PDA

Επιστροφή στο Forum : μια βοηθεια με ενισχυτη αυτοκινητου



hlektronic
14-12-15, 18:00
καλησπερα
μια μικρη βοηθεια θα ηθελα στον ενισχυτη και με την συνδεσμολογια του σχηματος πως και που μετραμε για πιθανη διαρροη ρευματος και για ενα ενισχυτη αυτοκινητου ποσα mamp θεωρουνται φυσιολογικη ενδειξη οταν ειναι τα παντα κλειστα;

61275

συγγνωμη για την οποια προχειροτητα του σχεδιαγραμματος δεν ειμαι επαγγελματιας του χωρου απλα ενας ιδιωτης που μετα απο πολλες εξυπναδες που ακουσε αποφασισε να προσπαθηση να βρει ακρη μονος του αν μπορεσει και με την βοηθεια σας

ευχαριστω πολυ

αν χρειαζονται περισσοτερα στοιχεια ρωτηστε και οτι ξερω θα απαντησω

firewalker
14-12-15, 18:10
Αμπρερόμετρο στο κόκκινο. Το πόσα mA είναι αποδεκτά, εξαρτάται από τις προδιαγραφές του κατασκευαστή του ενισχυτή.

hlektronic
14-12-15, 18:58
ετσι πιστευα και εγω για την ακριβεια μετρησα ανοιγοντας την ασφαλειοθηκη βαζοντας σε σειρα το πολυμετρο στην κλιμακα
10Α και παιρνοντας ενδειξη 0,35ma ομως μπερδευτηκα γιατι καποιο σαινι μου ειπε οτι μετρωντας ετσι μετραω και τυχον απωλειες του αυτοκινητου και οχι μονο
τον ενισχυτη ισχυει κατι τετοιο; η με φλομωσε στις μπουρδες; οεο

ultra
14-12-15, 19:27
Αν θες να δεις τυχον διαρροη, θα πρεπει να αφαιρεσεις την ασφαλεια του ενισχυτη και στην θεση της να παρεμβαλεις ανα αμπερομετρο.
Αν το ρευμα ειναι της ταξης του 1-2mA max, εισαι οκ. Σε αλλη περιπτωση κατι δεν παει καλα με τον ενισχυτη σου και θα σου αδειαζει την μπαταρια.

hlektronic
14-12-15, 19:36
Αν θες να δεις τυχον διαρροη, θα πρεπει να αφαιρεσεις την ασφαλεια του ενισχυτη και στην θεση της να παρεμβαλεις ανα αμπερομετρο.
Αν το ρευμα ειναι της ταξης του 1-2mA max, εισαι οκ. Σε αλλη περιπτωση κατι δεν παει καλα με τον ενισχυτη σου και θα σου αδειαζει την μπαταρια.

οποτε με ενδειξη 0,35 mΑ που παιρνω στο πολυμετρο ρυθμισμενο στα 10Α ειμαι ενταξει με βαση αυτο που γραφεις
σε σχεση με εκεινη την εξυπναδα οτι δεν μετραω μονο ενισχυτη αλλα και αμαξι που ακουσα; γιατι το ακουσα και αυτο

ultra
14-12-15, 19:40
To αμπερομετρο στην θεση της ασφαλειας του ενισχυτη σου, μετραει ΜΟΝΟ το ρευμα που διαρρεει το καλωδιο αυτο. Τιποτε αλλο.

hlektronic
14-12-15, 19:45
To αμπερομετρο στην θεση της ασφαλειας του ενισχυτη σου, μετραει ΜΟΝΟ το ρευμα που διαρρεει το καλωδιο αυτο. Τιποτε αλλο.

ευχαριστω κωστα αρχιζω να παιρνω τα ισα μου γιατι επαγγελματιας δεν ειμαι αλλα καποια πραγματα τα ξερω γιατι ηθελα να τα μαθω και τις τελευταιες μερες ακουω περιεργα που δεν μου καθονται
και αρχισα να ανησυχω για την διανοητικη μου κατασταση πλεον

FILMAN
15-12-15, 09:49
Με το πολύμετρο ρυθμισμένο στα 10Α θωρώ απίθανο να διάβασες 0.35mΑ στην οθόνη! Διότι αν μιλάμε για κλασικό πολύμετρο με display 3 1/2 ψηφίων, το ελάχιστο ρεύμα που μπορεί να δείξει στην κλίμακα των 10Α είναι 0.01Α, ήτοι 10mA! Η αμέσως μικρότερη ένδειξη είναι η 0.00!

hlektronic
15-12-15, 13:39
Με το πολύμετρο ρυθμισμένο στα 10Α θωρώ απίθανο να διάβασες 0.35mΑ στην οθόνη! Διότι αν μιλάμε για κλασικό πολύμετρο με display 3 1/2 ψηφίων, το ελάχιστο ρεύμα που μπορεί να δείξει στην κλίμακα των 10Α είναι 0.01Α, ήτοι 10mA! Η αμέσως μικρότερη ένδειξη είναι η 0.00!

εχεις δικιο σε αυτο διαβασα 0,35 μεν αλλα με την σωστη αναγωγη ειναι στην ουσια 350 mΑ και οχι 0,35 που εγραψα απο λαθος για αυτο και ο ενισχυτης ειναι εκτος συνδεσεων ρευματος προς το παρον οσο για το πολυμετρο ειναι ενα με οθονη 4 ψηφιων της xiauba το dt9205l αν το ξερεις
συγγνωμη για το λαθος αλλα με ολα οσα ειχα ακουσει καπου το εχασα και ξεχασα να κανω την αναγωγη σε mA του νουμερου που ειδα

ultra
15-12-15, 16:41
Αν χωρις να συνδεσεις το REM, εχεις καταναλωση 350mA, κατι δεν παει καλα με τον ενισχυτη σου.

hlektronic
15-12-15, 20:06
κατα την μετρηση ειχα συνδεδεμενο το rem απλα ηταν κλειστη η πηγη του αυτοκινητου
θα γινουν εκ νεου μετρησεις με, και χωρις το remote θα δω το remote αν με κλειστη πηγη
στελνει ρευμα ή οχι για να βγουν πιο αξιοπιστα συμπερασματα

hlektronic
11-01-16, 18:48
να πω εστω και αργοπορημενα ενα ευχαριστω σε ολους που μου απαντησαν
και με βοηθησαν να εστιασω σωστα στην πιθανη αιτια του προβληματος και
τον εντοπισμο του που ηταν μια δυσλειτουργια του ενισχυτη δεν θυμαμαι ακριβως
πως το ειπε ο τεχνικος παντως το αποτελεσμα ηταν να μην κοβει η καταναλωση ρευματος

ευχαριστω πολυ και παλι

manolispentarakis
02-02-16, 21:16
και γω ευχαριστω.με βοηθησατε πανω στο ιδιο θεμα