Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33

Θέμα: Α.Π.Ε. και η κουτσή Μαρία...

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Παντος για να πουμε και του στραβου το δικιο τα φωτοβολταικα -Ανεμογεννητριες σε ιδιωτες ,προς το παρων παραειναι ακριβά σε σχέση με την αποδοση τους,αν δεν μειωθουν οι τιμες στο μισο π.χ ενα F/B 120 watts να εχει 200 ευρω και παλι ακριβο ειναι σχετικα ,και στο ημισυ οι τιμες των μπαταριων ,κατά την προσωπικη μου παντα αποψη δεν συμφερουν,εκτος και αν εχει σπιτι καποιος στην ερημια,αυθαιρετο η μή ,και δεν εχει ΔΕΗ .
    Για να εχεις απολυτη επαρκεια απο F/B σε ενα spiti καπου 7-8 kw πρεπει να δεσμευσεις ενα χωρο 120 m2,να βαλεις πολλακις συστοιχιες μπαταριων για να εχεις επαρκεια και τον χειμωνα αν εχει συνεφφια καμμια βδομαδα ,αν μενεις απο Θεσσαλια και πανω που οι ωρες ηλιοφανειας ειναι αρκετα μειωμενες εν συγκριση με την νοτια Ελλαδα.Να ξοδεψεις κανα 40 άρι χιλιάρικα,και παλι την δουλεια σου αυτονομα να μην την κανεις ,παρα να κανεις και παραχωρησεις ως προς την καταναλωση.
    Η να πουλας ρευμα στην ΔΕΗ και να κανεις αποσβεση σε καμμια 20 αρια χρονια .Πιάσε το αυγο και κουρευτο κοινός.

    Παντος και εγω καπου συμφωνω με τον Φιλο Θανάση (Τom man) στο θεμα οτι ειναι πολυ περιεργη η ολη ιστορια μεγαλος ντορος τελευταια ,πραγμα και μονο που με βαζει σε σκεψεις.
    Απο θεμα μαγνητισμου δεν γνωριζω τιποτα ,αλλα παντος η σχεση τιμων αποδοσης των F/B και των μικρων ανεμογεννητριων ,την θεωρώ πολυ πολυ παραλογη για αυτα τα ψιχουλα που προσφέρουν σε ισχύ αξιοπρεπούς ηλεκτρικης κάλυψης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη hardcode
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    Η μονάδα καταλαμβάνει χώρο 2 τετραγωνικών μέτρων, με απόδοση κοντά στα 350W. Λιανική τιμή του πάνελ είναι στα 500 ευρω, αν βγάλεις το λεφτά που έβγαλε ο πωλητής, μαζί και τα μεταφορικά κλπ έξοδα, κόστος στο εργοστάσιο πιθανολογώ κάτω απο 100 ευρώ, ίσως και κάτω απο 50 ευρώ. Χρησιμοποιεί 12 μπαταρίες των 600Αh η καθεμία στα 150 ευρώ. Το κόστος τους στο εργοστάσιο και αυτό πιστεύω πολύ κάτω απο 50 ευρώ.
    Επειδή ο πατέρας μου είχε ασχοληθεί με φωτοβολταϊκά απο το 1990, τότε όντως το φωτοβολταϊκό δεν μπορούσε να αποδόσει πίσω την ισχύ που χρειαζόταν για να παραχθεί. Όμως τα πράματα έχουν αλλάξει και φυσικά σήμερα συμφέρει, γι'αυτό ως φυσικό επακόλουθο έχουν πέσει και οι τιμές τους και έχει αυξηθεί η απόδοση (η οποια φυσικά θα συνεχίσει να αυξάνεται ραγδαία). Στα 20 χρόνια διάρκειας ζωής που έχουν τα πάνελ και στα 10 χρόνια που έχουν οι μπαταρίες, φυσικά δε τίθεται θέμα για το αν θα δώσουν πίσω την ενέργεια που χρειάζεται για να παραχθούν.

    Και επαναλαμβάνω αυτό που σου ζήτησα: Φέρε μου μια συσκευή με μαγνήτες που να αποδίδει έστω και 500mA, και ας πιάνει και 10 τετραγωνικά μέτρα και τρίψτο μου στη μούρη. Μέχρι τότε τσάμπα παπαρολογία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη hardcode
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    Και για να μην παρεξηγούμε, δεν υποστηρίζω ότι τα φωτοβολταϊκά είναι η καλύτερη πηγή, ούτε πουλάω και έχω κάποιο κέρδος. Τις συνομωσιοβλακείες απεχθάνομαι και τα αεικίνητα και τους μαγνητισμούς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη TomMan
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Δημήτρη, στις 600 λέξεις που έγραψα και κυρίως ανέπτυξα σκέψεις για στρατηγικές στην ενέργεια υπήρξε αναφορά στο μαγνητισμό σε μία μόνο λέξη.
    Και αυτή ως προοπτική έρευνας και μάλιστα σε μεγάλο βάθος χρόνου.

    Ξαναλέγω λοιπόν και το φωνάζω.
    Το συμφέρων της ψωροκώσταινας αυτή τη στιγμή είναι να εκμεταλλευτεί τα τεράστια αποθέματα λιγνίτη γιατί μόνο τότε θα αναπτύξει αυτόνομη δράση και στην παραγωγή ενέργειας και στην έρευνα για νέες τεχνολογίες.

    Λέω λοιπόν και αυτό.
    Αυτονομία στην ενέργεια, σε οποιοδήποτε επίπεδο, κρατικό, συνεταιριστικό ή ατομικό σημαίνει ότι δεν εξαρτώμαι από πρώτες ύλες τρίτων. (μπαταρίες, υγρά, ενελάξιμα πάνελ κ.α.)

    Ας μας πουν γιατί για να σπάσουν το μονοπώλιο της ΔΕΗ δεν βάζουν τους ξένους επενδυτές να παράξουν το 25% στόχου παραγωγής ενέργειας με Α.Π.Ε., με Φ/Β (Σημείωση το 9% με 10% παράγεται από Υ/Η), παρά μόνο θα ξεπουλήσουν το 40% των ΑΗΣ στους ξένους.)

    Γιατίιιιιιιιι;;;;;;;;;;;

    Η θέση μου είναι η εξής. Πλήρωσε μαλάκα έλληνα το κόστος ανάπτυξης μιας τεχνολογίας η οποία ΠΟΤΕ δεν θα παράξει πάνω από το 2% της παγκόσμιας κατανάλωσης.

    Δημήτρη το είπες ήδη
    [Για να εχεις απολυτη επαρκεια απο F/B σε ενα spiti καπου 7-8 kw πρεπει να δεσμευσεις ενα χωρο 120 m2,να βαλεις πολλακις συστοιχιες μπαταριων για να εχεις επαρκεια και τον χειμωνα αν εχει συνεφφια καμμια βδομαδα ,αν μενεις απο Θεσσαλια και πανω που οι ωρες ηλιοφανειας ειναι αρκετα μειωμενες εν συγκριση με την νοτια Ελλαδα.Να ξοδεψεις κανα 40 άρι χιλιάρικα,και παλι την δουλεια σου αυτονομα να μην την κανεις ,παρα να κανεις και παραχωρησεις ως προς την καταναλωση.]

    Βρες τα νούμερα σε μία πολυκατοικία

    Μην ξεχνάτε και αφυπνισθείτε. ΑΠΟΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΑΝ τον ελληνικό κρατικό ΟΤΕ ξεπουλώντας τον στον γερμανικό κρατικό «ΟΤΕ».

    ΑΠΟΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΑΝ το ελληνικό κρατικό λιμάνι στην ΚΙΝΕΖΙΚΗ κρατική COSCO.

    Πέτρο παπαρολογίες είναι ότι σου πουλάν και αγοράζεις . Να ʽσαι καλά πάντως.


    Και για να κάνει όποιος θέλει πράξεις η εγκατεστημένη ισχύς στο σύστημα to 2007 ήταν 12.760 MW.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TomMan : 03-10-10 στις 19:30
    Ό,τι ξέρει ένας άνθρωπος ή το ανακάλυψε ή του το «είπε» κάποιος άλλος, που το ανακάλυψε πριν.

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hardcode Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μονάδα καταλαμβάνει χώρο 2 τετραγωνικών μέτρων, με απόδοση κοντά στα 350W. Λιανική τιμή του πάνελ είναι στα 500 ευρω, αν βγάλεις το λεφτά που έβγαλε ο πωλητής, μαζί και τα μεταφορικά κλπ έξοδα, κόστος στο εργοστάσιο πιθανολογώ κάτω απο 100 ευρώ, ίσως και κάτω απο 50 ευρώ. Χρησιμοποιεί 12 μπαταρίες των 600Αh η καθεμία στα 150 ευρώ. Το κόστος τους στο εργοστάσιο και αυτό πιστεύω πολύ κάτω απο 50 ευρώ.
    Πέτρο ο χρονος φορτισης των μπαταριων σου ειναι απο το F/B ειναι 120 ωρες περιπου,αν ειναι 12 volt τα F/B και οι μπαταριες,αρκετα μεγαλος χρονος ειδικα τον χειμωνα ,θα ηταν καλυτερα για να ελλατωσεις τον χρονο φορτισης να ανεβαζες την ισχυ των F/B.
    Πολυ φτηνα τα αγορασες παντος F/B και μπαταριες,δεν γνωριζω αν τα αγορασες απο το εξωτερικο, οι τιμες εδω παιζουν τα διπλαδια απο οτι εγραψες στα F/B ,και 120 ευρω εχουν οι μπαταριες των 12 volt - 100 Αh έκαστη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    σταυρος68
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    πειραια
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    επειδή πολυς λόγος γίνετε για τα φωτό ας μου εξήγηση κάποιος τη θα γίνη σε περίπτωση που θα πουληθεί η ΔΕΗ σε ιδιώτες και τα συμβόλαια που θα έχουμε θα είναι άχρηστα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stayros68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή πολυς λόγος γίνετε για τα φωτό ας μου εξήγηση κάποιος τη θα γίνη σε περίπτωση που θα πουληθεί η ΔΕΗ σε ιδιώτες και τα συμβόλαια που θα έχουμε θα είναι άχρηστα
    μπορει να μην ειναι αχρηστα μπορει να αλλαξει απλα η τιμη της αγοραπωλησιας

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

  8. #28
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    σταυρος68
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    πειραια
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    άρα έρχεσαι στα λόγια μου τώρα διαφημίζεται 0.55 άμα με το νέο συμβόλαιο σου δωσει 0.25 πάει περίπατο η επένδυση

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη TomMan
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Χρησιμοποιώντας τα στοιχεία του Δημήτρη και αν δεν κάνω λάθος στους υπολογισμούς….

    Έχουμε 120 μ^2 ανά 7KW

    1 MW = 143 μονάδες των 7KW* 120 μ^2 = 17.160 μ^2
    17.160 μ^2 * 12.760 ΜWεγκ/ισχ. = 218.961.600 μ^2

    Τώρα αν υπάρχει αναλογική χρήση μπαταρίας ισχύος (δεν ξέρω) σύμφωνα με τα λεγόμενα του Πέτρου.
    Αν κάθε 350 Wθέλουμε 12 μπαταρίες τότε έχουμε

    1KW = 35 περίπου μπαταρίες
    1MW=35 * 1000 35.000 μπααρίες

    35.000 μπαταρίες * 12.760 ΜWεγκ/ισχ = 446.600.000 μπαταρίες

    αν αυτή είναι η λογική υπολογισμού (επαναλαμβάνω δεν το γνωρίζω, ούτε ξέρω αν τα στοιχεία που δανείστηκα από Πέτρο, Δημήτρη αν είναι πραγματικά) τότε ψάξτε να βρείτε ποιος θα κονομήσει, και δεν βάλαμε τα υπόλοιπα invertes, αλουμίνια κ.α.) και πέστε μου πόσο πράσινο είναι.

    Σταύρο ξαναδές αυτό
    Ας μας πουν γιατί για να σπάσουν το μονοπώλιο της ΔΕΗ δεν βάζουν τους ξένους επενδυτές να παράξουν το 25% στόχου παραγωγής ενέργειας με Α.Π.Ε., με Φ/Β (Σημείωση το 9% με 10% παράγεται από Υ/Η), παρά μόνο θα ξεπουλήσουν το 40% των ΑΗΣ στους ξένους.)

    Η απάντηση είναι ότι έχουν συμβατική υποχρέωση έναντι της ΕΕ για την δήθεν πράσινη ενέργεια. Τα κέρδη όμως που θα πάνε. Λιγνίτης και πάλι μας προκύπτει.


    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ό,τι ξέρει ένας άνθρωπος ή το ανακάλυψε ή του το «είπε» κάποιος άλλος, που το ανακάλυψε πριν.

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stayros68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    άρα έρχεσαι στα λόγια μου τώρα διαφημίζεται 0.55 άμα με το νέο συμβόλαιο σου δωσει 0.25 πάει περίπατο η επένδυση
    μα την τιμη δεν θα την καθορισεις εσυ οποιαδηποτε και αν ειναι η εταιρια που θα πουλας αυτη θα σου λεει οσα θελει εκεινη...(ειναι οπως τα επιτοκια των ταμιευτηριων που τεινουν στο 0 και τα επιτοκια των δανειων που τεινουν στο απειρο)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-15, 14:24
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 11:36
  3. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-11, 12:51
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-11, 19:50
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-11, 00:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας