PDA

Επιστροφή στο Forum : θορυβος μηχανης στα ηχεια



mixalisss
21-10-15, 23:21
Καλησπερα σε ολους,

εχω ενα προβλημα με θορυβο στα ηχεια μου και αναλογα με τις στροφες του κινητηρα αλλαζει...

θα σας ξεκινησω λιγο με το πως εγινε και τι αλλαξα μεχρι στιγμης.

Αρχικα οταν το αγορασα (μεταχειρισμενο) ειχε καμμενα ηχεια και ετσι τα αλλαξα με καποια οικονομικα της magnat (2 μπρος, 2 οβαλ). επειτα επειδη δεν ημουν ικανοποιημενος και επειδη με ετρωγε να κανω κατι DIY ειπα να φτιαξω εναν ενισχυτη. ετσι αγορασα τον tda7850. εφτιαξα ενα μικρο κουτι που μπηκε κατω απο το ραδιοφωνο (ειχε κενη θεση για να βαζεις πραγματα) αλλα απο την βαρεμαρα μου εκανα το λαθος και δεν τραβηξα καινουρια καλωδια, πηρα παραλληλα με το μανισιο radioCD. Το RadioCD δεν ειχε RCA ετσι πηρα HI to LOW (κινεζικο με 1,5 euro απο ebay).

ενω ολα ηταν οκ, μετα απο 3 μηνες μου εκανε κατι κολπα...τα ηχεια τα δεξια ή τα αριστερα εκαναν θορυβο ,οχι ομως παρασιτα απο μηχανη, και μετα μοθ τα εκοβε και ειχα μονο τα 2 απο τα 4 ηχεια να παιζουν. απ οτι καταλαβα το HI to LOW τα εφτυσε οποτε με την ευκαιρια ειπα να παρω αλλο. Αγορασα και ενα ενεργο sub οποτε ηθελα 2 μετατροπεις. ετσι σκεφτηκα σχεδον με τα ιδια χρηματα να παρω ενα FU ραδιο με mp3 που βγαζει και 2x2 εξοδους RCAγια να συνδεσω sub και ενισχυτη. πηρα και καλωδια για να τα βαλω ολα πισω.

αφου εχω συνδεσει τα παντα (ρευματα απο αριστερα, RCA, ηχεια και acc απο δεξια), γειωση ενισχυτων στην βιδα της πισω ζωνης (ξυσμενο κλπ), μου κανει τον κλασσικο θορυβο της μηχανης... μετα απο πολλες δοκιμες βγαζω τα RCA και βαζω κατευθειαν στην πηγη ενα παλιο ηχειο και παλι τα ιδια... Οποτε εδω κολλησα, τι να κανω? λετε επειδη στην γειωση και ρευμα της πηγης ειχα την μαμα πηγη και τον ενισχυτη να εκαψα τα καλωδια? επισης πρεπει να εκανα και βλακεια και να εκαψα (μια αντισταση αν δεν κανω λαθος) στο RCA της πηγης γιατι πλεον χωρις να παιζει τραγουδι, με συνδεδεμενα τα RCA, ακουω ενα σφυριγμα...

τι πιστευετε οτι μπορει να ειναι?

giannakis1983
22-10-15, 00:01
Καλησπερα το κανουν πολοι ενισχυτές αυτοκινήτου με εισοδο rca . Θα χρειαστεί να βάλεις ενα αντιπαρασιτικό φίλτρο σήματος ήχου(RCA) .Αν το γουγλαρεις εχει πολλά και σε διαφορες τιμές... Εχει και στο τσιγκουνικο παπακι.... :)

betacord85
22-10-15, 00:22
δεν ειναι τοσο ευκολα οπως τα λες γιαννη...εχει τυχει σε αυτοκινητο καινουριο με ραδιοσιντι το τοπ της εποχης pioneer να βγαζει θορυβο οσο γκαζονες τοσο παραπανω θορυβος...ειχε αλλαξει 10 παρασιτικα...τελικα ηταν θεμα ηλεκτρολογικο του αυτοκινητου...

Dbnn
22-10-15, 00:25
Ουτε αντιπαρασιτικα ουτε τιποτα. περνα τα rca απο μερος που δεν περνανε καλωδια ρευματος του αυτοκινητου και επισης φτιαξε τις γειωσεις σου. εκει που θα σφιξεις την κοσα του καλωδιου της γειωσης ξυσε την λαμαρινα με υαλοχαρτο καλα να φυγουν μπογιες κλπ.

mixalisss
22-10-15, 01:03
Το θέμα είναι και χωρίς τα rca, δηλαδή ή πηγή με ένα ηχείο πάνω της, πάλι κάνει τα ίδια... Θα δοκιμασω καινούρια γείωση στην πηγή και σας ενημερωνω!

aser
22-10-15, 01:30
Για να μην ανοιγω νεο θεμα κατι παρομοιο εχω και εγω στο Getz, οταν γυρισω των διακοπτη για την ψυξη θερμανση στο τερμα ακουω απο τα ηχεια ενα γδουπο, το κανει μονο οταν ειναι ανοικτο το ραδιο cd και οχι οταν το κλεισω να εχω θεμα με την γειωση;

Dbnn
22-10-15, 02:40
4 Χρονια εγκαταστατης car audio ημουν. Η πειρα μου αυτο λεει. σε γδουπους και ζζζζζζ κλπ θορυβους, η γειωση ειναι χαλια. επισης αυτο δεν σημαινει πως μονο η γειωση του ενισχυτη ειναι χαλια. μπορει και η κεντρικη γειωση του κινητηρα να ειναι χαλια. εγω παντα προληπτικα εβαζα ενα καλωδιο γειωσης απο το δυναμο στο σασι οταν εγκαθιστουσα ενισχυτη. μηδαμινο κοστος και ειχα την προληψη για διαφορα τετοια προβληματα.

mixalisss
22-10-15, 15:35
λοιπον εχω αποσυνδεση τα παντα και εχει μεινει η πηγη με ενα ηχειο (εξωτερικο, μονο για το τεστ). τραβηξα στην πηγη νεα γειωση απο την ζωνη πισω και παλι τα ιδια, εχω θορυβο μηχανης. και η ερωτηση μου ειναι η εξης, το καλωδιο τροφοδοσιας της πηγης, εαν εχει θεμα, να μου κανει θορυβο? δεν εχω αλλη εξηγηση...

xsterg
22-10-15, 19:39
φιλε μου κοιτα και την γειωση της μπαταριας. παρολα αυτα ειναι θεμα επαφης. το δοκιμασες με το αυτοκινητο σβηστο? με εξωτερικο τροφοδοτικο? το δυναμο σου ειναι οκ? μημπως να κοιταζες το δυναμο σε καποιο ηλεκτρολογειο?

Dbnn
22-10-15, 20:55
λοιπον εχω αποσυνδεση τα παντα και εχει μεινει η πηγη με ενα ηχειο (εξωτερικο, μονο για το τεστ). τραβηξα στην πηγη νεα γειωση απο την ζωνη πισω και παλι τα ιδια, εχω θορυβο μηχανης. και η ερωτηση μου ειναι η εξης, το καλωδιο τροφοδοσιας της πηγης, εαν εχει θεμα, να μου κανει θορυβο? δεν εχω αλλη εξηγηση...

Βασικά δεν κατάλαβα τι έκανες, τι γραμμή τράβηξες απο πίσω?
Αποσυνδέεις ενισχυτές κλπ, συνδέεις τα 2 ηχεία στην πηγή και βλέπεις. Αν το παράσιτο επιμένει, δίνεις τροφοδοσία στην πηγή κατευθείαν απο την μπαταρία με 2 καλώδια. Αν σταματήσει το παράσιτο, έχει πρόβλημα η γραμμή τροφοδοσίας.
Αν το παράσιτο επιμένει τότε έχει πρόβλημα η πηγή.
Δοκίμασες άλλη πηγή?
Ορισμένες πηγές έχουν μέσα μια ασφαλειοαντίσταση που όταν καίγεται κάνει αυτά τα προβλήματα. Πχ pioneer. Αν πέσεις σε λακούβα και τα RCA δεν είναι σφιγμένα με αερόκλειδο για να σφίγγει μπουλόνια απο SCANIA τότε καίγεται αυτή η αντίσταση και πάπαλα!

mixalisss
22-10-15, 23:16
ναι, αποσυνδεσα ενισχυτες κλπ και με 1 ηχειο κατευθειαν πανω στην πηγη ειχα θορυβο της μηχανης. τους ενισχυτες τους τεσταρα και τα RCA και ειναι κομπλε. αλλη πηγη δυστυχως δεν εχω, μονο την μαμα, που οπως προειπα μου εκανε κατι κολπα με θορυβους μηχανης 2 μερες και ετσι πηρα την αποφαση να τα αλλαξω ολα.

για την γραμμη που δεν καταλαβες. τραβηξα γειωση απο την βιδα πανω στο σασι που πιανει η μεσαια ζωνη (εκει που γειωνουμε τους ενισχυτες) προς την πηγη αλλα παλι ο ιδιος θορυβος.

το γνωριζω αυτο που λες με την ασφαλειοαντισταση και απ οσο ξερω λυνεται με το να γειωσεις το εξωτερικο του RCA με την πηγη. το εκανα και αυτο και παλι τιποτα.

λογικα ή ειναι χαλασμενη η πηγη (ειναι και F&U...) ή αυτο που λες με την τροφοδοσια. οπως ειχα πει και στο πρωτο ποστ, ειχα κανει το λαθος και στην τροφοδοσια αυτη ειχα βαλει την μαμα πηγη και εναν ενισχυτη οποτε πολυ πιθανον να την εχω καταστρεψει... θα δοκιμασω αυριο καινουρια τροφοδοσια κατευθειαν απο μπαταρια να δω!

betacord85
22-10-15, 23:23
γιατι δεν βαζεις την πηγη η τον ενισχυτη να τον τροφοδοτησεις πανω στον παγκο να δεις τι παιζει?οπως ειπε ο φιλος ισως ειναι και δυναμο η ηλεκτρολογικο προβλημα...

Dbnn
22-10-15, 23:28
Έτσι που τα περιγράφεις φίλε μου μάλλον η πηγή χάλασε.
Αν ακούγεται παράσιτο απο τον εσωτερικό ενισχυτή της πηγής τότε έχεις ήδη πρόβλημα.

Μην ψάχνεσαι με καλώδια κλπ απλά άλλαξε πηγή.
Στο λεω έτσι απλά για να μην ταλαιπωρηθείς χωρίς λόγο!

Για εκπαιδευτικούς σκοπούς τουλάχιστον άνοιξέ την και προσπάθησε να βρείς την βλάβη.

mixalisss
22-10-15, 23:32
ευχαριστω ρε παιδια για την βοηθεια.

θα κανω μια δοκιμη αυριο με τα καλωδια που μου ειπες μπας και... και αν δεν, τοτε στο κουτι του και πισω... προχθες το αγορασα οποτε αν το ανοιξω θα χαλασω εγγυηση, κριμα ειναι...

Dbnn
22-10-15, 23:47
ευχαριστω ρε παιδια για την βοηθεια.

θα κανω μια δοκιμη αυριο με τα καλωδια που μου ειπες μπας και... και αν δεν, τοτε στο κουτι του και πισω... προχθες το αγορασα οποτε αν το ανοιξω θα χαλασω εγγυηση, κριμα ειναι...


"Παιδιά, ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΣΙΤΟ ΣΤΑ ΗΧΕΙΑ"


Ελπίζω να με "πιάνεις" :wiink:

mixalisss
24-10-15, 17:16
η αληθεια ειναι οτι δεν το επιασα το αστειο :(

λοιπον δοκιμασα αλλη πηγη αλλα παλι τα ιδια. τραβηξα και το + απο μπαταρια στην πηγη και παλι τα ιδια... οποτε το παω σε εναν ηλεκτρολογο αυτοκινητων να δει τι γινεται...

Dbnn
24-10-15, 19:01
Αλλαξε πηγη φιλε. Κατι επαθε...
Εννοουσα να μην αναφερεις για ενισχυτες κλπ γιατι θα πουν οτι το χαλασες εσυ κατα την εγκατασταση.

mixalisss
24-10-15, 19:13
Μα αυτό είπα, μόλις αλλαξα πηγή... Επομένως με 3 διαφορετικες πηγες κάνει το ίδιο... Άρα λογικά είναι τα ηλεκτρολογικα του...

Dbnn
24-10-15, 19:53
Και πως εξηγειται οτι τραβοντας γραμμη απο την μπαταρια κατευθειαν να συνεχιζει; στον παγκο το εβαλες;
Τι να πω να περναει θορυβο απο το δυναμο;; αλλα και παλι τοσο εντονα δεν εξηγειται

mixalisss
24-10-15, 20:53
Ξέχασα να σου πω ότι το αμαξι είναι peugeot 308. Και ξέρεις τι λένε για τα γαλλικά...

Κάπου διαβασα ότι αν δεν έχει υγρα η μπαταρια μπορεί να κάνει κόλπα... Ισχύει;

Δεν ξέρω πραγματικά... Μπορεί να είναι καμία AC συνιστώσα και να τα κάνει όλα...

xsterg
24-10-15, 22:25
φιλε σου το ειπα και παραπανω. με σβηστη την μηχανη το δοκιμασες?

mixalisss
24-10-15, 22:38
Ναι, κάνει ένα μικρό σφιρηγμα και όταν βάζω μπροστά ακούω και μίζα...

Dbnn
24-10-15, 23:31
Για να γλυτωσεις απο την "φαρα" των μαστορων, το δυναμο εχει εναν πυκνωτη. Βγαλτον και δες την τιμη του. Συνηθως ειναι 2.2μF χωρις πολικοτητα. Βγαλτον και δοκιμασε με εναν αλλο πυκνωτη χωρις πολικοτητα κατευθειαν πανω στο δυναμο οχι στην μπαταρια. Η συνδεση τους ειναι συνηθως στο + που παει στην μπαταρια και στην γειωση. Αλλα δυναμο εχουν "ειδικη" θεση που πανε και ενωνονται πανω στο δυναμο αλλα το ενα ακρο παντα παει στο σασσι η αλλιως γειωση. Στο αναφερω γιατι τωρα θυμηθηκα κατι παρομοιο σε ενα fiat cinquecento που ειχα. Αλλαξα τον πυκνωτη και ελυσα το προβλημα.
Υ.γ. μη μου λες για γαλλικα και ιταλικα για ηλεκτρικα. Βγαζω φλικτενες.

xsterg
24-10-15, 23:43
γιατι φιλε μου? ολα τα ιδια ηλεκτρικα εχουν. δυο εργοστασια ειναι που τα βγαζουν. ουτε εγω συμπαθω τα γαλλικα...