PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρασιτο στον ασυρματο οταν δουλευει με eliminator



b@silis
03-02-16, 02:03
Γεια σας, οταν δουλευω το baofeng uv5r με eliminator δεν εχει καλη ληψη. Λαμβανω μονο τα πολυ δυνατα σηματα αλλα παλι ακουγεται λιγο φυσιμα.
Αν βαλω την μπαταρια του δουλευει κανονικα χωρις προβλημα.
Τροφοδοσια εδωσα απο τροφοδοτικο υπολογιστη 300watt αλλα και απο τροφοδοτικο laptop 12v 2.5a, επισης το συνδεσα και στον αναπτηρα του αυτοκινητου αλλα συνεχιζει.

gsouf
03-02-16, 06:04
Και απο τα δυο που εδωσες ειναι παλμοτροφοδοτικα και ισως γιαυτο να σου ακουγεται φυσημα δοκιμασε με καποιο γραμμικο να δεις

matthew
03-02-16, 12:02
Γεια σας, οταν δουλευω το baofeng uv5r με eliminator δεν εχει καλη ληψη. Λαμβανω μονο τα πολυ δυνατα σηματα αλλα παλι ακουγεται λιγο φυσιμα.
Αν βαλω την μπαταρια του δουλευει κανονικα χωρις προβλημα.
Τροφοδοσια εδωσα απο τροφοδοτικο υπολογιστη 300watt αλλα και απο τροφοδοτικο laptop 12v 2.5a, επισης το συνδεσα και στον αναπτηρα του αυτοκινητου αλλα συνεχιζει.

Εφόσον το δοκίμασες & σε αυτοκίνητο (δεν υπάρχει «πιο»... dc τάση από τη μπαταρία, ας το πούμε έτσι), τότε μάλλον είναι θέμα του eliminator. :001_unsure: Εμένα χθες πρέπει να κάηκε το eliminator που έχω σε ένα wouxun kg-uvd1p. Του έδινα τροφοφοδοσία από τροφοδοτικό υπολογιστή (12 volt) & δούλευε κανονικά για 3-4 χρόνια που το έχω, αλλά τώρα πάπαλα. Δεν βγάζει καθόλου τάση στην έξοδο (0 volt). Τι να κάνουμε; Κινεζιές βλέπεις... :001_rolleyes:

Edit: Άνοιξα το eliminator & ευτυχώς είχε ξεκολλήσει η μια επαφή από ένα λεπτό λαμάκι που έχει από την πίσω μεριά της πλακετίτσας. Το κόλλησα & δουλεύει κανονικά. Πάλι καλά.

b@silis
03-02-16, 16:12
Εβαλα εναν φερριτη που ειχα βγαλει απο χαλασμενη crt ( σαν αυτον : http://www.elektronik.gr/eshop/images/categories/23854982346784623875.jpg ) μετα το βυσμα του αναπτηρα και εστρωσε.