PDA

Επιστροφή στο Forum : Ραδιοερασιτεχνικη κεραία και πολεοδομια



ouranos51
03-05-16, 17:27
Κυριοι καλησπερα την βοηθεια σας παρακαλω.Πριν ενα μινα εγκατεστισα σε κεραμιδοσκεπη τριοροφης πολυκατοικιας μια 200αρα,και προχτες ηρθε ειδοποιηση απο την πολεοδομια πυλαιας και χορτιατη μετα απο καταγγελια γειτονησας για να γινει ελεγχος νομιμοτιτας της καιρεας.Τι πρεπει να κανω και τι να τουσ πω?Φτανει μονο να τουσ δειξω την αδεια του ραδιοερασιτεχνη η και κατι αλλο?Απο τι ξερω απο τον νομο 2801 δεν χρειαζεται καποια αδεια απο την πολεοδομια η κανω λαθως?Ο ιστοσ ειναι 3,20μ συν 1 μετρο την κεραια 4,20.Παρακαλω την βοηθεια σας

gxry
03-05-16, 18:01
http://sv2cxw.blogspot.gr/2014/03/blog-post.html

Η ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΔΕΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΤΩΝ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΚΕΡΑΙΩΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ 2801/2000. ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ

του Νομικού: Κώστα Τρανσβαλίδη SV2HPH

ouranos51
03-05-16, 18:56
http://sv2cxw.blogspot.gr/2014/03/blog-post.html

Η ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΔΕΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΤΩΝ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΚΕΡΑΙΩΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ 2801/2000. ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ

του Νομικού: Κώστα Τρανσβαλίδη SV2HPH



Δηλαδη με λιγα λογια απο τι καταλαβα τελικα χρειαζεται αδεια απο την πολεοδομια!

SW9MBL
03-05-16, 20:50
64474

Δεν χρειάζεται καμιά άδεια από την πολεοδομία με επίσημη ερώτηση στην βουλή των ελληνων φυσικά εννοείται οτι είσαι καθ όλα νόμιμος καθώς και το σπίτι φυσικά

crown
03-05-16, 21:15
Να τουs το τριψειs στα μουτρα και να κανειs και μηνυση στην-ον γειτονα αφου ζητησειs το ονομα του

ouranos51
03-05-16, 21:31
Μα ισχυει ρε παιδια αυτο το χαρτι ειναι απο το 2003 μηπως εχουν αλλαξει τα πραματα?

SV1GRN
03-05-16, 21:43
Η αντιμετώπιση παρόμοιων καταστάσεων χρειάζεται ψυχραιμία και ευγένεια. Ενημέρωσε τους για τον νόμο έτσι όπως τον παρουσίασε ο συνάδελφος και νομικός (το άρθρο του είναι του 2014 όπως βλέπεις). Καλό θα είναι να ζητήσεις συμπαράσταση από κάποιο τοπικό σωματείο.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
03-05-16, 22:43
καλησπερα επειδη εχεις μπλεξει με καλη γειτονησα , και βλεπω τα καλα τα δικα μου, ολα με ηρεμο τροπο συμβουλεψου κανα φιλαρακι , το λογιστι σου, ας πουμε δηκηγορο, γιατι με την πολεοδομια.... χμ δεν καθαριζεις ευκολα εγω παντα συμβουλεβομαι το λογιστη μου.

MacGyver
03-05-16, 22:52
Γενικά είναι λεπτό σημείο αν λάβουμε υπόψιν ότι στις πόλεις ζούμε ο ένας πάνω στον άλλο και σε απόσταση αναπνοής.
Κάτι ανάλογο στις πόλεις γίνεται και με τα σκυλιά.
Και οι δύο πλευρές έχουν δίκιο και χρειάζονται σεβασμό.
Και εγώ που είμαι στο χώρο, δεν θα τρελαινόμουν από χαρά αν, ενώ μένω στον 5ο όροφο είχα ένα σύρμα η ένα πύργο έκτρωμα στα 3 μέτρα, στον 4ο της διπλανής οικοδομής και βγάζει στον αέρα ένα η 3KW.
Το: έχω μόνο για λήψη η στη νόμιμη ισχύ δεν πιστεύω οτι ισχύει 100%.

bchris
03-05-16, 23:27
Εαν στην άδεια ρ/ε που εχεις αναφερεται ως βαση σταθμού, το εν λογω σπιτι, μη μασάς καθολου.
Θα έλεγα μαλιστα ν'αφησεις στην ακρη ευγενειες και καλούς τροπους.

Δειξε στις αρχές την άδεια και πεστους να πάνε να τελεσουν την γεννετησια πράξη παρα 'κει.
Το ιδιο και στην/στον γείτονα.

Αν τωρα λεει κατι αλλο η άδεια, παλι στα @@ σου, απλα ξεχνα τα γαλλικά :)

Ειναι 100αδες οι παρόμοιες υποθέσεις αναμεσα στους ρ/ε.
Ολες με αίσιο τελος για εμας. Αρκεί να εισαι νόμιμος στα παντα.

nikknikk4
04-05-16, 00:37
ανεξίτηλη πινακίδα κοντά στη βάση ,συν αυτα που γράφει ο SV1GRN (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=66502) στο #7
(http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=85461&p=765180&viewfull=1#post765180)

a75
04-05-16, 11:15
Ειναι πολυ τυχερη η γειτονισσα που δεν ηρθε καποια κινητη τηλεφωνια να εγκαταστησει διπλα της........
κανε την φιλη εξηγησε της κανε της και το τραπεζι και ολα καλα θα πανε

PALIARMOTHS
04-05-16, 15:14
Στο post #3 του θέματος που είχα ανοίξει κάποτε αναφέρεται και αυτό το κουφό που λέει ο νόμος...
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=80891
Εκτός θέματος:
Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω αν είσαι το υψυλότερο κτήριο με το παραπάνω αν το πάρεις κατά γράμμα σου επιτρέπει κεραία 1 μέτρο δηλάδη όσο είναι η από δίπλα κατασκευή δηάδή το κάγκελο της ταράτσας ...ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΕΛΛΑΔΑ!!

kioan
04-05-16, 17:37
Το: έχω μόνο για λήψη η στη νόμιμη ισχύ δεν πιστεύω οτι ισχύει 100%.

Γιατί να μην ισχύει 100% το "στη νόμιμη ισχύ";

Δεν μπορώ να δεχτώ κανέναν παρόμοιο ισχυρισμό. Αδειούχοι ραδιοερασιτέχνες είμαστε, οφείλουμε να γνωρίζουμε τη νομοθεσία καθώς και το bandplan και να συμμορφωνόμαστε με αυτά.

sakisr
04-05-16, 18:10
Παιδια! Χριστος Ανεστη σε ολους!
Δε ξερω τι νομοι διεπουν τους ραδιοερασιτεχνες αλλα μετα απο μια καταγγελια που μου εκαναν περισυ γιατι εβαζα εξωτερικη μονωση στο σπιτι μου, εμαθα οτι ακομα και τα κλιματιστικα, οι κεραιες και τα ηλιακα πρεπει να δηλωνονται στην πολεδομια γιατι οτιδηποτε τοποθετειται εξωτερικα αλλιωνει την οψη και κατα συνεπεια το οικοδομικο σχεδιο της κατοικιας.Και οταν γκρινιαξα γιατι πλησωσα κανα χιλιαρικο μου ειπαν οτι ειναι νομοι σε αδρανεια ΑΛΛΑ αν σε κανουν καταγγελια ειναι υποχρεωμενοι να επεμβουν!Φανταστειται οτι το κτηριο της Περιφερειας στη Καβαλα εχει εκατονταδες κλιματιστικα και ποσες κεραιες στη ταρατσα του!Εχουν αδεια??? Απλα ο φιλος οπως κι εγω επεσε σε ρουφιανο γειτονα! Ισως νομιζε οτι ειναι κεραια κινητης και οτι εκανε και καλο......Μαλακες......

radiofonias
04-05-16, 18:51
Δυστυχώς οι νομοι δεν αδρανούν απλά οι Υπηρεσίες δεν έχουν προσωπικό (σε λίγες περιπτώσεις) ή δεν θελουν να δουλέψουν (στις περισσότερες περιπτώσεις) ή δεν θέλουν να κυνηγούν τους πολίτες σε (ακομα λιγότερες περιπτώσεις).
Όμως αμα μπλέξεις με δικομανή γείτονα ή με κανενα παθιασμένο διοικητή την έβαψες.
Επίσης Χριστος Ανέστη σε όλους.
Επίσης απο την στιγμή που υπάρχει έγγραφο απο πολεοδομία μαλλον θα έχει πάει κοινοποίηση στο ΑΤ αρα θα πρέπει να απαντήσεις και στους δυο με φωτοτυπία της άδειας οπου θα αναγράφεται σαν βάση η οικία σου. Στην ανανέωση αδείας πριν 3 χρόνια έγραψα μονος μου σπίτι και πατρικό και μου το σφράγησε ο αρμόδιος υπάλληλος.