Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Ανοιχτή εκπαίδευση Κορελκο

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Ανοιχτή εκπαίδευση Κορελκο

    Καλησπερα σε ολους σας.Νεος στο forum αλλα και γενικα στο χωρο της ηλεκτρονικης.Ονομαζομαι Χαρης ειμαι 38 ετων και ειμαι απο την Θεσσαλονικη.Απο μικρος ειχα ονειρο να σπουδασω ηλεκτρονικος.Συγκυριακα σπουδασα καποιο αλλο αντικειμενο.Βεβαια παντα ημουν με ενα κατσαβιδι στο χερι και σαν το Κυρο Γραναζη προσπαθουσα να φτιαχνω τα αφτιαχτα.Πραγματικα τις περισσοτερες φορες με θεαματικα αποτελεσματα αλλα δυστυχως η ελλειψη ηλεκτρονικων γνωσεων με εβγαζε αρκετες φορες σε αδιεξοδο.Εργαζομαι και ειμαι πατερας δυο παιδιων οποτε και ο χρονος για να κατσω ξανα στα θρανια(απο ορεξη υπαρχει ανεξαντλητη) ειναι περιορισμενος.Το ενδιαφερον μου ξανα αναθερμανθηκε απο τοτε που ειδα ενα διαφημηστικο της κορελκο για ανοιχτες σπουδες στην ηλεκτρονικη.Και ρωταω τωρα,γνωριζει κανεις κατι για αυτην?Εχει αποψη κανεις επι του θεματος?Βασικα να αναφερω οτι το προγραμμα κραταει μαχ 9 μηνες ολα μεσω καποιας ιντερνετικης πλατφορμας κτλ.Κοστος 1450!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Eιναι πολλα τα λεφτα (Χ)αρη...
    Περα απο την πλακα δεν γνωριζω κατι σχετικο, αλλα εφοσον εχεις ορεξη και μπορεις να διαθεσεις το ποσο αυτο δεν χανεις τιποτα.
    Παντως σε καθε περιπτωση θα πρεπει να αφιερωσεις και αρκετο χρονο για διαβασμα. Καλη επιτυχια να εχεις, αν το αποφασισεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    εγω θα ελεγα οχι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.617

    Προεπιλογή

    Εδώ μέσα ρωτώντας θα σε κατευθύνουμε τι πρέπει να διαβάσεις για να ξεκινήσεις (κάποια βασικά βιβλία κτλ).
    Αν έχεις διάθεση να δώσεις αυτά τα λεφτά καλύτερα να τα δώσεις σε όργανα και υλικά (πολύμετρο, παλμογράφο, γεννήτρια κτλ).

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    171

    Προεπιλογή

    Αυτή ή μια παρόμοια εκπαίδευση εμφανιζόταν παλιά κάτω από άλλη ονομασία, τους είχα ρωτήσει για τα θέματα εκπαίδευσης κλπ. αλλά επέμεναν μόνο για προσωπικό ραντεβού (δεν τα παρουσίαζαν πχ από το ίντερνετ ή δεν τα έστεμναν με μαιλ). Θεώρησα ότι δεν είναι σοβαροί. Δεν χάνεις να ζητήσεις πληροφορίες και να μας πεις.
    Πολύ παλαιότερα είχα ξεκινήσει το χόμπι με τα ηλεκτρονικά με την Κλίμενς, αν γνωρίζετε κάτι για αυτήν πείτε μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    H αληθεια ειναι και σε μενα που μου καναν μια παρουσιαση,μου ζητησαν να κλεισουμε ραντεβου μεσω skype οπου τελικα εγινε και η παρουσιαση.Νταξει,ακουγοντε ενδιαφεροντα αυτα που ακουσα,αλλα παλι δεν ξερω....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Χωρίς να ξέρω την ποιότητα των μαθημάτων και των γνώσεων ουτε την αξία της πιστοποίησης που προσφέρει το συγκεκριμένο ΙΕΚ, προσωπικά θεωρώ πως τα e-learning προγράμματα είναι έτσι κι αλλιώς το μέλλον της εκπαίδευσης οπότε αν κάποιος θέλει να σπουδάσει με αυτό τον τρόπο, γιατί όχι;
    Στο εγγύς μέλλον ούτως ή άλλως η εκπαίδευση θα γίνεται με αυτό τον τρόπο και προφανεστατα θα μπουν στο παιχνίδι και τεχνολογίες VR

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (15-03-18)

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    θα συμφωνήσω με όλους τους παραπάνω.
    σκέψου και το ενδεχόμενο να ρωτήσεις σε ένα νυχτερινό. θα εκπλαγείς πόσους συνομήλικους σου (ή έστω κοντά στην ηλικία σου) θα βρεις από μαθητές. και όχι δεν θα έχεις να παραδόσεις νέα και έκθεση και να πεις μάθημα ιστορίας όρθιος στον πίνακα την άλλη μέρα. τα ωράρια είναι συνήθως 8.30 με 10.30
    τουλάχιστον για τα πρώτα σου βήματα να κατανοήσεις και λίγο θεωρία με αρκετή πρακτική στα εργαστήρια πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ.


    Αρχικό μήνυμα από lepouras.

    Χάρη, δες ακόμη μία φορά το μήνυμα του Γιάννη (lepouras). Νομίζω ότι είναι η καλύτερη συμβουλή.
    Στο θέμα. Γενικά, στην Ηλεκτρονική, δίχως τη Θεωρία δε θα μπορέσεις να κάνεις ούτε ένα βήμα. Ωστόσο, είμαι της γνώμης, ότι τα Ηλεκτρονικά δε μαθαίνονται από τον πίνακα μόνο. Εξίσου μεγάλο ρόλο παίζει και η Εργαστηριακή Εκπαίδευση!!! Δίχως το Εργαστήριο, η θεωρητική γνώση είναι στείρα και γρήγορα αποβάλλεται από τη μνήμη. Επομένως, πρώτα διαβάζουμε τη θεωρία, την οποία, όμως, την εμπεδώνουμε στο Εργαστήριο. Με άλλα λόγια, τα Ηλεκτρονικά τα μαθαίνεις με το κολλητήρι στο χέρι, κατασκευάζοντας και μελετώντας στην πράξη κάποιο ηλεκτρονικό κύκλωμα. Όσο περισσότερες Ασκήσεις κάνεις, τόσο καλύτερα θα εμπεδώσεις την ύλη. Έτσι, βιβλία θεωρίας θα βρεις σχετικά εύκολα, ωστόσο αυτό που πρέπει να αναζητήσεις είναι ένα καλό Εκπαιδευτικό Εργαστήριο Ηλεκτρονικής, τύπου αυτού που σου συμβουλεύει ο Γιάννης.
    Βασίλειος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 15-03-18 στις 21:13

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον VaselPi για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (15-03-18)

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανοιχτό Δίπολο
    By performer in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 18:36
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-16, 15:37
  3. Επισκευή ανοιχτοκυκλωμάτων
    By dirfys in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-13, 13:12
  4. Ανοιχτή ακρόαση (car kit)
    By GeorgeH in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-11, 09:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας