Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Ρελέ ελεγχόμενο από τάση

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή Ρελέ ελεγχόμενο από τάση

    Έστω πως έχουμε ένα μεταβλητό διαιρέτη τάσης σαν τον παρακάτω και θέλουμε από ένα κατώφλι τάσης και πάνω στην έξοδο του διαιρέτη, να οπλίζουμε ένα ρελέ. Προτείνετε τις πιο απλές λύσεις που μπορείτε να σκεφτείτε για να γίνεται αυτό. Με ενδιαφέρει να είναι πολύ απλή η λύση και με συνηθισμένα συμβατικά υλικά. Η τάση λειτουργίας στα άκρα του διαιρέτη είναι 12V σταθεροποιημένη.


    (δε θέλω σχόλια για το καλλιτέχνημα, χα)

    Το κυρίως πρόβλημα στο θέμα είναι πως για μερικές λύσεις που είχα δοκιμάσει (πάει καιρός, δε θυμάμαι ακριβώς, μάλλον με διάφορα τρανζιστοράκια/FET είχα παίξει) όταν η τάση ήταν στο όριο για να ενεργοποιηθεί το ρελέ γινόταν σκανδαλισμός του οπλισμού του ρελέ (ίσως επειδή πρέπει το κατώφλι τάσης ενεργοποίησης του ρελέ να είναι λίγο παραπάνω από εκείνο απενεργοποίησης). Για να δούμε αν θα βρω λύση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    548

    Προεπιλογή

    η πιο απλη λυση που μκου ερχετε στο μυαλο ειναι ενα τρανζιστορ που δεν θα παρει κατευθειαν απο τον διαιρετυη αλλα θα βαλεις μεταξυ τους μια ζενερ στην ταση που θες και μια λιγο πιο περιπλοκη αλλα καλυτερη ειναι με τελεστικο ενισχυτη

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ALAMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    2.525

    Προεπιλογή

    Κι εγώ τελεστικό ενισχυτή λέω.
    Κύκλωμα συγκριτή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το μέλλον είναι πλέον παρόν, ας το κατακτήσουμε.
    Τα microchip είναι απο τα πιο περίπλοκα κυκλώματα που φτιάχτηκαν ποτέ στον κόσμο.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xampos Εμφάνιση μηνυμάτων
    η πιο απλη λυση που μκου ερχετε στο μυαλο ειναι ενα τρανζιστορ που δεν θα παρει κατευθειαν απο τον διαιρετυη αλλα θα βαλεις μεταξυ τους μια ζενερ στην ταση που θες
    Πρέπει να είναι οπωσδήποτε ρυθμιζόμενο, δηλαδή δεν ξέρουμε εκ των προτέρων την τάση που θέλουμε να μας δίνει ο διαιρέτης. Για την ακρίβεια, το παραπάνω είναι το θεωρητικό ισοδύναμο του διαιρέτη, το πραγματικό που έχω είναι μία μεταβλητή αντίσταση στο μέρος της πάνω κι ένα θερμίστορ στο μέρος της κάτω. Θέλω δηλαδή κάτι σα ρυθμιζόμενο θερμοστάτη.
    Ίσως κάποια zener με κάποιο τρόπο να βοηθάει, αν και νομίζω πως είχα δοκιμάσει κάποιες συνδεσμολογίες και πάλι μλκ γινόταν με το παιχνίδι στο ρελέ (κουδουνίστρα).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xampos Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια λιγο πιο περιπλοκη αλλα καλυτερη ειναι με τελεστικο ενισχυτη
    Μάλλον έχετε δίκιο. Έχω κάτι μικρά TLC272 που μου έχουν ξεμείνει από παλιά, θα δω κανά σχέδιο μήπως μου έρθει η έμπνευση για τίποτα εύκολο. (σημειωτέον δεν είμαι ηλεκτρονικός κι έχω κάτι χρόνια να ασχοληθώ, έχω ξεχάσει κι αυτά που ήξερα μικρός).

    Μέχρι στιγμής ευχαριστώ θερμότατα για τις απόψεις και συνεχίζουμε προς εφαρμογή. Θα κοιτάξω κι εγώ λίγο πάλι αύριο και θα επανέρθω. Αν κάποιος φυσικά έχει κάτι έτοιμο υπόψη του ακούω.

    [edit] Βρήκα κάποια πράγματα
    http://www.craig.copperleife.com/tech/thermo/
    http://circuitzoo.com/2010/05/19/ele...g-lm741-op-amp
    ...οπότε έχω καταλάβει τί πρέπει να κάνω, το θέμα είναι πια να βρω την πιο απλή διάταξη που μου κάνει δουλειά. Μάλλον με συγκριτή πρέπει να γίνει πάντως, δε νομίζω να είναι τυχαίο που το κάνουν κι αυτοί έτσι.
    Επίσης απ'όσο βλέπω σωστά μάντεψα αυτό με τη διαφορά κατωφλιού (υστέρηση).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη electrifier : 18-07-10 στις 01:34

Παρόμοια Θέματα

  1. Βαλβίδα ελεγχόμενη από τάση
    By korina21 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-10, 18:50
  2. Ελεγχόμενο πάτημα κουμπιού
    By indigo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-09, 21:59
  3. Display ελεγχόμενο απο μπουτόν
    By ALAMAN in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-06, 22:19

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας