PDA

Επιστροφή στο Forum : BAOEFENG UV-5R VHF/UHF



spartakus
20-09-15, 20:23
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Έχω στη κατοχή μου ένα binatone MR 200 με 9 κανάλια (Είχα Ζεύγος, το άλλο το έφαγε η θάλασσα), απλό αλλά για το χόμπι μου πολύ καλό (ψάρεμα Κυνήγι)
Επειδή έμεινα με ένα κομμάτι αποφάσισα να πάρω άλλο ένα και κάτι καλύτερο Πρόσφατα αγόρασα ένα Baofeng UV-5R VHF-UHF. Είμαι λίγο άσχετος και με το manual δε βγάζω άκρη. Στην αρχή είχα καταφέρει να συντονίσω το bitone με το baofeng στη συχνότητα 466,000. Μια χαρά και καλές λήψεις. ψάχνοντας το manual κάπου τ χασα και έκτοτε δε μπορώ να συντονιστούνε οι δυο πομποδέκτες. Απ ότι είδα το Bitone εκπέμπει από τις συχνότητες 446.00625 'έως 446.09375. Κάτι το οποίο δεν είναι δυνατό να συντονίσω το baofeng.
Μπορεί να βοηθήσει κάποιο μέλλος βήμα βήμα για το συντονισμό των δυο? Έχει αρχίσει το κυνήγι και όσο να ναι χρειάζονται για τα καρτέρια. Να είστε καλά όλοι.
Σημειώνω ότι ήδη ψάχνω τη δουλειά για άδεια Ραδιοερασιτέχνη διότι απ ότι γνωρίζω απαιτείται άδεια για τη χρήση και κατοχή του baofeng:crying:

Mitsakos3608
20-09-15, 21:29
Φίλε μου για να συντονίσεις το baofeng στις συχνότητες των pmr θα πρέπει να αλλάξεις το tuning step (menu No1) σε 6,25Κ.

Φυσικά παρανομείς γιατί θα εκπέμψεις με μη εγκεκριμένη συσκευή pmr και με ισχύ πολύ μεγαλύτερη από το 0.5w που προβλέπεται.

nikknikk4
21-09-15, 00:32
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Έχω στη κατοχή μου ένα binatone MR 200 με 9 κανάλια (Είχα Ζεύγος, το άλλο το έφαγε η θάλασσα), απλό αλλά για το χόμπι μου πολύ καλό (ψάρεμα Κυνήγι)
Επειδή έμεινα με ένα κομμάτι αποφάσισα να πάρω άλλο ένα και κάτι καλύτερο Πρόσφατα αγόρασα ένα Baofeng UV-5R VHF-UHF. Είμαι λίγο άσχετος και με το manual δε βγάζω άκρη. Στην αρχή είχα καταφέρει να συντονίσω το bitone με το baofeng στη συχνότητα 466,000. Μια χαρά και καλές λήψεις. ψάχνοντας το manual κάπου τ χασα και έκτοτε δε μπορώ να συντονιστούνε οι δυο πομποδέκτες. Απ ότι είδα το Bitone εκπέμπει από τις συχνότητες 446.00625 'έως 446.09375. Κάτι το οποίο δεν είναι δυνατό να συντονίσω το baofeng.
Μπορεί να βοηθήσει κάποιο μέλλος βήμα βήμα για το συντονισμό των δυο? Έχει αρχίσει το κυνήγικαι όσο να ναι χρειάζονται για τα καρτέρια. Να είστε καλά όλοι.
Σημειώνω ότι ήδη ψάχνω τη δουλειά για άδεια Ραδιοερασιτέχνη διότι απ ότι γνωρίζω απαιτείται άδεια για τη χρήση και κατοχή του baofeng:crying:


Φίλε μου για να συντονίσεις το baofeng στις συχνότητες των pmr θα πρέπει να αλλάξεις το tuning step (menu No1) σε 6,25Κ.

Φυσικά παρανομείς γιατί θα εκπέμψεις με μη εγκεκριμένη συσκευή pmr και με ισχύ πολύ μεγαλύτερη από το 0.5w που προβλέπεται.

1) ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟ με το ραδιοερασιτεχνισμό

2) Mitsakos3608 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=68027)
Δημήτρης - SY1BKO δεν παρανομεί μονο σ αυτό

Mitsakos3608
21-09-15, 00:59
1) ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟ με το ραδιοερασιτεχνισμό

2) Mitsakos3608 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=68027)
Δημήτρης - SY1BKO δεν παρανομεί μονο σ αυτό

Σωστός ο nikknikk4

Επίσης απαγορεύεται η χρήση ασυρμάτου στο κυνήγι...

Νομίζω απαγορεύονται και τα καρτέρια...

Αλλά εγώ έλαβα υπόψιν μόνο τη νομοθεσία περί εκπομπής.

SeAfasia
21-09-15, 11:28
ερώτηση για το BAOEFENG UV-5R VHF/UHF,
έχεις μείνεις ευχαριστημένος;

Mitsakos3608
21-09-15, 23:49
Για τα χρήματα που κοστίζει, ναι είμαι ευχαριστημένος.

Φυσικά είναι πολύ κατώτερο απο τις γνωστές μάρκες (yaesu - icom - kenwood)

Στην κατηγορία αυτή καλύτερη επιλογή είναι το baofeng uv82

SeAfasia
22-09-15, 09:18
το baofeng uv82 έχει ένδειξη έντασης τού σήματος;

Mitsakos3608
22-09-15, 13:16
το baofeng uv82 έχει ένδειξη έντασης τού σήματος;

Όχι, το ενδεικτικό που έχει είναι ακριβώς ίδιο με του 5r.

mythos83
25-10-15, 12:01
Καλημέρα κύριοι
Απέκτησα κι εγώ ένα baofeng uv-5r που μου χρειάζεται στην δουλειά (σε εργοστάσιο).
Το πρόβλημα έχει ως έξης, οι άλλοι συνάδελφοι έχουν συσκευές icom ic-f2004 και συνομιλούν στο κανάλι 1.
Γνωρίζει κανείς σε ποια συχνότητα εκπέμπει το κανάλι 1 αυτής της συσκευής και αν παίζει να έχει και υποτόνο, γιατί όσο σκανάρισμα και αν έχω κάνει με το baofeng δεν έχω καταφέρει να συντονιστώ με τις συσκευές τους

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

GeorgeVita
25-10-15, 12:31
Έχω στη κατοχή μου ... ψάρεμα Κυνήγι ...Πρόσφατα αγόρασα

Για τα χρήματα που κοστίζει, ναι είμαι ευχαριστημένος.

... Απέκτησα κι εγώ ένα baofeng uv-5r που μου χρειάζεται στην δουλειά (σε εργοστάσιο).

ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΘΕΜΑ!

Ακρίτας
25-10-15, 19:20
ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΘΕΜΑ!

Μα... γιατί;

Οι άνθρωποι ΝΟΜΙΜΑ το αγόρασαν, δεν το έφεραν ΛΑΘΡΑΙΟ.

GeorgeVita
25-10-15, 20:03
Μπορεί να κάνω "λάθος" αλλά κάπου έχει ένα θαυμαστικό (class 2 alert sign):

60220