PDA

Επιστροφή στο Forum : Δύσκολο πρόβλημα προς επίλυση (HD Όνειρο θερινής νυκτός;)



ivas75
25-02-16, 15:14
Αγαπητοί συμφορουμίτες καλησπέρα σας.
Χρειάζομαι τη βοήθειά σας καθώς έχω πέσει θύμα χαζού ηλεκτρολόγου.
Η κατάσταση έχει ως εξής: Σε διπλοκατοικία υπάρχουν στην ταράτσα μία δορυφορική και μια επίγεια κεραία.
Κατεβαίνουν 2 καλώδια στο πατάρι (ένα από το LNB και ένα από την επίγεια).
Από το πατάρι φεύγει ένα καλώδιο μόνο (για επίγεια), το οποίο κάπου μέσα στον τοίχο, (προφανώς σε ένα κουτί) ενώνεται με 4 θέσεις - πρίζες στο σπίτι. Η ένωση μέσα στον τοίχο ΔΕΝ γίνεται με splitter, ομοαξονικά, κλπ, αλλά είναι απλά τα καλώδια συνεστραμμένα μαζί.
Μέχρι σήμερα, είχα εγκαταστήσει στο πατάρι τον αποκωδικοποιητή και έβλεπα δορυφορική (μέσω του modulator) από το καλώδιο της επίγειας.
Θα ήθελα όμως να απολαύσω την HD λειτουργία και να συνδέσω τον αποκωδικοποιητή απευθείας σε μια τηλεόραση με HDMI. Ουσιαστικά θέλω να μεταφέρω το σήμα του δορυφόρου και της επίγειας στις πρίζες. Όμως προσπαθώντας να βάλω μείκτη και απομείκτη (αν τα λέω σωστά) ο αποκωδικοποιητής δεν έπιανε σήμα από το δορυφόρο. (εννοείται πως στο πατάρι το σήμα είναι πλήρες).
Σας επισυνάπτω και ένα σχεδιάγραμμα, μπας και ρίξει κάποιος καμιά καλή ιδέα, διότι μου φαίνεται θα μείνει όνειρο θερινής νυκτός η θέαση HD.
Σκάψιμο σε τοίχο για ανεύρεση της ηλίθιας ένωσης του ηλεκτρολόγου (που είχε την οδηγία να καταλήξουν όλα τα καλώδια ξεχωριστά στο πατάρι) απαγορεύεται δια ροπάλου από τη σύζυγο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Γιάννης Μοσχάτο.
62905

her
25-02-16, 21:58
Αρχικα για να μην ξοδευεσε αποσυνδεσε ΟΛΕΣ τις πριζες. Στο σημειο που θες την δορυφορικη βαλε μια πριζα δορυφιρικης. Στο παταρι βαλε μικτη sat - uhf.
Αν σου δουλεψει (πρεπει) τοτε αγοραζεις και αλλες 3 πριζες δορυφορικες.
Στις αλλες tv δεν θες να βλεπεις δορυφορικη;

ivas75
25-02-16, 23:09
Αρχικα για να μην ξοδευεσε αποσυνδεσε ΟΛΕΣ τις πριζες. Στο σημειο που θες την δορυφορικη βαλε μια πριζα δορυφιρικης. Στο παταρι βαλε μικτη sat - uhf.
Αν σου δουλεψει (πρεπει) τοτε αγοραζεις και αλλες 3 πριζες δορυφορικες.
Στις αλλες tv δεν θες να βλεπεις δορυφορικη;

Ευχαριστώ για την απάντηση. Στο σπίτι υπάρχουν 2 μόνο τηλεοράσεις. Οι άλλες 2 θέσεις είναι αναμονές. Μία στο παιδικό δωμάτιο και μία σε άλλο σημείο στο σαλόνι μπας και κάναμε αλλαγή στη διαρρύθμιση.
Άρα θέλω τουλάχιστον στη μία να βλέπω και δορυφορική και επίγεια, και στην άλλη επίγεια. Αν μπορεί να παίξει και η δορυφορική καλώς.

picdev
26-02-16, 00:08
Υπάρχει modulator ψηφιακής διαμόρφωσης αλλά είναι λίγο ακριβός

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
26-02-16, 00:08
-Γιάννη κάνεις ότι λέει ο Ηρακλής πρώτα αποσύνδεσε όλες τις πρίζες και πρόσεξε τα καλώδια να μην κάνουν ένωση (εσωτερικος αγωγος και μπλενταζ) γιατί το σημα της δορυφορικής μεταφέρει και συνεχή τάση λογικά πρέπει να φερει δορυφορικό σήμα αν δεν υπάρχει βραχυκύκλωμα και ίσως ένα δορυφορικό πιάτο μεγαλύτερης διαμέτρου έπειτα πρέπει να κάνεις όλες τις πρίζες δορυφορικές για να μην γίνεται βραχυκύκλωμα με τη συνεχή τάση αλλά σήμα δορυφορικό θα μπορείς να έχεις μονο σε μια όποια θέλεις επίγεια θα βλέπεις σε όλες, αν τα καταφέρεις με το καλό όχι πρίζες legrand .εχουν φοβερή απώλεια 10 db τερματικές.

-Αλλη λύση σε περίπτωση που δεν τα καταφέρεις είναι να βάλεις ένα HD modulator είναι λίγο ακριβό βέβαια αλλά είναι λύση το έχω εγκαταστήσει σε περίπου ίδια εγκατάσταση με τη δική σου με θεαματικά αποτελεέσματα.

picdev
26-02-16, 00:09
Έχεις ethernet καλωδίωση ? Υπάρχει και ή λύση του hdmi μπαλουν ακόμα και hd σήμα μέσα από το tcp

ivas75
26-02-16, 20:26
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις!
Είχα δοκιμάσει να βάλω στο πατάρι μίκτη sat - uhf καθώς και μία πρίζα δορυφορική και επίγεια, αλλά δεν είχα αποσυνδέσει τις υπόλοιπες. Ίσως μα έφταιγε αυτό. Επιπλέον, λόγω της εγκατάστασης, ενώ είχα πρίζες legrand, άλλαξα τις 2 (εκεί που έχω τηλεοράσεις) γιατί η απώλεια του σήματος ήταν μεγάλη.
Ethernet καλωδίωση υπάρχει, αλλά είναι μονού tcp καλωδίου.
Το HD modulator και ο modulator ψηφιακής διαμόρφωσης τί είναι;
Έχω δει HDMI σε tcp αλλά χρειάζεται 2 καλώδια cat5.
Τέλος επειδή σε λίγες ημέρες θα αλλάξω πάροχο (από NOVA σε OTE TV) διάβασα πως τα IR tx έχουν θέμα με τον pirelli.
Άρα θα αποσυνδέσω πρίζες, θα βάλω μία δορυφορική, μίκτη SAT - UHF και ο Θεός βοηθός!
Τελευταίες ερωτήσεις:
Έχω έναν ενισχυτή για την επίγεια (όχι ιστού). Αυτόν που τον βάζω; Πριν τον μίκτη ή μεταξύ TV και πρίζας;
Να βάλω και ενισχυτή στο καλώδιο της δορυφορικής (έχω πάρει ήδη); Πριν τον μίκτη ή μεταξύ αποκωδικοποιητή και πρίζας;
Ευχαριστώ και πάλι!

picdev
26-02-16, 21:57
Υπάρχει διαμορφωτής που μετατραπεί το σήμα σε dvb-t.

Δηλαδή στις συχνότητες των ψηφιακών καναλιών αλλά κάνει ένα 300αρι.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
27-02-16, 00:24
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις!
Είχα δοκιμάσει να βάλω στο πατάρι μίκτη sat - uhf καθώς και μία πρίζα δορυφορική και επίγεια, αλλά δεν είχα αποσυνδέσει τις υπόλοιπες. Ίσως μα έφταιγε αυτό. Επιπλέον, λόγω της εγκατάστασης, ενώ είχα πρίζες legrand, άλλαξα τις 2 (εκεί που έχω τηλεοράσεις) γιατί η απώλεια του σήματος ήταν μεγάλη.
Ethernet καλωδίωση υπάρχει, αλλά είναι μονού tcp καλωδίου.
Το HD modulator και ο modulator ψηφιακής διαμόρφωσης τί είναι;
Έχω δει HDMI σε tcp αλλά χρειάζεται 2 καλώδια cat5.
Τέλος επειδή σε λίγες ημέρες θα αλλάξω πάροχο (από NOVA σε OTE TV) διάβασα πως τα IR tx έχουν θέμα με τον pirelli.
Άρα θα αποσυνδέσω πρίζες, θα βάλω μία δορυφορική, μίκτη SAT - UHF και ο Θεός βοηθός!
Τελευταίες ερωτήσεις:
Έχω έναν ενισχυτή για την επίγεια (όχι ιστού). Αυτόν που τον βάζω; Πριν τον μίκτη ή μεταξύ TV και πρίζας;
Να βάλω και ενισχυτή στο καλώδιο της δορυφορικής (έχω πάρει ήδη); Πριν τον μίκτη ή μεταξύ αποκωδικοποιητή και πρίζας;
Ευχαριστώ και πάλι!


-Τον ενισχυτη επίγειας τον βάζεις πριν το μίκτη δορυφορικής - επίγειας.

-Τον ενισχυτή δορυφορικής μεταξύ αποκωδικοποιητή και πρίζας , υπάρχουν κι΄ενισχυτές που κάνουν ενίσχυση επίγειας και δορυφορικής 5 - 2400 ΜΗΖ δες αν είναι τέτοιος θα πάει μετα το μίκτη δορ.- επίγειας.

Το HD modulator και ο modulator ψηφιακής διαμόρφωσης τί είναι;

Ειναι ψηφιακός δια μορφωτης και βγαίνει σε SD και HD ανάλυση σχεδον ίδια τιμή σε κάθε περίπτωση καμια σχ'εση η εικόνα του αναλογικού με το ψηφιακό ειδικά σε καλές εσωτερικές εγκαταστάσεις όπως η δική σου.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
27-02-16, 00:27
-Αν ο δορ. ενισχυτής είναι 5 - 2400 ΜΗΖ δεν βάζεις τον επίγειο.