PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληροφορίες κινητήρα σε εργοστασιακή οθόνη multimedia



xristosmetal
11-06-17, 18:34
Καλησπέρα σε όλους,

Έχω εργοστασιακό multimedia στο αυτοκίνητο το Bizzar S100, θα αγοράσω και ένα OBD2 Bluetooth. Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να εμφανίσω τις πληροφορίες του κινητήρα (ρολογάκια με στροφές κλπ) στην συγκεκριμένη οθόνη?

Βλέπω αρκετούς που βλέπουν τις πληροφορίες είτε στο κινητό είτε στο tablet και σκέφτηκα μήπως μπορεί να γίνει κάτι πιο "επαγγελματικό".

*Απευθείας δεν νομίζω να γίνεται...σκεφτόμουν μήπως αν έτρεχα την εφαρμογή στο κινητό και με κάποιο τρόπο να έκανα "screen mirroring" στην οθόνη του αυτοκινήτου...

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας βοηθήσει...

Prezonautis
12-06-17, 11:46
Αν το Bizzar S100 έχει επάνω του Λειρουργικό Windows CE ή Android ίσως να μπορείς να παρακάμψεις την αρχική εφαρμογή εκκίνησης και να περάσεις ένα πρόγραμμα για OBD2 σε Windows Ce ή Android και να κάνεις την δουλειά σου.
Πάντος αυτό που θέλεις γίνεται αλλά για το Bizzar S100 που έχεις δεν ξέρω, παραπάνω πληροφορίες δεν έχω να σου πω.
Εγώ το έκανα αυτό με το Gps που έχω, με Windows CE.

Nemmesis
12-06-17, 12:50
αν δεν κανω λαθος πανω σε mazda ειναι αυτο... windows ce ειχε ενα που κοιτουσα πριν χρονια.. δεν ασχοληθικα πολυ ομως γιατι ο "πελατης" ηταν.....

xristosmetal
13-06-17, 01:03
Τα στοιχεία είναι στις φωτογραφίες.
Σε android έχω δει βιντεάκι που γίνεται...ακόμα σε ένα S90 που έχει screen mirroring το κατάφερα μέσω κινητού όμως.
Τώρα στο S100 δεν βρήκα κάποια λειτουργία για screen mirroring...μήπως υπάρχει τρόπος για να γίνει μέσω κινητού τουλάχιστον?
Γιατί εγω θα ήθελα να λειτουργεί και το multimedia (για παράδειγμα να παίζει το ραδιόφωνο) και παράλληλα να βλέπεις τα "ρολογάκια"
7002170022

xristosmetal
16-08-17, 14:51
Κάτι άλλο...έστω ότι αγοράζω ένα OBDII με θύρα USB και μια συσκευή τύπου tablet-smartphone...θα καταφέρω να κάνω δουλειά? (Διαλέγω USB για ταχύτερη ανανέωση στοιχείων κινητήρα) Δεν είμαι σίγουρος αν μπορέσω να κάνω τη σύνδεση γιατί το καλώδιο από το OBD βγάζει σε USB τύπου Α (θα χρειαστεί λογικά αντάπτορας για να γίνει Micro-USB)...τι λέτε?

mitsus78
16-08-17, 15:55
OTG λεγεται

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nestoras
16-08-17, 16:44
OTG λεγεται



OTG λέγεται το USB OTG (USB On The Go).

OBD λέγεται το On Board Diagnostic.

Προφανώς χρησιμοποιήθηκε σωστά ο όρος OBD. :-)

mitsus78
16-08-17, 19:35
OTG λέγεται το USB OTG (USB On The Go).

OBD λέγεται το On Board Diagnostic.

Προφανώς χρησιμοποιήθηκε σωστά ο όρος OBD. :-)Βεβαιως και το εγραψε σωστα. Εγω αναφερομαι στην τελευταια παρενθεση για τον ανταπτορα. Κακως δεν το διευκρινισα

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk