Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Προενισχυτής RIAA

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή Προενισχυτής RIAA

    Στο νήμα αυτό θα σας παρουσιάσω την κατασκευή ενός προενισχυτή RIAA. Δεν είναι και ιδιαίτερα πρωτότυπο το θέμα αλλά λόγω κόστους προτίμησα να τον σχεδιάσω αντί να τον αγοράσω έτοιμο.

    Το κουτί στο οποίο θα στεγαστεί είναι το Synergy S120 της OKW.



    H πλακέτα σχεδιάστηκε στο Eagle 7.70 και βασίζεται σε διπλούς τελεστικούς ανά κανάλι. Με αυτό τον τρόπο έχουμε (πιθανόν!) λιγότερο θόρυβο αφού έχουμε μικρότερη ενίσχυση ανά στάδιο και επιπλέον η ισοστάθμιση κατά RIAA, που γίνεται σε 2 στάδια, μειώνει επιπλέον τον θόρυβο του προηγούμενου σταδίου.

    Στο pdf που επισυνάπτω υπάρχει το θεωρητικό κύκλωμα της κατασκευής.

    Θα ακολουθήσει και το αρχείο της πλακέτας.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    15 Not allowed! Not allowed!

  2. 13 μέλη ευχαρίστησαν τον 744 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (11-04-22), airgeorge (10-04-22), AKHS (10-04-22), aktis (12-04-22), babisko (21-06-22), elektronio (10-04-22), ezizu (10-04-22), Hulk (14-04-22), ΜαστροΤζεπέτο (10-04-22), Τρελός Επιστήμονας (10-04-22), SeAfasia (16-04-22), selectronic (19-04-22), tlschvs (02-06-22)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή Προενισχυτής RIAA

    Σε αυτό το επισυναπτόμενο υπάρχουν τα gerber αρχεία αλλά και τα Eagle για όποιον θέλει να τα πειράξει.

    Έχω παραγγείλει 5 πλακέτες (κόκκινου χρώματος) που θα έρθουν περίπου σε 10 ημέρες και μάλλον δεν θα τις χρησιμοποιήσω όλες.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    7 Not allowed! Not allowed!

  4. 6 μέλη ευχαρίστησαν τον 744 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    airgeorge (10-04-22), elektronio (10-04-22), ezizu (10-04-22), kostas69 (10-04-22), mikemtb (10-04-22), Τρελός Επιστήμονας (10-04-22)

  5. #3
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.950

    Προεπιλογή

    Μπράβο!!! Έναν παρόμοιο έχω εδώ και περισσότερο από 2 δεκαετίες σε σχέδια του Ελέκτορ. Εκείνη την εποχή είχα δοκιμάσει τα ΝΕ5532 από μια παρτίδα αλλά τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά. Δεν κατάλαβα αν έφταιγε η συγκεκριμένη παρτίδα ή η ποιότητα του τελεστικού. Είχα την εντύπωση ότι ο ήχος από το βινύλιο έβγαινε από... ραδιοφωνάκι της τσέπης! (εντάξει, υπερβάλλω λίγο αλλά δεν είπα ψέμματα). Αντικατέστησα τα 5532 με OPA27 και η διαφορά ήταν εμφανέστατα προς το καλύτερο. Το κύκλωμα ήταν σαφώς ΟΚ, τα ολοκληρωμένα υπολείπονταν σε ποιότητα. Όταν τα δοκιμάσετε θα ήθελα να μας γράψετε τις παρατηρήσεις σας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τρελός Επιστήμονας : 10-04-22 στις 14:14
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ όλους. Δημήτρη, πράγματι είχα και εγώ παρόμοια εμπειρία από τον 5532 αλλά επίσης πιστεύω ότι ήταν απομίμηση και όχι ο αυθεντικός. Είχα παρατηρήσει μεγαλύτερο θόρυβο από πολύ παλιότερο ενισχυτή (Rotel RA-714) και λίγο έχω τις επιφυλάξεις μου. Ωστόσο έχω διαθέσιμους και άλλους τελεστικούς ώστε να κάνω δοκιμές και συγκριτικά τα δύο κανάλια μεταξύ τους, αφού θα είναι διακριτά και οι τελεστικοί σε βάσεις.

    Απέφυγα να κάνω δοκιμές σε ράστερ αφού οι κακές επαφές, η έλλειψη γείωσης και θωράκισης μάλλον θα έδιναν λάθος εικόνα. Λίγο υπομονή μέχρι την τελική δοκιμή.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.950

    Προεπιλογή

    Γιάννη δεν είχα θόρυβο με τους 5532, μόνο ακουστή παραμόρφωση. Πιθανότατα να έφταιγε η κακή ποιότητα της παρτίδας. Για απομίμμηση δεν νομίζω διότι πριν από 20 χρόνια δεν έβρισκες εύκολα τις γνωστές ασιατικές "μαϊμούδες". Τα OP27 αμέσως λειτούργησαν τέλεια και δεν τα έχω πειράξει από τότε. Η κατασκευή ήταν με "πατέντα" πάνω σε πλακέτα χωρίς etching και με τη μέθοδο "Manhattan" (κομμάτια πίστας τυπωμένου τα οποία λειτουργούσαν ως βάσεις στήριξης εξαρτημάτων), δηλαδή σαν πειραματική rf τεχνική. Το τροφοδοτικό είναι 2Χ15 βολτ σε ξεχωριστό κουτί. Το πικάπ με το οποίο συνεργάζεται είναι ένα Thorens TD166 MKIV , η κεφαλή Pickering PDA και ο τελικός ενισχυτής ιδιοκατασκευή με λυχνίες. Συνεργάζεται τέλεια με την κεφαλή κινητού μαγνήτη.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Παραμόρφωση δεν είχα, ο ήχος ήταν εφάμιλλος αλλά ο θόρυβος περισσότερος. Δεν χρειάστηκε καν όργανα.

    Την είσοδο την φόρτισες με κάποιο πυκνωτή παράλληλα? Στο κύκλωμα προβλέπω έναν 100pF αλλά μετά που έστειλα την πλακέτα σκέφτηκα ότι θα μπορούσα και έπρεπε να έχω επιλογές με διάφορους π.χ. 33pf, 47pF, 100pf, 220pf με 4πλό dip-switch.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.950

    Προεπιλογή

    Παράλληλα στην είσοδο αρχικά είχα 47pF αλλά τον έβγαλα διότι χωρίς αυτόν έπαιζε καλύτερα. Τα καλώδια μετρήθηκαν στα 100pF και έμειναν έτσι. Κάποιοα στιγμή μπορεί να τα αλλάξω με καλύτερα, οπότε τότε θα αναθεωρήσω και τη χωρητικότητα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    432

    Προεπιλογή

    αρχικά μπράβο σου για την κατασκευή.
    Περιμένω και μερικές φωτο από την ολοκληρωμένη την κατασκευή, όταν έρθουν οι πλακέτες σου φυσικά.
    Το ne5532 παρά τα χρονάκια του, εξακολουθεί να είναι ένας εξαιρετικός OPA.
    Στο σχέδιο δεν υπάρχει πρόβλεψη για ένα φίλτρο ‘rumble’ (υποηχητικό),
    και όπως σημειώνει ο Rod Elliott, θα είναι πρόβλημα ο θόρυβος χαμηλής συχνότητας και προτείνει κάποιες λύσεις, δες εδώ.
    Για φίλτρο κάτω των 20Hz η πρότασή του είναι εδώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Kernel Panic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    744 (14-04-22)

  12. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο για το sub-sonic φίλτρο αλλά από την άλλη αφήνω την ευχέρεια στον τελικό χρήστη να έχει ή όχι το φίλτρο.

    Έχω αναρτήσει και τα σχέδια στο Eagle και έτσι όποιος θέλει μπορεί να τα τροποποιήσει προς αυτή την κατεύθυνση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Οι πλακέτες ήρθαν αλλά ο χρόνο ελάχιστος. Σήμερα μοντάρισα μια για να δούμε και πως δείχνει! Το αλουμίνιο είναι πολύ καλά ανοδιωμένο και μάλλον θα έχω θέμα με τη θωράκιση-γείωση του κουτιού.

    Πιθανόν να το γειώσω μαζί με τα βύσματα εισόδου εξόδου σε ένα σημείο στην πλακέτα.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  RIAA.jpg Εμφανίσεις:  184 Μέγεθος:  70,7 KB  

    5 Not allowed! Not allowed!

  14. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον 744 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    airgeorge (15-05-22), mikemtb (15-05-22), Τρελός Επιστήμονας (15-05-22)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προενισχυτής RIAA με λυχνίες
    By CLOCKMAN in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-19, 22:48
  2. ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΠΙΚΑΠ RIAA
    By biker883 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-16, 20:16
  3. Λαμπάτος stereo προενισχυής με είσοδο RIAA και AUX
    By sv9dri in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-12, 23:22
  4. Ενισχυτής & Προενισχυτής
    By georgelaskos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-11, 10:40
  5. Προενισχυτής ήχου
    By ALAMAN in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-11, 11:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας