PDA

Επιστροφή στο Forum : Καμμενη προενισχυση κινεζικης πηγης



Shadow267
01-10-16, 19:37
Γεια σας,εχω προβλημα με την κινεζικη οθονη που εχω βαλει μονος μου στο αυτοκινητο. Ακουω παρασιτα συνεχεια μαλλον απο το δυναμο τα οποια δυναμωνουν με το κλιματισμο. Επισης οταν την ανοιγω η την κλεινω ακουγεται ενας γδουπος σαν να ειναι το ρευμα. Δεν εχω ενισχυτη στο αμαξι ουτε το εκανε απο την αρχη αυτο. Απο λιγο που το εχω ψαξει ισως εχω καψει την προενισχυση της πηγης. Υπαρχει τροπος να το φτιαξω? Οικονομικα αν γινεται γιατι αλλιως δεν συμφερει.Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

Dbnn
01-10-16, 20:47
Ανοιξε την και συνδεσε τα ακρα της γειωσης των RCA με το σασι.
Η πηγη μαλλον ειναι pioneer wannabe. Σε λακουβα πεφτεις και καιγεται η προενισχυση.

Για την ιστορια εχει μια ασφαλειοαντισταση που καιγεται γιατι ολη η συσκευη γειωνεται απο εκει. Και για να καει αυτη η αντισταση μαλλον εχεις προβλημα στην γειωση της συσκευης. Καπου διακοπτεται.

Shadow267
03-10-16, 14:47
Σε ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια,θα προσπαθησω να το φτιαξω.

Shadow267
05-10-16, 20:48
Αν και ανοιξα την πηγη δεν μπορω να εντοπισω την γειωση των rca, επειδη ειναι ολα τα rca μαζι σε μια επιφανεια η οποια ειναι κολλημενη πανω στην κεντρικη πλακετα.Δυστυχως δεν ξερω αν μπορω να ανεβασω φωτο.

Dbnn
05-10-16, 20:59
Παρε πολυμετρο και μετρα εαν υπαρχει ενωση με το σασι η με το καλωδιο gnd της πηγης.
Επισης δες τι ολοκληρωμενο εχει στην εξοδο και ελεγξε το ιδιο πραγμα. Εαν γειωνεται. Καπου μεσα δεν υπαρχει γειωση.

Shadow267
05-10-16, 21:46
Επειδη μονος μου δεν νομιζω να βγαλω ακρη,ξερεις καποιον που να μπορω να την παω να δω αν αξιζει να τη φτιαξω? Σε ευχαριστω παντως για τη βοηθεια.