PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΙΑ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ DIGEA.



phpscript
07-10-15, 20:41
καλησπέρα εχω ενα πρόβλημα.
και με παλια κεραια και με καινουργια ακριβη των 17db την συχνοτητα του mega απο θασο την ποιοτητα μου την ριχνει στο 50% ενω στις αλλες συχνοτητες ειναι στο 90% με αποτελεσμα να παγωνει η εικονα.
ο ενισχυτης δεν φταιει. ακομα και με σκετη κεραια τα ιδια πανω στο πεδιομετρο.
εχει κανεις καμια εμπειρια;

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
07-10-15, 20:55
- Σε ποιο σημείο ακριβώς μετρας με το πεδιόμετρο δηλαδή σε πόση απόσταση απο τη κεραία.

phpscript
07-10-15, 20:58
1μ. ολες τις συχνοτητες μου τισ βγαζει σωστα και μικροτερες και μεγαλυτερες που ειναι πιο δυσκολες και την μεσαια δεν την βγαζει σωστα. και μετα τον ενισχυτη παλι στα ιδια μενει

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
07-10-15, 21:03
-Δοκίμασες στρίψιμο της κεραίας λίγο αριστερά λίγο δεξιά βλέπεις καμιά βελτίωση .εστω και λίγη.

phpscript
07-10-15, 21:08
το εκανα και πανω κατω τιποτα απο 40 ως 50% .

her
07-10-15, 21:13
Εφόσον έχεις πεδιόμετρο μάλλον θα ξέρεις να μας πεις πόσα db και πόσο MER βγάζει η κεραία;

phpscript
07-10-15, 21:20
στα χαρτια η κεραια βγαζει 17db
http://b2b.astrasat.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=502&category_id=28&option=com_virtuemart&Itemid=1
αυτη ειναι μονο που εδω γραφει 20db
πανω στο σπιτι δεν θυμαμε να σου πω db και mer αλλα αν παω αυριο θα δω

εβαλα αρκετες απο δαυτες και σε δυσκολοτερα σημεια.
αλλα να μου βγαζει χαμηλη ποιοτητα σε μεσαια συχνοτητα και τις υπολοιπες κανονικα ποτε δεν ετυχε.

her
07-10-15, 21:31
Δεν είναι καθόλου σπάνιο. Από τις μετρήσεις αυτές θα καταλάβουμε πολλά πράγματα. Πάρε μέτρηση με σκέτη κεραία και πάρε μέτρηση και στην TV.

phpscript
07-10-15, 21:34
θα το δω αλλα και πανω στην κεραια το ιδιο ειναι. ευχαριστω για το χρονο σας.

GiwrgosTH
08-10-15, 09:33
Σε ποια συχνότητα έχεις το πρόβλημα και που ακριβώς είσαι?
Να δω μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα παρεμβολής ή κάτι άλλο.

Α οκ MEGA είπες. Περιοχή?

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
09-10-15, 00:39
-Tρία πράγματα μπορει να συμβαίνουν Δημήτρη.

1.Το σημείο που είναι η κεραία να είναι τυφλό και να μην περνάει το σήμα της συγκεκριμένης συχνότητας, λύση αλλαγή θέσης κεραίας λίγα μέτρα αριστερα δεξιά ή λιγο ύψος πάντα με το πεδιόμετρο.

2. Παρεμβολή στη συγκεκριμένη συχνότητα απο αναλογική εκπομπή ή απο χίλια δυο άλλα πράγματα . λύση εδώ τα πράγματα είναι δύσκολα μια΄λύση είναι μια πιο κατευθυντική κεραία που να κάνει λήψη όσο το δυνατό καλλίτερη απο το κέντρο εκπομπής και να απορρίπτει όσο το δυνατον τις παρεμβολές.

3. Το καλώδιο μπορεί να δημιουργει φίλτρο στη συγκεκριμένη συχνότητα (μου έχει τύχει σε σημείο που να κάνει σπασιίματα η εικόνα στη συγκεκριμένη συχνότητα), λύση φυσικά αλλαγή καλωδίου.

-Γνώμη μου να αρχίσεις απο το τρίτο.

-Γεώργο πως θα δείς αν υπάρχει παρεμβολή εφ' όσον είσαι σε άλλη περιοχή.

GiwrgosTH
09-10-15, 09:01
-Γεώργο πως θα δείς αν υπάρχει παρεμβολή εφ' όσον είσαι σε άλλη περιοχή.
Έχω τον τρόπο μου :wiink:

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
09-10-15, 09:10
Έχω τον τρόπο μου :wiink:

-Για πες μας λοιπον.

lepouras
09-10-15, 09:20
θα σου πει αλλά μετά πρέπει να σε σκοτώσει:001_tt2:
Γιώργο μικρό παιδί είναι σχωρατο. δεν ξέρει.:lool:

GiwrgosTH
09-10-15, 10:16
-Για πες μας λοιπον.
Είναι η φύση της δουλειάς μου τέτοια, που μου επιτρέπει να γνωρίζω που και πότε υπάρχουν παρεμβολές στην επίγεια ψηφιακή.
Ίσως όχι την ίδια στιγμή που θα εμφανιστούν, αλλά μέσα σε ένα σύντομο χρονικό διάστημα από τότε που θα υπάρξουν.
Και άσε τον πατριώτη μου να λέει, δε θα σε σκοτώσω, είμαστε καλοί άνθρωποι εκεί στα ορεινά :001_tt2:

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
09-10-15, 12:28
Είναι η φύση της δουλειάς μου τέτοια, που μου επιτρέπει να γνωρίζω που και πότε υπάρχουν παρεμβολές στην επίγεια ψηφιακή.
Ίσως όχι την ίδια στιγμή που θα εμφανιστούν, αλλά μέσα σε ένα σύντομο χρονικό διάστημα από τότε που θα υπάρξουν.
Και άσε τον πατριώτη μου να λέει, δε θα σε σκοτώσω, είμαστε καλοί άνθρωποι εκεί στα ορεινά :001_tt2:

-Kατι τετοιο υποψιάστικα θα έχεις πληροφοριες από ''μεσα''.