Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 65

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑΣ

  1. #11
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    αν έχεις τριφασικά φορτία τότε δεν θα δουλεύουν με μονοφασική.
    αν δεν έχει τότε αυτό που σου είπε ο Βασίλης είναι καλύτερο.
    η πατέντα δεν είναι τίποτα το τραγικό.
    απλά στην μεταγωγή θα δίνει και στις τρις φάσης ταυτόχρονα η μία της γεννήτριας.
    αν δεις αυτήν που έβαλες σου λέει πόσα μπορεί να δώσει συνολικά ή σαν μία φάση μόνο.
    δηλαδή.
    6 είναι και για τις τρις. αλλά από την κάθε φάση μπορείς να τραβήξεις μόνο 2.
    που σημαίνει ότι αν εσύ σε μία έχεις όλα αυτά που είπες τότε δεν θα μπορέσει να στα δώσει.
    το ότι δουλεύουν τώρα οφείλετε στο ότι η ΔΕΗ σου δίνει δυνατότητα να τραβάς 8 από την κάθε φάση.
    ο ηλεκτρολόγος μοίρασε τις φάσεις αυτές σύμφωνα με τα φορτία σου.
    πχ από την μία παίρνει η κουζίνα (άντε και κάνα δύό ασφάλειες ακώμα πχ φώτα) από την άλλη ο θερμοσίφωνας( άντε και δύο τρία ακόμα) και από την τρίτη όλα τα υπόλοιπα.
    οπότε αν εσένα έχουν πέσει όλα αυτά που είπες στην τρίτη τότε τα 2 που σου δίνει η γεννήτρια δεν φτάνουν.
    αλλά θα απορείς γιατί κόβει ενώ συνολικά η γεννήτρια δίνει 6.
    οπότε για να καλυφθείς σωστά θα πρέπει να επιλέξεις μια που θα μπορεί να σου δώσει το σύνολο αυτής της φάσης που σημαίνει θα πρέπει να πάρεις μία που συνολικά θα είναι Χ3 σε ισχύ.
    οπότε αν υποθέσουμε ότι θες 4 κιλοβατ σε αυτή την φάση θα πρέπει να επιλέξεις μία που θα είναι τουλάχιστον 12 με 14 κιλοβατ.
    σπατάλη χρημάτων για κάτι που θα μπορούσες να το κάνεις με μία φθηνότερη μονοφασική.
    ελπίζω να σε κατατόπισα λίγο.
    όσο για το βενζίνη η πετρέλαιο και εγώ θα επέλεγα πετρέλαιο.
    πιστεύω ότι είναι ποιο σταθερές και αξιόπιστες από τις βενζίνης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.035

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antoniosb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν από μονοφασική γεννήτρια με πατέντα τροφοδοτώ και τις τρεις φάσεις τότε θα πρέπει να δουλεύουν όλες οι συσκευές έστω και οι καθαρόαιμες τριφασικές σωστά?
    Όχι, διότι πολύ απλά μεταξύ των φάσεων που θα έπρεπε να έχεις 400V για να δουλεύουν, εσύ θα έχεις 0V.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν έχεις τριφασικά φορτία τότε δεν θα δουλεύουν με μονοφασική.
    αν δεν έχει τότε αυτό που σου είπε ο Βασίλης είναι καλύτερο.
    η πατέντα δεν είναι τίποτα το τραγικό.
    απλά στην μεταγωγή θα δίνει και στις τρις φάσης ταυτόχρονα η μία της γεννήτριας.
    αν δεις αυτήν που έβαλες σου λέει πόσα μπορεί να δώσει συνολικά ή σαν μία φάση μόνο.
    δηλαδή.
    6 είναι και για τις τρις. αλλά από την κάθε φάση μπορείς να τραβήξεις μόνο 2.
    που σημαίνει ότι αν εσύ σε μία έχεις όλα αυτά που είπες τότε δεν θα μπορέσει να στα δώσει.
    το ότι δουλεύουν τώρα οφείλετε στο ότι η ΔΕΗ σου δίνει δυνατότητα να τραβάς 8 από την κάθε φάση.
    ο ηλεκτρολόγος μοίρασε τις φάσεις αυτές σύμφωνα με τα φορτία σου.
    πχ από την μία παίρνει η κουζίνα (άντε και κάνα δύό ασφάλειες ακώμα πχ φώτα) από την άλλη ο θερμοσίφωνας( άντε και δύο τρία ακόμα) και από την τρίτη όλα τα υπόλοιπα.
    οπότε αν εσένα έχουν πέσει όλα αυτά που είπες στην τρίτη τότε τα 2 που σου δίνει η γεννήτρια δεν φτάνουν.
    αλλά θα απορείς γιατί κόβει ενώ συνολικά η γεννήτρια δίνει 6.
    οπότε για να καλυφθείς σωστά θα πρέπει να επιλέξεις μια που θα μπορεί να σου δώσει το σύνολο αυτής της φάσης που σημαίνει θα πρέπει να πάρεις μία που συνολικά θα είναι Χ3 σε ισχύ.
    οπότε αν υποθέσουμε ότι θες 4 κιλοβατ σε αυτή την φάση θα πρέπει να επιλέξεις μία που θα είναι τουλάχιστον 12 με 14 κιλοβατ.
    σπατάλη χρημάτων για κάτι που θα μπορούσες να το κάνεις με μία φθηνότερη μονοφασική.
    ελπίζω να σε κατατόπισα λίγο.
    όσο για το βενζίνη η πετρέλαιο και εγώ θα επέλεγα πετρέλαιο.
    πιστεύω ότι είναι ποιο σταθερές και αξιόπιστες από τις βενζίνης.
    και παλι Γιαννη αν σκεφτεις οτι στην γεννητρια επιτρεπεται 25-30% διαφορα φορτιων ανα φαση τοτε δυσκολευον τα πραγματα.θα βλεπεις φασεις με 205v και 250v.
    βαλε τωρα βραδυ στην μια φαση ο θερμοσιφωνας στην αλλη δυο λαμπες και αραια και που το ψυγειο και ο κυκλοφορητης θερμανσης και στην τριτη μια τηλεοραση.μεγαλες διαφορες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    και δεν θες να δεις τι θαγινει αν στη μια φάση ανάψεις θερμοσήφωνα, ενώ στην άλλη ανάψεις TV. Η γεννήτρια επιτρέπει μικρή διαφορά φορτίων ανα φάση γιατί ουσιαστικά δεν έχει ουδέτερο, απλά έναν κόμβο που τον θεωρούμε ουδέτερο. Σκέψου τυλίγματα που ανα δυο έχουν 400V. Αν τραβάς από την μια φάση μεγάλο ρεύμα, τότε η φάση που τρβάς μικρότερο θα αρχίσει να ανεβαίνει από τα 230 προς τα 400. Είναι δύσκολο να στο εξηγήσουμε χωρίς διαγράμματα, αλλά η κατάσταση είναι αντίστοιχη με την απώλεια ουδετέρου σε τριφασικό πίνακα σπιτιού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    να ρωτισω κατι ασχετο ? στο μηχανικο κοματι (μοτερ) δεν ειναι σχεδον ιδια ολα για ανταλλακτικα κινεζικη ξεκινεζικη ? βενζινας

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    τι θες να πεις?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντωνιος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Τελικά από ότι κατάλαβα (γιατί δεν είμαι και ειδικός απλά μου αρέσει να ψαχνω κάτι πριν το κάνω) μάλλον θα πρέπει να προτιμήσω μονοφασική με όσο το δυνατόν περισσότερα KVA,κάνοντας την πατέντα που αναφέρθηκε παραπάνω. Τέλος θέλω να ρωτήσω τι εννοούμε λέγοντας καθαρά τριφασικά φορτία? Ποιές συσκευές του σπιτιού είναι αυτές που τα απαιτούν? Την κατανόησή σας για την άγνοια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antoniosb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά από ότι κατάλαβα (γιατί δεν είμαι και ειδικός απλά μου αρέσει να ψαχνω κάτι πριν το κάνω) μάλλον θα πρέπει να προτιμήσω μονοφασική με όσο το δυνατόν περισσότερα KVA,κάνοντας την πατέντα που αναφέρθηκε παραπάνω. Τέλος θέλω να ρωτήσω τι εννοούμε λέγοντας καθαρά τριφασικά φορτία? Ποιές συσκευές του σπιτιού είναι αυτές που τα απαιτούν? Την κατανόησή σας για την άγνοια.
    Kινητηρες επι το πλειστον.Οι αντλιες ομβριων οικιας ειναι 220 συνηθως.Στην ουσια εσυ δηλαδη εχεις σε ολο το σπιτι μονοφασικα φορτια αλλα εχεις παροχη με τρεις φασεις.
    Σιγουρεψου λοιπον οτι δεν εχεις τριφασικα φορτια πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antoniosb Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η ΠΑΤΕΝΤΑ? ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟΙΧΕΙΟ? ΕΑΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΟΝΟΦΑΣΙΚΗ ΤΟΤΕ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID...f=bestprice.gr
    Περα απο την τιμή αγοράς πρεπει να σκεφτείς την καταναλωση της γεννήτριας με βενζίνη.
    Αυτή σου λέει καταναλωση 3,1 λιτρα την ώρα αλλά η εμπειρία μου απο μια μικρή της ιδιας μάρκας ειναι η εξής. Η αξιοπιστία της για τα λεφτά της 295Ε πριν 4 χρόνια καταπληκτική!
    Η κατανάλωση αστα να πάνε! θα με συνέφερε να νοικιάζω δωμάτιο παρα αυτα που τράβηξα ..........15 λιτρα την ημερα βενζίνη με καταναλωση 2 και επιπλεον λιτρα την ώρα αντι για τα 1,2 που έδινε ο κατασκευαστής. Με πλήρες φορτιο πάντα.
    Οπως σωστα σου ειπαν πάνε για ντιζελ αν έχεις σκοπό να την δουλεύεις για 4-5 ώρες την ημέρα αλλοιώς θα την παρατήσεις οπως έπαθα εγώ. Τελικά έβαλα ηλιακά (4 Πανελ 100 watt) και δουλεύω την γεννητρια μονο για το πλυντηριο.
    Οπως σε όλα τα εργαλεία οτι δινεις παίρνεις. μια καλή γεννητρια έχει καλή σχεδίαση καλή απόδοση και χαμηλή κατανάλωση αλλά ακριβή τιμή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντωνιος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Όπως είχα πει και στην αρχή της συζήτησης η γεννήτρια θα μου χρειασθεί σε περίπτωση διακοπής ρεύματος ΔΕΗ και μόνο. Περισσότερο με απασχολεί η χειμερινή περίοδος οπότε η χρήση της δεν είναι συχνή τον υπόλοιπο χρόνο εκτός απροόπτου. Από ότι φαίνεται έχω μονοφασικά φορτία στο σπίτι με εξαίρεση το πλυντήριο το οποίο όμως σε περίπτωση διακοπής ρεύματος ΔΕΗ απλά θα το σταματήσω να δουλεύει. Σίγουρα ότι πληρώνεις παίρνεις οπότε θα δω το θέμα της κατανάλωσης καυσίμων και ιδικά την πιθανότητα του πετρελαίου(το ταμείο είναι μείον βλέπετε!!!!!)
    Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και υποδείξεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. autostart γεννητριας
    By digelia in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-15, 17:57
  2. κατασκευη γεννητριας
    By stelios_a in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-14, 10:56
  3. Εκκίνηση Γεννητριας
    By haf in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-12, 22:47
  4. Διεγερση γεννητριας.
    By GTSON in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-10, 21:39
  5. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑΣ ΑΕΡΟΣ
    By NLitis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-09, 12:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας