PDA

Επιστροφή στο Forum : Δορυφορικά απορίες



giannis - IKARIA
30-11-15, 02:07
Καλησπέρα στην παρέα !! είμαι καινούριος στην δορυφορική τηλεόραση και έχω μερικές απορίες.
Την περασμένη εβδομάδα εγκατέστησα μόνος μου ένα 60αρη πιάτο στον δορυφόρο Hot Bird το έβαλα αρκετά εύκολα κοιτώντας τα γειτονικά πιάτα που βλέπουν.



1 πολλές συχνότητες του Hot Bird μου έδιναν σήμα στης συχνότητες του Eutelsat 9Α τι παίζει με αυτό ;



2 σύντομα θέλω να βάλω ένα ακόμη 60αρη πιάτο που έχω ή να αγοράσω 80αρη στους Eutelsat 9Α και Eutelsat 7Α έκτος από κάποιο μίκτη θα χρειαστώ και κάτι άλλο ;



3 με της συχνότητες που είναι «κατειλημμένες» από τα κανάλια του Hot Bird στον Eutelsat 9Α τι κάνω ;



4 υπάρχει κάποιο σάιτ ποιοι δορυφόροι είναι ορατοί σε κάθε παροχή της Ελλάδας ;



Ευχαριστώ :001_rolleyes: :001_rolleyes:

xlife
30-11-15, 02:42
1. Μάλλον εννοείς οτι υπάρχουν κοινές συχνότητες. ναι υπάρχουν ίδιες συχνότητες σε πολλούς δορυφόρους. Αν θες να δεις ποιες συχνότητες χρησιμοποιεί ο κάθε δορυφόρος πήγαινε στη σελίδα kingofsat η στη σελίδα lyngsat

2. και με το 60αρι θα πιάσεις αλλα ενδείκνυται 80αρι για λήψη σε κακές καιρικές συνθήκες

4. http://www.dishpointer.com/ αν θες να δεις την ακριβή κάλυψη κάθε αναμεταδότη τότε ψάχνεις στη σελίδα του διαχειριστή του δορυφόρου για το footprint που σου δίνει στοιχεία για την ένταση του σήματος στην περιοχή που σε ενδιαφέρει

https://www.satbeams.com/footprints?beam=5516

giannis - IKARIA
01-12-15, 01:44
1. Μάλλον εννοείς οτι υπάρχουν κοινές συχνότητες. ναι υπάρχουν ίδιες συχνότητες σε πολλούς δορυφόρους. Αν θες να δεις ποιες συχνότητες χρησιμοποιεί ο κάθε δορυφόρος πήγαινε στη σελίδα kingofsat η στη σελίδα lyngsat



Νια αυτό εννοώ!! π.χ. πήγα να ρυθμίσω την συχνότητα του Hot Bird 12596 V 27500 3/4 που είναι το euronews και δεν βρήκε σήμα τα ίδια στοιχεία τα έβαλα στον Eutelsat 9Α και το βρήκα . η απορία μου είναι όταν βάλλω το 2ο πιάτο εάν στην ίδια συχνότητα ο Eutelsat 9Α έχει κανάλι τι κάνω ??
και κάτι άλλο με ένα 80αρη μπορό να πιάσω τους : Eutelsat 9Α Eutelsat 7Α ASTRA 1L-1N ASTRA 2A-2C ;;

xlife
01-12-15, 02:00
Μπορείς να κάνεις blind scan - τυφλή σάρωση και κάνει έλεγχο σε όλες τις συχνότητες οπότε ότι βρει το βάζει ακόμη και να μην υπάρχει στο δέκτη. Δεν έχεις πρόβλημα αν έχεις δυο συχνότητες ιδιες απο διαφορετικό δορυφόρο μιας και θα έχεις diseqc (ο μίκτης που ανέφερες). Οι δορυφόροι που αναφέρεις είναι με καλή λήψη στην Ελλάδα και δεν θα έχεις πρόβλημα. Εχω σε δική μου εγκατάσταση τον τον Eutelsat 3.1 τον Eutelsat 9 τον hotbird 13 και τον astra 19.2. Είναι όλα τα lnb σε ένα 80άρι πιάτο(multilnb εγκατάσταση). κέντρο έχω τον eutelsat 9 και οι άλλοι παράκεντρα. Μόνο σε ισχυρή καταιγίδα χάνω τον astra 19, και εννοείτε δεν έχω όλες τις συχνότητες του. Οι άλλοι τρεις παίζουν απροβλημάτιστα με ΕΝΑ πιάτο και έχω κατεβάσει όλες τις συχνότητες τους

Serafeim Karakostas
06-12-15, 18:28
Νια αυτό εννοώ!! π.χ. πήγα να ρυθμίσω την συχνότητα του Hot Bird 12596 V 27500 3/4 που είναι το euronews και δεν βρήκε σήμα τα ίδια στοιχεία τα έβαλα στον Eutelsat 9Α και το βρήκα
Δεν υπάρχει συχνότητα 12596 στο Eutelsat 9A. Πολλές συχνότητες είναι κοινές σε περισσότερους του ενός δορυφόρους. Στην ουσία κατεβάζεις έναν δορυφόρο.

Nightkeeper
07-12-15, 09:44
Επισης καλο θα ηταν να ρυθμισης το πιατο με καποιο οργανο(δορυφορικο πεδιομετρο),θα σου εξασφαλισει γενικα καλητερο σημα και σιγουρα καποιες συχνοτητες που τωρα δεν τις λαμβανεις θα τις εχεις .

giannis - IKARIA
07-12-15, 19:22
παιδιά κατατοπίστηκα αρκετά!! σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας :001_smile: :001_rolleyes:
Από τον Hot Bird πιάνω όλες της συχνότητες ( τουλάχιστον της free που βρήκα στο ιντερνέτ )
κάτι τελευταίο... όταν βάλω το 2ο πιάτο της ίδιες συχνότητες π.χ. Eutelsat 9A. και Hot Bird θα πρέπει να της ξαναθυμίσω ;
Στην εγκατάσταση του 2ο πιάτου θα χρειαστώ μόνο μικτή ή και κάτι άλλο ;;


Ευχαριστώ!!

giannis - IKARIA
10-02-16, 02:02
Καλησπέρα παιδιά!!! επανέρχομαι με της απορείς μου...
πριν λίγες μέρες εγκατέστησα με επιτυχία ένα 80αρι πιάτο στον Eutelsat 9A έπιασα μαζί και τον Eutelsat 7 με ένα LNB

1. θέλω να πιάσω ακόμα τους Eutelsat 3Β, astra 19.2 πως θα το κάνω ;

2. με το 80αρι ποιους άλλους μπορώ να πιάσω ;;

3.κάτι τελευταίο...... οι δορυφόροι που έχουν δυτικό προσανατολισμό π.χ. Eutelsat8 (8W) τι διαφορά έχουν ;;

ευχαριστώ :001_rolleyes:

Serafeim Karakostas
10-02-16, 09:33
Καλησπέρα παιδιά!!! επανέρχομαι με της απορείς μου...
πριν λίγες μέρες εγκατέστησα με επιτυχία ένα 80αρι πιάτο στον Eutelsat 9A έπιασα μαζί και τον Eutelsat 7 με ένα LNB
Αυτό σημαίνει πως δεν έχεις κεντράρει 100% τις 9E.


1. θέλω να πιάσω ακόμα τους Eutelsat 3Β, astra 19.2 πως θα το κάνω ;
Με παράκεντρα lnb. Το σήμα στις 3E θα είναι οριακό όμως.

giannis - IKARIA
10-02-16, 19:15
Με παράκεντρα lnb. Το σήμα στις 3E θα είναι οριακό όμως.

θα χρειαστώ βάση για πολλά LNB και πολιδιακόπτη για να τα ενώσω ?

τι άλλους μπορώ να μπορώ με τα με παράκεντρα LNB ?

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας !! :001_smile: :001_smile: