PDA

Επιστροφή στο Forum : Icom 706MK2G



performer
06-04-16, 12:00
Θέλω να επαναφέρω ένα ic 706MK2G σε εργοστασιακές ρυθμίσεις .Ποιός φίλος μπορεί να βοηθήσει.

sv5fri
06-04-16, 12:57
Μπορείς να ακολουθήσεις τα παρακάτω βήματα.

63907

performer
06-04-16, 15:55
Μπορείς να ακολουθήσεις τα παρακάτω βήματα.

63907

Φίλε Γιάννη σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση στο θέμα μου.Αυτό που υποδεικνύεις το έχω κάνει αλλά όταν επιλέξω πάλι την μνήμη οι συχνότητες που ενώ εγώ είχα αποθηκεύσει έχουν διαγραφεί μένουν όμως κάποιες που δεν ξέρω τι είναι και είναι οι ακόλουθες.
1A 0030.00
CH16 54.00
2A 144.00
26CH 148.000
3A 430.000
36CH 450.000
C1 CH 146.520
C2 446.000
Αυτά δεν διαγράφονται από το MENU M2 MCL(f-2)
Και κάτι που αφορά την ισχύ στα VHF. Ρυθμισμένη η ισχύς στο H ενώ στο HF και στα UHF δίνει την ισχύ του κατασκευαστή δηλαδή 100w στα HF και 20w στα UHF στα VHF δίνει 20 w αντί 50 w που λέει ο κατασκευαστής. Είναι θέμα ρύθμισης ή προβλήματος στην έξοδο των VHF

SV1EDG
08-04-16, 16:51
Μια φορά που χρειάστηκε να του κάνω reset διαγράφησαν ολες.Οι συγκεκριμμένες που αναφέρεις μπορεί να μένουν λόγω του ότι δεν μπορεί να γίνει αλλιώς.Και δεν θυμάμαι στην περίπτωση μου τι είχε γίνει.

Για την ισχυ να σου πω ότι σε διακριβωμένο BIRD 4421 στα 145 ΜΗΖ, έδειξε 48W VHF και 23 W UHF.Αν δεν σου έχει ξεφύγει κάτι στην μέτρηση, κάτι συμβαίνει στα VHF.

performer
08-04-16, 19:53
Μια φορά που χρειάστηκε να του κάνω reset διαγράφησαν ολες.Οι συγκεκριμμένες που αναφέρεις μπορεί να μένουν λόγω του ότι δεν μπορεί να γίνει αλλιώς.Και δεν θυμάμαι στην περίπτωση μου τι είχε γίνει.

Για την ισχυ να σου πω ότι σε διακριβωμένο BIRD 4421 στα 145 ΜΗΖ, έδειξε 48W VHF και 23 W UHF.Αν δεν σου έχει ξεφύγει κάτι στην μέτρηση, κάτι συμβαίνει στα VHF.

Νομίζω ότι το τρανζίστορ εξόδου στα V και στα U είναι το ίδιο, οπότε θέλω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα τουλάχιστον στην έξοδο γιατί στα U βγάζει κανονικά τα 20w. Στο manual του ic 706MK2G δείχνει ότι εσωτερικά υπάρχουν ρυθμιστικά ισχύος για όλες τις μπάντες χωριστά και σκέφτομαι μήπως ο προκάτοχος (ένας καλόγερος μη αδειούχος) μείωσε την ισχύ στα V για δικούς του λόγους.

SV2HIA
08-04-16, 22:39
Βασίλη όντως για τα VHF & UHF το τρανζίστορ εξόδου είναι το ίδιο. Σύνδεσε στην έξοδο V-U βαττόμετρο και φορτίο - όχι κεραία - και δοκίμασε να ρυθμήσεις το τρίμμερ R1086 σιγά σιγά για να δείς εάν έχεις κάποια μεταβολή στην έξοδο, με συχνότητα εκπομπής 145.000MHz. Εάν και πάλι δεν δεις κάποιες διαφορές, τότε πιθανόν κάποιος πείραξε το Set Mode. Για να μπορέσεις να επέμβεις εκεί πρέπει να έχεις το Service Manual του πομποδέκτη. Πιστεύω να σε κατατόπισα και βοήθησα. Εδώ είμαστε για ότι χρειαστείς. Έλεξε και τι διαμόρφωση έχεις όταν μετράς την ισχύ στα VHF. Μήπως δεν είναι FM?

performer
08-04-16, 23:30
Βασίλη όντως για τα VHF & UHF το τρανζίστορ εξόδου είναι το ίδιο. Σύνδεσε στην έξοδο V-U βαττόμετρο και φορτίο - όχι κεραία - και δοκίμασε να ρυθμήσεις το τρίμμερ R1086 σιγά σιγά για να δείς εάν έχεις κάποια μεταβολή στην έξοδο, με συχνότητα εκπομπής 145.000MHz. Εάν και πάλι δεν δεις κάποιες διαφορές, τότε πιθανόν κάποιος πείραξε το Set Mode. Για να μπορέσεις να επέμβεις εκεί πρέπει να έχεις το Service Manual του πομποδέκτη. Πιστεύω να σε κατατόπισα και βοήθησα. Εδώ είμαστε για ότι χρειαστείς. Έλεξε και τι διαμόρφωση έχεις όταν μετράς την ισχύ στα VHF. Μήπως δεν είναι FM?

Αντώνη με dummy load 50Ω στην έξοδο και επιλογή ισχύος απο το μενού από το 1 μέχρι το 5 η ισχύς αυξάνεται σταδιακά 5W-10W-15W-20W εννοείται με διαμόρφωση FM. Απο το 6 και μετά ότι και να επιλέξω(6,7,8,9,H) η ισχύς που δείχνει η γέφυρα Diamonde x-400 είναι πάντα 20W στα VHF. Στα UHF η ισχύς αυξάνεται σταδιακά μέχρι το maximum τα 20W.Το ίδιο και στα HF κανονικά έως τα 100W
Θα δοκιμάσω ρυθμίζοντας το τρίμερ R1086(πίστεύω να το εντοπίσω) που αναφέρεις για να δώ εάν υπάρχει μεταβολή.
Το set mode είναι οι ρυθμίσεις που κάνουμε μέσα από το menu του πομποδέκτη ή είναι κάτι σαν λογισμικό .Το service manual το κατέβασα από το ιντερνετ αλλά οι επεμβάσεις και οι ρυθμίσεις στο εσωτερικό απαιτούν εξειδικευμένους τεχνικούς με τα απαραίτητα εργαλεία-μηχανήματα (δεν γνωρίζω εάν υπάρχει κάποιος ειδικός στη Θεσσαλονίκη) οπότε μένει όπως είναι εκτός εάν με κάποια υπόδειξη μπορώ να το κάνω εγώ.
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

performer
09-04-16, 10:26
Βασίλη όντως για τα VHF & UHF το τρανζίστορ εξόδου είναι το ίδιο. Σύνδεσε στην έξοδο V-U βαττόμετρο και φορτίο - όχι κεραία - και δοκίμασε να ρυθμήσεις το τρίμμερ R1086 σιγά σιγά για να δείς εάν έχεις κάποια μεταβολή στην έξοδο, με συχνότητα εκπομπής 145.000MHz. Εάν και πάλι δεν δεις κάποιες διαφορές, τότε πιθανόν κάποιος πείραξε το Set Mode. Για να μπορέσεις να επέμβεις εκεί πρέπει να έχεις το Service Manual του πομποδέκτη. Πιστεύω να σε κατατόπισα και βοήθησα. Εδώ είμαστε για ότι χρειαστείς. Έλεξε και τι διαμόρφωση έχεις όταν μετράς την ισχύ στα VHF. Μήπως δεν είναι FM?
Δυστυχώς η ρύθμιση του τρίμερ R1086 δεν άλλαξε τίποτα. Άρα το πρόβλημα είναι αλλού. Ίσως θέλει ρύθμιση to set mode.

SV2HIA
10-04-16, 00:31
Κατά πάσα πιθανότητα μάλλον θέλει ρύθμιση από το Set Mode. Αν θέλεις στείλε μου με π.μ. το τηλέφωνό σου. 73!