PDA

Επιστροφή στο Forum : SAT + ΕΠΙΓΕΙΟ



giakoumezos
09-10-17, 20:40
Καλησπέρα σας , θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση .
Μένω σε πολυκατοικία και στην ταράτσα έχει ενισχυτή κεντρικής απο εκεί λοιπον φεύγει το καλωδιο για το διαμερισμά μου και για τα υπόλοιπα.
Εγω ομως θέλω να βάλω και NOVA.
Οπότε πήρα ενα combiner με dc pass Και συνεδεσα σε αυτον το καλωδιο απ το πιατο στην μια εισοδο και το καλώδιο απ την εξοδο του ενισχυτη στην αλλη , και στην εξοδο συνδεσα το καλωδιο που παει στο διαμέρισμα μου.
Τωρα στο διαμέρισμα μου όλες οι πρίζες είναι απλες (3 διελευσης και 1 τερματική) στην μια απο αυτες (διελευσης) που είναι στο σαλόνι έχω βαλει ακριβως εναν ίδιο combiner αναπόδα . δηλαδή παιρνώ ενα καλωδιο απ την πρίζα μου και το στέλνω στο in του combiner και απο κεί βγάζω ενα καλώδιο για τον δέκτη και ένα για την τηλεόραση . Δεν έχω βάλει ακομα τον δορυφορικό δέκτη θα μπέι στις επόμενες μέρες .

Γι αυτό ήθελα να σας ρωτήσω αν πιστεύεται οτι απο σύνδεση ειμαι καλα;

Εχω κανει καποιο λάθος; Υπαρχει κατι καλύτερο να προτείνετε;
Επισυνάπτω και εικόνα του combiner
Ευχαριστώ εκ των προτέρων70940

her
11-10-17, 22:57
Η ποιο σωστή λύση ειναι να αλλάξεις όλες τις πρίζες σε πρίζες δορυφορικές.

Μπορείς να το κανεις οπως λες φτανει όμως :
Α) η πρίζα που θα βαλεις το combiner να ειναι η πρώτη.
Δηλαδή να έρχεται απευθείας απο την ταράτσα σε αυτο το σημείο και όχι να περνά απο άλλη πρίζα

Β) το combiner να συνδεθεί πριν την πρίζα. Η έξοδος uhf να δώσει σήμα στην πρίζα

giakoumezos
18-10-17, 12:40
Τελικά βρήκα λύση . Άλλαξα όλες τις πρίζες σε tv sat . Στην πρώτη έβαλα τον δεκτή χωρίς να χρησιμοποιήσω το 2ο combiner (μιας και το de combine το κάνει η πρίζα) και στην τελευταία έβαλα μια τερματική tv sat όλα παίζουν ρολόι τώρα .

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την βοήθεια

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
18-10-17, 23:23
Τελικά βρήκα λύση . Άλλαξα όλες τις πρίζες σε tv sat . Στην πρώτη έβαλα τον δεκτή χωρίς να χρησιμοποιήσω το 2ο combiner (μιας και το de combine το κάνει η πρίζα) και στην τελευταία έβαλα μια τερματική tv sat όλα παίζουν ρολόι τώρα .

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την βοήθεια

-Εννοείται βέβαια ότι μόνο σε μία πρίζα μπορείς να συνδέσεις δορυφορικό δέκτη ενώ επίγεια σε όποια θέλεις.