PDA

Επιστροφή στο Forum : ρωσσικα ελεύθερα



george33
27-09-15, 18:49
Γεια σας, μου ζήτησε ένας πελάτης να του εγκαταστήσω ένα πιάτο που ξηλωσε απο το παλιό του σπίτι για να βλέπει ελεύθερα ρώσσικα κανάλια. Γνωρίζει κάποιος σε ποιον δορυφόρο θα πρέπει να το γυρίσω για να πιάνει όσο το δυνατόν περισσότερα;
Ευχαριστώ ......

xlife
27-09-15, 19:05
http://www.lyngsat.com/Express-AM7.html

παρόλα αυτά υπάρχουν διάσπαρτα σε όλους τους δορυφόρους και ρώσικα αλλα και ρωσόφωνα. Καλό θα ήταν να ενημερώσεις τον πελάτη για τα κανάλια πρωτού κάνεις τοποθέτηση για να μην σε ξαναφέρνει.. Καλή επιλογή είναι και ο hotbird

george33
27-09-15, 20:09
Δεν μου τον βγάζει στην λίστα στο dishfinder,θα δω στο πεδιομετρο μου αν τον έχει.

george33
27-09-15, 20:09
Αλλιώς θα κοιτάξω τον hotbird

xlife
27-09-15, 20:21
Δεν μου τον βγάζει στην λίστα στο dishfinder,θα δω στο πεδιομετρο μου αν τον έχει.

Λογικά δεν θα τον δεις ούτε στο πεδιόμετρο ούτε στο dishpointer. Είναι πολύ φρέσκος δορυφόρος(άνοιξη του 15) και η τροχιακή θέση δεν ήταν σε χρήση. Απο το dishpointer μπορείς να βάλεις τον Hellas sat που είναι δίπλα, και στο πεδιόμετρο να βάλεις χειροκίνητα συχνότητες απο το lyngsat για να τον βρείς


edit. Τα περισσότερα κανάλια είναι στη C Band και όχι στην Ku οπότε κοίτα τον hotbird

crown
27-09-15, 21:12
Kωτσαρι ο φιλοs μαs δεν γνωριζει πολαα πραγματα από ότι καταλαβα και εσυ τον ερειξεs στα βαθια κατευθείαν με τον EXPRESS

xlife
27-09-15, 21:20
Ε .. εντάξει , Στο κάτω , κάτω δορυφόρος είναι, οπότε αν έχεις εγκαταστήσει κάποιους , θα τον βρείς και αυτόν και απ ότι είδα το footprint καλύπτει Ελλάδα σχετικά αποδεκτά.. Όμως έτσι κι αλλιώς είναι στη C-Band τα περισσότερα και μέχρι να γεμίσει η Ku μπορεί να περάσει καιρός.. Οπότε Hotbird και ίσως Eutelsat 9

vasilis1
27-09-15, 23:40
Πανεύκολος και με ολα τα βασικα ρωσικα κανάλια ειναι ο azerspace στις 46 μοίρες.ιδιως στην κεντρική και βόρεια ελλαδα.

george33
28-09-15, 10:59
Ναι εμπειρία δεν υπάρχει μεγάλη γιαυτό ρωτάω. Είναι και ο χώρος περίεργος και το πιάτο πρέπει να κοιταει περίπου προς τα εκεί που κοιτάνε τα οτε και τα νοβα.
Πίσω υπάρχει τοίχος. Πρέπει να βρω δηλαδή δορυφόρο περίπου κοντά σε αυτόν που εκπέμπει ο οτε. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας. Βοηθησαν.