PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβαθμιση ηχου σε Nissan Almera n16



Almeran162001
01-03-18, 02:04
Καλησπεριζω ολα τα μελη, ειμαι νεο μελος στο forum.

Θεοω να βελτιωσω λιγο τον ηχο στο αυτοκινητο μου, οχι να βαλω ενισχυτες και subs απλα λιγο καλυτερο απο τον ηπαρχων και ποιοτικοτερο.

Εχω ενα nissan almera n16 2001 με εργοστασιακα ηχεια 16.5 blaupunkt στιςπορτες 40watt max,

Στην εταζερα εχω βαλει τα παρακετω 75watt rms

https://www.crutchfield.com/S-Vlg7Unmuqrd/p_158GTX1641/Sony-Xplod-XS-GTX1641.html

Εχω αλλαξει και την πηγη με την παρακατω 4 χ 27 rms

https://www.amazon.co.uk/Sony-CDX-GT420U-Headunit-playback-front/dp/B00127S19M

Το προβλημα ειναι οτι τα μικρα μπροστινα σε σχυ δεν συγχρονιζονται με τα μεγαλα σε ισχυ στην εταζερα με αποτελεσμα ακουγοντας δυνατα σε ενταση 25 να ακουγετε θορυβος απο ταμπροστα, ενω τα πισω παιζουν στο τερμα.

Οι ερωτησεις μου εινσι οι εξης:

1. Σιγουρα θελουν αλλαγη τα μπροστα αλλα ποσα watt? Ποια προτεινετε? Ειναι 16.5 cm ομοαξονικα.

2. Γιατι τα πισω στην εταζερα παρολο που ειναι αρκετα δυνατα γιατι δεν βγαζουν πολυ μπασο? Γιατι παιζουν μεχρι το 25 και μετα παραμορφωνονται? Φταιει ο ενισχυτης του αυτοκινητου που πιθανον τερματιζει?

Δεν θελω να βαλω ενισχυτη και sub, απλα να βελτιωσω τον ηχο με λιγο παραπανω μπασακι και να ειναι λιγο ποιοτικο ηχοσυστημα.

Σας ευχαριστω

p270
01-03-18, 09:08
Αλλαγή στα μπροστά οποιαδήποτε με split ηχεία δηλαδή ξεχωριστά γουφερ και Τουίτερ είχα το ίδιο αυτοκίνητο και τα είχα αλλάξει με κάποια τις boston acoustics τεράστια αλλαγή στον ήχο
Τώρα αν οικονομικά σε παίρνει για κατι καλύτερο και πίσω προχωρά.
Μπροστά παίρνει άνετα τα 6.5αρια
Όσο για την πηγή αν θες να την αλλάξεις ας την για το
τέλος
Ίσως και ένα sub αυτά που μπαίνουν κάτω από κάθισμα και δεν σου πιάνουν χώρο να σου έκανε δουλειά και να αφήνεις τα πίσω ως έχουν αυτά έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή

Αν σκέφτεσαι να αλλαξεις σχετικά σύντομα αυτοκινητα μην πειράξεις την πηγή το 1din δύσκολα μπαίνει στα νέα αυτοκίνητα

Almeran162001
01-03-18, 09:46
Αλλαγή στα μπροστά οποιαδήποτε με split ηχεία δηλαδή ξεχωριστά γουφερ και Τουίτερ είχα το ίδιο αυτοκίνητο και τα είχα αλλάξει με κάποια τις boston acoustics τεράστια αλλαγή στον ήχο
Τώρα αν οικονομικά σε παίρνει για κατι καλύτερο και πίσω προχωρά.
Μπροστά παίρνει άνετα τα 6.5αρια
Όσο για την πηγή αν θες να την αλλάξεις ας την για το
τέλος
Ίσως και ένα sub αυτά που μπαίνουν κάτω από κάθισμα και δεν σου πιάνουν χώρο να σου έκανε δουλειά και να αφήνεις τα πίσω ως έχουν αυτά έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή

Αν σκέφτεσαι να αλλαξεις σχετικά σύντομα αυτοκινητα μην πειράξεις την πηγή το 1din δύσκολα μπαίνει στα νέα αυτοκίνητα

Σ ευχαριστω για την απαντηση.

Θα δω λες διαφορα με τα διαιρουμενα?
Το twitter πως στερεωνεται που? Θελει τρυπες?
Εχεις να μου προτεινεις καποια?

Μου ειπε καποιος γνωστος να βαλω τα πισω ηχεια μπροστα, και πισω να βαλω oval για να εχω παραπανω μπασακι, αλλα θελει κοψιμο η εταζερα γιατι νομιζω πισω παιρνει 6.5

Σε εναν ηχοσυστηματα που το ειδε μου ειπε να αντικαταστησω τα εργοστασιακα με focal 65 με μεγαλη ευαυσθησια και θα δω τρομερη διαφορα ειπε, δεν ξερω αν ισχυει αυτο.

p270
01-03-18, 10:16
Ναι μετά split θα δεις μεγάλη βελτίωση είναι σχεδόν πάντα κπακι αλύτερα τα Τουίτερ τα βάζεις στο μαύρο καπακι που είναι πίσω από τον καθρέφτη στις πόρτες

Πίσω στις μαμά θέσεις δεν χωράνε 6.5αρια από ότι θυμάμαι για εμένα αλλαγή τα μπροστά όπως σου είπα αν αντέχεις για φοκαλ προχωρά και ένα sub κάτω από το κάθισμα και τέλος


Τώρα αν θες να κάνεις κάτι με τα πίσω χωρίς το sub που λέω τα 6'5αρια δύσκολα θα φέρουν μπάσο αλλά σίγουρα θα κόψεις την εταζερα


Για όλα αυτά βέβαια να ξέρεις παίζει ρόλο και η πηγή και ποιοτικά αλλά και κατά πόσο μπορεί να οδηγήσει σωστά τα ηχεία που θΑ βάλειςΜια καλή πηγή θα υποβαθμίσει τα καλά ηχεία
Την δουλειά θα την κάνεις .Εσύ η κατάστημα;

Almeran162001
01-03-18, 10:42
Την δουλεια θα την κανει καποιος ηχοσυστηματας γιατι δεν μπορω να τα βαλω εγω στις πορτες.

Το twitter θα βιδωθει εκει που λες?

Προτεινε μου καποιο split 6.5


Πισω εχω ηδη βαλει 6.5 , τα μπροστα δεν εχουν αλλαχτει ποτε.

Ακουω ομως εναν θορυβο χρατς χρουρς που ακουγετε απο τα πισω ηχεια οταν παταω σε κσποια λακουβα και οταν εχω κλειστο το ηχοσυστημα. Τον ιδιο θορυβο κανουν τα ηχεια και οταν βαλω ενα μπιτακι, αλλα οταν το δυναμοσω λιγο καλυοτετε ο θορυβος, λες να εχουν καει&

p270
01-03-18, 11:03
Αυτό τώρα θα το κοιτάξει ο τεχνικός στο κατάστημα ίσως έχουν σκιστη τα ηχεία ίσως κάπου δεν κάνουν επαφή από μακριά είναι δύσκολο να πει κάποιος τα φοκαλ για εμενα είναι καλά αλλά υπάρχουν και άλλα και βέβαια ανάλογα το τι έχει το καταστημα που θα πας

Ναι το Τουίτερ εκεί θα Μπέι εκεί τα είχα και εγω

Απλά διάλεξε ένα καλό κατάστημα που να έχουν γνώσεις και να μην κάνουν τσαπατσουλιες

Almeran162001
01-03-18, 11:07
Σ ευχαριστω πολυ, με κατατοπισες πληρως.

Almeran162001
01-03-18, 13:23
Αυτό τώρα θα το κοιτάξει ο τεχνικός στο κατάστημα ίσως έχουν σκιστη τα ηχεία ίσως κάπου δεν κάνουν επαφή από μακριά είναι δύσκολο να πει κάποιος τα φοκαλ για εμενα είναι καλά αλλά υπάρχουν και άλλα και βέβαια ανάλογα το τι έχει το καταστημα που θα πας

Ναι το Τουίτερ εκεί θα Μπέι εκεί τα είχα και εγω

Απλά διάλεξε ένα καλό κατάστημα που να έχουν γνώσεις και να μην κάνουν τσαπατσουλιες


Περασα απο το καταστημα πιυ ειχε τοποθετησει τα πισω ηχεια.
Το χρατς χρουτς ειπε δεν ειναι απο τα ηχεια γιατι δεν κανουν χρατς χρουτς με κλειστο το ηχοσυστημε εποε!!
Μαλλον καμια εοαφη απο το racio cd, θα το κοιταξει αλλαζοντας και τα μπροστινα ηχεια με τα
Alpine 1725s στα 60 ευρω, δεν προτεινει διαιρουμενα γιατι δεν αλλαζει κατι το ουσιαστικο ειπε.
Θα ακουγονται αρκετα καλα τα μπροστα μου ειπε.

Εσυ τι λες συμφωνεις με αυτα?

p270
01-03-18, 17:15
Δεν σύμφωνο καθόλου πες του να σου δείξει το γουφερ του split και μετά το alpine που λέει και θα καταλαβεις φυσικά παίζει ρόλο και η τιμή συν του ότι όταν το Τουίτερ είναι μαζί με το γουφερ και όχι χωριστά χάνει σε απόδοση λόγο θέσης να μην πω για το υποτιποδη crossover που έχουν τα μη διαιρούμενα
Αν επιτρέπεται σε ποιον πηγές;

Almeran162001
01-03-18, 20:57
Δεν σύμφωνο καθόλου πες του να σου δείξει το γουφερ του split και μετά το alpine που λέει και θα καταλαβεις φυσικά παίζει ρόλο και η τιμή συν του ότι όταν το Τουίτερ είναι μαζί με το γουφερ και όχι χωριστά χάνει σε απόδοση λόγο θέσης να μην πω για το υποτιποδη crossover που έχουν τα μη διαιρούμενα
Αν επιτρέπεται σε ποιον πηγές;

auto-panorama.gr

Δεν απεκλεισε τα διαιρουμενα, απλα μαλλον δεν θεωρησε σημαντικη την διαφορα του μπασου, αφου μου εξηγησε πως το πορτμπαγκαζ λειτουργει σαν αντιηχειο (Οπως τα sub σε κουτα), γι αυτο και το μπασο οισω δεν μπορεις να το εχεις μπροστα μου ειπε.

p270
01-03-18, 21:14
Δεν τον γνωρίζω αλλά εγώ επιμένω σε όσα έχω γράψει από εδώ και πέρα εσύ αποφασίζεις

Almeran162001
04-03-18, 19:55
Δεν τον γνωρίζω αλλά εγώ επιμένω σε όσα έχω γράψει από εδώ και πέρα εσύ αποφασίζεις


Τελευταια νεα.
Αν παιρνει 16.5 στρογγυλα μπρος και πισω στην εταζερα, αποφασισα γιατα
Alpine 1725s, φτηνα και καλα μου ειπαν, με ευαισθησια 92db,
τι λετε αξιζουν?

Το radio cd ειναι sonny xs gtx420, με 4 χ 52 watts total power, και 27 Χ 4 rms power, σωστα ακουσατε για τα rms , την πληροφορια την βρηκα απο το site της sony.
Θα παιξουν με τον ενισχυτη του radio cd

p270
04-03-18, 21:32
απο τα watt μονο rms κοιτας και τιποτα αλλο ,οσο για τα ηχεια δεν εχω γνωμη δεν ξερω πως παιζουν αλλα να ξερεις οτι πληρωνεις παιρνεις φυσικα παιζει ρολο και η τσεπη και οι καιροι ειναι δυσκολοι
οποτε εσυ αποφασιζεις απλα μην κανεις κατι βιαστικο πηγαινε και αλλου και παρε γνωμη και προσφορα μην τυχον πεταξεις λεφτα τσαμπα υπαρχουν και αλλα γνωστα καταστηματα μην βιαζεσαι

μπροστα σιγουρα τα παιρνει αλλα οχι οβαλ μονο στρογγυλα πισω στις μαμα θεσεις με τιποτα αν δεις οι θεσεις ειναι στα πλαστικα που κρατουν την ταζερα ,οποτε πας για κοψιμο ταζερας


τωρα ειδα ποια ηχεια ΄λες απο την φωτο δεν μου γεμιζουν το ματι

Almeran162001
05-03-18, 11:51
απο τα watt μονο rms κοιτας και τιποτα αλλο ,οσο για τα ηχεια δεν εχω γνωμη δεν ξερω πως παιζουν αλλα να ξερεις οτι πληρωνεις παιρνεις φυσικα παιζει ρολο και η τσεπη και οι καιροι ειναι δυσκολοι
οποτε εσυ αποφασιζεις απλα μην κανεις κατι βιαστικο πηγαινε και αλλου και παρε γνωμη και προσφορα μην τυχον πεταξεις λεφτα τσαμπα υπαρχουν και αλλα γνωστα καταστηματα μην βιαζεσαι

μπροστα σιγουρα τα παιρνει αλλα οχι οβαλ μονο στρογγυλα πισω στις μαμα θεσεις με τιποτα αν δεις οι θεσεις ειναι στα πλαστικα που κρατουν την ταζερα ,οποτε πας για κοψιμο ταζερας


τωρα ειδα ποια ηχεια ΄λες απο την φωτο δεν μου γεμιζουν το ματι

γιατι δεν σου γεμιζουν το ματι?

εχεις να προτεινειες καποια καλυτερα?

p270
05-03-18, 12:09
εμφανισιακα και μονο οπως ειπα δεν τα εχω δει απο κοντα και φυσικα και να τα εχει ακουσει καποιος να παιζουν ισως αλλιως να παιζουν στο δικο σου αμαξι και αλλιως σε ενα αλλα ,οπως ομως ειπα πολλες φορες ολα ειναι θεμα τιμης αν μπορεις και θελεις η πιστευεις οτι αξιζει πασε κατι κατι καλυτερο και φυσικα split αν παλι οχι προχωρα με αυτα
στην τελικη δεν αξιζει να δινουμε και τρελα λεφτα για το αυτοκινητο

Almeran162001
05-03-18, 12:46
εμφανισιακα και μονο οπως ειπα δεν τα εχω δει απο κοντα και φυσικα και να τα εχει ακουσει καποιος να παιζουν ισως αλλιως να παιζουν στο δικο σου αμαξι και αλλιως σε ενα αλλα ,οπως ομως ειπα πολλες φορες ολα ειναι θεμα τιμης αν μπορεις και θελεις η πιστευεις οτι αξιζει πασε κατι κατι καλυτερο και φυσικα split αν παλι οχι προχωρα με αυτα
στην τελικη δεν αξιζει να δινουμε και τρελα λεφτα για το αυτοκινητο

Μολις ερχομε απο εναν ηχοσυστηματα,
Του ειπα για τα hertz
http://www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=knflypage.tpl&product_id=3282&category_id=79&option=com_virtuemart&Itemid=9

για πισω στην εταζερα, λεει οκ ειναι αλλα το θεμα ειναι πως τα ηχεια αυτα εναι 60rms, και θα παιξουν με τον ενισχυτη του ραδιοφωνου που ειναι 4 χ 27rms τσεκαρισμενα απο site της sony,
Ποιοςμου λεει ομως αν δεν εχουν την ιδια τυχη των sonyxlpod τα 4ων δρομων που 75 watt rms που αρχισαν να σκιζονται, εσυ τι λες?
Τα alpine μηπως ταιριαζουν καλυτερα που ειναι 40 watt rms?

Παντως για τα hertz λενε τα καλυτερα, το θεμα ειναι αν ταιριαζουν με το ραδιοφωνο η θα τα καψω λες αν μου ξεφυγει και τα ανοιξω λιγο παραπανω?

Οπως ειπες δεν αξιζει να δινεις και πολλα λεψτα για ηχοσυστημα, δεν θελω να κανω φιγουρα, απλα να ακουω λιγο καλυτερα και οχο απαραιτητα σε υψηλες εντασεις, αν ο ηχος ειναι ποιοτικος πιστευω δεν χρειαζεσε πολυ ενταση!

Σε Nissan tiida με εργοστασιακο radio cd φιλου μου και εργοστασιακα ηχεια 16.5 ενα σε καθε πορτα, το ανοιγεις και εχει πιοτικο ηχο με πολυ μπασο και γενικα ωραιος ηχος, βεβαια αν το ανοιξεις πανω απο 22 παραμορφωνετε, αλλα δεν χρειαζετε να το ανοιξεις γιατι στο 18 ακους και δυνατα και ποιοτικα.
Αυτο θελω να κανω κι εγω σε γενικες γραμμες.

p270
05-03-18, 13:01
γιατι να σκιστουν ; δεν υπαρχει λογος μονο απο κακη ποιοτητα η αν εχουν περασει πολλα χρονια μπορει να χαλασει η αναρτηση του ηχειου ειδικα στο αυτοκινητο που τα ρωει και ο ηλιος
δεν ειπα για φυγουρα αλλα στο αυτοκινητο δεν ειμαστε μεσα παρα πολλες ωρες οποτε ισως να μην αξιζει να δαπανεισουμε πολλα χρηματα και στο λεω εγω που εχω σπρωξει αρκετο χρημα στο αθλημα

εγω παντως δεν εχω ακουσει καλο ηχο απο εργοστασιακο ηχοσυστημα εκτος και αν στις επιλογες κατα την αγορα η εταιρια εδινε και κατι καλυτερο επ[ι πληρωμη ομως

να καψεις το βλεπω δυσκολο εκτος και αν ακους τσιτα τα γκαζια που λεμε

εγω για τα hertz θα προχωραγα φιλε μου εχει και για μπροστα επιολογη η σου ειπε μονο για τα πισω ;

καλος ειναι αυτος που πηγες παντως

αληθεια ποιο αλμερα εχεις το κοφτο η το sedan ;

Almeran162001
05-03-18, 15:44
γιατι να σκιστουν ; δεν υπαρχει λογος μονο απο κακη ποιοτητα η αν εχουν περασει πολλα χρονια μπορει να χαλασει η αναρτηση του ηχειου ειδικα στο αυτοκινητο που τα ρωει και ο ηλιος
δεν ειπα για φυγουρα αλλα στο αυτοκινητο δεν ειμαστε μεσα παρα πολλες ωρες οποτε ισως να μην αξιζει να δαπανεισουμε πολλα χρηματα και στο λεω εγω που εχω σπρωξει αρκετο χρημα στο αθλημα

εγω παντως δεν εχω ακουσει καλο ηχο απο εργοστασιακο ηχοσυστημα εκτος και αν στις επιλογες κατα την αγορα η εταιρια εδινε και κατι καλυτερο επ[ι πληρωμη ομως

να καψεις το βλεπω δυσκολο εκτος και αν ακους τσιτα τα γκαζια που λεμε

εγω για τα hertz θα προχωραγα φιλε μου εχει και για μπροστα επιολογη η σου ειπε μονο για τα πισω ;

καλος ειναι αυτος που πηγες παντως

αληθεια ποιο αλμερα εχεις το κοφτο η το sedan ;

Το sedan.
Σημερα μου ειπε αν θελω και τα 4 τιμη 160 Ευρω τοποθετημενα.
Ειπε πως ειναι εξαιρετικα, του εστειλα και email για λιγο καλυτερη τιμη και περιμενω να απαντησει να τα βαλω τελος του μηνα οταν θα εχω τα λεφτα.

p270
05-03-18, 17:21
ok sto sedan πισω μπαινουν και οβαλ το δικο μου ηταν το τριπορτο οποτε εκοβες ταζερα
καλοακουστα φιλε οταν τα βαλεις

Almeran162001
05-03-18, 17:52
ok sto sedan πισω μπαινουν και οβαλ το δικο μου ηταν το τριπορτο οποτε εκοβες ταζερα
καλοακουστα φιλε οταν τα βαλεις

Σ ευχαριστω αν και τελος του μηνα θα τα περασω περιπου.

Θα σ ενημερωσω οταν τα βαλω πως ακουγονται.

Almeran162001
18-03-18, 17:22
Σ ευχαριστω αν και τελος του μηνα θα τα περασω περιπου.

Θα σ ενημερωσω οταν τα βαλω πως ακουγονται.


Τελευταια νεα.

Τοποθετηθηκαν μπροστα στις πορτες τα Alpine spg 17c2 τα οποια αν και εχουν ευαισθησια μονο 88.5db , αυτα μου προτεινε ο ηχοσυστηματας γιατι το radiocd ειναι 4 χ 27rms!!!
Ειπε πως τα ηχεια με υψηλη ευαισθησια μπαινουν μονο σε χαμηλης ισχυος radio cd 4 χ 15rms.

Ο ηχος αναβαθμιστηκε αρκετα αφου πλεον το ανοιγω μεχρι το 25 χωρις παραμορφωση ενω πριν μεχρι το 22 με τα εργοστασιακα.

Μετα το πασχα θα βαλω τα ιδια και πισω, και θα βγαλω τα πισω τα sony που κανουν θορυβο, και θα σας ενημερωσω.

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας, θα επανελθω με νεοτερα .