PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση ηχοσυστήματος JEEP Cherokee



haf
27-12-16, 17:21
Χρόνια Πολλά

Έχω τοποθετήσει μόνος μου ένα 2DIN κινεζικό στο Cherokee και παίζει με τα μαμά ηχεία (Infinitive) ενώ έχω και ένα ενισχυτή JBL GTO504 που οδηγεί ένα 10"woofer.

Θέλω να αναβαθμισω τον ήχο και σκέφτομαι να αλλάξω τα μπροστινά ηχεία που έχουν ήδη κάποια φθορά στα λάστιχα. Επίσης να φτιάξω ένα μπασοκουτο και να το τοποθετήσω κάτω από το πίσω κάθισμα.

Η σκέψη είναι να χρησιμοποιήσω τον υπάρχων ενισχυτή για τα μπροστινά ηχεία και για το μπάσο.

Θέλω προτάσεις για ηχεία καθώς και από που μπορώ να βρω κατάστημα για αγορά μόνωσης και μοκέτας για το μπασοκουτο.
Οποιαδήποτε άλλη πρόταση από ειδικούς του χώρου ευπρόσδεκτη.





Sent from my iPad using Tapatalk

ultra
27-12-16, 17:33
Χρονια Πολλα και σε σενα.

Αυτην την στιγμη πως δουλευει το 10'' ? Ειναι σε κουτα στο πορτ μπαγκαζ?
Επισης, αν θες να το βαλεις κατω απο το καθισμα θα πρεπει να λαβεις υπ οψιν σου οτι ο χωρος μπορει να σου δωσει πολυ λιγα λιτρα ογκου
και συνεπως θα πρεπει να δεις το μεγαφωνο σου τι ζηταει.

Τα μπροστινα ηχεια τι διαμετρο εχουν και που ειναι τοποθετημενα? (πορτα, ταμπλω).

Γενικα πιστευω οτι ο JBL θα παει μια χαρα, εφοσον γεφυρωσεις τα 2 του καναλια για το sub, και τα αλλα δυο για τα μπροστινα σου ηχεια,
αλλα δεν μου πολυαρεσει η τοποθετηση του κατω απο το καθισμα.

haf
27-12-16, 17:58
Χρονια Πολλα και σε σενα.

Αυτην την στιγμη πως δουλευει το 10'' ? Ειναι σε κουτα στο πορτ μπαγκαζ?
Επισης, αν θες να το βαλεις κατω απο το καθισμα θα πρεπει να λαβεις υπ οψιν σου οτι ο χωρος μπορει να σου δωσει πολυ λιγα λιτρα ογκου
και συνεπως θα πρεπει να δεις το μεγαφωνο σου τι ζηταει.

Τα μπροστινα ηχεια τι διαμετρο εχουν και που ειναι τοποθετημενα? (πορτα, ταμπλω).

Γενικα πιστευω οτι ο JBL θα παει μια χαρα, εφοσον γεφυρωσεις τα 2 του καναλια για το sub, και τα αλλα δυο για τα μπροστινα σου ηχεια,
αλλα δεν μου πολυαρεσει η τοποθετηση του κατω απο το καθισμα.

Το sub τώρα είναι σε κούτα στο πορτμπαγκάζ αλλά λόγω φιάλης υγραερίου μου τρώει χώρο που δεν έχω.
Στις πόρτες μπρος -πίσω έχει 16αρια ενώ μικρά 8αρια στο ταμπλό.