Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: ZOBEL.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.antonis
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    438

    Προεπιλογή ZOBEL.

    Εχω 4 ηχεια pro 400 Watt και εχοντας διαβασει πολυ για το ''κυκλωμα εξισορροπησης αντιστασης'' (πιο απλα zobel ) θα'θελα να γραψω τι πατατηρησα δοκιμαζοντας το. Crossover εχω μονο στην κορνα, το woofer ειναι κατευθειαν συνδεμενο στην εισοδο του ηχειου. Στο ιντερνετ αναφερουν οτι το κυκλωμα αυτο διατηρει σταθερη την αντισταση του μεγαφωνου σε σχεση με τα σκαμπανεβασματα της συχνοτητας τα οποια (χωρις το zobel) συμπαρασυρουν μαζι και την καημενη την αντισταση στο διαβα τους. Αλλοι λεν οτι βελτιωνει την ποιοτητα του ηχου τους. αλλοι οχι. Ολοι ομως λενε οτι το zobel ''βοηθα'' το (υπαρχον) crossover να κανει πιο καλα τη δουλεια του. Εχοντας λοιπον κι ενα πηνιο 2.1 mH δοκιμασα το zobel στο μεγαφωνο με αλλα και χωρις το πηνιο. Με το πηνιο σε σειρα με το woofer ''κοπηκαν'' καμποσα πριμα (ηταν απο παλιο project, δεν θυμαμαι συχνοτητες αποκοπης κλπ) λογικο κι επομενο βεβαια .Προσθετοντας το zobel τα πριμα επεσαν κι αλλο (χαμηλωσε τη συχνοτητα αποκοπης?). Με το zobel σκετο δενυπηρξε καμμια μα καμμια αλλαγη στον ηχο του woofer. Αρα το κυκλωμα αυτο επηρεαζει τη συχνοτητα αποκοπης του μεγαφωνου που συνοδευει?

    Δεδομενου οτι βοηθα την αντισταση του μεγαφωνου ΚΑΙ ΜΟΝΟ να το συνδεσω σκετο? Ο ηχος του ως εχει μου αρεσει. Συγνωμη εαν εγινα κουραστικος...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    εγω δεν καταλαβα τι πας να κανεις. ετσι πειραματιζεσαι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.antonis
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    438

    Προεπιλογή

    Εαν το κυκλωμα zobel κρατα σταθερη την αντισταση του woofer σε σχεση με τη συχνοτητα τοτε αυτο δεν θα ''ξεκουραζει'' ενα τελικο που θα δουλευει 4 ηχεια δηλ. 4Ω σε καθε καναλι ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.039

    Προεπιλογή

    Όχι. Ο ενισχυτής χαίρεται αφάνταστα βλέποντας την αντίσταση του ηχείου στην έξοδό του να αυξάνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Zobel
    By Kourkounatos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-16, 16:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας