PDA

Επιστροφή στο Forum : εγκατασταση νοβα



vkalfa
08-10-17, 13:46
καλημερα σας ..θα ηθελα να σας ρωτησω..εχει ενας φιλος νοβα στο σπιτι του και κανει μετακομιση και ξηλωσε ολη την εγκατασταση και την εβαλε στο καινουργιο σπιτι..βιδωσε κανονικα την κεραια συνδεσε το καλωδιο αλλα δεν δειχνει εικονα καθολου ο αποκωδικοποιητης..εχει γυρισει παντου τον δεκτη αλλα δεν εμφανιζει εικονα..μηπως γνωριζετε γιατι?

her
08-10-17, 13:57
Θέλει ρύθμιση το κάτοπτρο. Δεν το βάζουμε με το μάτι. Παίζουμε με χιλιοστά. Μια απόκλιση 5 χιλιοστών πάνω κάτω ή δεξιά αριστερά δεν θα πιάσει τίποτα. Κανονικά θέλει πεδιομετρο.

Αλλιώς ανέβασε τον δέκτη στην ταράτσα και προσπάθησε μπας και ......

vkalfa
08-10-17, 14:27
επειδη δεν εχουμε τεχνικο εδω κοντα ξεκινησαμε να την βαλουμε μαζι..οταν λες χωρις το ματι τι εννοεις φιλε μου?

xrhstos1978
08-10-17, 14:50
επειδη δεν εχουμε τεχνικο εδω κοντα ξεκινησαμε να την βαλουμε μαζι..οταν λες χωρις το ματι τι εννοεις φιλε μου?

χαχαχχαχαχα θελει πεδιομετρο για να βρεις το δορυφόρο φιλε

vkalfa
08-10-17, 14:54
αν το βαλω σε ενα δεκτη του οτε tv θα λειτουργησει?

djsadim
08-10-17, 14:55
εδώ υπάρχει ένας οδηγός που μπορεί να σε βοηθήσει.
http://www.akouseto.gr/rithmiisi-ths-nova/

moutoulos
08-10-17, 14:58
... οταν λες χωρις το ματι τι εννοεις ... ?

Να έτσι:
70931

Δεν είπε "χωρίς το μάτι" (μην στραβωθούμε κιόλας). Είπε "με το μάτι".

Ο Ηρακλής θέλει να πεί ... οτι δεν κάνουμε τέτοιες δουλειές στο περίπου.
Αν εσύ ξέρεις ή έχεις βρεί που θα στρέψεις το κάτοπτρό σου ... δεν σημαίνει
οτι μπορείς να βρείς την νοητή ευθεία (μοίρες κτλ) απλά με το γυρίσεις πρός
τα εκεί ...

Θες μικρο-μετρικές ρυθμίσεις για να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Αυτό γίνεται με πεδιόμετρο καλό ή έστω απλό SAT Finder... ή απλά με φορητό
δέκτη.

vkalfa
08-10-17, 14:58
εδώ υπάρχει ένας οδηγός που μπορεί να σε βοηθήσει.
http://www.akouseto.gr/rithmiisi-ths-nova/τον εχω διαβασει τον οδηγο φιλε μου..πανω σε αυτον τον οδηγο ξεκινησα να βαλω το νοβα..αλλα οπου και να γυρισω τον δεκτη (τον οποιο εχω βιδωμενο σε ενα κονταρι οριζοντιο) δεν μου βγαζει καθολου σημα πουθενα..ουτε 1% σημα δεν δειχνει πουθενα..εκανα τον αποκωδικοποιητη επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων..λετε να φταιει αυτο που δεν βρισκω σημα?

kiros
08-10-17, 15:53
τον εχω διαβασει τον οδηγο φιλε μου..πανω σε αυτον τον οδηγο ξεκινησα να βαλω το νοβα..αλλα οπου και να γυρισω τον δεκτη (τον οποιο εχω βιδωμενο σε ενα κονταρι οριζοντιο) δεν μου βγαζει καθολου σημα πουθενα..ουτε 1% σημα δεν δειχνει πουθενα..εκανα τον αποκωδικοποιητη επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων..λετε να φταιει αυτο που δεν βρισκω σημα?
Καινούργιο σύστημα είναι αυτό;

vkalfa
08-10-17, 16:15
Καινούργιο σύστημα είναι αυτό;οχι φιλε..το ειχε αρκετο καιρο και λογω μετακομισης το εβγαλε και τα παμε στο νεο σπιτι..εχω στερεωσει σε σταθερο κονταρι εχω κανει ολες τις διεργασιες του οδηγου που μου ειπατε παραπανω και δεν βρισκω σημα καθολου οπως προειπα.εκανα επαναφορα ρυθμισεων στον αποκωδικοποιητη αλλα παλι τα ιδια

vkalfa
08-10-17, 16:18
Να έτσι:
70931

Δεν είπε "χωρίς το μάτι" (μην στραβωθούμε κιόλας). Είπε "με το μάτι".

Ο Ηρακλής θέλει να πεί ... οτι δεν κάνουμε τέτοιες δουλειές στο περίπου.
Αν εσύ ξέρεις ή έχεις βρεί που θα στρέψεις το κάτοπτρό σου ... δεν σημαίνει
οτι μπορείς να βρείς την νοητή ευθεία (μοίρες κτλ) απλά με το γυρίσεις πρός
τα εκεί ...

Θες μικρο-μετρικές ρυθμίσεις για να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Αυτό γίνεται με πεδιόμετρο καλό ή έστω απλό SAT Finder... ή απλά με φορητό
δέκτη.
το γνωριζω φιλε μου..αλλα παλιοτερα ειχα βαλει σπιτι μου ενα δεκτη χωρις πεδιομετρο και μετα απο λιγη ανιχνευση δεξια αριστερα πανω κατω ειχα βρει σημα εστω και 70%..τωρα το κανω και δεν βρισκει ουτε 1%

MacGyver
08-10-17, 17:11
Σύμφωνα με όσα είπε ένας Σαμιώτης κοντοπατριώτης σου πριν 2.500 χρόνια, μετακίνηση του LNB κατά μία μοίρα (ένα εκατοστό) , ισοδυναμεί με μετακίνηση ίση με 600 χιλιόμετρα στο ύψος που είναι οι δορυφόροι.
Δηλαδή την μία φορά θα κοιτάζεις την Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου, και 1 εκατοστό δίπλα την Θεσσαλονίκη.
Με αυτά τα δεδομένα και με την προϋπόθεση ότι παράλληλα θα πρέπει να βρεις και το πάνω κάτω, οι πιθανότητες να τον βρεις με το μάτι (=στο περίπου) είναι ελάχιστες.

vkalfa
08-10-17, 17:32
αν βαλω το καλωδιο σε ενα δεκτη οτε tv θα βρω σημα η οχι?

lepouras
08-10-17, 17:36
αν βαλω το καλωδιο σε ενα δεκτη οτε tv θα βρω σημα η οχι?
άντε και έβαλες τον δέκτη του ΟΤΕ τβ ποιο σήμα θα βρεις? του ΟΤΕ. οπότε μετά που θα βάλεις της νοβα θα δεις τίποτα?

vkalfa
08-10-17, 17:49
σε ενα ηδη εγκατεστημενο ταψι του οτε αν βαλω το δικο μου καλωδιο του νοβα θα δειξει σημα?

lepouras
08-10-17, 18:12
όχι φυσικά. άλλο δορυφόρο βλέπει το νοβα και άλλο ο ΟΤΕ και δεν είναι η διαφορά τους μόνο στις μοίρες ανατολή η δύση αλλά έχουν και διαφορετική κλήση τα πιάτα (το επάνω κάτω δηλαδή). οπότε θα μπορούσαμε να πούμε χοντρικά το ...... καμιά σχέση το νοβα με το ΟΤΕ

vkalfa
08-10-17, 18:22
όχι φυσικά. άλλο δορυφόρο βλέπει το νοβα και άλλο ο ΟΤΕ και δεν είναι η διαφορά τους μόνο στις μοίρες ανατολή η δύση αλλά έχουν και διαφορετική κλήση τα πιάτα (το επάνω κάτω δηλαδή). οπότε θα μπορούσαμε να πούμε χοντρικά το ...... καμιά σχέση το νοβα με το ΟΤΕοταν εχει διπλο LNB πως γινεται και συγχρονιζονται?

lepouras
08-10-17, 18:37
όταν λες διπλό τη εννοείς. δύο LNB? το πιάτο τότε δεν είναι μικρο ούτε σαν του ΟΤΕ ούτε σαν της νοβα και το ότι το ένα έχει κάποια απόσταση με το άλλο(έστω και αν εσύ το βλέπει δίπλα δίπλα) σου λέει ότι βλέπει διαφορετικό δορυφόρο.

vkalfa
08-10-17, 18:51
δεν τα γνωριζω καλα αυτα φιλε μου και με συγχωρεις αν γινομαι κουραστικος..απλα εχω δει σε ενα ταψι δυο καλωδια γιαυτο ρωτησα..μια αλλη ερωτηση φιλε μου..επειδη εχω κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και δεν εχει καναλια εγκατεστημενα ο αποκωδικοποιητης πως θα καταλαβω οτι εχω βρει σημα?

lepouras
08-10-17, 19:12
το πιθανότερο είναι ότι δεν θα καταλάβεις. αν πριν είχες μια ελπίδα έστω και τυχαία να βρεις, τώρα δεν βλέπω τρόπο να το καταφέρεις αν δεν συντονιστεί πρώτα το πιάτο. αλλά δεν είμαι ειδικός σε αυτά για να σου πω με σιγουριά. το σίγουρο είναι ότι όταν κάτι δεν το ξέρουμε το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι πρώτα να μάθουμε και μετά να το πιάνουμε (δεν στο λέω για να σε προσβάλω). δεν είναι κακό να λέμε και δεν ξέρω προκειμένου να μην τα κάνουμε χειρότερα όσο και να θέλουμε να βοηθήσουμε.
το ότι κάποια στιγμή έφτιαξες του σπιτιού σου δεν σημαίνει ότι δεν το έκανες τυχαία. και εγώ σπίτι μου έβγαλα το πιάτο του ΟΤΕ και έβαλα του νοβα γιατί ήταν μεγαλύτερο και παιδεύτηκα και το πέτυχα με 95% σήμα αλλά αυτό δεν με κάνει ειδικό για να το κάνω και σε άλλους, και μια φορά σε πελάτη που του άλλαξα θέση (γιατί τραβήξαμε καινούργιες γραμμές σε νέα θέση)και το βίδωσα απλά να είναι έτοιμο, τον είχα προειδοποιήσει από την αρχή ότι θα χρειαστεί τεχνικό να του το ρυθμίσει.
αλλά κατα λάθος εκεί που το βίδωσα έπιασα με την πρώτη με 80% σήμα. πάλι όμως δεν θεώρησα ότι ξέρω γιατί έτυχε και το πέτυχα. απλά πήγα και έπαιξα λοτο μετά.

vkalfa
08-10-17, 19:21
συμφωνω απολυτα φιλε μου..και εγω εξηγηθηκα οτι θα χρειαστει τεχνικο..απλα ειπαμε να προσπαθησουμε λιγακι..δν καναμε καμια ζημια στον εξοπλισμο μη αναστρεψιμη..θα παω σε ενα φιλο τον αποκωδικοποιητη να τον προγραματισω με τα καναλια πρωτα..