PDA

Επιστροφή στο Forum : Electronica Μοναχο Προσφορές ?



picdev
29-07-16, 02:54
Μαστόρια έχει τύχει κανείς σας να πάει στη στην Εκθεση electronica της γερμανίας ?
Υπάρχουν προσφορές σε όργανα ? πχ Παλμογράφοι , logic analysers κτλ ? εκεί που το site τον εχει 500ε να τον πάρω με 300?
παιζουν τέτοια ή ονειρεύομαι ?:lool:

leosedf
29-07-16, 04:20
Ναι.... Εσένα περιμένουν οι Γερμανοί να στον ακουμπήσουν.

agis68
29-07-16, 07:42
Απλά ονειρεύσαι....οπότε ξύπνα:biggrin:

picdev
29-07-16, 11:29
Έχετε πάει στη συγκεκριμένη έκθεση και ξέρετε ?

Στάλθηκε από το 2014813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

leosedf
29-07-16, 11:59
E πάνε ρε μάστορα εσύ που ξέρεις και έλα να μας πεις εμάς τους ιθαγενείς.

picdev
29-07-16, 12:13
Εγώ δεν έχω πάει για αυτό ρωταω , αν είναι να περιμενω να μην κάνω κάποιες αγορές που θέλω να κάνω.

Τώρα το "θα στον ακουμπήσουν" και τα συναφή δεν ξεκαθαρίζουν αν έχεις πάει στην έκθεση,

leosedf
29-07-16, 12:14
Είχαν πάει παλιότερα μέλη από εδώ.

SV1EDG
29-07-16, 15:29
Είχα πάει στην Productronica (2002), αδελφή έκθεση της Electronica.Την μια χρονιά γίνεται η μια, την άλλη η άλλη.Ενδιαφερόμασταν για την αγορά μιας γραμμής παραγωγής SMD και ήταν ευκαιρία πρώτης τάξης να δουμε τους υποψήφιους σε δράση επι Ευρωπαικού εδάφους.Οι εκθέσεις αυτές απευθύνονται κυρίως σε επαγγελματίες του χώρου, βιομηχανίες-βιοτεχνίες με παραγωγικές μονάδες.Οχι ότι αν πάει ένας ερασιτέχνης ή ημι-επαγγελματίας θα τον πετάξουν έξω, απλά δεν θα ασχοληθούν πολύ μαζί του.
Για τις τιμές που λές τότε δεν είχαν προσφορές για "απλά" μοντέλα παρά μόνο για κάποια "μεγάλα".Γι αυτό λέω ότι απευθύνονται σε μεγάλους παίχτες γιατί ο μικρός δεν μπορεί να κοιτάξει καν το μεγάλο.Τώρα βέβαια οι καιροί έχουν αλλάξει για όλους και ίσως και σε αυτό τον τομέα.
Πάντως αξίζει να πάει κάποιος, έστω και μια φορά στην ζωή του, έστω και σαν εμπειρία.

el greco 1
29-07-16, 21:41
δηλαδη Μαριο οπως τα λες πιανουν το κωλο και σε μικρους και σε μεγαλους τωρα?

picdev
29-07-16, 21:54
Βρε παιδιά τι μικροί και μεγάλοι , κάθε τόσο Στέλνω email σε διάφορες εταιρείες στην Ευρώπη για μικρές σχετικά ποσότητες και υπάρχουν πάρα πολλές εταιρείες που ασχολούνται με τους μικρούς.
Ακόμα και να σου βγαλουν και fw στα μέτρα σου! αφού πληρώσεις ενωείται.
Υπάρχουν άλλοι που δεν απαντανε καν .
Δεν είναι μόνο ή analog devices και ή st. Υπάρχουν και άλλες εταιρείες που ασχολούνται με μικρότερες και πιο εξειδικευμένες αγορές που οι μεγάλοι δεν ασχωλούνται καν. Το σίγουρο ειναι οτι έχεις και καλύτερη υποστήριξη αν χρειαστείς κάτι

Πάντως ειχα πάει εδώ στην έκθεση στο ελληνικό για τα συστήματα ασφαλείας και η πρώτη ερώτηση ήταν αν ήμουν εγκαταστάτης ,
και επειδή έλεγα οχι , ούτε να με κοιτάξουν.
Ολοι οι καθηστεριμένοι το ίδιο έκαναν λες και αν δεν είσαι εγκαταστάτης δεν υπάρχει περίπτωση να ασχωλείσαι ή να ενδιαφέρεσαι για τα συστήματα ασφαλείας .
Γίδια οι περισσότεροι. Αφού βρε στόκο έρχομαι στο περίπτερο και κοιτάω βαριέσαι να ενημερώσεις για τα προιόντα σου ?

nikosp
29-07-16, 22:46
Βαριούνται να ασχοληθούν με κάποιον που σίγουρα δεν πρόκειται να αγοράσει κάτι από εκείνους
Ενας εγκαταστάτης όμως έστω και εάν εγκαθιστά προϊόντα μιας άλλης εταιρία κάποτε μπορεί με την κατάλληλη διαφήμιση η και προσφορά να αγοράσει κάτι

Prithan
29-07-16, 22:58
Μία τέτοια περίπτωση έχω ακούσει που λες Άκη, νομίζω εταιρεία ενδιαφερόταν για μηχανές pick and place και όντως είχαν βρει σε εξαιρετικά καλές τιμές, με την προυπόθεση ότι είχαν να δώσουν τα λεφτά κατευθείαν.

SV1EDG
30-07-16, 10:39
δηλαδη Μαριο οπως τα λες πιανουν το κωλο και σε μικρους και σε μεγαλους τωρα?

Oπως έγραψα οι καιροί έχουν αλλάξει.Ολοι πλέον θέλουν έστω και ένα ευρώ από τον πελάτη.Αλλιώς όμως θα σε αντιμετωπίσουν αν πας ως Intracom Defence και ενδιαφέρεσαι για 2 μηχανές pick and place με ένα reflow και αλλιώς αν πας να αγοράσεις ένα Weller, 50 ευρώ φτηνότερα γιατί είναι έκθεση.Αυτό εννοώ "μικροί"-"μεγάλοι".

@akis

"Υπάρχουν άλλοι που δεν απαντανε καν ."

Εχεις αναρωτηθεί το γιατί?

picdev
30-07-16, 10:55
Σπάνιο να μην απαντήσει εταιρεία , μία φορά μου έτυχε με γερμανούς . Εχει τύχει επίσης άλλη γερμανική να κάνουν κολοτουμπες. Το ίδιο προϊόν των γερμανών το βρήκα σε φιλανδικη εταιρεία και μου έστειλαν και sample, Μάλιστα είπα ότι αρχικά πάμε για 50 κομμάτια το χρόνο.

Ο λόγος που δεν απάντησαν οι γερμανοί είναι προφανώς ότι ή εταιρεία που δουλεύω είναι ελληνική. Δεν είπα καν για ποσότητες.

CybEng
31-07-16, 08:51
Το έχω συναντήσει και εγώ με ορισμένες Γερμανικές εταιρείς, αντίθετα σε λοιπές Ευρωπαϊκές εταιρείς δεν έχει υπάρξει πρόβλημα.