PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για αγορά Kenwood TM-D710GE



john_b
14-12-15, 09:51
Θέλω να πάρω το Kenwood TM-D710GE, Αυτό που έχει ενσωματωμένο το GPS. Το θέμα μου είναι ότι το κατάστημα που εμπιστεύομαι το διαθέτει προς 745 €. Αντίθετα ένα άλλο κατάστημα, αυτό του Dr, το διαθέτει προς 590 €. Επειδή όμως για το κατάστημα με την φτηνή τιμή ακούγονται διάφορα στην πιάτσα, θα ήθελα την γνώμη σας αν αξιζει το ρίσκο να τον εμπιστευτώ και να κάνω από εκεί και την αγορά.

p270
14-12-15, 10:28
τι ειναι το dr

lepouras
14-12-15, 10:46
Παναγιώτη
http://www.drele.com/el/kenwood-tm-d710e-vhf-uhf-gps-mobile-transceiver.html

Γιάννη προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα ποτέ από εκεί(αν και απέχω αρκετό διάστημα από το αντικείμενο). βλέποντας και έξω η τιμή του DR είναι ποιο λογική και κοντά με τις τιμές στο εξωτερικό.
από εκεί και πέρα αν δεν νιώθεις ασφαλής και πιστεύεις ότι σε περίπτωση υπαρκτού προβλήματος του μηχανήματος δεν θα στο αναγνωρίσει και σε βάλει σε περιπέτειες είναι ένα θέμα που δύσκολα θα στο απαντήσει κάποιος.
αν αντίθετα στο άλλο κατάστημα είσαι σίγουρος ότι θα έχεις μια καλύψει για μεγάλο χρονικό διάστημα τότε ζυγίζοντας αυτά τα δύο πιστεύω ότι δεν τίθεται θέμα.
να πας ποιο ακριβά αλλά σίγουρα, μιας και μιλάμε για μηχάνημα που καλός ή κακός θα ταλαιπωρηθεί και κυρίως αν μπει σε αμάξι.

radiofonias
14-12-15, 12:10
Δεν ειχα ποτε προβλημα με τον dr είχα παρει 3-4 μηχανηματα την περασμενη δεκαετια.Δεν ξερω αν άλλαξε κάτι.

matthew
14-12-15, 13:53
Δεν έχω ψωνίσει τίποτε ακόμη από τον Dr αλλά έχει πολύ καλύτερες τιμές σε σχέση με τους υπόλοιπους. Είχα σκοπό να πάρω από τον Dr το Kenwood TS-480SAT, αλλά δυστυχώς λόγω κάποιων οικογενειακών οικονομικών υποχρεώσεων δεν το φτάνω προς το παρόν. :saad:

SV2HIA
14-12-15, 19:02
Εαν είναι από αυτόν που πήρες το TH-F7 θα σου έλεγα με γεια σου και καλό ξεμπέρδεμα:blink:. Όσο για τον DR, στο παρελθών έχω συνεργαστεί επαγγελματικά χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα, άμεση εξυπηρέτηση και συνενόηση και προπάντων λογικές τιμές. Το ίδιο ίσχύει και για το παρών. Αυτή είναι η δική μου άποψη. Εσύ κρίνεις και αποφασίζεις.

SV1GRN
14-12-15, 20:51
Το ερώτημα είναι ποια επιχείρηση θα καλύψει την περίοδο εγγύησης και την μετέπειτα. Αυτό χρειάζεται να του πει όποιος ξέρει από την εμπειρία του.

john_b
15-12-15, 09:52
Αυτό που λέει ο Παναγιώτης και επίσης, έχει κάποιον (καθώς έμαθα) που του τα φέρνει από Γερμανία. Μόνο στα Κένγουντ έχει τόσο καλές τιμές, τα άλλα του πουλάει κανονικά. Λέω λοιπόν, μήπως είναι τίποτε επισκευασμένα ή ελαττωματικά που τα σπρώχνουν σαν καινούργια;

Πάντως εχτές που τους πήρα τηλ. για πληροφορίες, το σήκωσε μία η οποία έτρωγε και συνέχισε να τρώει όση ώρα μου μίλαγε. Μετά ξαναπήρα καπάκι για μια διευκρίνιση και το σήκωσε ένας τύπος ο οποίος επίσης έτρωγε και ήταν κοφτός και απότομος. Δεν το λες και επαγγελματικό όλο αυτό.

SV1CWR
15-12-15, 11:57
Πάντως εχτές που τους πήρα τηλ. για πληροφορίες, το σήκωσε μία η οποία έτρωγε και συνέχισε να τρώει όση ώρα μου μίλαγε. Μετά ξαναπήρα καπάκι για μια διευκρίνιση και το σήκωσε ένας τύπος ο οποίος επίσης έτρωγε και ήταν κοφτός και απότομος. Δεν το λες και επαγγελματικό όλο αυτό.


Κάτι τέτοιο έπαθα και εγώ, πήρε να ρωτήσω για το XIAEGU X108 και μου λέει ένας πωλητής ότι δεν θα το φέρουν ξανά γιατί είχαν πολλά προβλήματα και επιστροφές, μου δίνει να μιλήσω με κάποιον άλλον ο οποίος μου λέει ότι θα το φέρουν εντέλει σε κανά δυο βδομάδες και ότι θα το εμπορεύονται κανονικά.. τι να πιστέψεις;

SV1GRN
17-12-15, 20:33
Πάντως εχτές που τους πήρα τηλ. για πληροφορίες, το σήκωσε μία η οποία έτρωγε και συνέχισε να τρώει όση ώρα μου μίλαγε. Μετά ξαναπήρα καπάκι για μια διευκρίνιση και το σήκωσε ένας τύπος ο οποίος επίσης έτρωγε και ήταν κοφτός και απότομος. Δεν το λες και επαγγελματικό όλο αυτό.

μα και συ την ώρα του φαγητού παίρνεις; χαχαχα να είσαι καλά Γιάννη.

john_b
18-12-15, 19:08
Τελικά τα έβαλα κάτω, αναθεώρησα το ποιες είναι οι πραγματικές ανάγκες μου (έχω τοποθετήσει το V-71 στο ι.χ. και ήθελα ένα μηχάνημα για το σακ), μέτρησα και μέχρι που φτάνει η τσέπη μου, βάρυνε πολύ και το θέμα εμπιστοσύνης στο κατάστημα και κατέληξα να πάρω ένα Yaesu 8800, 310 ευρουλάκια με το κιτ πρόσοψης να περιλαμβάνεται και τέλειωσε το παραμύθι.

NtzanisN
29-12-16, 17:43
Καλησπερα και Χρονια Πολλα.Μηπως ξερετε αν το 710GE συνεχιζει να εχει προβληματα με τα φιλτρα του οπως το Ε ?Στο συγκεκριμμενο καταστημα που αναφερθηκε ο φιλος που ανοιξε αυτο το θεμα πηρα τηλ σημερα να ρωτησω για την εγγυηση ,λοιπον αν υπαρχει κατι μικρο το φτιαχνουν εδω αυτοι αλλιως το στελνουν εξω απο οπου το εμπορευονται.Οι τιμες ειναι ιδιες με το να το φερεις απο Ιταλια η Ηνωμενο Βασιλειο κοντα στα 600 ευρω με την διαφορα οτι ενα σαι της ιταλιας το δινει και με επεκταση εγγυησης μονο για την kenwood italy.Η διαφορα με τους εδω ειναι πανω απο 200 η κοντα εκει ,αν πεις οτι το παιρνεις απ'εξω και το στελνεις καποια στιγμη για επισκευη κανα 30αρι θα σου κοστισει με ΕΛΤΑ το πολυ

SV1GRN
30-12-16, 11:41
Καλή Χρονιά με Υγεία σε όλους.
Δεν γνωρίζω κάτι για τα φίλτρα του νέου για την περίπτωση του παλαιότερου είχε γράψει σχετικά ο συνάδελφος:
http://sv8ym.blogspot.gr/2010/10/lift-withering-spell-off-those-ceramic.html

όπως βλέπω πρόκειται για επέμβαση που δεν μπορεί να την κάνει ο οποιοσδήποτε όπως και εγώ αλλά θέλει επαγγελματία.

NtzanisN
30-12-16, 11:56
Ναι το εχω δει.Οντως δεν την κανει οποιοσδηποτε.Γι αυτο και ειμαι ετοιμος να αναθεωρησω την προτιμηση μου για το 710 και να παω για το icom 5100 εφοσον απο δω καρπενησι ειμαι ενταξει με τον αναμεταδοτη στο πηλιο.Για echolink εχω το v71 αν χρειαστει.Σε ευχαριστω

SV2HNH
08-01-17, 20:44
Οσον αφορα τα φιλτρα απο τα kenwood εχω 3 tm-d700 (απο το 2002) 1 tm-v71 (απο το 2010) και 1 tm-d710 GE (απο το 2015) και ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα σε κανενα.