Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 55 από 55

Θέμα: Ποιοτητα και ακουστικη σε ενισχυτες ακουστικων συχνωτητων

  1. #51
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Άλλο ο θόρυβος (χώρου, λευκός, ροζ κλπ) και άλλο ο τόνος.

    Ο ΩΡΛ είναι πανευτυχής με την απόκριση 100-8000 θεωρώντας το εύρος αυτό εκπληκτικό για 50άρη. Όμως το θέμα σε ΩΡΛ δεν είναι μόνο το εύρος συχνοτήτων αλλά και το επίπεδο της ευαισθησίας του αυτιού. Τι να το κάνεις αν για να ακούσεις το παραπάνω εύρος θέλεις 60dB κατώφλι.

    Πάντως κανένας ΩΡΛ νομίζω δεν ασχολείται με πάνω από 8Κ συχνότητες και το τέστ το κάνεις και μόνος με καλό σύστημα και καλή γεννήτρια.

    Παλιά με τις ατέλειες των αναλογικών γινόταν προσπάθεια να γίνει ο ήχος όσο το δυνατόν πιο τέλειος και καθαρός. Με το CD και τους νέους προ-και ενισχυτές αυτό το πετύχαμε σε μεγάλο βαθμό και τώρα θέλουμε πάλι την ατέλεια, την παραμόρφωση και το θόρυβο της βελόνας ή το hiss της κασέτας... Ε, δεν τρωγώμαστε με τίποτα!

    Και μη πει κανείς πάλι για τον κακό, σκληρό ή ανέκφραστο ήχο του CD. Μια χαρά είναι, χωραΌ°ς θόρυβο και κρυστάλλινος. Τα άλλα είναι απλώς νοσταλγία.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 744 : 02-07-19 στις 23:29

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον 744 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (03-07-19)

  3. #52
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.909

    Προεπιλογή

    Νίκο ,ποιά ειναι η αξιόπιστη σελίδα για ακουόγραμμα που λές ?
    Εγώ κατάλαβα πρώτη φορά ότι γέρασα ... όταν σε ενα software sweep generator ενώ εγώ δεν καταλάβαινα τίποτα ... έβλεπα παιδάκια να πιάνουν τα αυτιά τους
    και να κάνουν μορφασμούς ενόχλησης !

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #53
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Νεος Κοσμος
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    62245473_10219150315170298_4932119153126408192_o.jpgIMG_20190629_192535.jpgμπηκε η συσκευη οθονης των 290 ευρω+40 τοποθετηση.Τωρα ειναι ολα σωστα και περιφημα. Απο το media player το DVD-CD λειτουργουν αψογα με τ α ηχεια Focal των 140ευρω . Τωρα εχω καμερα οπισθοπορειας και GPRS Χαρτες
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosdanas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια και χαρα σε ολη την ηλεκτρονικοπαρεα. Στο χωρο του Home Hi Fi Αναβαθμιζα καιρο με καιρο ακριβοτερα μοντελα ολοκληρωμενων παντα την ιδια μαρκα που δεν την αναφερω για ευνοητους λογους. Η ακουστικη αναβαθμιζοταν παντα με καθε αλλαγη. Για μια λοξα αγορασα 2 DIN για το αυτοκινητο μου οθονη πηγη 7 ιντσων την φτηνη με 99 ευρω. Μαλλον εκανα λαθος. Υπαρχει πηγη με 290 ευρω μαζι με χαρτες. Εχω σκαλωσει και θελω να την βαλω και να πουλησω την παλια. Αξιζει τον κοπο?Περα απο τους χαρτες, ρωταω η ποιοτητα αναπαραγωγης απο το κινητο μου με bluetooth, με την ακριβη συσκευη θα εχει αισθητη διαφορα απο το φθηνο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #54
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Νεος Κοσμος
    Μηνύματα
    47


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosdanas : 03-07-19 στις 15:38

  6. #55
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο ο θόρυβος (χώρου, λευκός, ροζ κλπ) και άλλο ο τόνος.

    Ο ΩΡΛ είναι πανευτυχής με την απόκριση 100-8000 θεωρώντας το εύρος αυτό εκπληκτικό για 50άρη.
    Οκ για να λες "τονο" οντως ξερεις πως πρεπει να ακουγεται...
    Εντυπωσιακο (επαναλαμβανω, 18ρηδες δεν ακουγαμε τοσο ψηλα σε blind test με τις γεννητριες των εργαστηριων και με ακουστικα στουντιακα... Δυστυχως λογο ελειψης φυσικων εχθρων η εξελιξη απορριπτει οτι δεν ειναι απαραιτητο και ο ανθρωπος αν δεν εξασκουσε την ακοη του για τη μουσικη ειναι βεβαιο πως ηδη θα ειχε περιοριστει μονο στις συχνοτητες ομιλιας)



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο ,ποιά ειναι η αξιόπιστη σελίδα για ακουόγραμμα που λές ?Εγώ κατάλαβα πρώτη φορά ότι γέρασα ... όταν σε ενα software sweep generator ενώ εγώ δεν καταλάβαινα τίποτα ... έβλεπα παιδάκια να πιάνουν τα αυτιά τους και να κάνουν μορφασμούς ενόχλησης !
    https://www.audiocheck.net/index.php εχει δεκαδες τεστ για σχεδον τα παντα Φυσικα τα κανεις με καλης ποιοτητας ακουστικα διαφορετικα απλα θα παρεις λανθασμενα αποτελεσματα (δε χρειαζεται να ναι του χιλιαρικου απαραιτητα, αλλα να μην ειναι τιποτα tuboX η τιποτα απ το παζαρι)

    Κι ενα tip: Αγαπημενο τεστ το Binaural που θα βρεις προς το τελος αυτης της σελιδας... https://www.audiocheck.net/soundtests_headphones.php
    Κλεισε ματια γκαζωσε τερμα και καντο (ειναι τελειως στοιχειωμενο, αξιζει... με την προυποθεση παντα καλων ακουστικων γιατι με μουφες δεν λεει. Δε σε τρολλαρω μην ανησυχεις, δεν ειναι ουτε ουρλιαχτα ουτε τιποτα υψηλες ξυραφι. τεστ ανταποκρισης χωρου ειναι και ειναιο πολυ εντυπωσιακο, αλλα αν δε σε κανει να τρομαξεις απλα πετας τα ακουστικα σου και παιρνεις αλλα, οποια κι αν ειναι κι οσο κι αν κοστισαν και btw απ ολα μου τα ακουστικα τα χειροτερα στο συγκεκριμενο τεστ ηταν τα schenheiser που προοριζονται για DJ ! )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 03-07-19 στις 22:08

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (04-07-19)

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-11, 06:53
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-09, 23:16
  3. ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΚΑΙ ΗΧΕΙΑ
    By panoskatos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-09, 18:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας