PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρίξιμο ηχείων στις λακουβες



dimitriseas
15-08-17, 18:23
Καλησπερα παιδια. Έχω περάσει ηχοσύστημα με 2 ενισχυτες . Έναν για το sub και τον άλλο για τα ηχεία. Όταν το αμάξι χτυπάει σε λακούβα ακούγεται ένα δυνατο τσαφ.. από που να αρχίσω να ψάχνω. Τι να είναι αυτό αραγε

mikemtb
15-08-17, 20:02
Δηλαδή λίγες πληροφορίες παραπάνω δεν μπορείς να δώσεις? Όπως ας πούμε: από ποια ηχεία ακούγεται το τσαφ ? Από όλα?

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

dimitriseas
15-08-17, 20:07
Λογικά ακούγεται από τα ηχεία όχι από το subwoofer. Δεν ξέρω τι άλλο να πω που βοηθούσε..

giannakis1983
15-08-17, 20:18
Το πιθανοτερο να ειναι απο καποιο "χαλαρο" η ακομα και κομμενο RCA. Κοιτα ομως και για χαλαρές συνδέσεις στις παροχές σου (ενισχυτές , ασφαλειοθήκη , πόλους...)

p270
15-08-17, 20:50
μπορει και ψυχρες κολλησεις σε καποιον ενισχυτη απο τους δυο που εχεις ειχα ιδιο προβλημα και εγω

dimitriseas
15-08-17, 21:47
Πολύ ωραία μου δώσατε κάποιες καλές ιδέες για να αρχίσω το ψάξιμο... Ευχαριστώ παιδιά

agis68
16-08-17, 06:00
πάντως καλό είναι να αποφεύγεις τις λακκούβες....:)
Δες επίσης αν είναι σε καλή κατάσταση τα λάστιχα και το χαρτί του κάθε μεγαφώνου. Μην έχει ξεκολλήσει τίποτα πάνω στον κώνο (μια φορά μου είχε συμβει και όταν είχε κραδασμούς έπεζε ολο το πηνίο πάνω στο κώνο και ακουγόνταν περίεργα με θόρυβο)

dimitriseas
16-08-17, 21:24
Χαχαχα ωραίος . Δεν έχεις κ άδικο να ακόμα ένας λόγος να μην πάω από δρόμο με λακούβες το bmw. Τα ηχεία είναι καινούργια. Εχω μία υποψία ότι επειδή ακουμπάνε οι ενισχυτές μεταξύ τους να μου δημιουργεί θέμα

Dbnn
18-08-17, 14:46
Απλα αλλαξε τα rca σου και βαλε κατι σοβαρο. Επισης φτιαξε τις γειωσεις στους ενισχυτες σου. Ξυσε με υαλοχαρτο τη λαμαρινα που θα βιδωσεις τις γειωσεις.
Μην ψαχνεσαι για αλλα θεματα. Δεν υπαρχουν. Μπαπ γκουπ σε λακουβες σημαινουν ανεπαρκη γειωση και rca.