PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για πρίζα κεραίας



Amanteous
27-03-16, 21:17
Καλησπέρα σε όλους. Ελπίζω να γράφω στο σωστό σημείο.

Θα ήθελα να σας περιγράψω ενα πρόβλημα που δεν μπορώ να το καταφέρω. Έχουμε και λέμε...

Τα Χριστούγεννα έκανα δώρο στην αδερφή μου μια τηλεόραση για το σπίτι της. Την πήγε σπίτι της, την μόνταρε και την έβαλε να δουλέψει αλλά δεν της έβρισκε σήμα.
Μετά απο πόσο καιρό που κατάφερα να παω να την δω ,διαπίστωσα πως δεν είχε κάνει τίποτα λάθος και τα καλώδια ήταν σωστά τοποθετημένα.
Στο σπίτι εχει 3 μπριζες για κεραία. 2 στο σαλόνι και 1 στο υπνοδωμάτιο. Η τηλεόραση για την οποία αναφέρομαι χρησιμοποιεί μια μπριζα του σαλονιού. Έκανα τις δοκιμές μου να δω αν φταιει το καλώδιο της κεραίας που αγόρασε (ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΕ - το δοκίμασα σε άλλη τηλεόραση και επαιξε σωστά).
Μετα έπρεπε να τσεκάρω τη μπρίζα. Οπότε δοκιμάσα ,την τηλεόραση στην άλλη μπριζα του ιδιου δωματίου και εκεί έπαιξε κανονικά. Ε λεω θα είναι πρόβλημα της μπρίζας ή στη καλύτερη θα έχει φυγει το καλώδιο εσωτερικά. Την ανοίγω το καλώδιο που ερχεται απο τη κεντρική σε καλή κατάσταση και βιδωμένο πάνω στη μπρίζα. Και κατέληξα πως έφταιγε το μπριζάκι. Της το ξεβίδωσα για δείγμα και προσωρινά της συνδεσα το καλώδιο της κεντρικής με το καλώδιο που παει στην tv και εκανε τη δουλειά της.
Σήμερα που πήγα να την δω, είχε αγοράσει νεα μπρίζα την σύνδεσα και πάλι δεν δειχνει σήμα. Και εδω θέλω τη βοήθεια σας. Τι μπορώ να κάνω. Εκεί που την αγόρασε της είπαν πως το δείγμα που πήγε ήταν τερματική μπρίζα.
Στη φωτογραφία που ακολουθεί φαίνεται η μπρίζα- βάζω το καλώδιο στο σημείο που δείχνει το βελάκι προς τα πάνω (οχι σε αυτό με τις κουκίδες). Απο εκεί και πέρα πρέπει να κάνω κάτι άλλο; To σπίτι ειναι πολυκατοικία 4όροφη και το διαμέρισμα ειναι στο 3. (δε ξέρω αν παίζει ρόλο απλά το αναφέρω)
63615

manolisp
27-03-16, 21:24
Εχει αλλη πριζα κεραιας δίπλα ? Υποψιαζομαι μηπως ειναι πριζα sat και οχι Tv !

Amanteous
27-03-16, 21:27
Οχι δεν εχει άλλη διπλα. Βασικα σε ολο το σπιτι είναι μια μπριζα ρευματος και διπλα η μπριζα της τηλεόρασης. Όλες( και οι 3 των τηλεοράσεων) είναι ίδιες.

Αν είναι SAT πως το βλέπω;

exop
27-03-16, 21:33
άρα βγήκε η υπάρχουσα πρίζα (η παλαιά), ενώθηκε το καλώδιο που πάει στην τηλεόραση με το καλώδιο που ερχόταν από τον τοίχο και δούλεψε ή δούλεψε από άλλη πρίζα;

manolisp
27-03-16, 21:34
edit :
Διαβασα οτι να ναι απο το κινητο μου !
αν ηταν sat θεν θα επαιζε καθολου , αφου συνδεσες το καλωδιο κατ ευθειαν !

aser
27-03-16, 21:40
Εφοσον λες οτι εβαλες το καλωδιο κεραια και δεν ειχες σημα τοτε η μπριζα σου ειναι για tv αν ηταν για δορυφορικα θα σου ηταν βιδωτο το φις F, και απο οσα γνωριζω στο εμποριο δεν υπαρχουν πριζες sat μονες αλλα tv/radio/sat κοιτα μηπως οταν συνδεσες το καλωδιο πισω απο την πριζα μηπως τα συρματακια ακουμπαγανε πανω στον κεντρικο αγωγο και δεν ειχες σημα.

vasilllis
27-03-16, 21:49
πριν δουλευε η γραμμη?την ειχατε δοκιμασει ποτε?Μαλλον ειναι θεμα γραμμης.Ισως δεν εχει συνδεθει με τον διακλαδωτη .
Αν συνδεσατε ενα καλωδιο ,καλως βαλατε τερματικη,Αν ειχε και δευτερο τοτε δεν κανει τερματικη εκει.

mperetas
27-03-16, 22:24
Ολες οι πριζες εσωτερικα εχουν μια αντισταση.Πλεον με το ψηφιακο σημα η αντισταση αυτη εχει αλλη τιμη απο την αντισταση που ειχαν οι παλιες πριζες.Ισως να φταιει και αυτο.Δεν ξερω σιγουρα για αυτο, αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος...

Amanteous
27-03-16, 22:37
άρα βγήκε η υπάρχουσα πρίζα (η παλαιά), ενώθηκε το καλώδιο που πάει στην τηλεόραση με το καλώδιο που ερχόταν από τον τοίχο και δούλεψε ή δούλεψε από άλλη πρίζα;
Βγήκε η υπάρχουσα μπρίζα και όταν ενωνω το καλώδιο της κεντρικής με το καλώδιο της TV παίζει. Όταν βαζω την νεα μπριζα δεν παιζει. (Η άλλη μπρίζα του σπιτιου(στο ίδιο δωμάτιο) παίζει κανονικά).


Ολες οι πριζες εσωτερικα εχουν μια αντισταση.Πλεον με το ψηφιακο σημα η αντισταση αυτη εχει αλλη τιμη απο την αντισταση που ειχαν οι παλιες πριζες.Ισως να φταιει και αυτο.Δεν ξερω σιγουρα για αυτο, αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος...
Δε ξέρω καθόλου τώρα. Ρυθμίζεται απο κάπου?


πριν δουλευε η γραμμη?την ειχατε δοκιμασει ποτε?Μαλλον ειναι θεμα γραμμης.Ισως δεν εχει συνδεθει με τον διακλαδωτη .
Αν συνδεσατε ενα καλωδιο ,καλως βαλατε τερματικη,Αν ειχε και δευτερο τοτε δεν κανει τερματικη εκει.
Οχι δεν εχει δευτερο καλώδιο. Λειτουργούσε παλαιότερα...


Εφοσον λες οτι εβαλες το καλωδιο κεραια και δεν ειχες σημα τοτε η μπριζα σου ειναι για tv αν ηταν για δορυφορικα θα σου ηταν βιδωτο το φις F, και απο οσα γνωριζω στο εμποριο δεν υπαρχουν πριζες sat μονες αλλα tv/radio/sat κοιτα μηπως οταν συνδεσες το καλωδιο πισω απο την πριζα μηπως τα συρματακια ακουμπαγανε πανω στον κεντρικο αγωγο και δεν ειχες σημα.

Το είχα προσέξει να μην ακουμπάει και νομίζω δεν ακουμπούσε τίποτα... Αλλά θα το κοιτάξω πάλι αυτό που λες.

mperetas
27-03-16, 22:58
Δεν ρυθμιζεται απο καπου.Απλα πλεον τις κατασκευαζουν με αλλης τιμης αντισταση...Κακα τα ψεματα με τα πριζακια εχεις απωλειες...Ειχα το ιδιο θεμα με την πριζα και εγω (εκτος οτι ειχε κανει και μ@@λ@κια και ο ηλεκτρολογος που περασε τα καλωδια.Εγω περασα μονοκοματο καλωδιο καινουργιο και ησυχασα και αφησα το πριζακι για διακοσμητικο... ;)

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
28-03-16, 00:00
-Απ' ότι βλέπω amadeus η πρίζα που φαίνεται στη φωτό είναι legrand και έχει μεγάλη απώλεια 10 db η τερματική δοκίμασε άλλη μια τερματική εταιρείας κεραιο-υλικου fracarro triax κ.λ.π επίσης δες αν πατάει καλά ο εσωτερικός αγωγός και δεν κάνει βραχυκύκλωμα με το πλέγμα (μπλενταζ).

plouf
28-03-16, 01:04
οτι λεει ο θυμιος εισαι οριακα στο σημα γιαυτο με τη πριζα και τις απωλειες χανετε, επειδη ειναι ψηφιακο δεν το καλαβενεις οτι ειναι οριακο το σημα σου, γιατι ψηφιακο παιζει μεχρι τελος ...τελεια.

επισης η τιμη της τερματικης αντιστασης δεν αλαξε, ηταν και παραμενει 75ωμ! απλα θελεις πριζα με λιγοτερες απώλειες, η καλυτερη διανομη σε όλη την εγκατασταση απο πριν. το προβλημα που διαπιστωσες ειναι γιατι δεν εχουν υπολογιστει σωστα οι διανομες καθολη τη εγκατασταση.
αυτο λυνεται με μετρησεις (επδιομετρο) και αλλαγες στα λαθη (αγνωστο πόσα)

στη δική σου περίπτωση γιατι απλα δεν το αφήνεις με το καλώδιο και βάλε τη πριζα απλα να κλεινει το κενό και πέρνα το ακλώδιο απο πίσω να βγαινει εξω...

Amanteous
28-03-16, 08:32
Ε εντάξει αν δεν βρεθει ακρη θα το κάνω έτσι. Μπορούμε να το αφήσουμε και ετσι όπως το εχω κάνει ηδη. Απλά αναρωτιόμουν γιατι γινόταν. Μηπως γινόταν κάτι λάθος. Σας ευχαριστώ όλους! Καλημέρα!!!

γάτος
28-03-16, 09:37
-Απ' ότι βλέπω amadeus η πρίζα που φαίνεται στη φωτό είναι legrand και έχει μεγάλη απώλεια 10 db η τερματική δοκίμασε άλλη μια τερματική εταιρείας κεραιο-υλικου fracarro triax κ.λ.π επίσης δες αν πατάει καλά ο εσωτερικός αγωγός και δεν κάνει βραχυκύκλωμα με το πλέγμα (μπλενταζ).

Να επαληθεύσω κι εγώ ότι η Legrand καλή στα ηλεκτρολογικά (ισχυρά) αλλά στα ασθενή μάλλον ασθενεί!
Δυστυχώς αυτές οι πρίζες είναι πηγή προβλημάτων και " μαύρη τρύπα" για το σήμα.
Αλλαγή ή παράκαμψη.