PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο "ραδιοπειρατής" που αλλάζει τον αδόξαστο στην ομάδα ΔΙΑΣ



john_b
15-01-16, 15:47
Τον μπελά τους εξακολουθούν να βρίσκουν οι αστυνομικοί της ομάδας ΔΙΑΣ, που τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα, "λούζονται" με απερίγραπτα σχόλια και χυδαίες εκφράσεις από παρείσακτο εισβολέα που μπαίνει στο αναλογικό σύστημα ραδιοεπικοινωνίας και επιδίδεται σε μονόπρακτο ... σόου, εγκαλώντας τους μεταξύ άλλων ως παιδιά του Τσίπρα!



Όπως λένε στο bloko.gr αστυνομικοί της ομάδας ΔΙΑΣ, οι ύβρεις για τους γονείς και τα Θεία είναι οι πιο κόσμια ευπρεπείς εκφράσεις που εκστομίζει με εμβόλιμη εβδομαδιαία παράσταση διάρκειας κάθε φορά του ενός δεκαλέπτου ο ... πολίτης εκφωνητής που κάνει την παρείσδυση, αναγκάζοντας το κέντρο να μπλοκάρει ολόκληρο το δίκτυο επικοινωνίας.


Ο ραδιοπειρατής, πότε πότε δείχνει το καλό του πρόσωπο, προσκαλώντας τους ακροατές του όπως τον περασμένο Αύγουστο, για ... ουζάκι στην παραλία.


Πέρα όμως από την όποια κωμική διάσταση του θέματος αποπειραθεί να εντοπίσει κάποιος, τα προβλήματα που δημιουργεί είναι πολύ σημαντικά, καθώς όπως προαναφέραμε, το κέντρο για να διακόψει τον οχετό ύβρεων, αναγκάζεται να τον απομονώσει, νεκρώνοντας όμως έτσι ολόκληρο το δίκτυο επικοινωνίας με τους αστυνομικούς της ομάδας που περιπολούν.


Ως χαρακτηριστικό παράδειγμα αναφέρεται περιστατικό που συνέβη προ μηνών, όταν χρυσαυγίτης πυροβόλησε κατά μοτοπορείας αντιεξουσιαστών στο κέντρο της Αθήνας. Ευτυχώς, ο ραδιοπειρατής της συχνότητας είχε τελειώσει το σόου του μόλις έγινε το περιστατικό κι έτσι μπόρεσαν οι επικεφαλής της Άμεσης δράσης να σημάνουν κινητοποίηση αναζητήσεων.


Το γεγονός ότι για περίπου 10 λεπτά κάθε εβδομάδα υπάρχει αδυναμία επικοινωνίας του κέντρου με το προσωπικό, κρίνεται ως κολοσσιαίας σημασίας ζήτημα για την εθνική τάξη και ασφάλεια, κάτι που προφανώς η πολιτική ηγεσία αδυνατεί να κατανοήσει, δίνοντας λύση στο οξύτατο πρόβλημα που προκακείται.


Όπως σημειώνεται, παρά τις αναζητήσεις υπάρχει αδυναμία εντοπισμού του εισβολέα, καθώς κάθε φορά που ... μεταδίδει πρόγραμμα χρηστοήθειας, βρίσκεται σε κατάσταση μετακίνησης, κάτι που στρέφει την έρευνα σε συγκεκριμένη κατηγορία επαγγελματιών.

http://www.bloko.gr/2016/01/blog-post_841.html

kioan
15-01-16, 16:01
Υποθέτω πως το περιβόητο Εθνικό Συστήματο Διαχείρισης & Εποπτείας Φάσματος (ΕΣΔΕΦ) (http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Radio_Communications/Monitoring/ESDEF.html) της ΕΕΤΤ με τους σταθερούς, κινητούς κλπ σταθμούς δε μπορεί να κάνει τίποτα επειδή είναι απασχολημένο να κυνηγάει ραδιοερασιτέχνες που δεν έχουν αναρτημένη κοντά στη βάση της κεραίας τους την ευανάγνωστη ανεξίτηλη πινακίδα, στην οποία αναγράφονται τα στοιχεία του κατόχου και του διακριτικού κλήσης του.

leosedf
15-01-16, 19:09
Αφού παίζουν TETRA τώρα ρε. Ακόμα κι εδώ Θεσσαλονίκη είδα τα μηχανήματα της motorola στημένα μέσα σε σταθμούς ΟΤΕ.

kioan
15-01-16, 19:13
Αθήνα οχι. Μια χαρα αναλογικοτατους ασυρματους εχουν οι ΔΙΑΣ

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

john_b
15-01-16, 19:36
Έμαθα ότι τους έχουν προσφέρει για έναν χρόνο δωρεάν τέτρα, αλλά το χρησιμοποιούν ορισμένες υπηρεσίες, όχι όλοι.

kioan
15-01-16, 19:52
Πιστεύω ειναι και θεμα κοστους τερματικών... αφου τα εχουν τα αναλογικα, τα χρησιμοποιούν.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

DIMITRIS______TH______
16-01-16, 02:40
To tetra ηταν με δεκαετη συμβαση επι ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 2004 με το σι φορ αι απο την siemens
την οποια καταγκειλαμε και δεν ανανεωθηκε οποτε το τετρα εδω .......τελος απο το τελος του 2014.
Μου αρεσει που λενε ο ραδιοπειρατης ......γιατι αυτοι (ΔΙΑΣ) που μιλανε με κινεζικα φορητα σε αυθεραιτες συχνοτητες ειναι νομιμοι ?
Αλλα τι να κανουν και αυτοι ......

leosedf
16-01-16, 02:42
Μπορεί να ήταν, είναι εδώ και παίζει όμως.

radiofonias
16-01-16, 11:04
To tetra ηταν με δεκαετη συμβαση επι ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 2004 με το σι φορ αι απο την siemens
την οποια καταγκειλαμε και δεν ανανεωθηκε οποτε το τετρα εδω .......τελος απο το τελος του 2014.
Μου αρεσει που λενε ο ραδιοπειρατης ......γιατι αυτοι (ΔΙΑΣ) που μιλανε με κινεζικα φορητα σε αυθεραιτες συχνοτητες ειναι νομιμοι ?
Αλλα τι να κανουν και αυτοι ......



?
Απο την στιγμή που μιλάνε σε συχνότητα που ειναι καταχωρημένη στην υπηρεσία

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
16-01-16, 20:58
καλησπερα ,σηγνωμη δηλαδη τον νωμιμο τον πιανης, εστω τον παρανομο που δεν εχει καπια αδεια, αλα αυτον που βριζει και παρενοχλει τι τον κανεις? ποσο δυσκολο ειναι να πιαστει?

john_b
16-01-16, 22:09
Και γίνεται χαμός και στις ρ/ε μπάντες από τύπους που βρίζουν.

DIMITRIS______TH______
17-01-16, 02:05
?
Απο την στιγμή που μιλάνε σε συχνότητα που ειναι καταχωρημένη στην υπηρεσία

Τα μηχανηματα που χρησιμοποιουν πρεπει δια νομου να ειναι κλειδωμενα στις συγκεκριμενες
συχνοτητες,να μην τις απεικονιζουν και να πληρουν ενα σωρο αλλες προδιαγραφες οπως πχ
ελενχομενο ειδικο υποτονο και οχι ερασιτεχνικο ωστε να μην ακουνε τουλαχιστον τα μπινελικια
και δεν ειναι να λεμε για ψηφιακα αυτα ειναι το λιγοτερο που ειχαν δια νομου και πριν 40 και χρονια.

jimnaf
24-01-16, 00:45
Τον μπελά ................. επικοινωνίας.


Ο ραδιοπειρατής, πό..................


Ως χαρακτηριστικό παράδειγμα αναφέρεται περιστατικό που συνέβη προ μηνών, όταν χρυσαυγίτης πυροβόλησε κατά μοτοπορείας αντιεξουσιαστών στο κέντρο της Αθήνας. Ευτυχώς, ο ραδιοπειρατής της συχνότητας είχε τελειώσει το σόου του μόλις έγινε το περιστατικό κι έτσι μπόρεσαν οι επικεφαλής της Άμεσης δράσης να σημάνουν κινητοποίηση αναζητήσεων.




Τελικά αυτό το κάθαρμα ο χρυσαυγίτης συνελήφθη και ξέρουμε ότι είναι τέτοιος;
η ,η ράδιο αρβύλα μας το είπε.
62159

gatelouzos
25-01-16, 19:28
Βρήκαν τον ασύρματο τού "ραδιοπειρατή" http://www.bloko.gr/2016/01/blog-post_536.html

john_b
25-01-16, 22:34
Το ερώτημα είναι, πως ξέρουν ότι είναι αυτός οασύρματος; Διότι αν απλά βρήκαν στην μνήμη την συχνότητα της αστυνομίας, αυτό δεν λέει τίποτε. Γεμάτο κουρτίνες είναι ο τόπος. Και αν είναι τελικά αυτός ο ασύρματος και τον κατέσχεσαν, οι άλλοι ασύρματοι θα κάνουν μούτρα και δεν θα τους ξαναπαρενοχλήσει κανένας;

bchris
25-01-16, 22:40
Το ασχημο με ολους αυτους τους @@ρες ειναι οτι αυτοι κανουν την πλακα τους και ζοχαδιαζουν τους μπατσους.
οι οποιοι μπατσοι ερχονται μετα σ' εμας που ειμαστε μια χαρα παιδια και βγαζουν το αχτι τους.

Κλασσικο παραδειγμα που ενας @@ρας το χαλαει για ολους.

kioan
26-01-16, 00:12
Το ερώτημα είναι, πως ξέρουν ότι είναι αυτός οασύρματος; Διότι αν απλά βρήκαν στην μνήμη την συχνότητα της αστυνομίας, αυτό δεν λέει τίποτε.

Ε και αποθηκευμένη να μην την είχε, μπορεί να είναι μια από τις κλασικές περιπτώσεις όπου το όργανο παίρνει τον ασύρματο, πληκτρολογεί τη συχνότητα και άρα αφού τη δέχεται το μηχάνημα σημαίνει πως παρανομεί κιόλας. Εδώ κυνηγάνε με αυτό το κορυφαίο επιχείρημα αδειούχους ραδιοερασιτέχνες. Φαντάσου αυτόν που τον συνέλλαβαν και για απόπειρα κλοπής (ο οποίος πιθανότατα να τον είχε για να ακούει αν κινούνται στην περιοχή που κλέβει αστυνομικές δυνάμεις, αλλά γι αυτό μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε).

Μπορεί εκ των υστέρων να κληθεί και κανένα επιστημονικό κλιμάκιο ΕΕΤΤ (αφήνοντας για λίγο στην άκρη τον έλεγχο στα ταμπελάκια κεραιών) για να δει αν πατώντας το PTT εκπέμπει στη συχνότητα που λέει, οπότε να επιβεβαιωθεί η σύλληψη, μια σύλληψη που θα ζήλευε και ο Αστυνόμος Μπέκας (https://www.youtube.com/watch?v=facstnGgf-c).

john_b
26-01-16, 00:19
Έχω αρχίσει και ανησυχώ για το mobile που έχω εγκατεστημένο στο αυτοκίνητο.
Αν και πρόσφατα που μου έγινε έλεγχος από την ομάδα Δίας και τους έδωσα την άδεια, παρότι τα παιδιά δεν είχαν συναντησει τέτοια περίπτωση ξανά, ήτανε πολύ θετικοί στο να το ελέγξουν όπως πρέπει και δεν μου δημιούργησαν κανένα πρόβλημα. Ίσα-ίσα που πιάσαμε και συζήτηση για θέματα επιβίωσης μετά, καθότι είδαν στο πορτπαγκαζ του αυτοκίνητου το σακίδιο επιβίωσης που έχω μόνιμα εκεί.

kioan
26-01-16, 00:34
Έχω αρχίσει και ανησυχώ για το mobile που έχω εγκατεστημένο στο αυτοκίνητο.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα...
Εγώ μετά από όλα όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς δεν έχω ξανακυκλοφορήσει με το φορητό επάνω μου όπως έκανα παλιά. Άμα μπλέξεις με κανέναν παράξενο και με τη γραφειοκρατική ηλιθιότητα του συστήματος, δύσκολα ξεμπλέκεις...

Dbnn
26-01-16, 00:59
Σε καταλαβαίνω απόλυτα...
Εγώ μετά από όλα όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς δεν έχω ξανακυκλοφορήσει με το φορητό επάνω μου όπως έκανα παλιά. Άμα μπλέξεις με κανέναν παράξενο και με τη γραφειοκρατική ηλιθιότητα του συστήματος, δύσκολα ξεμπλέκεις...

Αμα εχεις αδεια για ποιο λογο να ανησυχεις;;

kioan
26-01-16, 13:12
Αμα εχεις αδεια για ποιο λογο να ανησυχεις;;

Διότι όπως προκύπτει από διάφορες συζητήσεις δεν είναι σπάνιο σε περίπτωση ελέγχου αστυνομικό όργανο να παίρνει τον ασύρματο στα χέρια του και να πληκτρολογεί συχνότητα της υπηρεσίας του για να δει αν συντονίζει σε αυτές.

Εγώ άδεια έχω και γνωρίζω και τον Κανονισμό Λειτουργίας Ερασιτεχνικών Σταθμών Ασυρμάτου. Όπως επίσης γνωρίζω πως είμαι αποκλειστικά υπεύθυνος για τη λειτουργία του ασυρμάτου μου και δεν μπορεί κανένας αστυνομικός να πάρει τον ασύρματο μου στα χέρια του και να τον συντονίσει όπου θέλει αυτός.

Αλλά αν του το πεις αυτό κατά τη διαδικασία ελέγχου, τότε μάλλον θα καταλήξεις στο αυτόφορο προσπαθώντας να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Dbnn
26-01-16, 13:14
Χμμ το πιασα..... Αντε να αποδειξεις πως δεν εισαι ελεφαντας μετα οπως λες....

Dragonborn
08-08-16, 21:33
Τα ίδια συμβαίνουν και αλλού, και μάλιστα στην Νέα Υόρκη: Threats over police radios have officers and scanner buffs on the case (http://nyti.ms/2aGI7G6), άρθρο του Michael Wilson στους New York Times.

sakisr
08-08-16, 21:50
Καλα πλακα κανουμε? Στην εποχη του 4G ακομα Motorola?Χαθηκε να εχει το καθε πληρωμα ενα κινητο (εννοειται δωρεαν απο τον κρατικο ΟΤΕ) και να γινεται αμμεσα κληση?
Ειναι δυνατον ακομα να ασχολουνται με αναλογικα μηχανηματα?Γι αυτο παντα οι κακοποιοι ειναι ενα βημα μπροστα!
Τα παλια μηχανηματα για πλακα υποκλεπτονται, αφου ο καθενας μπορει να βρει στο Ιντερνετ ενα μηχανημα στην ιδια συχνοτητα!

lepouras
08-08-16, 21:57
(εννοειται δωρεαν απο τον κρατικο ΟΤΕ)
ποιος πέθανε???? :hahahha: :hahahha:

vasilisd
08-08-16, 23:34
(εννοειται δωρεαν απο τον κρατικο ΟΤΕ)
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%C F%8C%CF%82_%CE%A4%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE %BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%8E%CE%B D_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%BF%CF%82

sakisr
09-08-16, 01:10
Καλα τι νομιζετε?Δε τους καλουν στο κινητο αν υπαρχει προβλημα? Για τον ΟΤΕ εγραψα για να δω ποσοι θα τσιμπησουν.....Αν ηταν ομως τιποτε Golden Boys θα διναν απεριοριστο δωρεαν και δωρο Iphone7!

nikknikk4
09-08-16, 01:32
Καλα τι νομιζετε?Δε τους καλουν στο κινητο αν υπαρχει προβλημα? Για τον ΟΤΕ εγραψα για να δω ποσοι θα τσιμπησουν.....Αν ηταν ομως τιποτε Golden Boys θα διναν απεριοριστο δωρεαν και δωρο Iphone7!
εκανες το test ...
αποτέλεσμα ...
ποσοι ?

sakisr
09-08-16, 02:02
Δυστυχως δεν εχει πολλα μελη στο φορουμ αυτη την ωρα, αλλα πιστευω αυριο θα υπαρξει καλυτερη συμμετοχη και θα γραφτουν αρκετες σκεψεις και προτασεις για το θεμα!
Το διακωμωδουμε αλλα ειναι λυπηρο να ασχολουμαστε με ενα βλακα να τον πω? που η βλακεια του ισως βαλει σε κινδυνο ανθρωπινες ζωες!

nikknikk4
09-08-16, 02:09
Δυστυχως δεν εχει πολλα μελη στο φορουμ αυτη την ωρα, αλλα πιστευω αυριο θα υπαρξει καλυτερη συμμετοχη και θα γραφτουν αρκετες σκεψεις και προτασεις για το θεμα!
Το διακωμωδουμε αλλα ειναι λυπηρο να ασχολουμαστε με ενα βλακα να τον πω? που η βλακεια του ισως βαλει σε κινδυνο ανθρωπινες ζωες!
εκανες το test ...
αποτέλεσμα ...
ποσοι ?

SeAfasia
09-08-16, 08:14
Sakisgr, εμένα εκτός γιατί είμαι ουδέτερος πολιτικά....
Άσε που μας παρακολουθούν....

sakisr
09-08-16, 09:15
Κωστα οκ!Χαλαρωσε , άνοιξε ένα θέμα πολύ ευαίσθητο και πάρα τις οποίες διαφωνίες μου για την αστυνομία ή βλακεία κάποιου μπορεί να αποβεί μοιραία αν την ώρα που παρεμβάλλει και βρίζει κάποιος κινδυνεύει.
Και στο θέμα τσίμπησε....περίμενα περισσότερη συμμετοχή για ένα δημόσιο οργανισμό που τον πληρώνουμε χρόνια τώρα για να ειναι ουραγός στην επικοινωνία!(εδώ τσιμπανε τυχόν υπάλληλοι του ΟΤΕ).Μόνο ο Λεπουρας εκπέμπει στο ίδιο μήκος κύματος μ'εμενα?

MacGyver
13-08-16, 14:59
Καλα πλακα κανουμε? Στην εποχη του 4G ακομα Motorola?Χαθηκε να εχει το καθε πληρωμα ενα κινητο (εννοειται δωρεαν απο τον κρατικο ΟΤΕ) και να γινεται αμμεσα κληση?
Ειναι δυνατον ακομα να ασχολουνται με αναλογικα μηχανηματα?Γι αυτο παντα οι κακοποιοι ειναι ενα βημα μπροστα!
Τα παλια μηχανηματα για πλακα υποκλεπτονται, αφου ο καθενας μπορει να βρει στο Ιντερνετ ενα μηχανημα στην ιδια συχνοτητα!
Την ίδια αυτή εποχή του 4G και του GPS, και η Αεροπορική Ναυτιλία και επικοινωνία γίνεται ακόμα με "αναλογικά" VOR και ασυρμάτους και οι Ραδιοναυτίλοι διδάσκονται ακόμα την αστροναυτιλία.
Γιατί άραγε;


...άνοιξε ένα θέμα πολύ ευαίσθητο και πάρα τις οποίες διαφωνίες μου για την αστυνομία .....
Αυτή η δογματική "διαφωνία" με ποια λογική σκέψη μπορεί να στηρίζεται;

sakisr
13-08-16, 18:44
Αυτή η δογματική "διαφωνία" με ποια λογική σκέψη μπορεί να στηρίζεται;

Στο οτι πολλες φορες παρανομουν και οι ιδιοι αλλα λογω ιδιοτητος τη βγαζουν λαδι....Στη Καβαλα πχ ολοι οδηγουν εκτος υπηρεσιας μηχανες και κανεις δε φοραει κρανος!Κι ομως σε ωρα υπηρεσιας αν σε δουν χωρις κρανος το 300αρι ειναι σιγουρο..

sakisr
13-08-16, 18:48
Την ίδια αυτή εποχή του 4G και του GPS, και η Αεροπορική Ναυτιλία και επικοινωνία γίνεται ακόμα με "αναλογικά" VOR και ασυρμάτους και οι Ραδιοναυτίλοι διδάσκονται ακόμα την αστροναυτιλία.
Γιατί άραγε;


Μαλλον επειδη πρεπει να μαθεις να περπατας πριν τρεξεις, και επειδη καμμια φορα οι παρεμβολες στην αεροπορια γινονται πολυ επικινδυνες, τα αναλογικα οργανα ειναι πιο ασφαλη και σιγουρα!

kioan
13-08-16, 18:49
Στη Καβαλα πχ ολοι οδηγουν εκτος υπηρεσιας μηχανες και κανεις δε φοραει κρανος!Κι ομως σε υπηρεσια
αν σε δουν χωρις κρανος το 300αρι ειναι σιγουρο..

Και αν φάει καμιά γλίστρα με τη μηχανή την ώρα που το κρανίο του θα κινείται προς το έδαφος, θα αναρωτηθεί ο χάρος: "μήπως είναι αστυνομικός; να τον πάρω ή όχι;"

Μωρέ για τον φόβο του προστίμου το φοράτε το κράνος;


Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

sakisr
13-08-16, 19:28
Και αν φάει καμιά γλίστρα με τη μηχανή την ώρα που το κρανίο του θα κινείται προς το έδαφος, θα αναρωτηθεί ο χάρος: "μήπως είναι αστυνομικός; να τον πάρω ή όχι;"

Μωρέ για τον φόβο του προστίμου το φοράτε το κράνος;

Το χαλαμε το θεμα.....Αλλα οχι! Προσωπικα φοραω κρανος πριν ακομα αγορασω δικη μου μηχανη!Μια φορα επεσα στα 35+ χρονια που οδηγω μηχανη και το κρανος μ' εσωσε.....
Το θεμα δεν ειναι στο προστιμο αλλα στην καταχρηση εξουσιας!
Παντως απο αλλου ξεκινησαμε και αλλου πηγαμε το θεμα!Το δεδομενο ειναι οτι καποιος εμπαθης παρεμβαλει την αστυνομια και ισως εξ αιτιας του κινδυνευσουν ζωες...Αν δε θελετε να σχολιασετε σχετικα μ' αυτο μη σχολιασετε καθολου!Εγω φευγω!

pstratos
13-08-16, 19:29
1. Πάντως από δοκιμές που έχουν γίνει η χρήση πολιτικού gps σε αεροσκάφος έχει πολύ δρόμο ακόμα ώστε να πάιξει ως VOR/ILS. Αν ποτε ανοίξουν την στρατιωτική συχνότητα ή λειτουργήσει EGNOS / GLONASS το συζητάμε

2. Κάπου αναφέρθηκε χρήση κινητού / 4G για επικοινωνίες. Το κάνουν και στο στρατό αλλά το δύκτιο δεν είναι σχεδιασμένο για αυτή την χρήση (ταυτόχρονή επικοινωνία ΟΜΑΔΩΝ). Αυτή είναι η δουλειά του TETRA, για αυτό και σχεδιάστηκε. Το ερώτημα δεν είναι "τι θα κάνουμε με τον πειρατή" αλλά "Ποια υπηρεσία μπορεί να συντηρήσει το TETRA". 10+ χρόνια το έχουμε δεν μπορεί κάποιος τρόπος θα υπάρχει ώστε να "αγοράσουμε" τεχνωγνωσία υποστήρηξης - Και μετά το χρησιμοποιούμε και για ΕΚΑΒ, Πυροσβεστηκέ, ΠΠ, κλπ.... αμα λάχει και σε ταξιτζηδες να νοικιάζουμε χωρητικότητα.

MacGyver
13-08-16, 19:53
Το χαλαμε το θεμα.....Αλλα οχι! Προσωπικα φοραω κρανος πριν ακομα αγορασω δικη μου μηχανη!Μια φορα επεσα στα 35+ χρονια που οδηγω μηχανη και το κρανος μ' εσωσε.....
Το θεμα δεν ειναι στο προστιμο αλλα στην καταχρηση εξουσιας!
Παντως απο αλλου ξεκινησαμε και αλλου πηγαμε το θεμα!Το δεδομενο ειναι οτι καποιος εμπαθης παρεμβαλει την αστυνομια και ισως εξ αιτιας του κινδυνευσουν ζωες...Αν δε θελετε να σχολιασετε σχετικα μ' αυτο μη σχολιασετε καθολου!Εγω φευγω!
Αγαπητέ, εγώ δεν βλέπω πουθενά κατάχρηση εξουσίας.
Δουλειά της τροχαίας και γενικότερα της αστυνομίας είναι να προστατεύει τους πολίτες, τον νόμο, το άτομο από τον κάθε ανόητο.
Εφόσον το πράττει κατά την διάρκεια της υπηρεσίας, τότε κάνει σωστά τη δουλειά του.
Αν επιλέξει να περάσει στην πλευρά των ανόητων όταν είναι εκτός υπηρεσίας είναι προσωπικό του θέμα.
Και οι Πνευμονολόγοι καπνίζουν. Δεν σημαίνει ότι είναι κακοί γιατροί!

Στο θέμα της τεχνολογίας του 3G και του GPS, ο λόγος είναι άλλος και πολύ απλούστερος: η αυτονομία.

moutoulos
13-08-16, 20:03
... εκτος υπηρεσιας μηχανες και κανεις δε φοραει κρανος!

Με εκφράζει απόλυτα και το βάζω ως έχει:


Εφόσον το πράττει κατά την διάρκεια της υπηρεσίας, τότε κάνει σωστά τη δουλειά του.

DLS 33
13-08-16, 20:15
αυτοι ειναι οι μεγαλυτεροι παρανομοι.....

Χθες στην περιοχη μας. "Μπατσος οργανο του Νομου"...πηγε και ξεσφραγισε μια πομωνα, που την σφραγισε περισυ η ΔΕΗ, και εβαλε και ποτιζει......
Και αυτο παρουσια και αλλων... αυτο ειναι να εχεις Ιδιοτητα.....

pstratos
14-08-16, 00:39
Στο θέμα της τεχνολογίας του 3G και του GPS, ο λόγος είναι άλλος και πολύ απλούστερος: η αυτονομία.

Ακριβώς αυτό θέλω να τονίσω. Το θέμα δεν είναι αν ειναι καλό το VHF ή το TETRA καλύτερο. ¨οσο βασιζόμασταν σε μια και μοναδική εταιρεία για την καλή λειτουργία / συντήρηση ήταν λογικό οτι μια μέρα θα έβγαινε off. Είτε απο αδυναμία πληρωμής, είτε από "καψώνι" είτε, είτε, είτε.... Έπρεπε στα τόσα χρόνια το σύστημα να έχει παραδοθεί πλήρως ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΈΝΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ. Κάτι που ο στρατός το ξέρει πολύ καλά και το εφαρμόζει όπου είναι εφικτό

finos
14-08-16, 00:44
γιατι ο john_b εφαγε ban ;

Dragonborn
14-08-16, 01:00
γιατι ο john_b εφαγε ban ;Γιατί αποδείχτηκε ότι είναι Νεφελίμ, από αυτούς που ζουν αναμεσά μας.

moutoulos
14-08-16, 01:01
.......

66233

picdev
14-08-16, 01:30
1. Πάντως από δοκιμές που έχουν γίνει η χρήση πολιτικού gps σε αεροσκάφος έχει πολύ δρόμο ακόμα ώστε να πάιξει ως VOR/ILS. Αν ποτε ανοίξουν την στρατιωτική συχνότητα ή λειτουργήσει EGNOS / GLONASS το συζητάμε

2. Κάπου αναφέρθηκε χρήση κινητού / 4G για επικοινωνίες. Το κάνουν και στο στρατό αλλά το δύκτιο δεν είναι σχεδιασμένο για αυτή την χρήση (ταυτόχρονή επικοινωνία ΟΜΑΔΩΝ). Αυτή είναι η δουλειά του TETRA, για αυτό και σχεδιάστηκε. Το ερώτημα δεν είναι "τι θα κάνουμε με τον πειρατή" αλλά "Ποια υπηρεσία μπορεί να συντηρήσει το TETRA". 10+ χρόνια το έχουμε δεν μπορεί κάποιος τρόπος θα υπάρχει ώστε να "αγοράσουμε" τεχνωγνωσία υποστήρηξης - Και μετά το χρησιμοποιούμε και για ΕΚΑΒ, Πυροσβεστηκέ, ΠΠ, κλπ.... αμα λάχει και σε ταξιτζηδες να νοικιάζουμε χωρητικότητα.
Το κάνει ο ΟΤΕ αλλά τελικά πουλήθηκε και αυτός

Sent from my 2014813 using Tapatalk

Dragonborn
30-08-16, 11:20
"Κομφούζιο... με τις κινέζικες "Μοτορόλες" της Ελληνικής Αστυνομίας". Σχετικό άρθρο στο τελευταίο τεύχος 127 του περιοδικού "Ραδιοτηλεπικοινωνίες", αφορά βασικά το Baofeng UV-82 που διακινείται σε μεγάλες ποσότητες.

SeAfasia
30-08-16, 15:05
"Κομφούζιο... με τις κινέζικες "Μοτορόλες" της Ελληνικής Αστυνομίας". Σχετικό άρθρο στο τελευταίο τεύχος 127 του περιοδικού "Ραδιοτηλεπικοινωνίες", αφορά βασικά το Baofeng UV-82 που διακινείται σε μεγάλες ποσότητες.
δλδ εμπιστεύονται τα μπαοφεγκ;

SV1EDG
30-08-16, 18:10
Εξ' ανάγκης...αφού δεν έχουν κάτι άλλο...

MacGyver
31-08-16, 02:08
Είχα μείνει στα 70-80€. Τώρα είδα ότι τα προσφέρουν δωρεάν στα 27€.
Είναι προφανές ότι αρκετοί ζορίζονται από τη "δωρεά" και το έριξαν στην ποιότητα!
Κάτι ανάλογο είχε γίνει και με τα κινέζικα τζίπ!