PDA

Επιστροφή στο Forum : Motorola Visar (ht1000)



thodoris1975
20-05-16, 21:13
Καλησπέρα φίλοι, με λένε Θοδωρή και είμαι νέο μέλος στο hlektronika.gr. Αγόρασα από το ebay έναν ασύρματο Motorola Visar ο οποίος είναι μικρός και δυνατός όπως λένε.Έχω κατεβάσει και έχω διαβάσει το βιβλιαράκι ανάλεκτα και κάποια αλλά pdf και προσπα8ώ να κάνω τα πρώτα μου βήματα.Επίσης έχω προγράμματα για παράδειγμα ΗΤ1000 RSS και μπαίνω στης ρυθμίσεις του και μπορώ και τον σκαλίζω καλοπροαίρετα πάντα :wiink: με το καλώδιο που συνδέεται με τιν σειριακή θήρα με τα 9 καρφακια .Μπαίνω μέσα από dos με boot disk Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τις συχνότητες να ακούω γενικότερα οτιδήποτε.Θα ήθελα να δω σε πρώτη φάση ότι δουλεύει το εργαλείο να το τεστάρω δηλαδή και σε δεύτερη φάση να παραγγέλλω πρόσοψη με dtmf πληκτρολόγιο για να το ομορφύνω λίγο και γενικότερα έχω σκοπό να ασχοληθώ στο μέλλον.Έχω βάλει στο εργαλείο και καινούργια μπαταρία 2700 mah .Από ότι διαβάζω αυτό το εργαλείο λέγεται PMR .Έιναι UHF band 403 - 470 MHz. Έχω και 2 κεραίες η μια είναι 403 - 435 ΜΗz και η άλλη είναι 435-470 ΜHz Helical UHF.
Στο ψητό τώρα. Το μαραφέτι πειράζεται και μπορεί και πιάνει χαμηλότερες ή ψηλότερες συχνότητες .Στο ακριβός και στο περίπου δεν ξέρω να το κάνω.Είμαι σε κατάσταση πειραμάτων. Ξέρω ότι είναι απαγορευμένο το ζήτημα με ενδιαφέρει μόνο να ακούω μπορούμε αν θέλετε να κάνουμε και μια μελέτη πάνω στο συγκεκριμένο μοντέλο αν έχει και κάποιος άλλος κάτι παρεμφερές (ΗΤ1000) .Mπορει κάποιος να βοηθησει... Αυτά, για… αρχή!

Dragonborn
20-05-16, 21:57
Δοκίμασε να ακούσεις ραδιοερασιτεχνικούς επαναλήπτες (repeater):
434625
434725
439175
439325

Πάντως δεν έχει πολλή κίνηση.

Επίσης στο 434775 συχνάζουν κάτι χομπίστες με drones σχεδόν όλη την ημέρα.

Satcom
20-05-16, 22:42
Από ότι διαβάζω αυτό το εργαλείο λέγεται PMR

Ενημερωτικά το HT1000 δεν είναι PMR οπότε η κατοχή του χωρίς άδεια είναι παράνομη.

thodoris1975
20-05-16, 23:08
Δοκίμασε να ακούσεις ραδιοερασιτεχνικούς επαναλήπτες (repeater):
434625
434725
439175
439325

Πάντως δεν έχει πολλή κίνηση.

Επίσης στο 434775 συχνάζουν κάτι χομπίστες με drones σχεδόν όλη την ημέρα.

2 ερωτήσεις. πρώτη ερώτηση , εκεί που προσπαθούσα να σετάρω συχνότητες ξαφνικά σταματάει να δουλεύει το dvddrive του pc. έχω ένα ίδιο drive και το κούμπωσα και δουλεύει στο pc, έκανα εγχειρηση στο dvd drive και έψαχνα να εντοπίσω βλάβη μετρώντας τα εξαρτήματα ένα ένα με το πολύμετρο και συγκρίνοντας τα το ένα ένα με την ιδία πλακέτα του καινούργιου drive.τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα πως το drive κάηκε ή ξεπρογραμματιστηκε το ένα από τα πολλά ολοκληρωμένα που έχει .δεν το έβρισκε βασικά και το λαμπάκι αναβόσβηνε συνεχεία, έκανε και και το υπολογιστή να σέρνεται. ερώτηση τώρα : καίγονται οι ηλεκτρονικές συσκευές από τέτοιο είδους εργαλεία ;

δεύτερη ερώτηση. έχει ρυθμίσεις μέσα στο πρόγραμμα πειράγματος και εκτός εκεί που βάζουμε συχνότητα μια άλλη ρυθμίσει λέει TPI DPI KAI kati alla

μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ ρυθμίσεις θα βάλω επάνω γιατί γίνετε Ο κακός χαμός στο μαραφέτι, αν θέλεις μπορώ να στις αναφέρω μια προς .