Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 27 από 27

Θέμα: 24V DC - 10A Motor Driver με χρήση Mosfet.

  1. #21
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    τα p-channel mosfets ειναι κακη επιλογη. δοκιμασα τα IRF4905 και τα αντικατεστησα γιατι διαπιστωσα πως ζεσταινονται υπερβολικα, καμμια σχεση με τα n-channel που σου προτεινα.

    αντε λοιπον κανε το κυκλωμα που σου αρεσει και οταν το φτιαξεις δειξε το εδω να δουμε αν το εφτιαξες καλα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη nathanas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα - Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    250

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Magneto Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα p-channel mosfets ειναι κακη επιλογη. δοκιμασα τα IRF4905 και τα αντικατεστησα γιατι διαπιστωσα πως ζεσταινονται υπερβολικα, καμμια σχεση με τα n-channel που σου προτεινα.

    αντε λοιπον κανε το κυκλωμα που σου αρεσει και οταν το φτιαξεις δειξε το εδω να δουμε αν το εφτιαξες καλα...
    Λοιπόν ξεκινάω αυτό το κύκλωμα και ενημερώνω για τα νεότερα.
    Το κύκλωμα είναι αυτό που έδειξα και παραπάνω.
    http://tahmidmc.blogspot.gr/2013/01/...2110-with.html

    Συγκεκριμένα: IR2110+-+7.png

    Τα υλικά που θα χρησιμοποιήσω:
    IR2110 Driver
    IRF740 N-Channel Mosfet
    1N4007 diodes
    10Ω 1/4W resistors
    1K 1/4W resistors
    22uF capacitors

    Αν δείτε πως δεν είναι τα σχέδια σωστά τότε ενημερώστε με άμεσα, γιατί κοστισαν τα υλικά αρκετά και δεν έχω άλλα και για δεύτερη δοκιμή, σε περίπτωση που τα κάψω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    τα βλεπεις αυτα, ειναι κονεκτορες πλακετας 3 θεσεων που μπορουν να δεχτουν τα μοσφετ βιδωτα.
    ετσι εαν τα μοσφετ αυτα που επελεξες δεν σε ικανοποιησουν τα αλλαζεις πολυ ευκολα διχως να ξεκολλας.

    http://www.ebay.com/itm/14-pcs-3-pin...#ht_1717wt_671

    τα μοσφετ IRF740 αντεχουν 700V και 40Α με παλμικο ρευμα, σε συνεχες μονο 10Α.
    αυτο σημαινει τρελη θερμοτητα για οδηγηση κινητηρα 24V αρκετων βατ.

    εαν επιμενεις να βαλεις αυτα βαλε τα οπωσδηποτε επανω σε ψυκτρα με ανεμιστηρα οπως σου εδειξα με φωτο.

    βαλε και τα IC επανω σε βασεις και καλη τυχη

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη nathanas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα - Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    250

    Προεπιλογή

    Θέλω το κύκλωμα που θα φτιάξω να με ταλαιπωρήσει μόνο τώρα μέχρι να το τελειώσω και ποτέ ξανά. Επειδή δεν έχω δουλέψει παλιότερα τα Mosfets για χρήση motor control, αλλά μόνο για led ταινίες δεν έχω ιδέα στο πως συμπεριφέρονται και ρωτάω να μάθω γνώμες. Τα IRF740 τυχαίνει να τα έχω για να τα δοκιμάσω.
    Η πλακέτα που θέλω να σχεδιάσω εν τέλει θα έχει πάνω της ψύκτρα σε κάθε Mosfet, αλλά θέλω να πιστεύω πως αν επιλέξω "βαρβάτα" Mosfet δεν θα χρειαστεί ούτε ψύκτρα.
    Θα βάλω ψύκτρα εν τέλει για σιγουριά, αλλά θέλω να μην είναι απαραίτητη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416


    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη nathanas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα - Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    250

    Προεπιλογή

    Το datasheet λέει πως έχουν αντικατασταθεί με τα IRFP150MPBF, και μου έρχονται 1,28€+ΦΠΑ/τεμ.

    Υπολογίζω και να βάλω ψύκτρα έτσι? Απλώς επειδή δεν είναι μεταλλικό το περίβλημα δεν ξέρω αν πρέπει να τοποθετηθεί και ψύκτρα.

    Βέβαια αυτά δεν είναι και για 230VDC. Αντέχουν max 100VDC στο Vdss.

    Αυτά πάλι είναι για 400V αλλά max συνεχές αντέχουν 16Α στους 25°C, 10A στους 100°C.
    http://gr.mouser.com/ProductDetail/V...HOmuGH8qqok%3d

    Η αλήθεια είναι πως πάλι θα ζεσταίνεται πολύ οπότε το σκέφτομαι για κάτι παρόμοιο που θα αντέχει περισσότερο ρεύμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nathanas : 23-10-13 στις 17:23

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.044

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

    α) Καταρχήν τα IRF4905 που σου είχα πει σε προηγούμενο ποστ είναι καναλιού Ρ και υποτίθεται ότι θα τα χρησιμοποιούσες αν δεν έβαζες driver. Από τη στιγμή που θα βάλεις driver όλα τα MOSFET θα είναι καναλιού Ν.

    β) Οι δίοδοι στο κύκλωμα πρέπει να είναι γρήγορες. Κατά συνέπεια οι 1Ν4007 που λες δεν είναι κατάλληλες. Μπορείς να βάλεις τις UF4007 ή τις ισοδύναμες BYV26E. Αυτά αν σκέφτεσαι να το δουλέψεις αργότερα σε μεγάλη τάση. Γιατί αν το δουλέψεις μόνο ως τα 24V μπορείς να βάλεις διόδους μικρότερης τάσης όπως είναι π.χ. οι 1Ν5819.

    γ) Γενικά δεν βρίσκεις MOSFET που και να έχουν πολύ χαμηλή RDSon, και να αντέχουν σε μεγάλη VDS ταυτόχρονα. Οπότε θα πρέπει να διαλέξεις: Κινητήρας χαμηλής τάσης = μεγάλο ρεύμα = MOSFET πολύ χαμηλής RDSon αλλά και χαμηλής VDS οπότε ναι μεν δεν έχεις μεγάλη ψύκτρα, αλλά δεν μπορείς να δουλέψεις το κύκλωμα και σε μεγάλη τάση. Αλλιώς: Κινητήρας μεγάλης τάσης = μικρό ρεύμα = MOSFET υψηλής VDS αλλά ταυτόχρονα όχι και τόσο χαμηλής RDSon οπότε πάλι δεν έχεις μεγάλη ψύκτρα (λόγω του μικρού ρεύματος του μοτέρ), αλλά δεν μπορείς να δουλέψεις το κύκλωμα σε μικρή τάση, γιατί τα MOSFET δεν θα αντέχουν στο αυξημένο ρεύμα (ΙD) του χαμηλότερης τάσης μοτέρ.

    Συμπέρασμα: Μπορείς να κρατήσεις το ίδιο κύκλωμα και για μεγάλη και για μικρή τάση, αλλά αν θες να μην έχεις τεράστιες ψύκτρες όταν το δουλέψεις με τη χαμηλή τάση θα πρέπει να αλλάξεις τα MOSFET.

    Αυτά ισχύουν βέβαια θεωρώντας μοτέρ παρόμοιας ισχύος.

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. DRV8825 Motor Driver Module
    By stratos111 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-16, 22:04
  2. Arduino control 24v motor
    By hackertom in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-15, 12:09
  3. 3.3v mosfet driver
    By giwrrgoss in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-12, 16:40
  4. Πολλαπλό Τροφοδοτικό Πάγκου : 1.5V-24V/10A & 5,6,9,12,15,18V /1.5A
    By karnab in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-11, 20:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας