Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: (Y0DDSFG) Yet another DDS function generator.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή (Y0DDSFG) Yet another DDS function generator.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  3.jpg Εμφανίσεις:  776 Μέγεθος:  97,8 KB
    Πρόσφατα τελείωσα την καινούρια μου γεννήτρια συναρτήσεων. Είχα φτιάξει μια παλιότερα ( ~ πριν 30 χρόνια) με το XR2206 από το ELEKTOR. Και η παλιά είναι πολύ καλή και λειτουργεί ακόμη αλλά ήθελα να βλέπω κατευθείαν την συχνότητα αντί να την παλεύω με τον παλμογράφο ο οποίος είναι επίσης ίδιας ηλικίας και δεν έχει ψηφιακές ευκολίες.

    Η γεννήτρια δεν είναι άλλη από το γνωστό κινέζικο κιτ. Εγώ δεν αγόρασα το κιτ και την έφτιαξα μόνος μου κυρίως επειδή δεν μου έκανε η διάταξη των υλικών και των χειριστηρίων πάνω στην πλακέτα του kit. Υπολογίζω ότι θα πρέπει να μου κόστισε και λιγότερο.
    Το σχέδιο για όσους το θέλουν είναι από εδώ http://www.scienceprog.com/avr-dds-s...generator-v20/
    Δίνει επίσης και την πλακέτα σε αρχείο eagle. Εγώ ακολούθησα μόνο το σχηματικό και έκανα δικές μου πλακέτες (δεν μου φάνηκε και πολύ καλή η διάταξη των υλικών που ακολούθησε ο αρθρογράφος-κατασκευαστής ).
    Μου αρέσει να σπάω την κατασκευή σε κομμάτια έτσι ώστε αν κάτι δεν πάει καλά να μην κάνω όλη την κατασκευή από την αρχή αλλά μόνο ένα μέρος. Έκανα μια πλακέτα για το ψηφιακό μέρος μία για την έξοδο μια για τα πλήκτρα μία για μετατροπή της πινοσειράς της οθόνης σε καλωδιοταινία (αυτή την είχα έτοιμη από παλιότερα) και μια για το τροφοδοτικό. Το ψηφιακό μέρος δούλεψε άψογα από την αρχή, η έξοδος μου έκανε προβλήματα (παραμόρφωνε την κυματομορφή) και τελικά την αντικατέστησα με άλλο σχέδιο από άλλη γεννήτρια.
    Πιο πολύ χρόνο μου πήρε η προσαρμογή στο κουτί. Όλη η κατασκευή στήθηκε στα μέτρα του κουτιού. Οπότε πρώτα απέκτησα το κουτί από το e-bay <10ευρώ στη συνέχεια ξεκινώντας από την πρόσοψη, προσάρμοσα τα χειριστήρια στο διαθέσιμο χώρο. Τα ποτενσιόμετρα επειδή δεν χωρούσαν στην πρόσοψη κάτω από την οθόνη στηρίχτηκαν πιο πίσω και ο άξονάς τους περνά σύριζα από την οθόνη.
    Γενικά η προσαρμογή στο κουτί πήρε πολύ χρόνο με τα ατελείωτα βάλε βγάλε για μετρήματα και προσαρμογές αλλά νομίζω το αποτέλεσμα με αποζημίωσε.
    Και μερικές φωτογραφίες από την κατασκευή.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  1.jpg Εμφανίσεις:  560 Μέγεθος:  146,1 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2.jpg Εμφανίσεις:  486 Μέγεθος:  143,2 KB
    Στην αριστερή φωτογραφία φαίνονται κάποιες φάσεις από την κατασκευή. Στην πρώτη πάνω αριστερά φαίνεται το προσχέδιο όπως υπολόγισα να την κάνω. Στην δεύτερη φωτογραφία φαίνονται μερικές λειτουργίες.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  4.jpg Εμφανίσεις:  642 Μέγεθος:  45,8 KB  

    31 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. 22 μέλη ευχαρίστησαν τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    agis68 (26-07-17), aktis (27-07-17), alefgr (28-07-17), alfadex (28-07-17), ezizu (28-07-17), Hulk (28-07-17), kioan (27-07-17), leosedf (26-07-17), lepouras (29-07-17), liat (29-07-17), Lord Vek (30-07-17), manolena (26-07-17), Marc (27-07-17), michalism (30-08-17), moutoulos (28-07-17), nestoras (27-07-17), nikman (28-07-17), Panoss (27-07-17), picdev (26-07-17), SeAfasia (26-07-17), selectronic (26-07-17), vasilllis (29-07-17)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Μάρκο τέλεια φανταστική μοναδική. Μου άρεσε πάρα πολύ.
    Λες και είναι αγορασμένη από κάποια εταιρεία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Συγχαριτηρια για την ωραια κατασκευη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Πολύ καλή κατασκευή, όλα τακτοποιημένα μέσα και η πρόσοψη τέλεια, μπράβο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    μπορείς να δώσεις το λινκ από ebay για το κουτί<10 ευρώ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
    Βαγγέλη ξέρεις έχω ένα θέμα με την εμφάνιση, θέλω να είναι όσο πιο τέλεια γίνεται.

    Ανδρέα, το κουτί το πήρα παλιότερα από το e-bay, τώρα είναι ακριβότερο. Όμως μπορείς αν θες από εδώ https://www.banggood.com/Electronic-...l?rmmds=search είναι ο ίδιος πωλητής που το πήρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elektronio : 27-07-17 στις 18:47
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    andreasmon (27-07-17)

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Μάρκο να σου πω ποιο τέλειο δεν γίνεται.
    Πάντως η φάτσα είναι όλα τα λεφτά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Ωραία και μερακλήδικη κατασκευή.Μπράβο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Επειδή είμαι σίγουρος ότι αρκετοί έχουν κάνει το κιτ, αν σας άρεσε η κατασκευή και θέλει κάποιος να βάλει το κιτ σε ίδιο κουτί μπορώ να δώσω την μακέτα και οδηγίες κατασκευής της πρόσοψης και την πλακέτα από τα μπουτόν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    andreasmon (28-07-17)

  13. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είμαι σίγουρος ότι αρκετοί έχουν κάνει το κιτ, αν σας άρεσε η κατασκευή και θέλει κάποιος να βάλει το κιτ σε ίδιο κουτί μπορώ να δώσω την μακέτα και οδηγίες κατασκευής της πρόσοψης και την πλακέτα από τα μπουτόν.
    και έλεγα να στο ζητήσω,το πως έφτιαξες την πρόσοψη.Αν μπορείς δώσε οδηγίες...
    Και έχω μια απορία,πως βίδωσες την πλακέτα με τα κουμπιά στην πρόσοψη χωρίς να φαίνεται τίποτα!!

    Πάντως όπως είπαν και οι προηγούμενοι,η δουλειά σου στην πρόσοψη δείχνει επαγγελματική.Μπράβο σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. function generator
    By Skywaker in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-15, 18:44
  2. Παρουσίαση PHILIPS PM 5134 Αναλογική Function Generator
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-12, 23:22
  3. προτασεις για function generator
    By cloud_constructor in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-11, 02:45
  4. Hantek DDS-3X25 Arbitrary Waveform Generator (ebay)
    By kx5 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-11, 01:47
  5. Function Generator σε ολοκληρωμένο
    By kplgr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-10, 22:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας