Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32

Θέμα: TDA7293 ΚΑΙ TDA7294

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    ανδρεας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    δραμα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    XristosQ στο συγκεκριμένο κύκλωμα το mute και το standby το κάνει αυτόματα. Άμα δεν ανιχνεύσει σήμα για 10 δευτερόλεπτα κλείνει η ενίσχυση και σταματάει ο κάποιος θόρυβος από τα ηχεία, και όταν ανιχνεύσει πάλι σήμα ανοίγει ακαριαία.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Χρὴστος
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pitsirikos86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    XristosQ στο συγκεκριμένο κύκλωμα το mute και το standby το κάνει αυτόματα. Άμα δεν ανιχνεύσει σήμα για 10 δευτερόλεπτα κλείνει η ενίσχυση και σταματάει ο κάποιος θόρυβος από τα ηχεία, και όταν ανιχνεύσει πάλι σήμα ανοίγει ακαριαία.

    Σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια γιατι θελω και γω να φτιαξω αυτο το ενισχυτακι

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pitsirikos86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου φίλε μουτουλος. Το κύκλωμα το δούλεψα μία ολόκληρη ημέρα και αρκετές φορές με μέγιστη ένταση σε ένα ηχείο 8Ω και μέγιστη τάση +- 46βολτ σταθερο και το παραπάνω συμετρικό που έδειξα. Εγώ έκανα την μαλακία. τι έκανα;Σύνδεση μία αντίσταση απο το + 46βολτ στην γείωση. και ανατηνάχτηκε το ποδαράκι απο τον ενισχυτή. Τώρα περιμένω το TDA7294 ΓΙΑ ΝΑ γίνει αντικατάσταση. Στο κύκλωμα δεν πειράχτηκε τίποτα. Αν δεν την έκανα την βλακεία ακόμα θα έπαιζε κανονικά. Απο εβδομάδα θα πάρει πάλι μπρος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ειδικά το TDA7294 αναφέρει σαν max τάση τα +/- 40VDC χωρίς σήμα στην είσοδο !!!!!!!!!!!. Εσύ του έβαλες +/- 46VDC και σήμα
    ... και δυνάμωσες και την ένταση. Απορώ που δούλεψε κιόλας ...

    Ανδρέα επιμένεις για κάτι που ξέρεις εκ των προτέρων οτι έχεις άδικο. Το οτι σου δούλεψε μια μέρα
    δεν λέέι κάτι, και ούτε αυτό είναι κατόρθωμα. Εδώ έχουμε ενισχυτές που δουλεύουν 20 χρόνια ... !!!.

    Αυτά που σου είπα δεν τα βγάζω απο το μυαλό μου, αλλά είναι οι επίσημες οδηγίες (ή χαρακτηριστικά)
    του συγκεκριμένου IC. Όταν ο κατασκευαστής λέει max τάση 40V, δεν σημαίνει οτι το IC θα καεί μόλις
    του βάλεις 40,1V. Απλά πάντα υπάρχει επιπλέον ανοχή. Θα καεί όμως σε "βάθος" χρόνου. Αξιοπιστία
    IC δηλαδή ... μηδέν.

    Επίσης αυτό που εσύ αποκαλείς αιτία καψίματος του IC ... είναι άσχετο με το κάψιμο του. Το οτι έβαλες
    αντίσταση απο το +46V στο 0V/GND (φαντάζομαι κάποια μικρή σε τιμή κάτω απο 10 ohm, για να
    βραχυκυκλώσει η μια γραμμή), είναι άσχετο με το "τσαφ" του TDA.

    2 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    ανδρεας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    δραμα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Ξέρω τις δυνάμεις των tsips, τα είδα και εγώ. Άλλαξα το τσιπάκι και πάλι δουλεύει τέλεια.και δουλεύει στα 49 βολτ.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να τροφοδοτηθεί πάνω από 40. η τάση σε πληροφορώ δούλευει άψογα και με 50 55 βολτ. Όταν σταματήσει να δουλει το τσιπάκι θα σου στείλω μήνυμα, αλλά θα αργήση να γίνει αυτό. Όταν δουλεύει στο max ένταση το τσιπάκι ίσα ίσα που ζεσταίνετε. Λες να μην αντέχει;Εδώ παλαιότερα είχα το tda2009 με 35 βολτ και δούλευε 2 χρόνια και ακόμα δουλεύει χωρίς ποτενσιόμετρο, η ένταση ήταν στο max πάντα, το χαμήλωνα με άλλο ενισχυτάκι, η με τον υπολογιστή. Να συνοψύσουμε. Μουτουλος χωρίς παρεξήγηση εσύ εκτελείς κατά γράμμά της οδηγίες που δίνει το εργοστάσιο, Το εργοστάσιο ξέρει τις δυνάμεις απλά τις χαμηλώνει για ασφάλεια. Απλά εγώ κάνω πειράματα και δουλεύουν πολλά και πολλά φγαίνουν off. Δοκιμασέ το αν θές και με 50 βολτ να δείς ότι θα δουλευει κανονικότατα για πολυ καιρό. Το μόνο που θα χάσεις θα είναι 4 ευρω το κόστος του τσιπ.Με εκτίμηση. Και ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    ανδρεας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    δραμα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Βγάζει πολύ ωραίο ήχο και σε όργανο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Κρητη
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pitsirikos86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω τις δυνάμεις των tsips, τα είδα και εγώ. Άλλαξα το τσιπάκι και πάλι δουλεύει τέλεια.και δουλεύει στα 49 βολτ.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να τροφοδοτηθεί πάνω από 40. η τάση σε πληροφορώ δούλευει άψογα και με 50 55 βολτ. Όταν σταματήσει να δουλει το τσιπάκι θα σου στείλω μήνυμα, αλλά θα αργήση να γίνει αυτό. Όταν δουλεύει στο max ένταση το τσιπάκι ίσα ίσα που ζεσταίνετε. Λες να μην αντέχει;Εδώ παλαιότερα είχα το tda2009 με 35 βολτ και δούλευε 2 χρόνια και ακόμα δουλεύει χωρίς ποτενσιόμετρο, η ένταση ήταν στο max πάντα, το χαμήλωνα με άλλο ενισχυτάκι, η με τον υπολογιστή. Να συνοψύσουμε. Μουτουλος χωρίς παρεξήγηση εσύ εκτελείς κατά γράμμά της οδηγίες που δίνει το εργοστάσιο, Το εργοστάσιο ξέρει τις δυνάμεις απλά τις χαμηλώνει για ασφάλεια. Απλά εγώ κάνω πειράματα και δουλεύουν πολλά και πολλά φγαίνουν off. Δοκιμασέ το αν θές και με 50 βολτ να δείς ότι θα δουλευει κανονικότατα για πολυ καιρό. Το μόνο που θα χάσεις θα είναι 4 ευρω το κόστος του τσιπ.Με εκτίμηση. Και ευχαριστώ για τις απαντήσεις .
    δεν σου λέει κανείς ότι δεν δουλεύει με +-60volt η και παραπάνω , απλά ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΎΕΙ ΚΑΜΙΆ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ! αυτό σου λέει ο κατασκευαστής και σου το εξηγεί και ο Γρηγόρης . αν έχεις φτηνά μεγάφωνα κανένα πρόβλημα θα στα κάψει με την μια

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    ανδρεας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    δραμα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την πληροφορία sv9gph

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pitsirikos86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μουτουλος χωρίς παρεξήγηση εσύ εκτελείς κατά γράμμά της οδηγίες που δίνει το εργοστάσιο, Το εργοστάσιο ξέρει τις δυνάμεις απλά τις χαμηλώνει για ασφάλεια. Απλά εγώ κάνω πειράματα και δουλεύουν πολλά και πολλά φγαίνουν off. Δοκιμασέ το αν θές και με 50 βολτ να δείς ότι θα δουλευει κανονικότατα για πολυ καιρό. Το μόνο που θα χάσεις θα είναι 4 ευρω το κόστος του τσιπ.Με εκτίμηση. Και ευχαριστώ για τις απαντήσεις .
    Βρε Αντρέα ... καμιά παρεξήγηση. Αλίμονο.

    Ανέφερες οτι έχεις έναν ενισχυτή που είναι υλοποιημένος με το TDA7293/94. Εμείς (εγώ) προσπάθησα να αναφέρω τι είναι σωστό,
    με βάση πάντα τον κατασκευαστή, για ένα ποιοτικότερο/σωστότερο HiFi. Απο εκεί και πέρα εσύ δηλώνεις οτι το project σου είναι
    κατά κάποιο τρόπο σε πειραματικό στάδιο ... και δεν σε ενοχλεί αν για κάποιο λόγο καεί ένα IC αφού κάνει 4€. Απόλυτα σεβαστό,
    εφόσον θέλεις να πειραματίζεσαι. Απλά αν μας το έλεγες απο την αρχή, θα το καταλάβαινα και δεν θα σου έλεγα τα ... "απόλυτα".

    Όχι εγώ οχι δεν έχω κανένα λόγο να το δοκιμάσω (οχι γιατί λυπάμαι τα 4€), απλά δεν με ενδιαφέρει αν αντί για 45W, με +/-28 V,
    μου βγάλει 80W με +/-50V.

    Να'σαι καλά
    Εγώ σε ευχαριστώ.


    2 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον moutoulos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (20-12-18)

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    ανδρεας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    δραμα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Να'σαι καλα μουτουλος και ευχαριστώ για το σχεδιο και τις συμβουλες σου. Το σχέδιο πως το υπολογίζεις να το κάνω και εγώ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pitsirikos86 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    moutoulos (20-12-18)

  12. #20
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pitsirikos86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να'σαι καλα μουτουλος και ευχαριστώ για το σχεδιο και τις συμβουλες σου. Το σχέδιο πως το υπολογίζεις να το κάνω και εγώ;

    Αναφέρεσαι φαντάζομαι στο ποστ #8. Δεν υπολόγισα κάποιο σχέδιο. Αυτό που είδες είναι το (επίσημο) γράφημα
    του κατασκευαστή που υπάρχει στο Datasheet, και δηλώνει την ισχύ εξόδου σε σχέση με την (συμμετρική) τάση
    τροφοδότησης του TDA. Σε εκδοχές πάντα στα 4 & 8 ohm φορτίο. Η μέτρηση πάρθηκε με (σταθερό) ακουστικό
    σήμα συχνότητας 1000Hz (1KHz).

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. διαφορες tda7293-7294
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-14, 16:45
  2. tda7293
    By stelios_a in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-13, 00:00
  3. TDA7294
    By AKIS in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-12, 12:24
  4. Ενισχυτης με τα LM3886 και TDA7294
    By andrewsweet4 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-12, 19:06
  5. tda7294
    By ALKETAS in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-05, 05:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας