PDA

Επιστροφή στο Forum : Θόρυβος στην τηλεόραση. Φταίει ο αποκωδικοποιητής της nova?



haris_216
26-07-16, 18:42
Καταρχήν να πω ότι δεν ξέρω αν καλώς ποστάρω εδώ (αν είναι λάθος ας μεταφερθεί όπου πρέπει).

Έχω το εξής πρόβλημα (προβληματισμό θα έλεγα).
Έχω μια παλιά τηλεόραση crt Sony 29'' στην οποία έχω συνδέσει τον αποκωδικοποιητή της nova μέσω scart.
Παρακολούθηση οκ, κανένα πρόβλημα.
Τελευταία παρατήρησα (ίσως να ήταν από παλιά και να μην το είχα πάρει χαμπάρι) ένα θόρυβο.
Πιο συγκεκριμένα, κάθε περίπου 23-25 δευτερόλεπτα ακούγεται ένα τακ-τακ-τακ-τακ-τακ (γρήγορο με συνολική διάρκεια γύρω στο 1,5 δευτερόλεπτα).
Επειδή πότε το άκουγα και πότε όχι, κατέληξα ότι αυτό ακούγεται όταν το volume της τηλεόρασης είναι αρκετά ψηλά. Δηλαδή αν έχω το volume της τηλεόρασης δυνατά αλλά ο ήχος του nova box είναι χαμηλά ή στο mute, τότε ακούγεται (προφανώς υπάρχει και όταν η nova δεν είναι στο mute αλλά εγώ δεν το ακούω). Αν σβήσω το nova, τίποτα. Αν το ξανανοίξω, επανέρχεται.
Καταλαβαίνω ότι ο υπαίτιος είναι το μηχανάκι της nova.
Δεν μπορώ να πω ότι είναι τίποτα ενοχλητικό, αφού έτσι κι αλλιώς δεν έχω συνήθως τερματισμένο το volume για να το ακούσω. Απλά μου κίνησε την περιέργεια η σταθερή περιοδικότητά του.
Μήπως έχει κανείς ιδέα περί τίνος πρόκειται;

her
26-07-16, 18:54
βαλε τον ήχο από την nova μόνιμα στο full. τον ήχο θα τον ρυθμίζεις από την τηλεόραση

haris_216
26-07-16, 20:21
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Βασικά δεν έχω, όπως ήδη είπα, κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.
Ο λόγος που άνοιξα το θέμα είναι καθαρά λόγω περιέργειας ως προς την πηγή και την περιοδικότητα του ήχου (σε εγκυκλοπαιδικό επίπεδο)