PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγνωστη προελευση διαρροης



aser
22-12-15, 15:45
Εχω εδω και καιρο που εκανα εγκατασταση τοσο επιγειας τοσο δορυφορικης, το προβλημα ειναι οτι στο καλωδιο που ειναι κοινο τοσο για την επιγεια τοσο για την δορυφορικη εχει ρευμα με το δοκιμαστικο κατσαβιδι ακομα και οταν βγαλω ολους τους δεκτες απο την πριζα ακομα και των ενισχυτη γραμμης.

Η ενεργειες που εχω κανει ειναι η εξης:

1) ολες η tv εκτος πριζας
2) ολοι η δεκτες δορυφορικη και επιγειας ψηφιακης εκτος πριζας
3) ελεγχος ολης της καλωδιωσης για να απομονωσω την πηγη ρευματος αλλα στα 3 απο τα 4 μου δειχνει οτι εχει ρευμα.
4) ο δεκτης του οτε εκτος πριζας το φις F δειχνει οτι εχει ρευμα εκτος συνδεσης με το πιατο και αλλων συσκευων, ακουμπαει ομως με των αλλων δεκτη αλλα και αυτος ειναι εκτος συνδεσης με αλλες συσκευες και πριζας.

Το μονο σημειο που ερχεται κοντα το δορυφορικο καλωδιο με καλωδιο ρευματος ειναι το καλωδιο του θερμοστατη που ρυθμιζω την θερμοκρασια στα καλοριφερ αλλα και αυτο το εχω κλειστο εδω και 1 χρονο.

Τι λετε να ειναι και απο που προερχεται;

navar
22-12-15, 20:23
παλιότερα πάντως είχα ένα κινεζοδοκιμαστικό που είχε κάτι χαζομπαταρίες μέσα..
αποτέλεσμα άναβε και με το χέρι !!!!

επίσης μήπως η εγκατ'ασταση σου 'ερχεται σε επαφή με καμία κεντρική εγκατάσταση της οικοδομής ?

xsterg
22-12-15, 22:05
η μονη αξιοπιστη μετρηση τασης ειναι με πολυμετρο. ασε τα παιχνιδια στην ακρη...

vasilllis
22-12-15, 22:16
παλιότερα πάντως είχα ένα κινεζοδοκιμαστικό που είχε κάτι χαζομπαταρίες μέσα..
αποτέλεσμα άναβε και με το χέρι !!!!

επίσης μήπως η εγκατ'ασταση σου 'ερχεται σε επαφή με καμία κεντρική εγκατάσταση της οικοδομής ?


αυτο λες?
61515

Δεν ειναι βλακεια ,απλως ειναι για αλλη δουλεια εκτος απο να μετραει ταση.

aser
22-12-15, 22:43
παλιότερα πάντως είχα ένα κινεζοδοκιμαστικό που είχε κάτι χαζομπαταρίες μέσα..
αποτέλεσμα άναβε και με το χέρι !!!!

επίσης μήπως η εγκατ'ασταση σου 'ερχεται σε επαφή με καμία κεντρική εγκατάσταση της οικοδομής ?

Αν η εγκατασταση που εκανα ερχοταν σε επαφη με κεντρικη εγκατασταση δεν θα ειχαν καει ολες η συσκευες που εχω τωρα; δεν νομιζω οτι τα tuner θα αντεχαν απευθειας 220, απλα πιστευω οτι καποια συσκευη εχει θεμα η καποιο καλωδιο κανει επαγωγικη επαφη, ολοι η εγκατασταση εινα εξωτερικη και οχι εσωτερικη.

Η αληθεια ειναι οτι η ταση χτυπαει αρκετα αν αγγιξω με το χερι τοσο απο τους δορυφορικους δεκτες τοσο και απευθειας στην πριζα tv sat οταν αγγιξω τον κονεκτορα F στα δορυφορικα.

FILMAN
23-12-15, 11:52
Μήπως έχεις ξεχάσει να αποσυνδέσεις κάποια συσκευή η οποία ενώνεται στο ομοαξονικό καλώδιο και η οποία έχει παλμοτροφοδοτικό χωρίς γείωση στο καλώδιο τροφοδοσίας της;

aser
23-12-15, 20:35
Filman ολες της συσκευες απλα της εβγαλα απο την πριζα οχι ομως απο το ομοαξινικο καλωδιο καθως πιστευα οτι αφου βγουν θα παψει να εχει και ταση. Θα το κοιταξω της επομενες μερες καθως αυριο δεν μπορω λογο φορτου εργασιας με καποια κατασκευη που κανω και δεν εχει σχεση με τα ηλεκτρονικα.