Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Βοήθεια για τύπο καλωδίου

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    324

    Προεπιλογή Βοήθεια για τύπο καλωδίου

    Καλησπέρα. Με κάλεσαν σε ενα διαμέρισμα πολυκατοικίας που είχε πρόβλημα με το intenet.Η γραμμή ειναι 50αρα vdsl - pstn (δεν ειναι voip). Στον κατανεμητή η wind μετράει 45 mbps απ ότι του είχαν πει ενώ ατόν τέταρτο όροφο που είχε το προβλημα φτιάνει με το ζόρι 22 dow και 1 upload αλλα κάνει και αποσυνδέσεις αρκετες.

    Εκανα ελεγχο τόσο στης συνδέσεις στης πρίζες αλλα και στην γραμμή όσο μπορούσα και δεν διαπίστωσα κάτι. Με το router απ ευθείας συνδεδεμένο κάτω στον κατανεμητή μου πήγε 42 dow και 5,2 upload που έκανα τεστ. Του πρότεινα να τραβήξουμε εξωτερικά νέο καλώδιο από τον κατανεμητή εως και στον τέταρτο. Η συνολική απόσταση ειναι περίπου 35 - 40 μέτρα.

    Εχω έναν ενδοιασμό και δεν ξέρω τι καλώδιο να επιλέξω γι αυτά τα μέτρα για να εχω όσο το δυνατών μικρότερη απώλεια μια και δεν εχουμε να κάνουμε με lan αλλα τηλεφωνικό σήμα? Να βάλω καλώδιο ethernet η να βάλω καλώδιο τηλεφωνικό?

    Τι εχετε να προτείνετε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    177

    Προεπιλογή

    Για αρχή δοκίμασε να αποσυνδέσεις την καλωδίωση των υπόλοιπων τηλ ορίζων και να αφήσεις μόνο αυτή που θα συνδεθεί το ρούτερ.
    Επίσης έλεγξε την πρίζα για τυχόν οξειδώσεις

    Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    324

    Προεπιλογή

    Οπως έγραψα, έχουν γινει ολες οι δοκιμές. Δεν υπάρχει κεντρική πρίζα με την έννοια οτι εκεί έρχετε η γραμμή από κάτω. Καθώς μια εχει 4 ζευγάρια καλωδίων, η αλλη εχει ένα μια αλλη εχει 3 και γενικά ένας χαμός. Με όλα τα ζέυγη αποσυνδεμένα από όλες της πρίζες, εχω 2 πρίζες (σε μια από αυτές ειναι το router) που δείχνει να ειναι παραλληλισμένες. Ίσως από κουτί? δεν ξέρω, γενικά δεν βάζεις άκρη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    469

    Προεπιλογή

    [IMG]https://miro.medium.com/max/640/0*b5yBv0TwaPlNSAls.jpg[/IMG]

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnnyb : 25-06-21 στις 03:45

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.780

    Προεπιλογή

    Τηλεφωνικό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Στο σπίτι μου εχω δοκιμάσει και τηλεφωνικό και SFTP και δεν υπήρξε καμια διαφορά (βέβαια είμαι σχεδόν διπλα στο καφαο, και κλειδώνει 98-99 αλλά έλεγα μήπως υπάρχει διαφορά s/n η στη latency αλλά δεν είμαι σίγουρος πως όντως υπάρχει διαφορά (βέβαια παλι έχω πολυ καλο σήμα οπότε δεν είναι ευκολο να δεις διάφορες). Τεχνικά το τηλεφωνικό είναι πιο αντοχής, αλλά για εντελώς ψυχολογικούς λόγους αφησα το SFTP ως θεωρητικά καλυτερο

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 25-06-21 στις 12:34

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    177

    Προεπιλογή

    Προτού ξεκινησεις να βαλεις εξωτερικό καλωδιο, δοκιμασε να βρεις σε ποια πριζα ερχεται το καλωδιο της καθετης καλωδιωσης, απο την εισαγωγη, και να απομονωσεις τις υπολοιπες. Δες και αυτον τον οδηγό για να σε βοηθήσει και να καταλαβεις γιατι σου λέω να αφαιρεσεις την καλωδιωση και όχι τις πριζες (σελ. 23 και μετά)

    wiring-guide-for-broadband_EN.pdf (cyta.com.cy)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    324

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mitsus78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προτού ξεκινησεις να βαλεις εξωτερικό καλωδιο, δοκιμασε να βρεις σε ποια πριζα ερχεται το καλωδιο της καθετης καλωδιωσης, απο την εισαγωγη, και να απομονωσεις τις υπολοιπες. Δες και αυτον τον οδηγό για να σε βοηθήσει και να καταλαβεις γιατι σου λέω να αφαιρεσεις την καλωδιωση και όχι τις πριζες (σελ. 23 και μετά)

    wiring-guide-for-broadband_EN.pdf (cyta.com.cy)
    Το έλεγξα και αυτό. Όλα τα καλώδια αποσυνδεόμενα απ της πρίζες και η γραμμή ερχεται σε 2 πρίζες και στην μια εκ αυτιών ειναι το router. Δοκίμασα ετσι με όλα αποσυνδεμένα τα καλώδια - πρίζες και μόνο το router συνδεμένο στην πρίζα αλλα και παλι δεν άλλαξε κάτι οτι αφορα τον συγχρονισμό. Υποπτεύομαι ίσως κάτι σχετικά με τον συναγερμο (λάθος σύνδεση) η να μην υπαρχει φίλτρο εκεί. Αν και ρώτησα τον ιδιοκτήτη και με διαβεβαίωσέ οτι ο τεχνικός του εχει βάλει. Απο την αλλη εβδομάδα θα ξαναπάω να το κοιτάξω και αυτό γιατί δεν είχα χρόνο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-20, 01:30
  2. Επιλογή καλωδίου για κάμερες
    By paulk in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-17, 21:03
  3. Βοήθεια για εύρεση καλωδίου Ribbon Cable 30 pins - 1mm
    By pcvasilis in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-12, 23:54
  4. Βοήθεια με κατασκευή καλωδίου VGA (15pin) to Component
    By petros32 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-11, 22:16
  5. Σχετικά με τύπο εικόνας...
    By Lykos1986 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-07, 20:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας