PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια επιλογής ηχειων



XALOULIS90
15-11-15, 19:40
Καλησπέρα έχω ένα kenwood KDC-234 επειδη απο την μάνα του το αμάξι δεν έχει πίσω ηχεία είπα να το βάλω εγώ μιας και είμαι λάτρης της μουσικής ποιο πολύ deep house electro και παρόμοια.
Η ερώτηση μου είναι πως μπορώ να κάνω σωστή επιλογή ηχείων για το συγκεκριμένο cd player με τις εξόδους που αναφερω παρακατω ?
έχω ψάξει γενικά για μετάχειρα ηχεια και βρήκα αρκετά σε καλές τιμες αλλα το θεμα watt με το θέμα rms με μπερδευει λίγο, τελικά τι πρέπει να γνωρίζω πριν αγορασω?
Γενικά να τονίσω οτι με ενδιαφέρει και πολύ το μπασο διότι σε αυτά τα απλά μπροστινα ηχεία δεν βγάζουν και κάτι ιδιαίτερο...
όποια βοηθεια δεκτή...

Τ στοιχεία απο το μανουαλ σχετικά με την έξοδο ειναι αυτα..

Maximum output power
: 45 W x 4
Output power (DIN 45324, +B=14.4V )
: 28 W x 4
Speaker Impedance
: 4 – 8 Ω
Tone action
Bass : 100 Hz ±8 dB
Middle : 1 kHz ±8 dB
Treble : 10 kHz ±8 dB

xsterg
15-11-15, 21:54
τι να σου πουμε. οτι και να βαλεις μεσης κατηγοριας τιμης καλο θα ειναι. το αυτοκινητο απο την φυση του δεν ειναι hi-fi χωρος...

XALOULIS90
15-11-15, 22:49
Μαλλον δεν το εγραψα σωστα, δεν θελω κατι τετοιο απλα να ξερω τι ηχεια να κοιταξω ποσσα βατ και τι ;

ninolas
15-11-15, 22:56
1)τι αμάξι έχεις?
2)κοιτάς τα db όσο περισσότερα τόσο καλύτερα!
3)κοιτάς πόσο χαμήλα πέφτει το μεγάφωνο (εννοώ συχνότητα)
4)για να δεις μπάσο πιο καλό πρέπει να βάλεις ένα woofer με έναν ενισχυτή
5) για τι λεφτά ενδιαφέρεσαι ?
τα rms είναι τα watt που αντέχει το μεγάφωνο να παίζει συνέχεια χωρίς να πάθει κάτι !
και κοίτα για καινούρια για μένα,δεν ξέρεις τι χρήση είχαν πριν τα μεγάφωνα

XALOULIS90
16-11-15, 09:04
1)τι αμάξι έχεις?
2)κοιτάς τα db όσο περισσότερα τόσο καλύτερα!
3)κοιτάς πόσο χαμήλα πέφτει το μεγάφωνο (εννοώ συχνότητα)
4)για να δεις μπάσο πιο καλό πρέπει να βάλεις ένα woofer με έναν ενισχυτή
5) για τι λεφτά ενδιαφέρεσαι ?
τα rms είναι τα watt που αντέχει το μεγάφωνο να παίζει συνέχεια χωρίς να πάθει κάτι !
και κοίτα για καινούρια για μένα,δεν ξέρεις τι χρήση είχαν πριν τα μεγάφωνα

1 Atos prime ειναι το αμαξι..
4 δεν θα ηθελα να εμπλακω με ενισχυτη λογου μεγαλυτερου κοστους
5 για λιγα χρηματα γιαυτο κοιτω και μεταχειρα να αγορασω.

Για να οριοθετησω το θεμα ψαχνω δυο ηχεια για πισω, αν καταλαβα καλα με βαση τα χαρακτηριστικα της πηγης πρεπει να βαλω μαξ το καθε ηχειο 45 watt rms και ohm 8 ; αν οχι παρακαλω δωστε μου τις σωστες τιμες σε αυτα τα νουμερα...

betacord85
16-11-15, 11:27
ταν λες ηχεια πισω θες στην εταζιερα?η στις γωνιες που εχει χωρο συγκεκριμενο απο το εργοστασιο?

XALOULIS90
16-11-15, 12:33
Βασικα εχει διαφορα ;
Εχει στις γωνιες χωρους για να μπουνε ηχεια και πιστευω ειναι ποιο βολικα αλλα και επανω στην εταζιερα να βαλω ηχεια με κουτι δεν εχω θεμα..

betacord85
16-11-15, 12:43
μεχρι ποσα διαθετεις?για 2 ηχεια?

XALOULIS90
16-11-15, 15:41
Μεταχειρα κατι sony 90 watt 250 rms τα δυο τα βρηκα 30 ευρω σε τετοιες τιμες παιζω ..

betacord85
16-11-15, 15:45
αν ενοεις μεταχειρισμενα εισαι μακρια απο το κυριακατικο παζαρι που παιζουν εκατονταδες ηχεια αυτοκινητου...με τα ιδια λεφτα μπορεις να παρεις καινουρια μεσης κατηγοριας απο τον καταλογο της tele...

XALOULIS90
16-11-15, 15:52
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου θα το κοιταξω να δω αν βρω γιατι το καινουριο ειναι παντα καινουριο
Με την πηγη που εχω μεχρι ποσσα βατ να κοιταξω το καθε ηχειο το μεγιστο και ποσσα ρμσ ;

Ειμαι απο λαρισα αλλιως θα πηγαινα στο παζαρι αυτο σιγουρα θα εχει πολυ πραμα