Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: ΡΑΔΙΟΓΩΝΙΟΜΕΤΡΟ

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    ωρεα η αναδρομηση στα παλια δεν λεω αυτη την δουλια την εχουν κανει ολη οση ειναι πανο απο 30 οπος ειπατε τοτε δεν υπηρχανε τα κηνητα και η υπολογιστες τοτε μπιλιες πεζαμε και κοντα στα 15 κηνηγαγαμε καμια βασανιαρα και πηδαγαμε και απο κανενα παραθηρο, θα πει κανενας πηστηρικας καλα πορτα δεν ειχε , αλλες εποχες τελος παντον .στο θεμα μου βρησκετε καπιο σχεδιο για αυτο που θελο να φτιαξο ευχαρηστο

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Φιλε Γιάννη θα βγω λιγο off topic απο αυτο που ζητας και κλεινω,οπως σου ειπε και ο Θανος δεν ειναι ευκολο να φτιαξεις ενα ραδιογωνιομετρο που να σου δινει διοπτευση και αποσταση ενος σταθμου ,απο οσο γνωριζω και ας με διορθωσουν οι κατεχοντες περισσοτερη γνωση στο θεμα,ο εντοπισμος κανει τριγωνομετρηση και χρειαζονται τουλαχιστον 2 ραδιογωνιομετρα για εντοπισμο της ορθης γωνιας του σηματος.Τουλαχιστον παλια αυτο γνωριζα δεν ξερω αν η νεα τεχνολογια μπορει και με ενα ραδιογωνιομετρο να γινει εντοπισμος επακριβους διοπτευσεις και αποστασης ενος σταθμου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    γηνετε φιλε Δημητρη με ενα μηχανημα και κανη διοπτευση μετρου σηντονηζης την σηχνοτητα που θες και λαμβανει μονο αυτη εχοντας ενα οργανο με βελονα η ολοκληρομενο που αναβουν λαμπακια δεξια και αρηστερα και εχοντας 2 κερεες περιπου 20 cm σηνδεδεμενες με καπιο τροπο σου δηχνη την κατευθηνση αναλογα με την ισχη που λαμβανη η καθε μια .το εχω δει και με τεσερης κερεες επανο ςε αυτοκηνητο και το οργανο μεσα σου δηχνη χορης να περηστρεφης τιποτα ακριφος την κατευθηνση ανα 22 μηρες αν το θημαμε καλα ενα σχεδιο θελο αμα εχει καπιος αλλα απο οτι βλεπο δεν εχει κανης ευχαρηστο παντος για το ενδιαφερον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... συντονίζεις την συχνότητα που θες και λαμβάνει μόνο αυτή έχοντας ένα όργανο με βελόνα η ολοκληρωμένο που ανάβουν λαμπάκια δεξιά και αριστερά και έχοντας 2 κεραίες περίπου 20 cm συνδεδεμένες με κάποιο τρόπο σου δείχνει την κατεύθυνση ανάλογα με την ισχύ που λαμβάνει η κάθε μία ...
    Γειά σου Γιάννη, τελικό σχέδιο δεν έχω αλλά οι αγγλικές λέξεις για αναζήτηση είναι:
    'radio direction finding' ή 'radio fox hunting'

    Η αρχή λειτουργίας είναι: ταχεία εναλλαγή κεραιών λήψης σε χαμηλή ακουστική συχνότητα (λ.χ. 1KHz) με σκοπό την δημιουργία φασικών διαφορών στο σήμα λήψης. Οταν οι δύο κεραίες είναι σε ίδια απόσταση από τον πομπό, δηλαδή κάθετα με την ευθεία που τις ενώνει, το σήμα στο δέκτη είναι καθαρό. Σε κάθε άλλη περίπτωση ακούγεται στο μεγάφωνο ο ήχος της συχνότητας μεταγωγής. Λαμβάνοντας δείγμα αυτού του σήματος και συγκρίνοντάς το με ποια είναι η 'ενεργή' κεραία βγαίνει συμπέρασμα κατεύθυνσης.

    Με 4 κεραίες υπάρχουν δύο κυκλώματα μεταγωγής κεραιών ανά ζεύγη και το τελικό αποτέλεσμα συγκρίνεται σε φάση και μέγεθος για να βγει η τελική κατεύθυνση.

    Το βασικό στοιχείο για τη μεταγωγή των κεραιών είναι pin diodes.

    Το πλησιέστερο link που βρήκα είναι αυτό (περιέχει κάποια σχέδια) αλλά σίγουρα ψάχνοντας θα βρεις και άλλα.

    Φιλικά,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    ευχαρηστο φιλε γιωργο για την βοηθια πηστεβο και αυτο θα μου κανει

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Η συγκεκριμένη προσέγγιση χρησιμοποιεί τις κεραίες για διαφορική λήψη χώρου, σε VHF μπορεί να λειτουργεί, αλλά εδώ με λ=150μ αμφιβάλω. Ελπίζω ο Γιάννης να ενημερώσει για αποτελέσματα, πράγμα που από ότι θυμάμαι δεν κάνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Αδελφε Αποστολη στο προηγουμενο θεμα δεν ενημεροσα γιατι απανταγανε ολη η αχετη για αλλανταλον και μονο ενας φιλος μονο με βοηθησε και του εστηλα τα αποτελεσματα και της ευχαριστιες μου προσοπικα .Κακος θα μου πης επρεπε να το διμοσιευσο για το σηνολο οστε αν το χριαστη καπιος να το βρει, λαθος μου ,ευχαρηστο για τον ευγενηκο σηνετησμο ,οταν θα εχω αποτελεσματα θα το διμοσιευσο αν και θα το τροποπηησο για αλλο σκοπο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. ραδιογωνιομετρο
    By johny16 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-07, 17:21
  2. ΡΑΔΙΟΓΩΝΙΟΜΕΤΡΟ!
    By chris_20 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-07, 14:13
  3. ΡΑΔΙΟΓΩΝΙΟΜΕΤΡΟ
    By jimk in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-06, 16:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας