PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεοραση samsung πρόβλημα στον Alpha HD



kostas-21
28-11-16, 21:01
Ποιος μπορει να μου εξηγησει το εξης φαινομενο.
Η παραπανω τηλεοραση μονον στον σταθμο ΑΛΦΑ,περισσοτερο στις ειδησεις και λιγοτερο στις αλλες εκπομπες, καταπινει φθογγους η και ολοκληρες λεξεις.Αυτο συμβαινει συνεχεια καθημερινα και καθολη τη διαρκεια των εκπομπων.

stratos111
28-11-16, 23:41
Έλεγξε το σήμα σου. Δεν πρέπει να έχεις καλό σήμα.

kostas-21
29-11-16, 00:39
θα το κοιταξω Στρατο.

chipakos-original
29-11-16, 03:06
Ποιος μπορει να μου εξηγησει το εξης φαινομενο.
Η παραπανω τηλεοραση μονον στον σταθμο ΑΛΦΑ,περισσοτερο στις ειδησεις και λιγοτερο στις αλλες εκπομπες, καταπινει φθογγους η και ολοκληρες λεξεις.Αυτο συμβαινει συνεχεια καθημερινα και καθολη τη διαρκεια των εκπομπων.
Το φαινόμενο εμφανίζεται μόνο στα HD κανάλια. Συντόνισε τον Alpha στην άλλη συχνότητα που δεν είναι HD.Δεν είναι θέμα σήματος.

Brown Fox
29-11-16, 03:39
@chipakos-original
Δημήτρη μήπως ξέρεις που οφείλεται το πρόβλημα??? (πομπός? δέκτης? διάδοση?)

IRF
29-11-16, 07:22
Ποιος μπορει να μου εξηγησει το εξης φαινομενο.
Η παραπανω τηλεοραση μονον στον σταθμο ΑΛΦΑ,περισσοτερο στις ειδησεις και λιγοτερο στις αλλες εκπομπες, καταπινει φθογγους η και ολοκληρες λεξεις.Αυτο συμβαινει συνεχεια καθημερινα και καθολη τη διαρκεια των εκπομπων.
https://www.youtube.com/watch?v=4J-Y-KRFpmI
και σε άλλα μέρη συμβαίνει είναι οι μπούρδες του κλικλίκου -Digea στο ψηφιακό σήμα που δεν θα έχει πρόβλημα.
Είναι οι βλακείες που μας έλεγαν ότι όχι πια χιονάκια, εγώ θα έλεγα ότι αντικαταστάθηκαν τα χιονάκια με πιξελάκια.
Οι παλιές τηλεοράσεις μπορεί να είχαν προβλήματα στην εικόνα αλλά πολύ λιγότερα προβλήματα στον ήχο. Ότι είναι πιο πολύπλοκο έχει και πιο πολλά προβλήματα πιστεύω ότι είναι κανόνας των ηλεκτρονικών.

chipakos-original
29-11-16, 09:34
@chipakos-original
Δημήτρη μήπως ξέρεις που οφείλεται το πρόβλημα??? (πομπός? δέκτης? διάδοση?)

Ναι όπως είπε και ο Γιώργος είναι πρόβλημα της Digea και θα διορθωθεί αυτόματα αλλά για την ώρα κανείς μας δεν μπορεί να βλέπει HD. Ο λόξυγκας αυτός επαναλαμβάνεται συνεχώς κάθε 34 δευτερόλεπτα σε όλα τα HD κανάλια.Υπομονή να δούμε πότε θα το διορθώσουν.

Kernel Panic
29-11-16, 11:10
δηλ. μας λες οτι όποια TV δεν έχει "λόξιγκα" στα HD έχει πρόβλημα και θα το διορθώσει η Digea?
αν υπήρχε τέτοιο θέμα απο τη Digea θα είχε γίνει χαμός σε όλα τα φορουμ
αν εσύ έχεις τέτοιο πρόβλημα, νομίζω οτι πρέπει να ψαχτείς λίγο στην δική σου εγκατάσταση.

kostas stathopoulos
29-11-16, 11:22
Εγώ έχω Samsung τηλεόραση και βλέπω όλα τα hd κανάλια χωρίς πρόβλημα

chipakos-original
29-11-16, 11:29
δηλ. μας λες οτι όποια TV δεν έχει "λόξιγκα" στα HD έχει πρόβλημα και θα το διορθώσει η Digea?
αν υπήρχε τέτοιο θέμα απο τη Digea θα είχε γίνει χαμός σε όλα τα φορουμ
αν εσύ έχεις τέτοιο πρόβλημα, νομίζω οτι πρέπει να ψαχτείς λίγο στην δική σου εγκατάσταση.

Αν δεν ξέρεις καλύτερα μην σχολιάζεις. Εχει βγει επίσημη ανακοίνωση από την Samsung για αυτό το θέμα.Ενημερώσου.

chipakos-original
29-11-16, 11:30
Εγώ έχω Samsung τηλεόραση και βλέπω όλα τα hd κανάλια χωρίς πρόβλημα
Προφανώς δεν έχεις καταλάβει καν το πρόβλημα φίλε μου. Δεν υπάρχει πρόβλημα στην θέαση αλλά στον ήχο και δεν είμαστε όλοι ίδιοι στην αντίληψη ούτε στην οξύτητα για να καταλαβαίνουμε τα πάντα.

kostas stathopoulos
29-11-16, 23:19
Προφανώς δεν έχεις καταλάβει καν το πρόβλημα φίλε μου. Δεν υπάρχει πρόβλημα στην θέαση αλλά στον ήχο και δεν είμαστε όλοι ίδιοι στην αντίληψη ούτε στην οξύτητα για να καταλαβαίνουμε τα πάντα.Δεν θυμάμαι να έχω παρατηρήσει κάτι στον ήχο. Βέβαια από την στιγμή που υπάρχει επίσημη ανακοίνωση από την SAMSUNG δεν επιμένω. :)

Kernel Panic
30-11-16, 00:05
Αν δεν ξέρεις καλύτερα μην σχολιάζεις. Εχει βγει επίσημη ανακοίνωση από την Samsung για αυτό το θέμα.Ενημερώσου.

Επειδή "τυχαίνει" να υπάρχουν στον χώρο καμιά 30ρια TV από διάφορες μάρκες και Samsung, καμιά 20 αποκοδικοποιητες και καλά ηχεία, σε κανενα δεν εμφανίζεται το πρόβλημα που περιγράφεις.
Αλλά αφού έβγαλε ανακοίνωση η Samsung ο. κ.

chipakos-original
30-11-16, 09:14
Επειδή "τυχαίνει" να υπάρχουν στον χώρο καμιά 30ρια TV από διάφορες μάρκες και Samsung, καμιά 20 αποκοδικοποιητες και καλά ηχεία, σε κανενα δεν εμφανίζεται το πρόβλημα που περιγράφεις.
Αλλά αφού έβγαλε ανακοίνωση η Samsung ο. κ.
Ο γράφων τώρα έχει τρεις samsung μέσα στο σπίτι του.Οι δύο από αυτές παλαιότερες ενώ η τρίτη τηλεόραση είναι μόλις 10 ημερων. Ενώ και οι τρεις τηλεοράσεις είχαν συντονισμένα τα HD κανάλια το φαινόμενο εμφανίστηκε μόνο στην τρίτη τηλεόραση 50KU6000 4Κ που αγοράστηκε πριν από 10 ημέρες περίπου.Μίλησα με το τεχνικό τμήμα της Samsung λοιπόν για αυτό το θέμα και η απάντηση ήταν αυτή που έγραψα στο πρώτο μου ποστ.

kostas-21
30-11-16, 11:37
Και εγω αυτην εχω την UHD 50K6000 4Κ ,την οποιαν αγορασα το καλοκαιρι,ιουλιο μηνα αν θυμαμαι καλά.

chipakos-original
30-11-16, 12:17
Και εγω αυτην εχω την UHD 50K6000 4Κ ,την οποιαν αγορασα το καλοκαιρι,ιουλιο μηνα αν θυμαμαι καλά.


Πολύ ωραία κάνε τον κόπο και πάρε ένα τηλέφωνο την Samsung της περιοχής σου ή τα κεντρικά και ρώτησε να δεις τι θα σου πουν. Πρώτα παρατήρησε το φαινόμενο όσο πιο καλά μπορείς και μετά πάρε τηλέφωνο και περιέγραψε το πρόβλημα.

vasilllis
30-11-16, 14:55
Που είναι η επίσημη ανακοινωση;

chipakos-original
30-11-16, 21:17
Που είναι η επίσημη ανακοινωση;
Τηλεφωνικά μου το είπαν δεν ζήτησα τίποτε άλλο όταν μίλησα μαζί τους,.

chipakos-original
01-12-16, 01:46
Κάνοντας κάποιες αναζητήσεις βρήκα αυτά.....http://avclub.gr/forum/showthread.php/152227-UE49KS8000-Διακοπές-ήχου-στο-καναλι-ALPHA-HD
και εδώ όλο αυτό το νήμα ασχολείται με αυτές τις διακοπές του σήματος.http://www.insomnia.gr/topic/626558-κόβεται-ο-ήχος-σε-alpha-hd-σε-τηλεόραση-samsung-led-tv-ue32k5500-32/
Βέβαια οι απόψεις είναι διαφορετικές γι αυτό εγώ απλά έβγαλα το HD και το έβαλα στην εναλλακτική συχνότητα κι ησύχασα.

Kernel Panic
01-12-16, 20:18
Το έψαξα και το συμπέρασμα είναι ότι, το πρόβλημα του ήχου παρουσιάζετε σε μερικές μόνο TV, αφορά μόνον τον ALPHA HD και θα λυθεί με την επόμενη αναβάθμιση εξοπλισμού του ALPHA HD κάπου μέσα στο 2017.

chipakos-original
01-12-16, 20:50
Το έψαξα και το συμπέρασμα είναι ότι, το πρόβλημα του ήχου παρουσιάζετε σε μερικές μόνο TV, αφορά μόνον τον ALPHA HD και θα λυθεί με την επόμενη αναβάθμιση εξοπλισμού του ALPHA HD κάπου μέσα στο 2017.

Φυσικά ποιo λογικό είναι να είχε πρόβλημα ο ίδιος ο Αlpha HD παρά η Digea.

kostas-21
02-12-16, 15:30
Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια σας.
Ηθελα να τηλεφωνησω στην samsung,αλλα σιγουρα θα μου ελεγε οτι εαν ειχε προβλημα η τηλεοραση θα παρουσιαζοταν και στα αλλα καναλια.

lepouras
03-12-16, 01:26
οπότε μιας και εντοπίστηκε το πρόβλημα, αλλάχτηκε ο τίτλος και μεταφέρθηκε σε κατάλληλη κατηγορία για να τον βρίσκουν και άλλοι.