 23:45
Οχι δεν κάνεις εύκολα το αντιθετο μάλιστα επειδή οι εξαιρετικές ιδιότητες του καλωδίου οφείλονται στον αερα που εχει ως διηλεκτρικό. Δηλαδή το μονωτικό της ψύχας είναι σαν το καλάμι μπαμπού και οχι μασιφ τεφλόν οπως στος RG8 κτλ. Τελικώς το καλώδιο αν το ζορίσεις θα σπάσει και αν οχι πολυ πιθανό να αλλάξουν οι ιδιότητες του. Αν θέλεις γουγλαρε το και δες μια φωτό τομής να καταλάβεις τι εννοώ. κατα τα άλλα ειναι εξαιρετικό το εχω εγκατεστημένο σε ακραίες συνθήκες στο βουνό με -20 το χειμώνα και ήλιο το καλοκαίρι και ειναι σαν καινούργιο.

IC-756
03-09-15, 00:09
Το rg8-x το είχα βρει στο internet σε καλές τιμές για τα χαρακτηριστικά του
http://www.ebay.com/sch/Coaxial-RG8X-Cables-and-Connectors/48704/bn_348268/i.html
http://uk.farnell.com/belden/9258-010u500/cable-coaxial-rg-8x-16awg-50-ohm/dp/3135718

βλέπω δεν το έχει ούτε ο wimo.com όποιος γνωρίζει περισσότερα ας μας πει

nikknikk4
03-09-15, 00:30
επιτελους καποιος που το εχει :D

Γωνιες κανεις ευκολα?

δεν υπαρχει ευκολα η δύσκολα
δεν ειναι υποκειμενικό αυτό
δεν χρειάζεται να το εχεις για να γνωρίζεις εαν κάνει και τι ευκολα η δύσκολα


αλλα και να το εχεις πριν αρχισεις να το (γωνιαζεις) κακοποιείς κοιτάς-διαβάζεις το specification του καλωδίου, εκει που λέει Minimum bending radius και το τηρείς ευλαβικά



κατα τη γνωμη μου σημαντικη πληροφορια αν και ειναι μια υποκειμενικη εκτιμηση ειναι αυτη που μας λεει ο radiofonias (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=43962) για την αντοχή του στο χρόνο και τις συνθήκες στο σημείο που εχει εγκατασταθεί




ΥΓ. για να εχεις εικονα παρε ενα κομματι σχοινί και κάνε μια καμψη ιδια με την ακτινα που σου δινει το specification

SY1BMK
03-09-15, 01:32
Οχι δεν κάνεις εύκολα το αντιθετο μάλιστα επειδή οι εξαιρετικές ιδιότητες του καλωδίου οφείλονται στον αερα που εχει ως διηλεκτρικό. Δηλαδή το μονωτικό της ψύχας είναι σαν το καλάμι μπαμπού και οχι μασιφ τεφλόν οπως στος RG8 κτλ. Τελικώς το καλώδιο αν το ζορίσεις θα σπάσει και αν οχι πολυ πιθανό να αλλάξουν οι ιδιότητες του. Αν θέλεις γουγλαρε το και δες μια φωτό τομής να καταλάβεις τι εννοώ. κατα τα άλλα ειναι εξαιρετικό το εχω εγκατεστημένο σε ακραίες συνθήκες στο βουνό με -20 το χειμώνα και ήλιο το καλοκαίρι και ειναι σαν καινούργιο.


χμμ καταλαβα, ειναι ενα θεματακι αλλα θα το δω...χρησιμα αυτα που μου λες,. ουσιαστικα η χρηση μου θα ειναι στη ταρατσα οπως ειπα στην αθηνα , το οποιο το μισο πιθανον θα ειναι εκτεθημενο οποτε θελω να αντεχει. Αρα μετα απο τετοια χρηση θεωρεις απαραιτητη τη τοποθετηση του μεσα σε λαστιχο/σωληνα? Το κυριοτερο θεμα μου, ειναι οτι απο το σημειο που μπαινει μεσα στο σπιτι, εχει περιορισμενο χωρο και πρεπει να ανεβει προς τα πανω και μετα στροφη παλι για να μπει στο σακ. Εκτος αν με το που μπαινει στο σπιτι βαλω το αντικεραυνικο και μετα βαλω καποιο πολυ πιο ευκαμπτο.Αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα υπαρχει θεμα , αν πχ μετα απο το αντικεραυνικο βαλω ενα πιο ευκαμπτο καλωδιο (ισως και καλυτερο για να μην "χαλασω" τη καθοδο, αν προσεξω και το velocity factor λες να εχω θεμα?).

SV1GRN
03-09-15, 17:23
Θα έλεγα να συμφωνούν τα vel. factor στα συνεχόμενα καλώδια όμως σε ένα απλό κεραιοσύστημα όπως αυτό μιας κάθετης με μικρή κάθοδο μπορεί να μην παίζει σοβαρό λόγο και αυτό θα το πουν οι ειδικότεροι. Με λίγο ψάξιμο βλέπω καλώδια όπως rg223 & rg8-x δεν πολυκυκλοφορούν στην ευρώπη. Για βραχέα ή για μικρές αποστάσεις το airborne-5 που φέρνουν στην χώρα μας αλλά έχει και ο wimo πως το βλέπετε;

SY1BMK
05-09-15, 01:18
εφτιαξια μια μπαζουκα με ενα τετοιο καλωδιο, λεπτο καλωδιο, ουτε ευκαμπτο ουτε δυσκαμπτο (γερνει σε ευκαμπτο) , συγκρινοντας το με rg58 θεωρεις οτι ειναι δυσκαμπτο.

οσο για απωλειες , για βραχεα ειναι αρκετα χαμηλες, κατι αλλο που μου κινησε τη προσοχη, αν και δεν ειναι μεγαλης σημασιας, οτι αν ακουμπουσες τα γραμματα που ειχε με το δαχτυλο, εσβηναν τελειως