PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με το LotW



john_b
09-01-16, 07:33
Βασικά η ερώτηση απευθύνεται προς τον SV1GRN.
Διάβαζα εχτές στο block σου ότι το LotW δε σου πέρασε επιβεβαιωμένη επαφή. Και κάπου σου απάντησαν σε ερωτηση σου, ότι χρειάζεται να κάνεις κάποια αίτηση και κάποια χρήματα. Τι ακριβώς παίχτηκε; Αυτό συνέβη μόνο σε μεικτές επαφές που έχεις κάνει με ψηφιακά;
Εγώ δουλεύω μόνο φωνή και συμπλήρωσα πρόσφατα τις προϋποθέσεις για το DXCC, το οποίο θα αιτηθώ να μου στείλουν από Δευτέρα. Υπάρχει περίπτωση να έχω μέσα χώρες τις οποίες δεν τις έχουν επιβεβαιωμένες ενω θα έπρεπε, όπως συνέβη σε εσένα;

SV1GRN
09-01-16, 10:33
Καλημέρα, η επαφή είναι επιβεβαιωμένη και αυτό φαίνεται όταν ψάχνω το διακριτικό. Σε κάποια συγκεντρωτική αναφορά όμως εμφάνιζε την οντότητα (χώρα) χωρίς το χαρακτηριστικό Χ που σημαίνει επιβεβαίωση. Αυτό θα εμφανισθεί εφόσον στείλω σχετικό αίτημα και τα αντίστοιχα $. Πράγμα που δεν το έκανα ακόμη, νομίζω λόγω c.c. η πιστωτική μου μπορεί να το απορρίψει και δεν βλέπω τα c.c. να πηγαίνουν στο καλό σύντομα.
Το μόνο παράπονο μου για το Lotw είναι τα πεπαλαιωμένα μενού και οι περιγραφές διαδικασιών που είναι λίγο ακαταλαβίστηκες (πχ award, endorsement κλπ.)
Κατά τα άλλα, φαίνεται συνεχώς περισσότεροι να το χρησιμοποιούν και αυτό είναι καλό.

john_b
09-01-16, 10:57
Παναγιώτη δεν το καταλαβαίνω αυτό που γράφεις ρε φίλε. Αυτά εμφανίζονται αυτόματα στη γενική λίστα τι θα πει αίτηση και δολάρια;

SV1GRN
09-01-16, 11:24
Στην επιλογή Awards εμφανίζεται ο πίνακας με αυτά. Κάτω από αυτόν στην επιλογή View award credit matrix δεν μου εμφάνιζε επιβεβαιωμένη τη χώρα για την οποία δεν είχα στείλει αίτηση.
Όταν θα στείλεις αίτηση (award / application) θα σου βγάλει τον λογαριασμό σε $. Σε αυτή τη ζωή όλα πληρώνονται hihi.

john_b
09-01-16, 11:32
Ναι κατάλαβα.
Και εμένα μου βγήκε 51 $ το κόστος για να μου αποσταλεί το DXCC. Τώρα περιμένω από Δευτέρα να πληρωθώ για να το τσιμπήσω, όσο μπορούμε ακόμα να παίρνουμε τέτοια πράγματα. Τα capital control δεν νομίζω να επηρεάζουν διότι αυτό θεωρείται υπηρεσία και όχι αγορά.

SV1GRN
09-01-16, 14:04
Οι οδηγίες στη σελίδα του Lotw δεν είναι εύκολα κατανοητές, εγώ είχα μπερδευτεί. Στην ιστοσελίδα του SZ1A είχαν δημοσιευθεί οδηγίες στη γλώσσα μας που με είχαν βοηθήσει:
http://sz1a.blogspot.gr/2013/02/lotw-arrl.html

john_b
12-01-16, 11:41
Παναγιώτη, έτρεξα σήμερα το Aplication, έβαλα και τα στοιχεία της προπληρωμένης που μου ζήτησε, και τώρα βλέπω ότι έχουν μεταφερθεί οι απαιτούμενες χώρες, στην διπλανή στήλη του πίνακα Award, την: "LoTW QSLs in Process".
Από δω και πέρα πρέπει να κάνω κάτι, ή απλά περιμένω;

SV1GRN
12-01-16, 11:53
Άντε με το καλό, αναμονή.
Θα σου έρθει με ταχυδρομείο το χάρτινο βραβείο (award), μελλοντικά ότι ζητήσεις θα έρχεται σε μορφή αυτοκόλλητης ετικέτας (endorsement) που θα την κολλάς αν θέλεις πάνω στο αρχικό.

john_b
12-01-16, 12:26
Ευχαριστώ!
Η χρέωση θα γίνει με το πέρας του Process;
Δεν ζήτησαν τον τριψήφιο κωδικό που έχει στην πίσω μεριά η κάρτα, παίζει να πρέπει να εγκρίνω από το Web banking την χρέωση;

SV1GRN
12-01-16, 16:11
Θα χρεώσουν την κάρτα αν κάτι δεν πάει καλά στέλνουν e-mail.

john_b
22-01-16, 13:27
Εχτές το βράδυ είχα μήνυμα από το lotw ότι ελέγχθηκαν τα QSO και μετακινήθηκαν οι χώρες στην στήλη "DXCC Credits Awarded". Επίσης χρεώθηκε το ποσό στην προπληρωμένη κανονικά. Σήμερα, στην λίστα της 22/01/2016, του DXCC Standings (http://www.arrl.org/dxcc-standings) (phone) της ARRL προστέθηκε και το χαρακτηριστικό μου. Οπότε αναμένω να έρθει το βραβείο.
Για την ιστορία, προς κάθε ενδιαφερόμενο, το κόστος ήταν 48 ευρώ σύνολο. Σε αυτό το ποσό περιλαμβάνεται η χρέωση για τις 101 χώρες που επέλεξα για το βραβείο (0,12 λεπτά του δολαρίου η κάθε μία χώρα), το κόστος εκτύπωσης, τα ταχυδρομικά, το application και ο φόρος. Η διαδικασία για να ελεγχθούν οι επαφές και να εγκριθεί το βραβείο διήρκησε εννέα μέρες στην δική μου περίπτωση, οπότε χοντρικά κάπου εκεί θα είναι για όλους.