Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: Τι ειναι η αυτεπαγωγη (Η) ενος πηνιου;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή Τι ειναι η αυτεπαγωγη (Η) ενος πηνιου;

    Σηκωνω ενα θεμα για να μου δωσετε να καταλαβω τι ακριβως ειναι η αυτεπαγωγη ενος πηνιου, που μας χρησιμευει, πως μετριεται και πως και τι πρεπει να εχουμε υπ'οψιν μας οσον αφορα αυτην.Ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Ακη αυτο το εχω βρει ηδη, το διαβασα και δεν καταλαβα πολλα, χοντρικα επιασα οτι η αυτεπαγωγη ειναι καποιου ειδους χωρητικοτητα η οποια ομως υφισταται μονο σε κυκλωματα με εναλλασομενο ρευμα και αρα μονο εκει μπορουν να χρησιμοποηθουν πηνια...Κατι τετοιο τελοσπαντων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Παναγιωτη αν θες να μετρησης τα πηνια για το ραδιο δεν αρκει μονο αυτο σε αυτα τα πηνια μετραει και ο συντελεστης ποιοτητας Q.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.567

    Προεπιλογή

    Το άρθρο τα λεει καλά, τωρα για λίγο ποιό απλοϊκα αν σε βοηθήσει:

    Και η χωρητικότητα και η αυτεπαγωγή είναι μέτρο της αδράνειας του εξαρτήματος.

    Στη χωρητικότητα κάθε μεταβολή τάσης, συνοδεύεται απο αντιστροφη μεταβολή ρεύματος (το ρεύμα ξεκινά με μέγιστη τιμή και ελατωνεται, η τάση ανάποδα).

    Στην επαγωγή κάθε μεταβολή ρεύματος, συνοδεύετε απο δημιουργία αντίστροφης τάσης.

    Ενας συνδιασμός πηνείου-πυκνωτή δημιουργεί ένα συντονισμένο κύκλωμα και αν η ποιότητα του είναι ικανοποιητική, τότε έχουμε μέγιστη ταλάντωση (συντονισμός) με ελάχιστες απώλειες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Χοντρικα αρχισα να καταλαβαινω περι τινος προκειται απλα επειδη ειμαι πρακτικος/εμπειρικος τυπος και ελαχιστα θεωρητικος προσπαθω να συνδεσω την θεωρια με αυτα που βλεπω.

    Θανο οχι καμια σχεση με μετρησεις τοσο σοβαρες, απλα χαζευοντας για να παρω καπασιτομετρο ειδα ενα που εχει και μετρησεις σε Η και απο εκει αρχισε ολη η ιστορια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Συνηθως, για την κατανοηση των ηλεκτρικων φαινομενων, βοηθαει το υδραυλικο ισοδυναμο.
    Σε αυτο λοιπον ,μπορουμε να παρομιασουμε το πηνιο ,ως ενα λαστιχο ποτισματος (αρκετα μαλακο για την καλυτερη κατανοηση) .
    Οταν ανοιξουμε την βρυση ,μετα απο ευλογο χρονο (π.χ. 5 λεπτα) οσο νερο ρεει απο τη βρυση ,τοσο νερο θα ρεει και απο την αλλη ακρη του λαστιχου. Αρα στη συνεχη ροη δεν βλεπουμε να επιρεαζει καπου το λαστιχο μας. DC
    Τι γινεται ομως στις πρωτες στιγμες που ανοιγουμε τη βρυση? Το λαστιχο που στην αρχη δεν εχει νερο μεσα και ειναι "πατημενο" ,αρχιζει να φουσκωνει,χωρις να δινει νερο στην ελευθερη του ακρη.Μολις φουσκωσει και φτασει το νερο στην αλλη ακρη τοτε το νερο αρχιζει να ρεει κανονικα .Στο πηνιο αυτο συμβαινει μολις κλεισει το κυκλωμα , και το ιδιο αντιδραει στην αλλαγη της τασης ,αδρανιακα.
    Το αντιστροφο συμβαινει οταν κλεισουμε την βρυση .Εδω παρατηρουμε στην αρκη του λαστιχου να τρεχει νερο ,εος οτου "ξεφουσκωσει" ολο το λαστιχο. στο πηνιο εχουμε το αντιστηχο φαινομενο.
    Με το ιδιο ισοδυναμο μπορουν να εξηγηθουν και αλλα φαινομενα των πηνιων
    Για παραδειγμα, οταν κλεισουμε την ακρη του λαστιχου με το χερι και το αφησουμε ξανα, παρατηρουμε οτι στην αρχη για λιγο, το νερο τρεχει με μεγαλυτερη ενταση, γιατι αρκετη ποσοτητα νερου αποθηκευτηκε μεσα στο λαστιχο που φουσκωσε πιο πολυ λογω της πιεσης που ανεβηκε οταν κλεισαμε την ακρη με το χερι.
    Στα πηνια αυτο το φαινομενο της διακοπτομενης ροης το χρησιμοποιουμε στα παλμοτροφοδοτητα για την ανιψωση τασης
    Ελπιζω να βοηθησα , εστω και μπακαλίστικα :P

    1 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    dalai ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ!

    Παρα πολλες φορες χρησιμοποιω την συγκεκριμενη τεχνικη για να λειτουργεισω αλλα και να δωσω στους γυρω μου να καταλαβουν, ειναι πιο ευκολο με κατι που βλεπουμε παρα με κατι που δεν.Βοηθησες αρκετα.Κατι ακομη, στο ολο συνολο, χρησιμοποιουμε καθολου τα μαγνητικα φαινομενα που δημιουργουνται η δεν εχουν σχεση;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    ευχαριστω για τα καλα σου λογια .Και εγω χρησιμοποιω τη μεθοδο κατα κορον...
    Νομιζω οτι ναι τα μαγνητικα φαινομενα μπλεκονται αμεσα στην αυτεπαγωγη, αλλα πρεπει να διαβασω σχετικα για να το επιβεβωσω.Εκτος αν υπαρχει καπιος πιο διαβασμενος και μας το διαλευκανει

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χοντρικα αρχισα να καταλαβαινω περι τινος προκειται απλα επειδη ειμαι πρακτικος/εμπειρικος τυπος και ελαχιστα θεωρητικος προσπαθω να συνδεσω την θεωρια με αυτα που βλεπω...
    ...χαζευοντας για να παρω καπασιτομετρο ειδα ενα που εχει και μετρησεις σε Η και απο εκει αρχισε ολη η ιστορια...
    Παναγιώτη και οι δικές μου γνώσεις στα ηλεκτρονικά προέρχονται πρώτα από την πράξη και μετά από τη θεωρητική μελέτη βιβλίων και περιοδικών. Μια και δεν είμαι ηλεκτρονικός, αλλά ερασιτέχνης και μάλιστα αυτοδίδακτος. Θα προσπαθήσω λοιπόν να μιλήσω με απλά και πρακτικά λόγια, για να το κάνω κατανοητό και για τους τυχόν αρχάριους αναγνώστες. Ας με συγχωρήσουν οι ειδικοί και οι επαγγελματίες.
    Αυτεπαγωγή
    , όπως λέει και η λέξη, είναι η (ηλεκτρομαγνητική) επαγωγή που προκαλείται από ένα πηνίο ή τσοκ ή αγωγό (inductor) στον ίδιο τον εαυτό του.

    Η ροή ηλεκτρικού ρεύματος σε ένα πηνίο (ή αγωγό) παράγει ένα μαγνητικό πεδίο.
    Κάθε μεταβολή του ρεύματος του πηνίου προκαλεί μεταβολή του μαγνητικού του πεδίου, η οποία επάγει μια τάση -ηλεκτρεγερτική δύναμη (ΗΕΔ) "εξ αυτεπαγωγής" - στο ίδιο το πηνίο, που τείνει να εξουδετερώσει την μεταβολή του ρεύματος που την προκάλεσε.
    Αυτό το φαινόμενο ονομάζεται αυτεπαγωγή (self induction) και όπως ήδη σημειώθηκε, είναι μια εφαρμογή της γενικής αρχής της αδράνειας.
    Με άλλα λόγια, η πρόκληση ροής ρεύματος στο πηνίο ή η αύξησή της προκαλεί (επάγει) σ'αυτό μια τάση με αντίθετη κατεύθυνση, που τείνει να εμποδίσει τη ροή του ρεύματος.
    Αντίθετα, άν μειώσουμε ή διακόψουμε το ρεύμα, η επαγόμενη ΗΕΔ θα τείνει να το διατηρήσει. Όλοι θα έχουμε παρατηρήσει τον σπινθήρα που δημιουργείται κατά τη διακοπή.

    Η αυτεπαγωγή του πηνίου ή αγωγού εκφράζεται με τον συντελεστή αυτεπαγωγής (Ιnductance, L).
    Το L εξαρτάται από τον αριθμό σπειρών, τη διάμετρο και το μήκος του πηνίου και τη μαγνητική διαπερατότητα του πυρήνα, αν υπάρχει.

    Η πρακτική μονάδα μέτρησης του L είναι το Ανρύ (Henry-Η).
    L =1H όταν με μεταβολή του ρεύματος 1Α/sec προκαλείται ΗΕΔ 1V.
    Στην πράξη χρησιμοποιούμε κυρίως τις υποδιαιρέσεις του Η: Μικροανρύ-μΗ (=1/1000 000 Η) ή μιλλιανρύ -mH (=1/1000 Η).

    Π.χ. Η αυτεπαγωγή ενός πηνίου κεραίας για ραδιοφωνάκι μεσαίων -όπως αυτό στο οποίο οφείλω το χόμπυ των ηλεκτρονικών και το "nick name" μου εδώ - είναι γύρω στα 200 μΗ.
    Ένα RFCh είναι 2.5mH κ.ο.κ.

    Η αυτεπαγωγή προκαλεί στο ΑC, AF & RF επαγωγική αντίδραση (inductive reactance) XL.

    Στη γλώσσα μας χρησιμοποιείται ο ίδιος όρος (αυτεπαγωγή) τόσο για το φαινόμενο της αυτεπαγωγής (self induction) όσο και για τον συντελεστή αυτεπαγωγής (inductance, L). Επίσης δεν (γνωρίζω αν) υπάρχει ελληνικός όρος για το inductor.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γαληνίτης : 26-03-10 στις 12:26

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. τι ειναι η "αναβαθμιση" ενος cd player ???
    By snphotography.gr in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-16, 18:30
  2. κατασκευη πηνιου
    By panagism9 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-11, 11:37
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-11, 19:39
  4. ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΗΝΙΟΥ
    By crown in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-08, 01:57
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-06, 16:28

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας