Σελίδα 20 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 10 18 19 20 21 22 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 191 έως 200 από 235

Θέμα: ΦΡΑΧΤΗΣ ΥΨΗΛΗΣ ΤΑΣΗΣ

  1. #191
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DLS 33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω 2 τετοια στην αυλη.... http://ratses.gr/σκύλος/κάνγκαλ-τουρκίας/πληροφορίες
    αν χρειαζεσαι τα νοικιαζω.....

    ( Το Κάνγκαλ είναι το σκυλί με το πιό δυνατό δάγκωμα στο κόσμο. Παρόλα αυτά είναι ξακουστό και για την ευγένειά του στα μικρά παιδιά και στην οικογένεια, αλλά και στα ζώα που θα του δώσουμε να φυλάει. Με δυό κουβέντες, ένας ευγενής σωματοφύλακας με προδιαγραφές. Το Κάνγκαλ είναι ένα σκυλί με νοημοσύνη που θα χειριστεί καταστάσεις με τον καλύτερο τρόπο....)
    Να και μια εναλλακτική λύση! Εχω και εγω ενα γερμανικο ποιμενικο στο κτημα αλλα δεν βοηθησε και πολυ και γενικοτερα δεν πιστευω πως καποιος σκυλος θα κανει κατι διαφορετικο περα απο το γαβγισμα απεναντι σε μια πεινασμενη αρκουδα. Καταλαβαινω πως ο φραχτης που θα στηθει ειναι πολυ επικίνδυνος αλλα το μερος ειναι μακρια απο κατοικημενη περιοχη και υπαρχει ηδη πρωτη περιφραξη στην οποια θα μπουνε προειδοποιητικες πινακιδες, οχι οτι παταει ανθρωπος εκει αλλα καλου κακου συν το οτι η κατασκευη κοστισε λιγα χρηματα. Αρα η συγκεκριμενη λυση ειναι μαλλον μονοδρομος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #192
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Να το Kangal μαζί με ένα αρκουδάκι. Το πολύ πολύ να σου τρώνε και τα δυο το μέλι.
    Χτύπα γροθιά στο μαχαίρι ... και πάρε φ΄υλακα ένα αρκουδάκι να φυλάει απο άλλες
    αρκούδες ...



    Εντάξει πλάκα κάνω, αλλά να ξέρεις ... αν γίνει κάτι θα μπλέξεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  3. #193
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    ηλεκτροφορος φραχτης και τελος ! ειναι εγκεκριμενο απ την νομοθεσια και τον αρκτουρο ! εχω την εντυπωση οτι πλεoν καλυπτει και η ευρωπαικη νομοθεσια , περαν του οτι εκει περα δεν εχεις καμια δουλεια να παιζεις και κατα δευτερων ο μονος που θα παθει κατι ειναι ενας με βηματοδοτη που και παλι δεν εει καμια δουλεια εκει και να πειραζει τα συρματα , αν θελει να αυτοκτονησει υπαρχουν και αλες μεθοδ .... αυτο με το κυκλωμα του ελεκτορ με εχουν πει οτι ειναι καλο απλα τρωει μπαταρια διοτι ειναι μονιμως ενεργο , και περαν αυτου αν ειναι περασμα για αρκουδες απο εκει στο τελος θα το συνηθισουν , μην μπερδευουμε ηλεκτροφορο φραχτη για αγελαδες ,! σε αρκουδες ειναι πιο υψηλη (τζαουλ ) ταση διοτι εχουν γουνα φουντωτη ! και περαν αυτου η αρκουδα ειναι πανεξυπνη απο ολους εμας μαζι εδω περα μεσα !!

    το σιγουρο ειναι οτι δεν σκοτωνετε η αρκουδα και δεν προκαλει ζημιες .... αν το καταφερει θα καταστρεψει ολοκληρο το μελισσοκομειο εστω και εαν επιτεθει σε μια απο τ κυψελες απ τα 10 μελισσια , μετα ξεκινα λεηλασια και απ τα εναπομειναντες κυψελες και ποια κυψελη θα παρει πρωτη , δηλαδη σφαγη !!! χαμενοι πληθυσμοι και τρεχεις να τα σωσεεις σαν μαλακας ... εαν το καταφερεις που δεν θα το καταφερεις , μιλαμε για πληρη καταστροφη οταν τα εχεις διπολα διπλα .... υπαρει λυση και για αυτο αλλα αλλα .....


    οσο αφορα αυτο με τα σκυλια που και δαγκωνει (?) ???? (!!!!) ειδικα τα τσοπανοσκυλα που αναφερθηκαν , ( ημαρτον ) αν εμπλακουν με αρκουδα στην καλυτερη περιπτωση θα πρεπει να το παν για ευθανασια μετα απ τα τραυματα το καημενο/α αν επιζεισει/ουν !!!! και φυσικα το οποιοδηποτε σκυλι/α , ποιος να φταιει αραγες σε μια τετοια καταντια παυλα κατασταση ? ηρεμηστε ρε , το επα παραπανω ..... η αρκουδα ειναι πιο εξυπνη απ οσο μυαλο κουβαλαμε εμεις εδω μεσα της και αξιζει(?) μια θεση στο δασος ..... ηταν πριν απο εμας , ο λυκος δεν επιτιθεται στα μελισσια και η αρκουδα στα προβατα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #194
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    καλύτερα να πάρεις κάτι έτοιμο που έχει και εγκρίσεις

    γιατί αν μπλέξεις με κανένα περίεργο γείτονα, τί γίνεται μετά?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #195
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.780

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitris29 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλύτερα να πάρεις κάτι έτοιμο που έχει και εγκρίσεις

    γιατί αν μπλέξεις με κανένα περίεργο γείτονα, τί γίνεται μετά?
    Εσυ τωρα εκανες εγγρσφη για να γραψεις αυτο?
    χαχααα
    Πες μου οτι δεν εισαι ο περιεργος γειτονας.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #196
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ τωρα εκανες εγγρσφη για να γραψεις αυτο?
    χαχααα
    Πες μου οτι δεν εισαι ο περιεργος γειτονας.

    χα,χα,χα, μήπως είμαι η αρκούδα ???

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #197
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Αν ειναι να γινει η ζημια τι διαφορα θα εχει το ετοιμο; Ισως βαλω πολλαπλασιαστη απο κανενα παπακι για μικροτερη ταση απλα δεν ξερω αν θα μπορεσει να κρατησει το θηριο μακρια, οχι πως με αυτο ειμαι σιγουρος αλλα υπαρχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες. Ασε που τα ετοιμα ειναι πανακριβα, εμενα η κατασκευη μαζι με το συρμα και τους μονωτηρες μου κοστισε πολυ φθηνα σε σχεση με τα ετοιμα που πουλανε, μιλαμε ισως και για το 1/5 της τιμης και αφου το χρησιμοποιουν παρα πολλοι ειπα να το βαλω και εγω. Οσο για τους γειτονες δεν υπαρχουν, ειναι 15km μακρια το μερος απο κατοικημενη περιοχη και επισης υπαρχει πρωτη περιφραξη στην οποια θα μπουνε πινακιδες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #198
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    332

    Προεπιλογή

    <Begin bad humor mode>

    Και αν οι αρκούδες αφού είναι τόσο έξυπνα ζώα, μάθουν να διαβάζουν τις πινακίδες τι γίνεται ;

    </End bad humor mode>


    3 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον CybEng για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    street (08-07-16)

  10. #199
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    παρακαλω την αρκουδα του pals ? να με στειλει πμ ευχαριστω

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #200
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και παλι! Οπως εγραψα και παραπανω εφτιαξα ενα κυκλωμα για μια ηλεκτρική περίφραξη. Το κύκλωμα είναι αυτό: http://chemelec.com/Projects/Fencer-2/Fencer-2a.png και το βρήκα απο εδώ: http://chemelec.com/Projects/Fencer-2/Fencer-2.htm .

    Σήμερα που αγόρασα το σχοινι/συρμα και εστησα την περίφραξη, όταν συνδεω το συρμα η συσκευη δεν δινει την ταση στον φράχτη. Τα εχω σθνδεσει ολα οπως δειχνει στα λινκ και εχω βγαλει ενα καλωδιο απ τον πολλαπλασιαστη που βγαινει η υψηλή. Οταν εχω στον αερα την συσκευη χωρις να συνδεσω τον φραχτη δουλευει κανονικα, πλησιαζω ενα δοκιμαστικο στα 1-2 εκατοστα και χτυπαει χωρις να ακουμπαω πουθενα. Οι μονωτηρες εχουν βιδωθει πανω σε δεντρα. Ξεκιναω με την μια ακρη απο εκει που εχω την συσκευη και καταληγω με την αλλη ακρη(την οποία αφηνω στον αερα) παλι εκει χωρις να γειωνεται καπου το συρμα αλλα για καποιο λογο δεν εχω την υψηλη οταν συνδεσω το συρμα. Αυτο που αγορασα ειναι αυτα που δινουν για τετοιους φραχτες, εχει 6-7 λεπτους αγωγους τυλιγμενους σε πλαστικο. Υπαρχει κατι αλλο που μπορει να κανω λαθος? ελεγξα και 2-3 φορες την περιφραξη. Καποια βοηθεια?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 20 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 10 18 19 20 21 22 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικο Υψηλης τασης
    By Zyled_Armand in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-23, 20:28
  2. Ηλεκτρικος Φραχτης
    By NUKE in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 94
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-17, 08:58
  3. μετρηση υψηλης τασης
    By vikiath in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 13:51
  4. ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΧΩΡΟΥ/ΗΛΕΚΤΡΟΦΟΡΟΣ ΦΡΑΧΤΗΣ.
    By Alexandros_Kall in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-13, 00:57
  5. ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΦΡΑΧΤΗΣ
    By ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΟΙΝΙΑΔΕΣ in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-13, 07:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας