PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΥΡΕΣΗ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΩΣ ;



ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΟΙΝΙΑΔΕΣ
26-09-17, 23:33
Χαιρεται συναδελφοι μια συμαντικη ερωτηση για μενα το πως θα βρω τον hot berd το ξερω θα δω που κοιτανε οι ηλιακοι.... γελατε ; το πως θα βρω τον Ηellas sat το ξερω λιγο πιο αριστερα απο κει που κοιτανε οι ηλιακοι...γελατε ξανα ;
το πως θα βρω ομως τον amos , τον astra , τον thor , τους αραβικους τους ρωσικους δεν το ξερω κατι μου ειπε ενας συναδελφος για γκρινουιτς αλλα δεν το καταλαβα ρε παιδια το ξερω οτι παιρνω το περιοδικο που τους εχει και μου λεει π.χ, 9 ανατολικα ναι αλλα με σταθερο σημειο αναφορας τον βορα ;

her
27-09-17, 07:37
Επειδή παίζουμε με χιλιοστά για να κάνεις στόχευση θα χρειαστείς πεδιομετρο ή πυξίδα. Και η πυξίδα δεν ειναι πολύ εύκολη. Λίγα χιλιοστά να σου φύγει δεξια αριστερα ή πανω κάτω δεν θα έχεις σήμα

maxtak
27-09-17, 09:52
Χαιρεται συναδελφοι μια συμαντικη ερωτηση για μενα το πως θα βρω τον hot berd το ξερω θα δω που κοιτανε οι ηλιακοι.... γελατε ; το πως θα βρω τον Ηellas sat το ξερω λιγο πιο αριστερα απο κει που κοιτανε οι ηλιακοι...γελατε ξανα ;
το πως θα βρω ομως τον amos , τον astra , τον thor , τους αραβικους τους ρωσικους δεν το ξερω κατι μου ειπε ενας συναδελφος για γκρινουιτς αλλα δεν το καταλαβα ρε παιδια το ξερω οτι παιρνω το περιοδικο που τους εχει και μου λεει π.χ, 9 ανατολικα ναι αλλα με σταθερο σημειο αναφορας τον βορα ;

για δοκιμασε http://www.dishpointer.com/
μπορεις να βαλεις τις συντεταγμενες του σπιτιου σου και να ψαξεις..........

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
28-09-17, 00:30
- Θεόδωρε τι ακριβώς θέλεις να κάνεις? το να βρείς τους δορυφόρους είναι απο εύκολο για τους ισχυρούς δορυφόρους έως πολύ δύσκολο (απαιτεί εμπειρία) για τους αδύνατους γι΄ αυτό γίνε πιο συγκεκριμένος έχεις εξοπλισμό και τί μόνο έτσι θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΟΙΝΙΑΔΕΣ
28-09-17, 21:35
Εχω πεδιομετρο και βρισκω αυτους που ζητουν συνηθως οι πελατες αυτο που ρωταω ειναι για τον intelsat 10-12 παραδειγμα ειναι στις 1,0ο W πως το ερμηνευω το ''στις μια μοιρα δυτικα '' δηλαδη βλεπω την πυξιδα δυτικα στις 1 μοιρες ως προς τι ομως ; απο την δυση μετρω προς νοτιοδυτικα η βοριοδυτικα κατι μου ειπε συναδελφος για το γκρινουιτς , μπορει να μοιαζει αστεια ερωτηση ωστοσο με προβληματιζει και δεν εχω λαβει σαφη απαντηση για το πως γινεται αυτο.

nikknikk4
28-09-17, 22:20
---------------------

MacGyver
28-09-17, 22:23
Δεν είναι έτσι.
Οι δορυφόροι είναι σε συγκεκριμένη θέση (νοητό ομόκεντρο δαχτυλίδι).
Το νοητό δαχτυλίδι πάνω από το Γκρίνουϊτς είναι το 0. Οι προς την Ελλάδα...Ασία είναι East.
Οι προς την Ισπανία...Ατλαντικό West.
Το πού θα τον δεις με την πυξίδα σου εξαρτάται από την περιοχή.
Π.χ τον Astra 19° η Αλεξανδρούπολη τον βλέπει με την πυξίδα στις 185° εγώ στις 181° και η Κέρκυρα στις 177° νούμερα που δεν έχουν καμία σχέση με το 19.
Στο λίνκ που σου έδωσαν, μπορείς να βρεις σε ποιες μοίρες θα βλέπεις με την πυξίδα σου τον καθένα.

nikknikk4
28-09-17, 22:50
diegrapsa ta prohgoymena post giati nomizo oti to thema einai trolia

pstratos
29-09-17, 01:11
Ενας δορυφορος στις 0 είναι στον μεσημβρινο του Grenwich. Δηλ ένας Λονδρεζος θα τον βρει ακριβως νοτια στις 180 τις πυξιδας του. Ο hotbird είναι στις 13Ε, δηλ ο Λονδρεζος φίλος θα τον βρει 13μοιρες ανατολικά του στις 180 - 13 = 167 της πυξίδας. Ο Ισπανος 30W αντιστοιχα θα είναι 30 μοιρες δυτικά του Λονδινου δηλ 180+30 = 210 πυξίδα.
Πάμε τωρα σε εμας, πχ Αθήνα. Η Αθηνα βρίσκεται 23 μοιρες ανατολικα του Λονδινου. Οπότε αν στοχεύσουμε ευθεια Νοτο θα βρούμε τον 23Ε Astra 3B. Για του υπόλοιπους αφαιρούμε 23 μοίρες από τη θέση τους για να βρούμε το αζιμούθιο σε σχεση με το γεωγραφικό μας μήκος. πχ για τον Hotbird 13E είναι 23 - 13 = 10 μοίρες δυτικά του Νότου μας, δηλ 190 μοιρες στη πυξιδα. Hellassat 39Ε 23 - 39 = -16 δηλ 16 μοιρες ανατολικα του νοτου μας, 164 στην πυξιδα.

Πριν από πολλά χρόνια είχα πετύχει σε πάρκο κεραιών τότε συνάδελφο να ψάχνει Αστρα2 στα Βορειοανατολικα!! Όταν τον ρώτησα τι ψάχνει εκει στον Βορρα μου απάντησε ατάραχα τον Αστρα στις 28!!! Τον ρώτησα αν έχει βρει και άλλους βορειοτερα της ανατολής :lool:

MacGyver
29-09-17, 14:56
pstratos, η γεωμετρία όμως μας λέει ότι δεν τόσο απλά τα πράγματα.

ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΟΙΝΙΑΔΕΣ
29-09-17, 23:43
Ευχαριστω πολυ ολους επιτελους μπορω να πω πως μπηκα στο νοημα.

pstratos
30-09-17, 08:19
Φυσικά, πρέπει να υπολογίσεις απόκλιση μαγν - πραγματικού Βορα, και μετά να κάνεις τις αφαιρέσεις σε σφαιρικές συντεταγμένες.... Αν βάλεις οτι οι απλές πυξίδες δεν έχουν ακρίβεια πάνω από 3-4 μοίρες θα καταλάβεις ότι η στόχευση με πυξίδα απλά σου δίνει ένα μπούσουλα σε ποια περιοχή να αρχίσεις να ψάχνεις.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
01-10-17, 22:59
- Ενας πρακτικός τρόπος να βρίσκεις τον δύσκολο δορυφόρο είναι να εντοπίσεις πρώτα τον εύκολο κοντινό π.χ. αν θέλεις τον YAMAL 402 54.9 μοίρες ανατολικά βρίσκεις πρώτα τον TURK SAT 42 και πηγαίνεις λίγο ανατολικά, δηλαδή χρησιμοποιούμε τον ισχυρό δορυφόρο σαν σημείο αναφοράς. Πολύ σωστά λέει 0 pstratos ότι η πυξίδα έχει ακρίβεια 3 - 4 μοίρες μας δείχνει στο περίπου το σημείο που θέλουμε.

MacGyver
03-10-17, 00:13
Οι προσθαφαιρέσεις, όπως τις περιγράφετε, δεν ισχύουν , ανεξάρτητα από το τυχόν σφάλμα της πυξίδας.
Οι μοίρες αναφέρονται στη απόλυτη θέση του κάθε δορυφόρου. Ο Astra 19.2° βρίσκεται στον 19ο μεσημβρινό ανατολικά σε σχέση με το 0 του Greenwich, όταν τον βλέπουμε από το κέντρο της γης.
Από κει και πέρα, η θέση που τους βλέπει η κάθε περιοχή δεν έχει καμία σχέση με αυτό το νούμερο.
Την Κρήτη εγώ την βλέπω νότια (180°), ο Αιγύπτιος Βόρεια (0°), ο Τούρκος δυτικά (270°), ο Ιταλός ανατολικά (90°)!

Έτσι, όταν τους βλέπουμε από την επιφάνεια της γης (6.370 χλμ από το κέντρο της) ενώ ο Astra (19.2°) με τον Hot Bird (13°) βρίσκονται σε μεσημβρινούς με πραγματική διαφορά 19.2°-13°=6.2°, στην Θεσσαλονίκη το αποτέλεσμα της αφαίρεσης είναι: 19.2-13=9.2°, στην Ισπανία 19.2-13=8.3° και στο Ιράκ 19.2-13=7.5°.

https://media.giphy.com/media/12NUbkX6p4xOO4/giphy.gif

Όλα λοιπόν είναι σχετικά όπως είπε και ο μεγάλος φυσικός !