PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι πάθανε τα GPS



george33
29-08-16, 09:36
Καλημέρα,έχω το samsung galaxy s3,και χρησιμοποιώ το Navigon για να βρίσκω οδούς στην θεσσαλονίκη....πάρα πολύ καλό.Τελευταία περιπου κανένα μήνα δεν βρίσκει δορυφόρο με τίποτα....κάνει ώρες να συνδεθεί.Το ίδιο και το google maps,άρα σκέφτηκα οτι μάλλον κάτι θα έπαθε το GPS του κινητού μου,αλλά αυτό που με προβλημάτισε είναι οτι κάνει τα ίδια και το κινητό της γυναικάς μου και λέω μπας και υπαρχει γενικότερο πρόβλημα με τον δορυφόρο...επέσε σε κανενος την αντίληψη κάτι παρόμοιο;

pstratos
29-08-16, 11:14
Εμένα 3 κινητά εδώ και αρκετό καιρό αργούν να κλειδώσουν αλλά μπορεί να φταίει οτι όλα είναι δεινόσαυροι (L9 /L90 / iPh4) με άπειρα εγκατεστημένα. Όταν κλειδώσουν με την μετάβαση μεταξύ εφαρμογών το κλείδωμα χάνεται και ξανά απ την αρχή. Δεν έχω δει πτώση σε στάθμη σήματος GPS. Επίσης σε διάφορες εφαρμογές και σε Destinator gps πολλές φορές το στίγμα βγαίνει ~50 μέτρα ανατολικότερα οπότε σε τοποθετεί στο δίπλα τετράγωνο

michalism
29-08-16, 13:03
καλημερα.

εγώ εχθές χρησιμοποίησα google maps κανονικά. με το Navigon παλιότερα είχα διάφορα θέματα και το πέταξα, αν και ξέρω οτι οι περισσότεροι το λατρεύουν.
πάντως στα κινητά αν δεν κάνω λάθος, το GPS λοκάρει γρήγορα μέσω του δικτύου κινητής, και μετά η δρομολόγηση γίνεται μέσω των δορυφόρων. οπότε αν αργεί να λοκάρει ίσως είναι θέμα κυψέλης και όχι GPS ή έχεις κλειστά τα data στο κινητό σου.

leosedf
29-08-16, 13:12
Καλημέρα,έχω το samsung galaxy s3,και χρησιμοποιώ το Navigon για να βρίσκω οδούς στην θεσσαλονίκη....πάρα πολύ καλό.Τελευταία περιπου κανένα μήνα δεν βρίσκει δορυφόρο με τίποτα....κάνει ώρες να συνδεθεί.Το ίδιο και το google maps,άρα σκέφτηκα οτι μάλλον κάτι θα έπαθε το GPS του κινητού μου,αλλά αυτό που με προβλημάτισε είναι οτι κάνει τα ίδια και το κινητό της γυναικάς μου και λέω μπας και υπαρχει γενικότερο πρόβλημα με τον δορυφόρο...επέσε σε κανενος την αντίληψη κάτι παρόμοιο;

Να βάλεις i-GO που έχει ανώτερους χάρτες και παίζει με S3 χωρίς να χρησιμοποιείς a-GPS μέσω κινητής που είναι μπούρδα. Συν του ότι έχει τους καλύτερους χάρτες.

Kernel Panic
29-08-16, 13:53
Από τις 13 Αυγούστου χρησιμοποιώ καθημερινά τοσο το iGO όσο και το Google maps με ανοιχτά και κληστά δεδομένα χωρίς κανένα πρόβλημα
Έχεις προσεξει αν το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο στην ίδια περιοχή?

george33
29-08-16, 22:03
Θα δοκιμάσω το igo , όχι παντού το κάνει.

MacGyver
30-08-16, 00:16
Για το αν θα πιάσει η όχι δορυφόρους και πόσους, ευθύνεται το hardware - η κεραία Gps του τηλεφώνου.
Ότι πρόγραμμα και να βάλεις, δεν θα αυξηθεί η ευαισθησία ούτε η ακρίβεια.
Υπάρχουν προγράμματα που βλέπεις τι πιάνεις και πόσο δυνατό είναι.

Kernel Panic
30-08-16, 00:16
Θα δοκιμάσω το igo , όχι παντού το κάνει.
εχε υπ' οψιν οτι το iGO θέλει περισσότερο χρόνο να κλειδώσει το GPS απ΄οτι το Google maps, αλλά έχεις την δυνατότητα να δεις απο πόσους δορυφόρους κάνει λήψη.
εκτιμώ όμως οτι δεν είναι θέμα εφαρμογής αλλά hardware. μακάρι να κάνω λάθος.

kioan
30-08-16, 00:24
Εγκατέστησε το GPS Status & Toolbox (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eclipsim.gpsstatus2&hl=en) για να δεις ακριβώς τι πιάνει ο δέκτης του GPS της συσκευής.

leosedf
30-08-16, 00:26
Το i-GO το αναφέρω σαν ανώτερο με πολύ καλύτερους χάρτες, αν έχει πρόβλημα στο δέκτη είναι άσχετο και πρέπει να το δει με κανένα προγραμματάκι.

Dbnn
30-08-16, 19:50
Google maps. Αξιοπιστο για μενα. Σε 10 15 δευτερολεπτα κλειδωνει. Μονο που θελει internet, δεν με χαλαει ομως μιας και μου τραβαει ελαχιστα kb σε διαδρομη μιας ωρας που το τσεκαρα.
Οτιδηποτε αλλο offline δοκιμασα ειχα προβληματα. Οταν χαθηκε και η "δωρεαν" εφαρμογη του navigon απο τα λημερια τα γνωστα δεν ξαναασχοληθηκα με αλλα.

vasilis1
30-08-16, 20:36
Υπάρχει μια ευαισθησία με την εσωτερική κεραία του κινητού,αν πρόσφατα ειχες καμια πτώση στο κινητό να ξέρεις οτι αυτο φταίει.τωρα ολα τα υπόλοιπα ειναι προτάσεις εφαρμογών και οχι επίλυση στο πρόβλημα σου

pstratos
30-08-16, 20:54
Πάντως και σήμερα τέταρτο GPS ενώ είμασταν στη Χ.Τρικούπη αυτό επέμενε οτι είμασταν Ζωοδόχου. Ρε μπας και κάτι παίζει με το datum λόγο πολέμου? Μου θυμίζει το παλιο SAL (θεωρητικά έκλεισε κάπου το 95) που τυχαία το σφάλμα στον εντοπισμό θέσης ανεβαίνει στα ~300 μέτρα

george33
30-08-16, 21:34
Τα ίδια κάνει και με το i go οπότε είναι θέμα συσκευής.

MacGyver
30-08-16, 21:46
Πριν λίγο καιρό επισκέφτηκα για πρώτη φορά το Άγιο όρος με μερικούς φίλους και γνωστούς.
Στη Δάφνη (λιμάνι) πήραμε το φορτηγάκι (ταξί) προς τις μονές. Ο δρόμος ανηφορικός και χωμάτινος.
Για να πάρω μια ιδέα του πού είμαστε ανοίγω το κινητό.
Ο ένας της παρέας που είχε ξαναπάει και άλλες φορές λέει με ύφος παλιού και συνωμοτικό ταυτόχρονα: εδώ στο Α.Ο δεν πιάνουν οι δορυφόροι ... γατάκι, αφήνοντας να εννοηθούν διάφορα για την περιοχή ... μέχρι και εμπλοκή των Ρώσων (ήταν λίγο μετά την επίσκεψή του του Πούτιν).
Τρελαμένος από τα σχόλιά του αλλά και γιατί το πως μου ξέφυγε τέτοιο πράγμα, χωρίς καν να ανοίξω το Igo η το GMaps, κατεβάζω ένα πρόγραμμα, και μέσα σε 5" 10-15 δορυφόροι full σήμα.
Ανοίγω και το Igo και φυσικά όλα μια χαρά.
Άλλαξε 10 χρώματα όταν ρώτησα : ποιος είναι το ποιο άσχετο γατάκι εδώ μέσα;

karalioman
08-04-21, 12:06
εχω και εγω παρόμοιο θέμα. το androind car radio βρίσκεις 13 δορυφόρους αλλα δεν κλειδώνει ουτε εναν