PDA

Επιστροφή στο Forum : Καμία έκθεση ηλεκτρονικών-ηλεκτρολογικών υλικών παίζει;



Sthol
30-09-15, 02:46
Καλησπέρα παιδιά. Επειδή πλησιάζει το πτυχίο και θέλω σιγά σιγά να δικτυωθώ με εμπόρους μήπως ανοίξω ένα μαγαζάκι στο χωριό μου, ξέρετε καμία έκθεση να παίζει για ηλεκτρονικά και ηλεκτρολογικά είδη;

GiwrgosTH
30-09-15, 10:46
Προς το παρόν μόνο αυτή και δε νομίζω να υπάρξει και άλλη http://www.expoline.gr/el/indelex-electronica

dog80
30-09-15, 11:32
Προς το παρόν μόνο αυτή και δε νομίζω να υπάρξει και άλλη http://www.expoline.gr/el/indelex-electronica


Είχα πάει πέρσι ή πρόπερσι σε αυτή την έκθεση.

Για να μήν απογοητευτεί όποιος παει, η έκθεση κατα βάση δέν έχει σχέση με τα ηλεκτρονικά, αλλά πιό πολύ με αυτό που ονομάζουμε consumer electronics. Το 95% των εκθετών είχε σχέση με συναγερμούς, κάμερες και τέτοιου είδους αυτοματισμούς, δηλαδή πράγματα που είτε απευθύνονται άμεσα στον καταναλωτή ή στον εγκαταστάτη

Δέν έχουν δηλαδή πράγματα που απευθύνονται στον ηλεκτρονικό, πχ όργανα μέτρησης, εξοπλισμό εργαστηρίου, εξοπλισμό κατασκευής PCB, εξαρτήματα.

GiwrgosTH
30-09-15, 12:30
Δέν έχουν δηλαδή πράγματα που απευθύνονται στον ηλεκτρονικό, πχ όργανα μέτρησης, εξοπλισμό εργαστηρίου, εξοπλισμό κατασκευής PCB, εξαρτήματα.
Γιάννη δε νομίζω να γίνονται πλέον τέτοιες εκθέσεις, τύπου INDEX-EL κλπ :saad:

picdev
30-09-15, 13:03
τέτοιες εκθέσεις μόνο στη γερμανία, όχι μονο στα ηλεκτρονικά , αλλά για ήχο video και το κάθε τι εξιδανικευμένο

sotron1
30-09-15, 13:39
Πέθαναν αυτές οι εκθέσεις στην Ελλάδα. Δυστυχώς.

xlife
30-09-15, 13:51
Καλησπέρα παιδιά. Επειδή πλησιάζει το πτυχίο και θέλω σιγά σιγά να δικτυωθώ με εμπόρους μήπως ανοίξω ένα μαγαζάκι στο χωριό μου, ξέρετε καμία έκθεση να παίζει για ηλεκτρονικά και ηλεκτρολογικά είδη;


Το καλύτερο είναι να δεις τί χρειάζεσαι και αναλόγως να επικοινωνήσεις. Όλοι οι αντιπρόσωποι θα σου στείλουν καταλόγους και ίσως να μπορείς να πας και απο εκεί να δεις κάποια εξειδικευμένα προϊόντα και βέβαια θα σου στείλουν και διαφημιστικό υλικό για το κατάστημά σου.

πχ. Αν θες δέκτες mpeg4/καταναλωτικά ηλεκτρονικά/μικροσυσκευές τότε θα πάρεις μερικούς αντιπροσώπους(φθηνά TELE /ALFA /edision- ακριβά κατα περίπτωση και μάρκα πχ Samsung/Lg κτλ) που νομίζεις εσύ.. Αν θες ηλεκτρονικά εξαρτήματα τότε θα πρέπει να συνεργαστείς με εξειδικευμένα εμπορικά καταστήματα(πχ φανος) και αν θες όργανα πάλι ανάλογα με την περίπτωση(πχ netscope), και τέλος αν θές εξαρτήματα υπολογιστών υπάρχουν κάποιοι αντιπρόσωποι(πχ οκταμπιτ,infoquest,logicom κτλ)

picdev
30-09-15, 14:12
πάρε στον τοπ να γελάσουμε λίγο :lool: να δούμε τη ελάχιστη παραγγελία θα σου πει

GiwrgosTH
30-09-15, 14:33
πάρε στον τοπ να γελάσουμε λίγο :lool: να δούμε τη ελάχιστη παραγγελία θα σου πει
Μην το λες...
Μπορεί να δώσει και μικρές ποσότητες αν ανοίξεις καρτέλα.
Δε μιλάω για 10 αντιστάσεις φυσικά!

picdev
30-09-15, 14:41
ξέρω τι λέει , για αρχή ζητάει μερικές χιλιάδες ευρώ παραγγελία να στοκάρεις και μετά σου δίνει τιμές,
ετσι είπε τουλάχιστον σε φίλο με μαγαζί eshop :lool:

GiwrgosTH
30-09-15, 14:46
Έχει δώσει σε γνωστούς υλικά αξίας 100-200 ευρώ.
Προϋπόθεση πάντα να μην υπάρχουν αυτά τα υλικά στην αγορά, πας πχ στον Φανό και του ζητάς κάποια υλικά που τα θες αύριο, δεν τα έχει και σου λέει θα τα έχω σε καμιά βδομάδα, τα ζητάς από τον ΤΟΡ και σου τα δίνει, γιατί είναι λογικό να μην δουλεύει ανταγωνιστικά με τους πελάτες του.
Πχ έδωσε πριν μια βδομάδα σε φίλο 30 μ. καλώδιο 7/8'' που δεν υπήρχε πουθενά σε λιανική.

savnik
30-09-15, 20:00
ξέρω τι λέει , για αρχή ζητάει μερικές χιλιάδες ευρώ παραγγελία να στοκάρεις και μετά σου δίνει τιμές,
ετσι είπε τουλάχιστον σε φίλο με μαγαζί eshop :lool:
Και κάτω από 10 ευρώ σου στέλνει αν είσαι πελάτης του.

picdev
30-09-15, 21:04
Όπως ειπες αν εισαι πελάτης , αν δεν εισαι ή αν θες να γίνεις ... Το έχουν καβαλήσει το καλάμι .