PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε Yaesu 8800R



john_b
29-12-15, 22:35
Μάλλον με κυνηγάνε τα προβλήματα, δεν εξηγείται αλλιώς.
Έχω πάρει προ δεκαημέρου το 8800 και σήμερα του συνέδεσα καλώδιο προγραμματισμού και του πέρασα διάφορες μνήμες με το Chirp. Με την ολοκλήρωση του προγραμματισμού, το έσβησα, έβγαλα το καλώδιο και από τότε δεν ξανάναψε ποτέ.
Είναι σα να είναι μόνιμα αναμμένο, αλλά δεν λειτουργεί και δεν δείχνει τίποτε η οθόνη. Το μόνο που κάνει όταν ανάβω το τροφοδοτικό είναι ένας ήχος στο ηχείο όπως όταν ανάβει, φωτίζουν τα κουμπάκια του μικροφώνου και μέχρι εκεί, νεκρό. Ούτε ανάβει, ούτε σβήνει τελείως. Καμιά ένδειξη στην οθόνη (είναι σβηστή τελείως), καμιά λειτουργία στα πλήκτρα.
Σε αναζήτηση στο google είδα ότι είχαν και άλλοι αυτό το πρόβλημα μετά από προγραμματισμό, χωρίς να έχουν λάβει απάντηση πως λύνεται.
Ξέρει κανείς να μου πει τι παίζει;

kioan
30-12-15, 11:36
Έχω πάρει προ δεκαημέρου...

Η άποψή μου είναι πως το επιστρέφεις χωρίς να κάνεις τίποτα άλλο.

SV1JRT
30-12-15, 11:47
Η άποψή μου είναι πως το επιστρέφεις χωρίς να κάνεις τίποτα άλλο.

Και ο πωλητής μαμάκας είναι να δεχτεί για επιστροφή μηχάνημα στο οποίο προκάλεσε βλάβη ο χρήστης ??
Και φυσικά, το να το παίξει ανίδεος δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ έντιμο !!!

.

SV1JRT
30-12-15, 11:49
Γιάννη, προφανώς κάτι στράβωσε κατά την εγράφη των καναλιών..
Πρίν να κάνεις Write, έκανες Read την μνήμη ??

.

john_b
30-12-15, 12:07
Ναι Σωτήρη, κανονικά.
Επίσης το άφησα μια μέρα εκτός τροφοδοσίας μπας και επανέλθει αλλά τίποτε.

Είναι το ίδιο πρόβλημα που περιγράφεται εδώ:
http://forums.qrz.com/index.php?threads/yaesu-ft-8800-reset.374972/

Έβαλα και γω μια ερώτηση στο qrz, αλλά δεν περιμένω και πολλά:
https://forums.qrz.com/index.php?threads/yaesu-ft-8800-not-turn-on-or-off.505892/

SV1GRN
30-12-15, 12:45
Reset έκανες; Η φίσα από το καλώδιο έχει βγει ακέραια;

john_b
30-12-15, 13:04
Reset δεν γίνεται διότι δεν πατιέται τίποτε και είναι σβηστή η οθόνη. Η φίσα μια χαρά είναι.

kioan
30-12-15, 13:06
Και ο πωλητής μαμάκας είναι να δεχτεί για επιστροφή μηχάνημα στο οποίο προκάλεσε βλάβη ο χρήστης ??
Και φυσικά, το να το παίξει ανίδεος δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ έντιμο !!!

Δεν εννοώ να το πάιξει ανίδεος, αλλά θεωρώ πως όταν ένα μηχάνημα έχει υποδοχή για καλώδιο προγραμματισμού (δεν το παραβίασε για να προγραμματίσει απευθείας πχ κάποια EEPROM) και χαλάει προγραμματίζοντάς το, τότε ο κατασκευαστής κάτι δεν έχει κάνει καλά μάλλον (κακοσχεδιασμός) και είναι δική του ευθύνη να το επαναφέρει.

SRF
30-12-15, 14:12
Δεν εννοώ να το πάιξει ανίδεος, αλλά θεωρώ πως όταν ένα μηχάνημα έχει υποδοχή για καλώδιο προγραμματισμού (δεν το παραβίασε για να προγραμματίσει απευθείας πχ κάποια EEPROM) και χαλάει προγραμματίζοντάς το, τότε ο κατασκευαστής κάτι δεν έχει κάνει καλά μάλλον (κακοσχεδιασμός) και είναι δική του ευθύνη να το επαναφέρει.

Αυτό θα ίσχυε ΑΝ ο χρήστης είχε επιχειρήσει προγραμματισμό ΜΕ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΡΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ! Στην περίπτωση που επιχείρησε με οτιδήποτε ΑΛΛΟ να "επικονωνήσει" με τον κοντρόλλερ της συσκευής Η ΕΓΓΥΗΣΗ "ΠΕΦΤΕΙ" αφού είναι σαν να προσπάθησε να κάνει ΜΗ ΣΩΣΤΗ επέμβαση στο firmware ή ακόμα χειρότερα να το "σπάσει" !

Από όσο γνωρίζω το Chirp ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "γνησιο" πρόγραμμα της YAESU... οπότε η οποιαδήποτε επιχείρηση με αυτό είναι με ευθύνη του χρήστη και μόνον, για το αν θα πετύχει ή θα προκαλέσει μόνιμη βλάβη στην συσκευή! Και εδώ έχουμε ΜΑΛΛΟΝ ακριβώς αυτήν την περίπτωση οπότε ΕΓΓΥΗΣΗ BYE BYE!!!

picdev
30-12-15, 14:15
Γιώργο που θα καταλάβει ο αντιπρόσωπος με τι το προγραμμάτισε ? Δηλαδή σου επιτρέπει ή εταιρεία να το προγρσμματισεις με original προγραμμα ?
Τώρα να ξανά περάσουν ένα πρόγραμμα δεν είναι μεγάλη υπόθεση ανάλογα τον αντιπρόσωπο.
Μια φορά όταν πήγαινα ακόμα σχολείο πέρασα λάθος fw σε ένα mp3 , πήγα στην αντιπροσωπεία και μου φλασαραν σε 2 λεπτά χωρίς να ρωτήσουν πως και γιατί

SV1GRN
30-12-15, 15:11
Η εταιρία μπορεί να εγκρίνει το (μια επίσκεψη στη σελίδα της αρκεί για να το διαπιστώσουμε):
https://www.rtsystemsinc.com/FT-8800-programming-software-and-USB-cable-s/1905.htm
Ότι π/δ είχα/έχω με το chirp τον προγραμματίζω και παλαιότερα με ενός Εγγλέζου χωρίς προβλήματα (FTBasic), δεν νομίζω να αναφέρει κάπου ότι πρέπει να πάρεις και το δικό της καλώδιο. Αυτό θέλει ψάξιμο. Όσα καλώδια έχουν ftdi τσιπάκι δεν μου δημιουργούσαν πρόβλημα στα Windows. Γνώμη μου είναι να ειπωθεί στον αντιπρόσωπο το ιστορικό με ότι θα είναι το κόστος παρά τα όσα αντίθετα αναφέρθηκαν.
Μήπως δεν είναι θέμα μνήμης και βραχυκύκλωσε κάτι το καλώδιο;

john_b
30-12-15, 15:35
Δεν είπα ότι θα κάνω το κορόιδο.
Επίσης η Yaesu δεν διαθέτει δικό της πρόγραμμα, αυτό που πουλιέται ως δικό της είναι τρίτου κατασκευαστή.
Απλά όσοι λένε μακριά από Yaesu ξέρουν τι λένε. Το 8800 έχει μια σειρά ελλείψεων (δεν έχει βήμα 6.25, δεν σκανάρει Air band με βήμα μικρότερο του 25, κ.α.) οι οποίες με ενόχλησαν, αλλά αυτό τώρα που έγινε πάει πολύ.

picdev
30-12-15, 15:37
Διάβασε λέξη λέξη την εγγύηση και πράξε ανάλογα . Στη τελική κάνε το κορόιδο όταν το πας , αν δεν διαβάζουν το φόρουμ ίσως τη γλιτωσεις[emoji1]

SV1GRN
30-12-15, 16:51
Ελπίζω να ξεμπερδέψεις εύκολα.
Εκτός αυτής της αστοχίας, το συγκεκριμένο είναι πολλά χρόνια στην αγορά και δεν νομίζω να μην αξίζει. Ίσως κάποιοι από αυτούς που τοποθετούνται υπέρ ή κατά μιας μάρκας να μην έχουν την απαραίτητη γνώση και εμπειρία. Το 8800 ας κριθεί ως mobile και μόνο, αν σκανάρει με διάφορα βήματα ή όχι αυτό είναι λεπτομέρεια ο ρόλος του είναι mobile. Όπως πχ το 857 που έχω είναι και αυτό mobile και δεν θα πρέπει να συγκρίνεται με μηχανήματα για το shack, όπως κάνουν κάποιοι.

SRF
30-12-15, 18:35
Δεν είπα ότι θα κάνω το κορόιδο.
Επίσης η Yaesu δεν διαθέτει δικό της πρόγραμμα, αυτό που πουλιέται ως δικό της είναι τρίτου κατασκευαστή.
Απλά όσοι λένε μακριά από Yaesu ξέρουν τι λένε. Το 8800 έχει μια σειρά ελλείψεων (δεν έχει βήμα 6.25, δεν σκανάρει Air band με βήμα μικρότερο του 25, κ.α.) οι οποίες με ενόχλησαν, αλλά αυτό τώρα που έγινε πάει πολύ.

Το ότι η YAESU έχει επισήμως αυτό το πρόγραμμα (ADMS-2I) ως το κατάλληλο για προγραμματισμό, και αυτό είναι "τρίτου" κατασκευαστή, δεν σημαίνει αυτομάτως ότι εσύ ως αγοραστής μπορείς να δοκιμάζεις με όποιο άλλο πρόγραμμα ΜΗ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΠΙΣΗΣ, ή ακόμα και δικής σου ανάπτυξης ίσως, και 'όταν "σκάσει" πρόβλημα... να ζητάς και τα "ρέστα" ενώ έχεις παραβιάσει την εγγύηση!

Επειδή πιθανώς εσύ πιστεύεις ότι μπορείς να κάνεις ότι θέλεις... όπως εσύ θέλεις, δεν συνεπάγεται ότι αυτό είναι και αποδεκτό ως "ορθόν" από τον Χ κατασκευαστή!

Υπήρξα σε θέση που γνώρισα "πολλούς ειδήμονες" που επιχειρούσαν να "σκαλίζουν" τα YAESU τους, και μετά "έκλαιγαν" όταν μου τα έφερναν για να τα "αναστήσω" !!! Δυστυχώς δεν έχω πλέον καμμία σχέση με την εν λόγω εταιρία, για να μπορούσα να σε βοηθούσα... στο ΣΦΑΛΜΑ σου!
Αλλά μην ακούω ότι φταίει ο Χ κατασκευαστής που εσύ ως χειριστής του έκανες "μαϊμουδιές" !!!

john_b
30-12-15, 18:44
Τι να πω τώρα;
Το πρόγραμμα αυτό είναι 100% συμβατό και το έχουν ως βασικό δεκάδες χιλιάδες χρήστες, ας μην δικαιολογούμε τις εταιρίες τόσο εύκολα, ειδικά που τα κινέζικα ακόμη και να κοπή το ρεύμα την ώρα μια αναβάθμισης ή ενός προγραμματισμού, τα κλείνεις - τα ανοίγει και δεν έχουν πάθει τίποτε. Και ΑΝ είναι από τον προγραμματισμό των μνημών και δεν είναι κάτι άλλο που απλά έτυχε να γίνει εκείνη την ώρα.
Ρώτησα αν γνωρίζει κανείς το πρόβλημα να με συμβουλέψει και όχι να κρίνει τι έκανα ή τι δεν έκανα.

Παναγιώτη δεν το θεωρώ καλό ούτε ως mobile. Δε έχει φωτιζόμενα πλήκτρα στην πρόσοψη, δεν κλείνει τον έναν από τους δύο δέκτες άμεσα με ένα κουμπί αλλά πρέπει να μπεις σε μενού, το μικρόφωνο πατιέται συνεχώς κατά λάθος λόγο του υπερ-ευαίσθητου PTT που έχει, δεν διαθέτει κεντρική μνήμη και πρέπει αν θες να έχεις τις μνήμες σου διαθέσιμες σε όποιο δέκτη σε βολεύει χρειάζεται να τις περάσεις δύο φορές, το καλώδιο του μικροφώνου είναι για τα μπάζα, συν αυτά που προανέφερα.

picdev
30-12-15, 18:51
δεν ξέρω τι μπορεί να έπαθε, με σηριακή το προγραμματίζεις ? με bootloader ? ή εχει κάποια μνήμη εξωτερική sram/eeprom για τους σταθμούς ?

john_b
30-12-15, 18:57
Έχει το στρογγυλό μπριζάκι από πίσω τύπου PS2, εξάπινο και το καλώδιο είναι ένας αντάπτορας ουσιαστικά από σειριακή σε USB.

matthew
31-12-15, 16:27
Δοκίμασε μήπως μπορέσεις να το κάνεις reset όπως λέει εδώ: http://www.w5jck.com/manuals/ft-8800r/topics/reset_procedures.html

john_b
31-12-15, 18:49
Δεν γίνεται, αφού δεν δουλεύει τίποτε...

matthew
01-01-16, 11:08
Δεν γίνεται, αφού δεν δουλεύει τίποτε...
:-k Χμ, ναι. Το ξέχασα αυτό. Sorry! :001_rolleyes: Τότε αν δεν έχει βλάβη στο hw, μάλλον πρέπει να το πας εκεί που το πήρες να του ξαναπεράσουν πάλι το firmware.
Good luck & καλή χρονιά! 73

john_b
06-01-16, 17:59
Καλή Χρονιά σε όλους!!!
Το έχω πάει και περιμένω να μου πουν τι γίνεται...

john_b
03-02-16, 19:06
Αφού το μηχάνημα πήγε στην Γερμανία, μετά ένα μήνα, σήμερα μαθαίνω ότι οι Γερμανοί δεν μπορούν να το φτιάξουν και το έστειλαν Ιαπωνία. Σε ερώτηση γιατί δεν πήρα καινούργιο η απάντηση ήταν, "αφού εσύ το χάλασες". Αυτή είναι μια λέξη κλειδί, αν θελήσει κανείς να με βγάλει από τα ρούχα μου. Τελικά απέστειλα την παρακάτω επιστολή και περιμένω απάντηση ώστε να δω πως θα κινηθώ:

... καλησπέρα.
Εκίνησε σε παρακαλώ πολύ τις διαδικασίες με τους Γερμανούς ώστε να αντικατασταθεί το Yaesu FT-8800R με ένα καινούργιο.
Μίλησα πριν από λίγο με έναν γνωστό από την νομική προστασία που έχω, την DAS και με παρέπεμψε στο νόμο 2251/2014 περί προστασίας των καταναλωτών.
Σύμφωνα λοιπόν με το άρθρο 6 - Ευθύνη του παραγωγού για ελαττωματικά προϊόντα:
1. Ο παραγωγός ευθύνεται για κάθε ζημία που οφείλεται σε ελάττωμα του προϊόντος του.
5. Ελαττωματικό, είναι το προϊόν το οποίο δεν παρέχει την προβλεπόμενη απόδοση σύμφωνα με τις προδιαγραφές του ή και την ευλόγως αναμενόμενη ασφάλεια εν όψει όλων των ειδικών συνθηκών και, ιδίως, της εξωτερικής εμφάνισής του, της αναμενόμενης χρησιμοποίησής του και του χρόνου κατά τον οποίο τέθηκε σε κυκλοφορία. Δεν είναι ελαττωματικό ένα προϊόν για μόνο το λόγο ότι μεταγενέστερα τέθηκε σε κυκλοφορία άλλο τελειότερο.
Επίσης στο άρθρο 5 - Πώληση καταναλωτικών αγαθών και εγγυήσεις:
1. Για την εφαρμογή του παρόντος άρθρου, προμηθευτής είναι και ο κατασκευαστής καταναλωτικού προϊόντος, ο εισαγωγέας του σε κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ε.Ε), καθώς και κάθε πρόσωπο που παρουσιάζεται ως παραγωγός καταναλωτικού προϊόντος, θέτοντας σε αυτό το όνομά του, το σήμα του ή άλλο διακριτικό σημείο.
2. Σε κάθε πώληση ο προμηθευτής οφείλει να παρέχει στον καταναλωτή γραπτώς, στην ελληνική γλώσσα ή με σύμβολα διεθνώς καθιερωμένα, σαφείς και πλήρεις οδηγίες για την ασφαλή χρήση, διατήρηση, συντήρηση και πλήρη αξιοποίηση του προϊόντος και ενημέρωση για τους κινδύνους κατά τη χρήση και διατήρησή του. Από την εφαρμογή του προηγούμενου εδαφίου εξαιρούνται τα προϊόντα που είναι απλά, κατά την κατασκευή, τη χρήση και τη συντήρησή τους, εφόσον, για τα προϊόντα αυτά δεν παρέχονται από τον κατασκευαστή οδηγίες σε οποιαδήποτε γλώσσα .
Εγώ παρέλαβα μια συσκευασία στην οποία υπήρχαν οδηγίες στην γερμανική γλώσσα και μόνο και όχι στα ελληνικά και επιπλέον καθώς το έψαξα τώρα, δεν είδα πουθενά να αναγράφεται ότι ο προγραμματισμός θα πρέπει να γίνεται μόνο με καλώδιο που πουλάει η Yaesu και με πρόγραμμα εγκεκριμένο από την Yaesu αλλιώς η ευθύνη είναι του καταναλωτή.
Συνεπώς θεωρώ απαράδεκτο να θεωρεί η Yaesu, μετά ένα μήνα ταλαιπωρίας, ότι εγώ χάλασα το μηχάνημα, εντός της πρώτης εβδομάδας χρήση του, απλά και μόνο γιατί το χρησιμοποίησα με τον τρόπο που προβλέπεται. Ζήτα σε παρακαλώ αντικατάσταση ή πες μου για να εκκινήσω διαδικασίες με την DAS και το ΙΝΚΑ.
Ευχαριστώ για ότι καλύτερο κάνεις,
Φιλικά,
...........................
3/2/2016

picdev
03-02-16, 22:35
Σιγά μην πάει και Αφρική , είναι δυνατον το μηχάνημα να κάνει βόλτες σε όλο το κόσμο ? Πιο πολύ κοστίζουν τα ταχυδρομικά

john_b
03-02-16, 22:42
Ποια είναι η γνώμη σου Άκη;

picdev
03-02-16, 23:00
Ιδέα δεν έχω , ούτε ξέρω πως δουλευει ή κάθε εταιρεία . αλλά προφανώς είναι ασύμφορο να κάνει βόλτες ή συσκευή σε όλο το κόσμο . ποσό κοστίζει ? Άντε και πήγε Γερμανία μετά πάει Ιαπωνία ? Για ένα φλασαρισμα ?

john_b
03-02-16, 23:30
Δεν μπορούσαν να βρουν τι έχει λέει

SRF
04-02-16, 02:43
Αφού το μηχάνημα πήγε στην Γερμανία, μετά ένα μήνα, σήμερα μαθαίνω ότι οι Γερμανοί δεν μπορούν να το φτιάξουν και το έστειλαν Ιαπωνία. Σε ερώτηση γιατί δεν πήρα καινούργιο η απάντηση ήταν, "αφού εσύ το χάλασες". Αυτή είναι μια λέξη κλειδί, αν θελήσει κανείς να με βγάλει από τα ρούχα μου. Τελικά απέστειλα την παρακάτω επιστολή και περιμένω απάντηση ώστε να δω πως θα κινηθώ:

... καλησπέρα.
Εκίνησε σε παρακαλώ πολύ τις διαδικασίες με τους Γερμανούς ώστε να αντικατασταθεί το Yaesu FT-8800R με ένα καινούργιο.
Μίλησα πριν από λίγο με έναν γνωστό από την νομική προστασία που έχω, την DAS και με παρέπεμψε στο νόμο 2251/2014 περί προστασίας των καταναλωτών.
Σύμφωνα λοιπόν με το άρθρο 6 - Ευθύνη του παραγωγού για ελαττωματικά προϊόντα:
1. Ο παραγωγός ευθύνεται για κάθε ζημία που οφείλεται σε ελάττωμα του προϊόντος του.
5. Ελαττωματικό, είναι το προϊόν το οποίο δεν παρέχει την προβλεπόμενη απόδοση σύμφωνα με τις προδιαγραφές του ή και την ευλόγως αναμενόμενη ασφάλεια εν όψει όλων των ειδικών συνθηκών και, ιδίως, της εξωτερικής εμφάνισής του, της αναμενόμενης χρησιμοποίησής του και του χρόνου κατά τον οποίο τέθηκε σε κυκλοφορία. Δεν είναι ελαττωματικό ένα προϊόν για μόνο το λόγο ότι μεταγενέστερα τέθηκε σε κυκλοφορία άλλο τελειότερο.
Επίσης στο άρθρο 5 - Πώληση καταναλωτικών αγαθών και εγγυήσεις:
1. Για την εφαρμογή του παρόντος άρθρου, προμηθευτής είναι και ο κατασκευαστής καταναλωτικού προϊόντος, ο εισαγωγέας του σε κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ε.Ε), καθώς και κάθε πρόσωπο που παρουσιάζεται ως παραγωγός καταναλωτικού προϊόντος, θέτοντας σε αυτό το όνομά του, το σήμα του ή άλλο διακριτικό σημείο.
2. Σε κάθε πώληση ο προμηθευτής οφείλει να παρέχει στον καταναλωτή γραπτώς, στην ελληνική γλώσσα ή με σύμβολα διεθνώς καθιερωμένα, σαφείς και πλήρεις οδηγίες για την ασφαλή χρήση, διατήρηση, συντήρηση και πλήρη αξιοποίηση του προϊόντος και ενημέρωση για τους κινδύνους κατά τη χρήση και διατήρησή του. Από την εφαρμογή του προηγούμενου εδαφίου εξαιρούνται τα προϊόντα που είναι απλά, κατά την κατασκευή, τη χρήση και τη συντήρησή τους, εφόσον, για τα προϊόντα αυτά δεν παρέχονται από τον κατασκευαστή οδηγίες σε οποιαδήποτε γλώσσα .
Εγώ παρέλαβα μια συσκευασία στην οποία υπήρχαν οδηγίες στην γερμανική γλώσσα και μόνο και όχι στα ελληνικά και επιπλέον καθώς το έψαξα τώρα, δεν είδα πουθενά να αναγράφεται ότι ο προγραμματισμός θα πρέπει να γίνεται μόνο με καλώδιο που πουλάει η Yaesu και με πρόγραμμα εγκεκριμένο από την Yaesu αλλιώς η ευθύνη είναι του καταναλωτή.
Συνεπώς θεωρώ απαράδεκτο να θεωρεί η Yaesu, μετά ένα μήνα ταλαιπωρίας, ότι εγώ χάλασα το μηχάνημα, εντός της πρώτης εβδομάδας χρήση του, απλά και μόνο γιατί το χρησιμοποίησα με τον τρόπο που προβλέπεται. Ζήτα σε παρακαλώ αντικατάσταση ή πες μου για να εκκινήσω διαδικασίες με την DAS και το ΙΝΚΑ.
Ευχαριστώ για ότι καλύτερο κάνεις,
Φιλικά,
...........................
3/2/2016

Γιατί Γερμανία? Τουλάχιστον επί εποχής μου τα κεντρικά ήταν Ολλανδία, και πάντα με Ολλανδία μιλούσα, ή με Ιαπωνία σε εξαιρετικές περιπτώσεις που τα κεντρικά Ευρώπης στην Ολλανδία δεν είχαν δυνατότητα. Βέβαια ίσως έχουν αλλάξει πολλά, αφού στο ενδιάμεσσο από την δεκαετία του 90 πωλήθει και πρόσφατα ξαναεπέστρεψε στις ρίζες του ονόματός της η YAESU!
Δυστυχώς χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να πάρεις μηχάνημα αντικατάστασης "δωρεάν" αφού ΕΧΕΙΣ ΠΛΗΡΗ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ! Θέλεις να το πιστέψεις ή όχι... έχεις ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ!
Το γιατί στο έχω προαναφέρει αρκετά πριν... αλλά... αλλά... !!!

Και δυστυχώς το χειρίζεσαι και "άσχημα" !

Στο τέλος θα αναγκαστείς να πληρώσεις ΚΑΙ τα κόστη από προς... όπου ταξιδέψει!

Μου θυμίζεις μιά περίπτωση που κάποιος είχε πάρει ένα FT-747GX το 89 και πήγε και το σύνδεσε στα 220 (τότε) AC! Το έφερε λοιπόν και "απαίτησε" την αντικατάστασή του ως "ολοκαίνουργιου" εντός εγγυήσεως... ή τελικά (μετά από διαμαρτυρίες του και στην Ιαπωνία) έστω την επισκευή του αυτού μηχανήματος! Την επισκευή του... ενώ του προτάθηκε να αγοράσει άλλο με μιά καλή (για τό τότεκόστος αγοράς έκπτωση)! Όχι, αυτός εκεί... αντικατάσταση ή έστω επισκευή!!! Με τα πολλά, ΄και αφού δεν υπήρχε περίπτωση "αχρεωστήτως επισκευή" ζήτησε να του πούμε εγγράφως αν μπορούμε να το επισκευάσουμε ή αδυνατούμε! Βλέπεις το πήγαινε "αλλού", στο ότι προϊόν υπό κυκλοφορία πρέπει ο αντιπρόσωπος ή ο παραγωγός να μπορεί να το επισκευάσει όσο αυτό είναι σε παραγωή & κυκλοφορία, και αν δηλώσει ολική αδυναμία επισκευής ανεξάρτητα κόσους, οφείλει αντικατάσταση ολική! Πρόσεξε όμως, ΟΧΙ ΔΩΡΕΑΝ ΛΟΓΩ ΕΓΓΥΗΣΕΩΣ! ΟΚ, λοιπόν, του είπαμε ως αντιπροσωπεία ότι σαφώς και μπορεί να επισκευαστεί ότι και να έχει "τιναχθεί" αλλά μην ελπίζει σε μικρό κόστος, αφού τα υλικά θα ήταν αρκετά!

Όταν προχώρησα σε επισκευή του, διαπίστωσα ότι δεν είχε μείνει σχεδόν τίποτα που να μην είχε "φύγει" !
Τρανζίστορ ισχύος εξόδου, οδηγά, όλα τα ΜΟΣΦΕΤ λήψεως, μίξεων, ενδιάμεσης, όλα τα διόδια φίλτρων, η οθόνη, γεννήτρια αρνητικής πόλωσης οθόνης, ο μΕ, κλπ, κλπ, κλπ!
Η γενική προ-εκτίμηση κόστους, ήταν το 1990 >180000 δρχ! Και τελικά και το έφτιαξα... και το πλήρωσε!!!


Σου εύχομαι πάντως... τα καλύτερα, αν και αμφιβάλλω έτσι όπως το πας ότι θα πετύχεις κάλυψη εγγύησης!

john_b
04-02-16, 09:36
Δεν ξέρω που βρίσκεις το λάθος αλλά θα σου πω ότι υπάρχουν δικαστικά προηγούμενα που δικαιώνεται ο καταναλωτής, μόνο και μόνο γιατί οι οδηγίες δεν αναφέρουν σαφώς ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ. Δεν είδα πουθενά να λέει ο προγραμματισμός εκτός του προτεινόμενου προγράμματος είναι με δικό σας ρίσκο και δεν πρέπει να γίνεται και φυσικά ούτε λόγος για ελληνικές οδηγίες. Ναι θέλησα να πιέσω την κατάσταση (μηχάνημα αντικατάστασης μετά την παρέλευση αδυναμίας επισκευής εντός 15θημέρου επίσης δεν πήρα) και τελικά αν πάνε να με χρεώσουν θα το δώσω το θέμα στην DAS και θα σε ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

Αυτό το μήνυμα μου το έστειλε ένας πολωνός συνάδερφος ο οποίος στην συνέχεια της συνομιλίας μας μου είπε ότι προγραμμάτισε με το προτεινόμενο πρόγραμμα:

Hallo, I wonder if You found wher was a problem during turn on radio. I have the same problem after programing via computer - during this my computer frozen, and radio frozen too. What to do in this situation?

Αν έχει αστοχίες ή κάποια αδυναμία σε συγκεκριμένη χρήση το μηχάνημα δεν φταίει ο καταναλωτής.

SV1GRN
04-02-16, 10:31
Καλημέρα σας, η αποστολή μηχανήματος στην Ιαπωνία με εγνωσμένα τα κόστη με ξενίζει.Αναρωτιέμαι αν λέγεται έτσι για να κερδίσουν κάποιο χρόνο.


Στα άλλα τώρα. Η μαμά εταιρία βλέπω προτείνει πρόγραμμα:
https://www.yaesu.com/indexVS.cfm?cmd=DisplayProducts&ProdCatID=106&encProdID=FD01F8F398F2B94A9C9F4299F3D18732&DivisionID=65&isArchived=0


αλλά στην ίδια σελίδα δεν αναφέρει καλώδιο (το καλώδιο περιλαμβάνεται σε κάποια από τα πακέτα του προγράμματος όπως βλέπω).Όπως δε φαίνεται από τα παραπάνω σχόλια,δεν προκύπτει σαφής οδηγία για καλώδια σύνδεσης και προγράμματα.


Παρόλα αυτά Γιάννη χρειάζεται υπομονή μέχρι να την κατάληξη. Φαίνεται δε το πρόβλημα να αφορά το 8800. Σε άλλα μηχανήματα (8217, 857,vx8 και ft-60)της ίδιας εταιρίας χρησιμοποίησα καλώδια και προγράμματα τρίτων χωρίς πρόβλημα. Κάτι παρόμοιο κάνουν και άλλοι συνάδελφοι:
http://forums.qrz.com/index.php?threads/yaesu-programming-software.293013/

Άποψη μου είναι πως οι εταιρίες δεν πρέπει να¨επιβάλλου퀝 περιφερειακά, αξεσουάρ κλπ. Δικά τους. Όπως πχ έγινε με τηMicrosoft και δεν μπορεί να επιβάλει τον explorer. Αλλιώς οδηγούμαστε σε ολιγοπώλια και στον εξαφανισμό των μικρών και νέων επιχειρήσεων. Αν παρόλα αυτά κάποια εταιρία το θεωρεί εξαιρετικά απαραίτητο, ας παρέχει μαζί και το πρόγραμμα και το καλώδιο.

kioan
04-02-16, 11:59
Αν έχει αστοχίες ή κάποια αδυναμία σε συγκεκριμένη χρήση το μηχάνημα δεν φταίει ο καταναλωτής.


Άποψη μου είναι πως οι εταιρίες δεν πρέπει να¨επιβάλλου퀝 περιφερειακά, αξεσουάρ κλπ. Δικά τους.

Αυτή ακριβώς είναι και η δική μου άποψη...
Εάν παγώνει κατά τον προγραμματισμό μνημών είναι σφάλμα/bug του λογισμικού της συσκευής. Η διαδικασία θα έπρεπε είτε να αποτυγχάνει, είτε να ολοκληρώνεται επιτυχώς.


Αν τραβήξουμε λίγο τη δικαιολογία του μη ενδεδειγμένου καλωδίου προγραμματισμού κλπ, θα ήταν λογικό να έλεγε η Yaesu ως απάντηση σε ένα καμμένο τροφοδοτικό τη χρήση καλωδίου τροφοδοσίας που δεν ήταν Yaesu;

SRF
04-02-16, 15:34
Αυτή ακριβώς είναι και η δική μου άποψη...
Εάν παγώνει κατά τον προγραμματισμό μνημών είναι σφάλμα/bug του λογισμικού της συσκευής. Η διαδικασία θα έπρεπε είτε να αποτυγχάνει, είτε να ολοκληρώνεται επιτυχώς.


Αν τραβήξουμε λίγο τη δικαιολογία του μη ενδεδειγμένου καλωδίου προγραμματισμού κλπ, θα ήταν λογικό να έλεγε η Yaesu ως απάντηση σε ένα καμμένο τροφοδοτικό τη χρήση καλωδίου τροφοδοσίας που δεν ήταν Yaesu;

Γιατί υποθέτεις ότι είναι λόγω "καλωδίου"... και όχι του ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ προγράμματος που έχει φτιάξει ΤΡΙΤΟΣ... χωρίς να έχει την έγκριση της εταιρίας, στης οποίας το μηχάνημα θα "επέμβει" σε μέρος της όποιας μνημης του μΕ?
Επειδή ο "ειδήμων" άρχισε τώρα να μιλάει πλέον για καλώδιο... αντί του αρχικού που έλεγε σαφέστατα "προγραμμάτισα με το ΧΨΩ πρόγραμμα" - γιατί με αυτό ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΩΣ ΕΓΓΥΗΣΗ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑΚΙ YAESU, ή όποια άλλης μάρκας θα το έκανε?

Αλήθεια, ΑΝ πάει κάποιος σε έναν κοντρόλλερ που έχετε βάλει ένα firmware δικό σας, χωρίς να έχει ΙΔΕΑ τι έχετε ως προστασίες του, που είναι κάθε σκέλος του προγράμματος για να 'τρέχει" ορθά... και πειράξει πχ το boot sector... σας, ο κοντρόλλερ σας θα συνεχίσει να δουλεύει μετά? ΠΩΣ θα ονομάζατε αυτήν την "επέμβαση" από τον Χ χρήστη?

Σημειωτέων ότι υπαρχουν και μΕ που αν προσπαθήσεις να επέμβεις σε συγκεκριμένα μέρη, έστω "τυχαία" ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ για προστασία από προσπάθεια "αντιγραφής" ! Για ΑΥΤΟΝ τον λόγο... η χρήση ΜΗ εξουσιοδοτημενων "προγραμμάτων" επαφίεται στην ευθύνη ΧΡΗΣΤΗ, και αυτό ισχύει ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!
Θα πάει ο 'άλλος" θα ρίξει ένα τυχαίο 'πρόγραμμα' που εκείνος πιστέυει ότι θα κάνει το όποιο μηχάνημα (γενικά μιλάω) να "φυσάει" και αν δεν πετύχει και χαλάσει τον εργοστασιακά τοποθετημένο κώδικα σε ένα bit και δεν δουλεύει μετά, θα απαιτεί ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ, αγωγές, δεδικασμένα (που μπορεί - σίγουρα - να μην έχουν ΚΑΜΜΙΑ σχέση με το πως αυτός έκανε το πρόβλημα), κλπ!!!
Καλά κρασιά... αν αυτό πιστεύετε!!!

Επίσης σχετικά με το παράδειγμά σου με το καλώδιο τροφοδοσίας... το κρίνω άστοχο, αφού ο Χ κατασκευαστής μπορεί σε ειδικές διασυνδέσεις να έχει μέχρι και ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΕΙΔΟΣ ΒΥΣΜΑΤΟΣ που δεν θα έβρισκες στην αγορά! Η τροφοδοσία τάσεως από δίκτυο όμως υπάγεται ΠΛΕΟΝ σε κανονισμούς διεθνείς... που ΔΕΝ μπορεί να βάλει ότι θέλει...΄οπότε "άστοχον" !

kioan
04-02-16, 15:51
Η διαφωνία μου είναι ότι ο χρήστης δεν προσπάθησε να χρησιμοποιήσει ούτε κάποιον εξειδικευμένο προγραμματιστή, ούτε να αλλάξει το firmware.

Έκανε μια ενέργεια που προορίζεται να γίνεται από τον χρήστη (διαχείριση αποθηκευμένων μνημών), χρησιμοποιώντας μια πόρτα που είναι σε σημείο προσβάσιμο στον χρήστη και ο χρήστης δεν το έκανε χρησιμοποιόντας πχ credentials που προορίζονται μόνο για εξουσιοδοτημένους τεχνικούς.

Για αυτό το λόγο θεωρώ κακό σχεδιασμό την απουσία δικλείδων ασφαλείας που δε θα επέτρεπαν στο μηχάνημα να βρεθεί σε μια τέτοια κατάσταση.

Αλλά ας συμφωνήσουμε τουλάχιστον πως διαφωνούμε σε αυτό το θέμα :001_smile:

SRF
04-02-16, 16:29
Η διαφωνία μου είναι ότι ο χρήστης δεν προσπάθησε να χρησιμοποιήσει ούτε κάποιον εξειδικευμένο προγραμματιστή, ούτε να αλλάξει το firmware.

Έκανε μια ενέργεια που προορίζεται να γίνεται από τον χρήστη (διαχείριση αποθηκευμένων μνημών), χρησιμοποιώντας μια πόρτα που είναι σε σημείο προσβάσιμο στον χρήστη και ο χρήστης δεν το έκανε χρησιμοποιόντας πχ credentials που προορίζονται μόνο για εξουσιοδοτημένους τεχνικούς.

Για αυτό το λόγο θεωρώ κακό σχεδιασμό την απουσία δικλείδων ασφαλείας που δε θα επέτρεπαν στο μηχάνημα να βρεθεί σε μια τέτοια κατάσταση.

Αλλά ας συμφωνήσουμε τουλάχιστον πως διαφωνούμε σε αυτό το θέμα :001_smile:

εντάξει... ηλεκτρονικοί είμαστε αμφότεροι... οπότε νομίζω ότι γνωρίζουμε ότι η "πόρτα" αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για αναβαθμίσεις πχ firmware... στους σημερινούς μΕ! Όπότε η πόρτα αυτή ΔΕΝ είναι αποκλειστικά για μόνον χρήση αλλαγής "μνημών" ! Επίσης γνωρίζουμε ελπίζω, ότι ο κατασκευαστής έχει φτιάξει ένα δικό του πρωτόκολλο επικοινωνείας που "εμείς" δεν γνωρίζουμε απαραίτητα πως διαχειρίζεται κάθε σειριακό bit που θα στείλουμε ως ακολουθία. Επίσης γνωρίζουμε ότι μπορεί με διαφορετική ακολουθία να επεμβένουμε ακόμα και σε σημεία που ίσως δεν "ειναι για εμάς" ! Μέχρι και το να αλλάξουμε πλήρως ίσως τον κώδικα αν ο μΕ το επιτρέπει κατασκευαστικά! Ή όχι?
Πέραν αυτού ακόμα και ένα πρόγραμμα που θα επιχειρήσει να 'μιλήσει" θα πρέπει να ακολουθεί μιά αρχική διαδικασία που ΑΝ την κάνει 'λάθος" μπορεί να 'δώσει" ακόμα και εντολή "διαγραφής" στομ μΕ! ή όχι?

Αλλά ακόμα και το καλώδιο ΑΝ δεν ήταν σωστό... από λάθος τυχαίο δέχομαι... θα μπορούσε να στείλει αδιάβαστο τον μΕ, ή όχι? Εντάξει ο "άλλος" δεν είναι ηλεκτρονικός... αλλά ως πιό ειδήμωνες... διαφωνούμε επ' αυτών? Αν όχι... τότε.. όλα αυτά σας μοιάζουν εσάς σαν "υποχρεώσεις εντός εγγυήσεως" ?

Αν ναι, τότε ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ, ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΡΙΖΙΚΑ!

john_b
04-02-16, 18:04
εντάξει... ηλεκτρονικοί είμαστε αμφότεροι... οπότε νομίζω ότι γνωρίζουμε ότι η "πόρτα" αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για αναβαθμίσεις πχ firmware... στους σημερινούς μΕ! Όπότε η πόρτα αυτή ΔΕΝ είναι αποκλειστικά για μόνον χρήση αλλαγής "μνημών" !

Αν έχεις να πεις κάτι πες το στα ίσια γιατί αυτή η υπεράσπιση που κάνεις μοιάζει σαν αλητεία του συναφιού.

Όταν αγόρασα το μηχάνημα ξέρεις τι μου είπε ο έμπορος; ΤΟ τσίρπ προτείνω ως πρόγραμμα όταν με ρωτάνε. Ένα πρόγραμμα σε χρήση από χιλιάδες ρ/ε για αυτή την δουλειά, το οποίο δεν επιτρέπει καμία απολύτως παρέμβαση πέρα από το διάβασμα των μνημών και την εγγραφή άλλων μνημών. Τέλος.

Τα σημερινά νέα είναι ότι η γιαέσου φαίνεται ότι θα πάει σε αντικατάσταση με άλλο καινούργιο και ότι δεν μπορούν να βρουν γιατί χάλασε το μηχάνημα, δεν βρίσκουν κάτι λάθος από εμένα.
Και ναι, το ότι επικαλέστηκα τα δικαιώματα μου, έπιασε τόπο. Αν παρ' όλα αυτά κάπως στραβώσει, θα δούμε εκ του αποτελέσματος τι τελικά ισχύει.

Και επειδή ειρωνικά με αποκαλείς "ειδήμον" και "άλλος", ξέρω βέβαια το πρόβλημα σου πιο είναι αλλά μην το μεταφέρεις από τα πολιτικά και στο υπόλοιπο φόρουμ, τον εαυτό σου εκθέτεις, θα σου πω ότι όλα αυτά περί καλωδίων, κ.λπ., τα άκουσα ως δικαιολογίες αρχικά όταν υπήρχε η τάση να μου ρίξει το σέρβις ευθύνη, πριν καν δουν το μηχάνημα και γι αυτό τα ανέφερα.

picdev
04-02-16, 20:11
βρε γιώργο πριν γίνει εγγραφή του fw δεν κάνει πρώτα check ? τουλάχιστον αυτό γίνεται νομίζω σε εμπορικές εφαρμογές. μολις κατέβει το fw στο controller γινεται έλεγχος και μετά το γράφει.
Δεν το έχω κάνει ακόμα αλλά έτσι νομίζω οτι γινεται

ermis85
05-02-16, 23:30
Η απόλυτη ξεφτύλα είναι οτι παμε και αγοράζουμε συσκευές μερικών εκατοντάδων, καμια φορά και χιλιαδων ευρώ χωρίς οδηγίες στη γλώσσα μας.
Γιάννη εφόσον σου πουλήσανε μηχάνημα χωρίς οδηγίες στα Ελληνικά στην χειρότερη περίπτωση πρέπει ο έμπορος να επιβαρυνθεί τα κόστη είτε μεταφοράς - επισκευής είτε φυσικά αντικατάστασης.

picdev
06-02-16, 09:25
Κανονικα απαγορεύεται να μην έχει οδηγίες στα ελληνικά , μήπως ο τύπος είναι παρά εισαγωγεας και για να κερδίσει χρόνο λέει για ιαπωνιες κτλ ?

john_b
06-02-16, 09:45
Κι ας μη μείνουμε σε κάποιον συγκεκριμένο, οι περισσότεροι σε αυτό το μοτίβο κινούνται. Πριν πάρω αυτό, έψαχνα να πάρω ένα Kenwood 710 από τον άλλον που είναι προς θάλασσα μεριά, όταν τον ρώτησα αν έχει μέσα ελληνικές οδηγίες μου είπε οχι.
100% φταίμε εμείς οι καταναλωτές διότι μας πιάνει το φιλότιμο και λέμε εντάξει καλό παιδί μωρέ ο τάδε και νιώθουμε ότι θα κάνουμε ρουφιανιά αν καταγγείλουμε. Οι ίδιοι όμως δεν έχουν λίγο τσίπα επάνω τους να φερθούν τίμια απέναντι στον πελάτη. Άνετα θα σε υπερχρεώσουνε, άνετα θα σου πουν για πλάκα ότι εσύ το χάλασες και θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας και πολύ άνετα θα σου πουν ψέματα.
Αυτό λοιπόν που προτείνω σε όλους, είναι εφόσον ο νόμος δεν τηρείται, κατευθείαν καταγγελία. Να δείτε πόσο γρήγορα θα αλλάξουν τα πράγματα στην αγορά, διότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν άνθρωποι που δεν γνωρίζουν πως δουλεύει το μηχάνημα τους πλήρως γιατί δεν έχουν οδηγίες ελληνικές και το έχουν αποδεχτεί αυτό. Αν δεν πάρουν μετά παρέλευση δεκαπενθημέρου πλήρη αναφορά για το είδος της βλάβης και μηχάνημα αντικατάστασης, καταγγελία επιτόπου. Μόνο έτσι θα στρώσουν τα πράγματα αλλιώς θα χειροτερεύουν κλασικά.

Να υπενθυμίσω για το φορητό που είχα πάρει από Θεσσαλονίκη ότι μου ήρθε με πρόσοψη του αμερικανικού μοντέλου και μόλις έγραψα σχετικά στη Kenwood τρέχανε όλοι και κάναν κωλοτούμπες να με εξυπηρετήσουν και ο εκ Θεσσαλονίκης μου έστειλε και δώρο κεραίες. Δεν σας αγαπάνε οι έμποροι, μη τους συμπαθείτε, να είστε τελείως τυπικοί απέναντι τους.

Όσο για τους τεχνικούς που συνεργάζονται ή δουλεύουν για τέτοιες εταιρείες, δε χρειάζεται να πω πολλά, τα διαβάζετε και μόνοι σας πιο πάνω. Η προεπιλεγμένη αντιμετώπιση είναι πάντα, εσύ το χάλασες. Αν ανοίξεις το κουτί και είναι μέσα σπασμένο θα σου πουν πάντα, εσύ το έσπασες. Και αν χρησιμοποίησες τα προβλεπόμενα προγράμματα και καλώδια θα σου πουν ότι βλέπεις τσόντες παράδειγμα, και φταίει ο
υπολογιστής σου που έχει ιούς. Και αν τους πεις ότι ο υπολογιστής σου δεν κάνει τίποτα και ούτε συνδέεται στο Internet μπορεί να σου πουν και κάτι τέτοιο, με Windows προγραμμάτισε εσύ ή με Linux; Απάντηση, με Windows. Δεν ξέρεις ότι τα Windows είναι προβληματικά με τέτοια προγράμματα; Έτσι έχει το πράγμα.

liat
06-02-16, 10:22
Το ελληνικό εγχειρίδιο:
http://users.sch.gr/sv4km-ert/downloads/manuals2/yaesu_ft_8800r_greek.pdf

john_b
06-02-16, 10:36
Φίλε Γιάννη εγώ δεν είμαι υποχρεωμένος να έχω ίντερνετ ούτε καν υπολογιστή. Το εγχειρίδιο θα πρέπει να βρίσκεται εντός της συσκευασίας.

liat
06-02-16, 10:44
Φίλε Γιάννη εγώ δεν είμαι υποχρεωμένος να έχω ίντερνετ ούτε καν υπολογιστή. Το εγχειρίδιο θα πρέπει να βρίσκεται εντός της συσκευασίας.
Φίλε συνονόματε, έχεις δίκιο για τα ελληνικά εγχειρίδια. Το έχουμε αντιμετωπίσει οι περισσότεροι, αν όχι όλοι.


14. Υπάρχει υποχρέωση όταν αγοράζουμε μια ηλεκτρική οικιακή συσκευή (π.χ. τηλεόραση) να υπάρχουν έντυπες οδηγίες χρήσης στα Ελληνικά ή αρκεί να υπάρχουν οδηγίες σε μια από τις γλώσσες της Ευρωπαϊκής Ένωσης;
Για την υποχρέωση αυτή υπάρχει νομοθετική ρύθμιση και η Α.Δ. 8/93 σύμφωνα με την οποία σε κάθε πώληση οχημάτων, μηχανών, μηχανημάτων κ.τ.λ. παρέχεται στον αγοραστή έντυπο που περιλαμβάνει τουλάχιστον στην ελληνική γλώσσα και κατά τρόπο σαφή το είδος του προϊόντος, τα βασικά του τεχνικά χαρακτηριστικά, τις απαραίτητες οδηγίες για την ασφαλή λειτουργία, χρήση, συντήρηση, διατήρηση και πλήρη αξιοποίηση του προϊόντος και ιδιαίτερα τονισμένους τους κινδύνους που είναι δυνατόν να υπάρξουν κατά την λειτουργία, χρήση και διατήρησή του. Επίσης βλ. Ν. 2251/1994 (http://www.efpolis.gr/content/content.asp?catid=101) «Προστασία των καταναλωτών», άρθρο 5 (1).

http://www.yme.gr/index.php?tid=305

john_b
06-02-16, 10:50
Για να επανέλθουμε λοιπόν στο θέμα μας, ανάμεσα σε αυτά που τόνισες με κόκκινο έντονο δεν περιλαμβάνεται και η προειδοποίηση μη χρήσης οποιουδήποτε προγράμματος και καλωδίου που δεν το έχει προτείνει η εταιρεία, εφόσον η συσκευή παρέχει την θύρα για σύνδεση;
Μήπως λοιπόν η γιαέσου προτείνει απλά για καλύτερα, αλλά δεν έχει σημασία τελικά τι θα χρησιμοποιήσουμε αλλιώς θα το ξεκαθάριζε;
Και που το προτείνει; Στην ιστοσελίδα της, ούτε καν στο αγγλικό manual. Άρα, εγώ που δεν είμαι υποχρεωμένος να έχω ίντερνετ δεν έχει σημασία αν το δω ή όχι διότι προφανώς δεν αποτελεί κίνδυνο για το μηχάνημα η οποιαδήποτε χρήση οποιουδήποτε προγράμματος και καλωδίου, έτσι δεν είναι;

MacGyver
06-02-16, 10:57
john_b
Η σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ αγοραστή και πωλητή χτίζεται σε βάθος χρόνου και είναι αμοιβαία.
Παράδειγμα:
- Στην Αμερική πας αγοράζεις κάτι και αν απλά δεν σου αρέσει το επιστρέφεις και παίρνεις τα χρήματα πίσω. Γνωστοί μου Έλληνες, που πήγαν για εκπαίδευση, αγόρασαν κάμερα για να τραβήξουν την εκδήλωση αποφοίτησης, και την επέστρεψαν. Μόλις γύρισαν εδώ περηφανεύονταν για το κατόρθωμα τους !
- Φίλος αγόρασε μεταχειρισμένο αυτοκίνητο από τη Γερμανία, αξίας 38.000€ , μέσω ίντερνετ, απο τις φωτογραφίες μόνο.
- Στην Εγνατία, έχει ένα μαγαζί με ελαστικά. Ήμουν παρών όταν κάποιος από τους βόρειους γείτονες (skatokavoides, που έλεγε ο Χάρυ), ζητούσε να του αλλάξει δωρεάν (εγγύηση) το ένα λάστιχο. Είχε βάλει καινούρια λάστιχα εκεί ποιο πρίν, πήγε στη Χαλκ/κή, και κάπου πάτησε κάποιο κομμάτι σίδερο και το έκοψε.

Άν διακρίνεις τη διαφορά ανάμεσα στους παραπάνω θα καταλάβεις γιατί υπάρχει η καχυποψία και αυτή η αντιμετώπιση.
Απο την άλλη φυσικά υπάρχουν και οι περιπουτζήδες που τυχαίνει να είναι και έμποροι, τεχνικοί κλπ.
Καλή τύχη στο θέμα σου.

john_b
06-02-16, 11:03
Έχεις δίκιο φίλε μου. Για να δεις μέχρι που μπορεί να φτάσει το θράσος τους, προσπαθούσαν να πείσουν φίλο ραδιοερασιτέχνη που έπαθε ζημιά σε μια φορητή συσκευή, ότι είχε βάλει ανάποδα τη μπαταρία και το χάλασε και η πλάκα είναι ότι η μπαταρία όσο και να θες δεν μπορεί να μπει ανάποδα, δεν γίνεται αυτό. Παρόλα αυτά το ισχυρίστηκαν.

lepouras
06-02-16, 11:03
από όσο ξέω τουλάχιστον μιας και κάποτε σε διαφημιστικό << συνέδριο >> της μιζενς τους έκραξα που σε κάποια όργανα που φέρνανε δεν είχε μέσα ούτε καν στα Αγγλικά οδηγίες (είχε μόνο στα Γερμανικά) η απάντηση ήταν ότι σε εξειδικευμένα προϊόντα που δεν απευθύνονται στο ευρύ κοινό αλλά σε συγκεκριμένες ομάδες δεν υποχρεούνται από τον νόμο να έχουν. μάλιστα μου πέταξε τότε (ο πωλητής) ότι υπάρχει στο ίντερνετ στα Αγγλικά. φυσικά η απάντηση μου ήταν << κοίτα τριγύρω σου το ποσοστό στις ηλικίες των ηλεκτρολόγων που απευθύνεστε και πείτε τους να μάθουν ιντερνετ και Αγγλικά(το 2006 ) αλλιώς δεν σας ενδιαφέρουν για πελάτες και ήμαστε εντάξει.>> φυσικά μετά από ένα μήνα που ξανά αγόρασα το όργανο μέσα είχαν βάλει και στα Αγγλικά οδηγίες (όχι ότι βοήθησε του ηλικιωμένους ηλεκτρολόγους).
μήπως και στην δικιά σου περίπτωση υπάγετε σε τίποτε ιδικές διατάξεις και δεν τους υποχρεώνει να υπάρχει στα Ελληνικά?
με το σκεπτικό ότι απευθύνετε σε συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων που "υποτίθεται" για να βρίσκονται σε αυτή την κατηγορία ΠΡΕΠΕΙ( έτσι λέει τουλάχιστον η λογική μου αλλιώς πως θα μιλάς στα βραχέα) να ξέρουν Αγγλικά?


να διευκρινίσω ότι δεν ξέρω καν αν υπάρχει έτσι ο νόμος(δεν έχω ασχοληθεί) ή αν έχει διευκρινίσεις και λοιπές διατάξεις, εξαιρέσεις κλπ

john_b
06-02-16, 11:07
Αν σου έλεγαν και το νόμο θα κάναμε μια συζήτηση επάνω σε αυτό. Ποιο νόμο; Γνωρίζεις ότι ο τελικός πωλητής είναι αυτός που είναι υποχρεωμένος να παρέχει τις οδηγίες; Με λίγα λόγια αν αρχίζει να φέρνει γιαεσου ο περιπτεράς της γειτονιάς μου, είναι υποχρεωμένος αυτός, να έχει μέσα ελληνικές οδηγίες.

picdev
06-02-16, 11:08
Γιάννη το βλέπεις οτι στη δουλειά μας πλέον χωρίς αγγλικά δεν γίνεται τίποτα, ο όγκος των πληροφοριών ειναι τεράστιος .
Οποιος κάνει τεχνική δουλεια και δεν ξέρει εστω να διαβάζει ειναι στη κυριολεξία ανάπηρος.
Τωρα η σιμενς εχει καβαλήσει το καλάμι οπως ολα τα μονοπώλια

MacGyver
06-02-16, 11:12
Η διάθεση προϊόντων χωρίζεται σε region όπως και τα manual.
Δεν είναι απίθανο να μήν περιλαμβάνει τα Ελληνικά, αλλά μπορεί να είναι εισαγωγή απο άλλο region, για να βγεί φθηνότερο - παράκαμψη του επίσημου εισαγωγέα.
Το θέμα το αντιμετώπισα πρώτη φορά όταν αγόρασα το 2001, Sony Cammera TRV-120 από κατάστημα εδώ, σε καλή τιμή.
Η κάμερα ήταν από το region της Ολλανδίας, και φυσικά δεν είχε Ελληνικό manual, αλλά είχε όλες τις παράξενες γλώσσες, Ολλανδικά, Δανικά, Φιλανδικά κλπ.

liat
06-02-16, 11:25
Η διάθεση προϊόντων χωρίζεται σε region όπως και τα manual.
Δεν είναι απίθανο να μήν περιλαμβάνει τα Ελληνικά, αλλά μπορεί να είναι εισαγωγή απο άλλο region, για να βγεί φθηνότερο - παράκαμψη του επίσημου εισαγωγέα.
Το θέμα το αντιμετώπισα πρώτη φορά όταν αγόρασα το 2001, Sony Cammera TRV-120 από κατάστημα εδώ, σε καλή τιμή.
Η κάμερα ήταν από το region της Ολλανδίας, και φυσικά δεν είχε Ελληνικό manual, αλλά είχε όλες τις παράξενες γλώσσες, Ολλανδικά, Δανικά, Φιλανδικά κλπ.

Σωστότατος.
Γι' αυτό αγοράζει κανείς κινητό κι αντί πληκτρολογίου qwerty έχει qwertz.

john_b
06-02-16, 11:40
Ο νόμος δεν τους εξαιρεί αυτούς. Φέρτο από την Ανταρκτική άμα μπορείς φθηνότερα, είσαι όμως υποχρεωμένος εδώ να του βάλεις ελληνικές οδηγίες χρήσεως.

picdev
06-02-16, 12:03
προφανώς δεν ειναι ο επίσημος αντιπρόσωπος και θέλει να κερδίσει χρόνο.
Αφού δεν ειναι επίσημος αναλαμβάνει και το κόστος της επιστροφής και της εγγύησης , για αυτό λέει τα περι ιαπωνίας κτλ

john_b
06-02-16, 12:23
Νομίζω ότι σε αυτό το σημείο θα πρέπει να πούμε ότι η γιαεσου δεν έχει επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα. Συνεπώς κάποιος που θα δώσει τα ωραία του χιλιαρικάκια για να πάρει ένα καλό βραχεο για παράδειγμα και βρεθεί στη δυσάρεστη θέση να πρέπει να το φτιάξει εντός εγγυησης να ξέρει οτι θα υποστεί τα ανάλογα και το μηχανημα του θα αρχίσει τα ταξίδια. Για μένα αυτό και μόνο είναι αποτρεπτικός παράγοντας για να αγοράσω ξανά οτιδήποτε γράφει επάνω του τη λέξη γιαέσου.

SRF
06-02-16, 14:31
Αν έχεις να πεις κάτι πες το στα ίσια γιατί αυτή η υπεράσπιση που κάνεις μοιάζει σαν αλητεία του συναφιού.

Όταν αγόρασα το μηχάνημα ξέρεις τι μου είπε ο έμπορος; ΤΟ τσίρπ προτείνω ως πρόγραμμα όταν με ρωτάνε. Ένα πρόγραμμα σε χρήση από χιλιάδες ρ/ε για αυτή την δουλειά, το οποίο δεν επιτρέπει καμία απολύτως παρέμβαση πέρα από το διάβασμα των μνημών και την εγγραφή άλλων μνημών. Τέλος.

Τα σημερινά νέα είναι ότι η γιαέσου φαίνεται ότι θα πάει σε αντικατάσταση με άλλο καινούργιο και ότι δεν μπορούν να βρουν γιατί χάλασε το μηχάνημα, δεν βρίσκουν κάτι λάθος από εμένα.
Και ναι, το ότι επικαλέστηκα τα δικαιώματα μου, έπιασε τόπο. Αν παρ' όλα αυτά κάπως στραβώσει, θα δούμε εκ του αποτελέσματος τι τελικά ισχύει.

Και επειδή ειρωνικά με αποκαλείς "ειδήμον" και "άλλος", ξέρω βέβαια το πρόβλημα σου πιο είναι αλλά μην το μεταφέρεις από τα πολιτικά και στο υπόλοιπο φόρουμ, τον εαυτό σου εκθέτεις, θα σου πω ότι όλα αυτά περί καλωδίων, κ.λπ., τα άκουσα ως δικαιολογίες αρχικά όταν υπήρχε η τάση να μου ρίξει το σέρβις ευθύνη, πριν καν δουν το μηχάνημα και γι αυτό τα ανέφερα.


Κι ας μη μείνουμε σε κάποιον συγκεκριμένο, οι περισσότεροι σε αυτό το μοτίβο κινούνται. Πριν πάρω αυτό, έψαχνα να πάρω ένα Kenwood 710 από τον άλλον που είναι προς θάλασσα μεριά, όταν τον ρώτησα αν έχει μέσα ελληνικές οδηγίες μου είπε οχι.
100% φταίμε εμείς οι καταναλωτές διότι μας πιάνει το φιλότιμο και λέμε εντάξει καλό παιδί μωρέ ο τάδε και νιώθουμε ότι θα κάνουμε ρουφιανιά αν καταγγείλουμε. Οι ίδιοι όμως δεν έχουν λίγο τσίπα επάνω τους να φερθούν τίμια απέναντι στον πελάτη. Άνετα θα σε υπερχρεώσουνε, άνετα θα σου πουν για πλάκα ότι εσύ το χάλασες και θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας και πολύ άνετα θα σου πουν ψέματα.
Αυτό λοιπόν που προτείνω σε όλους, είναι εφόσον ο νόμος δεν τηρείται, κατευθείαν καταγγελία. Να δείτε πόσο γρήγορα θα αλλάξουν τα πράγματα στην αγορά, διότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν άνθρωποι που δεν γνωρίζουν πως δουλεύει το μηχάνημα τους πλήρως γιατί δεν έχουν οδηγίες ελληνικές και το έχουν αποδεχτεί αυτό. Αν δεν πάρουν μετά παρέλευση δεκαπενθημέρου πλήρη αναφορά για το είδος της βλάβης και μηχάνημα αντικατάστασης, καταγγελία επιτόπου. Μόνο έτσι θα στρώσουν τα πράγματα αλλιώς θα χειροτερεύουν κλασικά.

Να υπενθυμίσω για το φορητό που είχα πάρει από Θεσσαλονίκη ότι μου ήρθε με πρόσοψη του αμερικανικού μοντέλου και μόλις έγραψα σχετικά στη Kenwood τρέχανε όλοι και κάναν κωλοτούμπες να με εξυπηρετήσουν και ο εκ Θεσσαλονίκης μου έστειλε και δώρο κεραίες. Δεν σας αγαπάνε οι έμποροι, μη τους συμπαθείτε, να είστε τελείως τυπικοί απέναντι τους.

Όσο για τους τεχνικούς που συνεργάζονται ή δουλεύουν για τέτοιες εταιρείες, δε χρειάζεται να πω πολλά, τα διαβάζετε και μόνοι σας πιο πάνω. Η προεπιλεγμένη αντιμετώπιση είναι πάντα, εσύ το χάλασες. Αν ανοίξεις το κουτί και είναι μέσα σπασμένο θα σου πουν πάντα, εσύ το έσπασες. Και αν χρησιμοποίησες τα προβλεπόμενα προγράμματα και καλώδια θα σου πουν ότι βλέπεις τσόντες παράδειγμα, και φταίει ο
υπολογιστής σου που έχει ιούς. Και αν τους πεις ότι ο υπολογιστής σου δεν κάνει τίποτα και ούτε συνδέεται στο Internet μπορεί να σου πουν και κάτι τέτοιο, με Windows προγραμμάτισε εσύ ή με Linux; Απάντηση, με Windows. Δεν ξέρεις ότι τα Windows είναι προβληματικά με τέτοια προγράμματα; Έτσι έχει το πράγμα.


Έχεις τελικά 'θέμα" ! Συγχέεις συζητήσεις άσχετων θεμάτων μεταξύ τους... Μάλλον αισθάνεσαι ότι σε "κατατρέχει όλος ο κόσμος" ! Αυτό χρειάζεται βοήθεια για να το αντιμετωπίσεις!

Όπως και να έχει... φαίνεται ότι είσαι άτομο που γνωρίζει και προσέχει γενικά, τι αγοράζει, τι φτιάχνει, αλλά (αφού τα έμπλεξες εσύ πλέον) και το τι ψηφίζει, κλπ, κλπ!

Είναι άραγε σύμπτωσης, ότι όπως σύ'είπας
Μάλλον με κυνηγάνε τα προβλήματα, δεν εξηγείται αλλιώς ?
Συμπτωματικά... σουκαήκαν τα εξόδου παλαιότερα, πήρες αμερικάνικο παραεισαγωγής φορητό, έφτιαξες καλώδιο προγραμματισμού και με πρόγραμμα τυχαίο τίναξες τα μπρίκια σε ένα μΕ... ΟΛΑ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ!
Αν δεν οφείλεται σε εσένα... τότε φίλτατε είσαι εξ' αίματος συγγενής με τον
62499

picdev
06-02-16, 15:15
Θέλει κόπο να το καταστρέψεις , έχω βάλει πολλές φορές ανάποδα το data kai to clock δεν έχει χαλάσει ποτέ με, και τον bootloader να χαλασεις πάλι ή αντιπροσωπεία με ένα προγραμματισμό το φτιάχνει . θέλει κόπο για να κάψεις μικροελεγκτή . μήπως δεν πήγε καν έξω και απλά στο άλλαξε αυτός , γιατί αν έχει κάνει εισαγωγή δεν τον συμφερει να στείλει ένα δέμα στη Γερμανία και μετά Ιαπωνία. Μπορεί να έκανες και καμία μλκ στο καλώδιο αν το εφτιαξες μόνος σου αν και πάλι εχουν current limit όλες οι έξοδοι.

john_b
06-02-16, 16:05
Προς Άκη το καλώδιο είναι τυποποιημένο.

Προς τον Γιώργο, προφανώς όλοι διάβασαν που έγραψα τι και γιατί αναφέρω ότι αναφέρω σε κάθε απάντηση μου. Και ο κοινός συκοφάντης χρησιμοποιεί μια αλήθεια για να πει ένα ψέμα, εσύ το ξεπέρασες κι αυτό. Πουθενά δεν είπα ότι πήρα "αμερικάνικο παραεισαγωγής φορητό", ήταν της εδώ αντιπροσωπίας με επίσημη εγγύηση, αλλά με πρόσοψη του αμερικάνικου (ο κορμός ήταν ο σωστός) και έτρεχαν κι αυτοί μόλις επικοινώνησα με την κένγουντ για το θέμα, αφού πρώτα προσπάθησαν να με πείσουν ότι έτυχε και δεν τρέχει τίποτε και φυσικά μου το άλλαξαν με καινούργιο. Μήπως έχεις δουλέψει κι εκεί και σου θίγω το αφεντικό;
Ποτέ και πουθενά δεν είπα ότι ΕΦΤΙΑΞΑ το καλώδιο και φυσικά, με τόσους απατεώνες τεχνικούς και εμπόρους το να με κυνηγάνε τα προβλήματα ίσως δεν είναι τόσο δύσκολο, απλά άλλοι δεν τα αναφέρουν δημόσια.
Οπότε καλό είναι να κοιταχτείς εσύ γιατί αν άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις και δεν το κάνεις επίτηδες, είσαι επικίνδυνος για τους πελάτες σου.
Βάλε κι ένα φυλαχτό διότι με την φώτο που εσύ βρήκες και εσύ ανάρτησες δεν σε βλέπω καλά, να πηγαίνεις από το πεζοδρόμιο μέχρι να φύγει η γρουσουζιά.

Ααα, καλό είναι κάπου εδώ να το λήξουμε και να σοβαρευτείς λιγάκι. Δεν προκαλείς, δεν σου απαντώ επί των προκλήσεων = αγαπημένοι συμφωρουμίτες.

SRF
06-02-16, 17:47
Αν έχεις να πεις κάτι πες το στα ίσια γιατί αυτή η υπεράσπιση που κάνεις μοιάζει σαν αλητεία του συναφιού.

Όταν αγόρασα το μηχάνημα ξέρεις τι μου είπε ο έμπορος; ΤΟ τσίρπ προτείνω ως πρόγραμμα όταν με ρωτάνε. Ένα πρόγραμμα σε χρήση από χιλιάδες ρ/ε για αυτή την δουλειά, το οποίο δεν επιτρέπει καμία απολύτως παρέμβαση πέρα από το διάβασμα των μνημών και την εγγραφή άλλων μνημών. Τέλος.

Τα σημερινά νέα είναι ότι η γιαέσου φαίνεται ότι θα πάει σε αντικατάσταση με άλλο καινούργιο και ότι δεν μπορούν να βρουν γιατί χάλασε το μηχάνημα, δεν βρίσκουν κάτι λάθος από εμένα.
Και ναι, το ότι επικαλέστηκα τα δικαιώματα μου, έπιασε τόπο. Αν παρ' όλα αυτά κάπως στραβώσει, θα δούμε εκ του αποτελέσματος τι τελικά ισχύει.

Και επειδή ειρωνικά με αποκαλείς "ειδήμον" και "άλλος", ξέρω βέβαια το πρόβλημα σου πιο είναι αλλά μην το μεταφέρεις από τα πολιτικά και στο υπόλοιπο φόρουμ, τον εαυτό σου εκθέτεις, θα σου πω ότι όλα αυτά περί καλωδίων, κ.λπ., τα άκουσα ως δικαιολογίες αρχικά όταν υπήρχε η τάση να μου ρίξει το σέρβις ευθύνη, πριν καν δουν το μηχάνημα και γι αυτό τα ανέφερα.




Να υπενθυμίσω για το φορητό που είχα πάρει από Θεσσαλονίκη ότι μου ήρθε με πρόσοψη του αμερικανικού μοντέλου και μόλις έγραψα σχετικά στη Kenwood τρέχανε όλοι και κάναν κωλοτούμπες να με εξυπηρετήσουν και ο εκ Θεσσαλονίκης μου έστειλε και δώρο κεραίες. Δεν σας αγαπάνε οι έμποροι, μη τους συμπαθείτε, να είστε τελείως τυπικοί απέναντι τους.




Προς Άκη το καλώδιο είναι τυποποιημένο.

Προς τον Γιώργο, προφανώς όλοι διάβασαν που έγραψα τι και γιατί αναφέρω ότι αναφέρω σε κάθε απάντηση μου. Και ο κοινός συκοφάντης χρησιμοποιεί μια αλήθεια για να πει ένα ψέμα, εσύ το ξεπέρασες κι αυτό. Πουθενά δεν είπα ότι πήρα "αμερικάνικο παραεισαγωγής φορητό", ήταν της εδώ αντιπροσωπίας με επίσημη εγγύηση, αλλά με πρόσοψη του αμερικάνικου (ο κορμός ήταν ο σωστός) και έτρεχαν κι αυτοί μόλις επικοινώνησα με την κένγουντ για το θέμα, αφού πρώτα προσπάθησαν να με πείσουν ότι έτυχε και δεν τρέχει τίποτε και φυσικά μου το άλλαξαν με καινούργιο. Μήπως έχεις δουλέψει κι εκεί και σου θίγω το αφεντικό;
Ποτέ και πουθενά δεν είπα ότι ΕΦΤΙΑΞΑ το καλώδιο και φυσικά, με τόσους απατεώνες τεχνικούς και εμπόρους το να με κυνηγάνε τα προβλήματα ίσως δεν είναι τόσο δύσκολο, απλά άλλοι δεν τα αναφέρουν δημόσια.
Οπότε καλό είναι να κοιταχτείς εσύ γιατί αν άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις και δεν το κάνεις επίτηδες, είσαι επικίνδυνος για τους πελάτες σου.
Βάλε κι ένα φυλαχτό διότι με την φώτο που εσύ βρήκες και εσύ ανάρτησες δεν σε βλέπω καλά, να πηγαίνεις από το πεζοδρόμιο μέχρι να φύγει η γρουσουζιά.

Ααα, καλό είναι κάπου εδώ να το λήξουμε και να σοβαρευτείς λιγάκι. Δεν προκαλείς, δεν σου απαντώ επί των προκλήσεων = αγαπημένοι συμφωρουμίτες.


Ας απλά σου παραθέσω κάτι που απαντά στον "εύστοχο" συνδυασμό τον ερυθριασμένων και του από που πήρες, τι!


http://www.kenwood.eu/jknl/eu-dis/
62500

Πιστέυω ότι μπορείς να αντιληφθείς ότι "αντιπρόσωπος" δεν είναι ένα εμπορικό μαγαζί, που πουλάει ότι μάρκα υπάρχει στο ευρύτερο εμπόριο, πχ και των ανταγωνιστών αυτής που εσύ πιστεύεις ότι είναι αντιπρόσωπος! επίσης πιστεύω ότι μπορείς να αντιληφθείς ότι σήμερα πλέον 9εδώ και πολλά έτη είναι η αλήθεια) οποιοδήποτε εμπορικό μαγαζί μπορεί να εισάγει μόνο του... ότι θέλει... ! Αυτό ΔΕΝ το κάνει αντιπρόσωπο όμως! Ίσως κάποια ημέρα καταλάβεις την "διαφορά" και μάθεις να αγοράζεις προσεκτικότερα... !
Επίσης ποιά πιστεύεις ότι είναι η διαφορά του "αμερικάνικου" με το "ευρωπαϊκό" μοντέλο ένος πχ πομποδέκτη τέτοιου? Γιατί΄"ήταν η πρόσοψη" μόνο όπως λες? Τώρα τι εννοείς πρόσοψη... ? Έγραφε ΑΛΛΟ ΜΟΝΤΕΛΟ? Είχε ΑΛΛΑ ΚΟΥΜΠΙΑ, σε ΑΛΛΕΣ ΘΕΣΕΙΣ? Τι διαφορετικό είχε αλήθεια?
Δεν περιμένω απάντηση... αφού κάθε φορά λες και άλλα αντ' άλλων (πχ τώρα για το καλώδιο)

SRF
06-02-16, 17:55
Θέλει κόπο να το καταστρέψεις , έχω βάλει πολλές φορές ανάποδα το data kai to clock δεν έχει χαλάσει ποτέ με, και τον bootloader να χαλασεις πάλι ή αντιπροσωπεία με ένα προγραμματισμό το φτιάχνει . θέλει κόπο για να κάψεις μικροελεγκτή . μήπως δεν πήγε καν έξω και απλά στο άλλαξε αυτός , γιατί αν έχει κάνει εισαγωγή δεν τον συμφερει να στείλει ένα δέμα στη Γερμανία και μετά Ιαπωνία. Μπορεί να έκανες και καμία μλκ στο καλώδιο αν το εφτιαξες μόνος σου αν και πάλι εχουν current limit όλες οι έξοδοι.

Δυστυχώς ΔΕΝ θέλει τόσο 'κόπο" όσο πιστεύεις, ειδικά όταν αυτός που πάει να 'συνδεθεί' με την σειριακή του σε TTL level "ξέρει" ΚΑΙ τι απαιτείται!!!

picdev
06-02-16, 17:57
απο ότι μου είπαν εκεί σε μια κουβέντα που είχα χτες, πομποδέκτης με διαφορετικό region δεν περνάει με τίποτα σε άλλο region,
και μιλάω να πας να κάνεις εκτελωνισμό , απαγορεύεται και στο σταματάνε

SRF
06-02-16, 18:01
απο ότι μου είπαν εκεί σε μια κουβέντα που είχα χτες, πομποδέκτης με διαφορετικό region δεν περνάει με τίποτα σε άλλο region,
και μιλάω να πας να κάνεις εκτελωνισμό , απαγορεύεται και στο σταματάνε

Αυτό σου είπαν? Καλαααααά!!!
Σε Ρ/Ε συσκευές ΠΕΡΝΑΣ άπαντα... ούτε ΚΑΝ CE να έχει ΔΕΝ απαιτείται (ειδικά για ιδία χρήση κιόλας)!

picdev
06-02-16, 18:06
γιώργο αυτά έχουν γίνει στα τελωνεία δεν τα λέω έτσι, θα στα πω απο κοντά και θα στα δείξω γιατί με το θέμα ειμαι άσχετος.
Δηλαδή οι συχνότητες UHF και vhf επιτρέπεται να τις περνάς απο το ένα region σε άλλο ?
εκτός αν εχει σχέση με την άδεια ραδιοερασιτέχνη και όχι με την νομιμη εισαγωγή

john_b
06-02-16, 18:47
Άστον Άκη έχει ξεφύγει.
Να μου δείξεις που ανέφερα ότι έφτιαξα καλώδιο και θα σου ζητήσω δημόσια συγνώμη, αλλιώς πρέπει να βρεις το θάρρος να το κάνεις εσύ.
Επίσης δες το θέμα με το φορητό τα εξηγώ επαρκώς και τουλάχιστον όταν το πήρα εγώ και όταν μίλησα με την κένγουντ στο εξωτερικό, αντιπρόσωπος εμφανιζόταν, σε αυτόν με παρέπεμψαν και αυτός μου το άλλαξε και από αυτόν είχε πάρει το μηχάνημα ο εκ Θεσσαλονίκης έμπορος, ο κύριος κόμπρα. Είπαμε ήταν το σώμα του F-7 με πρόσοψη του F-6. Θες να σου εξηγήσω τι σημαίνει πρόσοψη;
Από αυτή την στιγμή γίνομαι συγκαταβατικός και δεν σου ξαναφέρνω αντίρρηση, μην ανησυχείς θα περάσει, όλοι είναι λίγο γειά σου τώρα με την κρίση.
Ελπίζω μόνο να μην προκαλείς επίτηδες θιγόμενος για κανέναν εμπορικό φιλαράκο σου, το θέμα άνοιξε και θα κλείσει είτε γιατί θα γίνει αντικατάσταση είτε γιατί η υπόθεση θα πάει μέσω της νομικής προστασίας. Το να μαστορεύεις εντυπώσεις δεν θα αλλάξει κάτι, λέω μη τυχόν δηλαδή....

picdev
06-02-16, 19:45
Γιάννη τι να αφήσω ? Τον ξέρω προσωπικά το γιώργο και απο κοντά , αν σε κάποια πράγματα επιμένει ειναι γιατί αυτά τα ξέρε σε βάθος,
την όπια κριτική απο τέτοιους ανθρώπους να την βλέπεις καλοπροαίρετα.
Απλά πιστεύω ότι μεσα απο το φόρουμ επειδή δεν ξέρεις ποιος ειναι ο "Γιώργος" τι εμπειρίες έχει, που έχει δουλέψει, τι γνώσεις έχει με αποτέλεσμα να γίνονται παρεξηγήσεις,
καλώς οι κακώς κάποιοι είναι δάσκαλοι και εμείς μαθητές και δεν το λέω μονο για το γιώργο αλλά και για άλλους που έχουν εμπειρία και γνώσεις στο τομέα τους.

john_b
06-02-16, 19:53
Εγώ με τις σχετικές γνώσεις μου δεν τον βλέπω ως δάσκαλο αλλά ως καθηγητή, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εδώ δεν έχει ξεφύγει. Πρώτα απ' όλα καταλαβαίνει ότι θέλει και όχι ότι γράφω, ή το κάνει επίτηδες και γίνεται προκλητικός. Πως θα μπορούσα να του μιλήσω διαφορετικά;

genesis
06-02-16, 21:54
john_b
Η σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ αγοραστή και πωλητή χτίζεται σε βάθος χρόνου και είναι αμοιβαία.
Παράδειγμα:
- Στην Αμερική πας αγοράζεις κάτι και αν απλά δεν σου αρέσει το επιστρέφεις και παίρνεις τα χρήματα πίσω. Γνωστοί μου Έλληνες, που πήγαν για εκπαίδευση, αγόρασαν κάμερα για να τραβήξουν την εκδήλωση αποφοίτησης, και την επέστρεψαν. Μόλις γύρισαν εδώ περηφανεύονταν για το κατόρθωμα τους !
- Φίλος αγόρασε μεταχειρισμένο αυτοκίνητο από τη Γερμανία, αξίας 38.000€ , μέσω ίντερνετ, απο τις φωτογραφίες μόνο.
- Στην Εγνατία, έχει ένα μαγαζί με ελαστικά. Ήμουν παρών όταν κάποιος από τους βόρειους γείτονες (skatokavoides, που έλεγε ο Χάρυ), ζητούσε να του αλλάξει δωρεάν (εγγύηση) το ένα λάστιχο. Είχε βάλει καινούρια λάστιχα εκεί ποιο πρίν, πήγε στη Χαλκ/κή, και κάπου πάτησε κάποιο κομμάτι σίδερο και το έκοψε.

Αν διακρίνεις τη διαφορά ανάμεσα στους παραπάνω θα καταλάβεις γιατί υπάρχει η καχυποψία και αυτή η αντιμετώπιση.
Από την άλλη φυσικά υπάρχουν και οι περιπουτζήδες που τυχαίνει να είναι και έμποροι, τεχνικοί κλπ.
Καλή τύχη στο θέμα σου.
Το πρόβλημα είναι περίπλοκο, πολύπλευρο και έχει να κάνει με την νοοτροπία μας.
Στην Ελλάδα, εδώ και αρκετές δεκαετίες, ο ειλικρινής, τίμιος και συνεπής (επαγγελματίας ή καταναλωτής) θεωρείται απ' όλους (ΚΑΙ από το κράτος, όπως αυτό εκπροσωπείται απ΄τους δημόσιους λειτουργούς), ως "κορόϊδο".
Αντίθετα ο επιλεκτικά-ειλικρινής (ευγενική διατύπωση), κουτοπόνηρος, βλαχόμαγκας (επαγγελματίας ή καταναλωτής), υπό αυτό τις συνθήκες, βγαίνει σχεδόν πάντα κερδισμένος.
Η νοοτροπία αυτή αναπαράγεται (αφού είναι επιτυχημένη εκ του αποτελέσματος) και για τις δύο κατηγορίες και έχει δημιουργήσει την σημερινή κατάσταση.
Δεν είναι καθόλου σπάνιο κάποιος επαγγελματίας σε κάποιο αντικείμενο να παραπονείται για τους κουτοπόνηρους πελάτες που πάνε να τον "ρίξουν", ενώ την ίδια στιγμή, ως καταναλωτής ο ίδιος, προσπαθεί να "ρίξει" κάποιον άλλον επαγγελματία.
Είναι θέμα νοοτροπίας και δυστυχώς δεν αλλάζει εύκολα αφού απαιτείται αυτοκριτική και αυταπάρνηση. Οι έννοιες αυτές αρχίζουν να είναι δυσνόητες για τους νεο-Έλληνες.

SRF
06-02-16, 23:43
Άστον Άκη έχει ξεφύγει.
Να μου δείξεις που ανέφερα ότι έφτιαξα καλώδιο και θα σου ζητήσω δημόσια συγνώμη, αλλιώς πρέπει να βρεις το θάρρος να το κάνεις εσύ.
Επίσης δες το θέμα με το φορητό τα εξηγώ επαρκώς και τουλάχιστον όταν το πήρα εγώ και όταν μίλησα με την κένγουντ στο εξωτερικό, αντιπρόσωπος εμφανιζόταν, σε αυτόν με παρέπεμψαν και αυτός μου το άλλαξε και από αυτόν είχε πάρει το μηχάνημα ο εκ Θεσσαλονίκης έμπορος, ο κύριος κόμπρα. Είπαμε ήταν το σώμα του F-7 με πρόσοψη του F-6. Θες να σου εξηγήσω τι σημαίνει πρόσοψη;
Από αυτή την στιγμή γίνομαι συγκαταβατικός και δεν σου ξαναφέρνω αντίρρηση, μην ανησυχείς θα περάσει, όλοι είναι λίγο γειά σου τώρα με την κρίση.
Ελπίζω μόνο να μην προκαλείς επίτηδες θιγόμενος για κανέναν εμπορικό φιλαράκο σου, το θέμα άνοιξε και θα κλείσει είτε γιατί θα γίνει αντικατάσταση είτε γιατί η υπόθεση θα πάει μέσω της νομικής προστασίας. Το να μαστορεύεις εντυπώσεις δεν θα αλλάξει κάτι, λέω μη τυχόν δηλαδή....

Οφείλω να διευκρινήσω ότι δεν είχα δει το θέμα σου με το KENWOOD TH-F7E που ανάφερες! Πραγματικά ήταν σκόπιμο να το αναζητήσω και να το διαβάσω! Μετά ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ, είμαι πεπεισμένος ότι ο Μητσοτάκης ωχρειά εμπρός σου! Αν και... τελικά ΑΞΙΖΕΙ τον κόπο όποιος θέλει να καταλάβει τι συμβαίνει με εσένα ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ!

Βάζω λοιπόν ένα σύνδεσμο εδω γιατί είναι άξιο αναφοράς...
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=75512

Είναι όντως αξιοθαύμαστο τόσο το τι συνέβει... όσο πολύ σημαντικότερο, η "αντιμετώπισή" σου !
Όχι ότι δεν έχεις "δίκιο" ως προς το 7 & 6... βεβαίως!
Αλλά από την άλλη, μάλλον το ήθελες και "ξεκλείδωτο" - ως ο πάντα νομότυπος που θα τους γ@μ όλους με τους "νόμους" - αλλά σε ενόχλησε το ότι έβαλαν την μπατταρία έστω για δοκιμή ξεκλειδώματος... !

Σίγουρα αξίζει να το διαβάσουν ΟΛΟΙ, αφού ειδικά από εκεί είναι εμφανές περί τίνος πρόκειται!!!

Πάντως ενημερωτικά... οι διαφορές F6 & F7 είναι ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ... επ' ουσίας! ρίξε μιά ματιά εδώ προς ενημέρωση!
http://www.pc5e.nl/downloads/thf7e/Mods/all%20th-f7%20mods.pdf



Τα υπόλοιπα τα προσπερνω΄... ως απλά ανόησίες σου!

john_b
07-02-16, 07:22
Όχι ρε μάγκα γιατί μας έχεις πρήξει τα ούμπαλα, να μου πεις που ανέφερα εγώ ότι έφτιαξα καλώδιο καταρχήν, διότι έχεις ξεσκίσει το θέμα με ένα περίεργο παραλήρημα που σε πιάνει επικαλούμενος σχεδόν το ίδιο πράγμα που εγώ δεν είπα ποτέ. Ακόμη και γενικά η πρώτη σου αναφορά στο καλώδιο που άρχισες να μου λες βλακείες ήταν κάτι που δεν το είπα εγώ αλλά κάποιο άλλο μέλος και εσύ το απέδωσες σε μένα. Η κόψε τα ληγμένα ή άλλαξε συνταγή.
Όσο για το φορητό ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι σε ένα μαϊμου, ένα επισκευασμένο ή ένα σπασμένο θα μπορούσαν να είχαν κουμπώσει επάνω του μία λάθος πρόσοψη. Η Kenwood απέκλεισε την περίπτωση να έγινε λάθος στο εργοστάσιο κατασκευής. Εσύ λοιπόν αν σου τύχει κάτι τέτοιο, δες τις μηδαμινές διαφορές των δύο μοντέλων και κράτα το. Τι είπαμε οτι είσαι; Καθηγητής; Δεν θα σου έφερνα ούτε σφουγγαρίστρα να επισκευάσεις Διότι κατά την άποψή σου προφανώς θα την είχα χαλάσει εγώ βάζοντας ανάποδα τις μπαταρίες. Δεν έχει σημασία που η σφουγγαρίστρα δουλεύει χωρίς μπαταρίες βέβαια, από αυτούς τους τεχνικούς είσαι όπως δείχνεις.

leosedf
09-02-16, 21:58
Τς τς τς τς....

Ραδιοερασιτεχνική συζήτηση... :001_tt2:

john_b
07-03-16, 10:02
Έπειτα από δύο μήνες ταλαιπωρίας ήρθε στα χέρια μου με αλλαγμένη πλακέτα. Το πρόγραμμάτισα αρκετές φορές μόλις το παρέλαβα για να δω αν θα βγάλει κάτι και όλα είναι καλά. Δεν πλήρωσα τίποτε, το θεώρησαν ότι όντως ήταν θέμα εγγύησης. Ελπίζω να μη σπαστούν όσοι θεωρούν ότι το να διεκδικήσεις τα αυτονόητα τους χαλάει τη πιάτσα, που πιάστηκε στην εγγύηση.
Στο πρόγραμμα η προηγούμενη πλακέτα διαβαζόταν ως έκδοση ring 60 ενώ η τωρινήως rig 62. Τι διαφορές υπάρχουν ανάλογα με αυτό;

leosedf
07-03-16, 10:31
Ότι του κάνανε το δαχτυλίδι από 60 σε 62... :lool:

SV1GRN
08-03-16, 20:58
Αφού τακτοποιήθηκε όλα καλά.